ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #161  
Staro 20.09.2018, 04:12
Makica@'s Avatar
Makica@ Makica@ je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 06.06.2017
US lokacija: Boston,MA
YU lokacija: Srbija
Poruke: 570
Smile

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ivangradjanin Prikaz poruke
@Makica

Jel’ ovaj haos sa nevremenom blizu tebe ?
Florens nije,ali je ona eksplozija gasa bila jako blizu mene. Andover je jako blizu. 40 kuca je izgorelo od eksplozije gasa,u vazduhu su oblaci magle i tamo je i dalje vanredno stanje ... Transportation je ukinut skroz ... Pre Mesec tj dva vec sada je bio tornado u Severnom Massachusetts ... Dok se 'priviknem' da je to sve ovde normalno 😂
__________________
Prva Prijava za DV 2017 - Nista
Druga Prijava 30.Oktobar 2016
2.May.2017 -Selected
Case Number : 2018EU000091**
DS 260 poslat 30 Maja 2017.
Lekarski pregled : 01.02.2018.
Interview : 07.02.2018. (odlozen za Mart)
My Greeeeen Day : 12.Mart 2018.
Viza u Pasosu : 16.Mart 2018.
Landed in Boston 26.06.2018.
Reply With Quote
  #162  
Staro 22.09.2018, 20:21
SoonInUS SoonInUS je offline
Član
 
Datum prijave: 22.09.2018
YU lokacija: Oslo, Norveska inace iz Zemuna
Poruke: 27
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Promenada Prikaz poruke
Osim ako nije exec level od toga nema nista. (a nema nasih milion da su na takvim pozicijama). Poznajem sve nase i od ovih sto su se vratili bilo je samo nekoliko nasih fte i dva kontraktora.
$10,000 NETO je nemoguce. Bruto je moguce i $20,000

Posto je vec javan podatak evo ti jedan nas zaposleni u FB
https://startit.rs/predavanje-relje-...jumske-doline/

A evo i jednog sto se vratio
https://startit.rs/nakon-12-godina-s...ju-video-igru/

Skoro je bilo neko istrazivanje u Kaliforniji i dobar deo IT-jevaca se ipak vrati u Srbiju.

Od same plate kao plate $10,000 u Kaliforniji je nemougce.
Sa druge strane ako gledas bruto $350,000 je i te kako moguce.
Cao svima, forum sadrzi interesantnih informacija i poceo sam od skoro da ga pratim.
Mene interesuje kako plata od 170000USD kao sto je navedeno moze da bude 6000USD mesecno posle poreza, osiguranja, 401k i 'ostalog'?
Koristio sam
https://smartasset.com/taxes/paycheck-calculator
i kada stavim sve benefite, sa najboljim zdravstvenim osiguranjem bude bar 8500USD (za married). To je znacajna razlika.
Inace, znam da ovo nije direktno tema, ali moze da bude ako se kaze da su ljudi nezadovoljni visokim porezima .
Reply With Quote
  #163  
Staro 22.09.2018, 20:58
Promenada Promenada je offline
Drug član
 
Datum prijave: 01.09.2018
Poruke: 56
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik SoonInUS Prikaz poruke
Cao svima, forum sadrzi interesantnih informacija i poceo sam od skoro da ga pratim.
Mene interesuje kako plata od 170000USD kao sto je navedeno moze da bude 6000USD mesecno posle poreza, osiguranja, 401k i 'ostalog'?
Koristio sam
https://smartasset.com/taxes/paycheck-calculator
i kada stavim sve benefite, sa najboljim zdravstvenim osiguranjem bude bar 8500USD (za married). To je znacajna razlika.
Inace, znam da ovo nije direktno tema, ali moze da bude ako se kaze da su ljudi nezadovoljni visokim porezima .

Nije uracunato penziono, dental, vision, life, FSA, HSA i zdravstveno osiguranje u ovom kalukatoru koje ti se dodatno odbija.
Takodje kalukator ima gresku jer preko 250,000$ (gross sa akcijama i bonusom) medicare skida mnogo vise a kad upises samo 170 to ne uracuna.
Dodatno na sve to tebi stocks kada se vestuje ili prodajes ide u ordinary income pa upadas i u vecu poresku osnovicu.


Racunaj da ti od tih $6,000 neto barem $3,000 ti ode na stan ako si iole blizu posla. $700 za hranu, $800 za auto, gluposti neke telefon racuni i slicno jos jedno $500 sto znaci tu si negde zivis paycheck do paycheck.
Dobro od Bonusa ti ostaje 50% ali se taj deo opet oporezuje jer ide u regularan income pa ti zapravo ostane 20-25% i od akcija takodje 20%. Tako da si u plusu tih 20tak posto za taj bonus i akcije.
E sad ako radis jos jedan posao pored tog recimo vikendom i nocu onda si u plusu.

Last edited by Promenada; 22.09.2018 at 21:11.
Reply With Quote
  #164  
Staro 23.09.2018, 07:19
SoonInUS SoonInUS je offline
Član
 
Datum prijave: 22.09.2018
YU lokacija: Oslo, Norveska inace iz Zemuna
Poruke: 27
Nepromenjeno

OK, hvala.
Uracunao sam sve sem FSA i HSA (za koje nisam znao da uopste postoje ), nisam racunao platu plus bonuse nego samo 170k bruto.
Za troskove, toliko sam i ocekivao, i taj deo razumem.

Ono sto ne razumem jos uvek je kako se placaju osiguranja ako dvoje rade. Na pr ako i zena i ja imamo full benefite od poslodavaca za celu porodicu, da li to znaci da prakticno placamo dva puta ili to mozemo da biramo pa da placamo jedno osiguranja? Takodje, jel svi placaju medicare (i sta on pokriva)?
Reply With Quote
  #165  
Staro 23.09.2018, 18:26
Promenada Promenada je offline
Drug član
 
Datum prijave: 01.09.2018
Poruke: 56
Nepromenjeno

Placate samo jedno. Tj izaberete na jednom poslodavcu (ali je obavezno da ga imate). Inace nije da "imate full benefite" vec ih placate. Odbija se za zenu i tebe od svake plate.
Medicare pokriva zdravstveno osiguranje kada dodjete u 65tu godinu pa na dalje. Cak i tada se Medicare "placa" tj odbija od Social Security-ja svakog meseca.
Da bi ste imali Medicare i Social Security potrebno je minimum 10 godina rada.

Sve u svemu. 2500-3000e u Srbiji je slicno sto i $400,000 gross u US. Ko je iznad proseka u Srbiji bice iznad proseka i u US a ko je prosek bice i u US prosek. Samo je skala drugacija.
Problem sa Silicijumskom dolinom je sto ako ne dodjete sa obziljnim kesom i pored toga da su oboje u IT-ju tipa muz i zena. Ne isplati se dolaziti.
Osim toga sada nije dobro dolaziti jer ce uskoro recesija kao sto je bilo 2002 i 2008me kada su se svi razbezali. Ako neko bas hoce da dodje i da sebi natovari bedu na vrat onda treba barem da saceka da prodje sledeca recesija.

Last edited by Promenada; 23.09.2018 at 18:32.
Reply With Quote
  #166  
Staro 24.09.2018, 07:40
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Promenada Prikaz poruke
Placate samo jedno. Tj izaberete na jednom poslodavcu (ali je obavezno da ga imate). Inace nije da "imate full benefite" vec ih placate. Odbija se za zenu i tebe od svake plate.
Medicare pokriva zdravstveno osiguranje kada dodjete u 65tu godinu pa na dalje. Cak i tada se Medicare "placa" tj odbija od Social Security-ja svakog meseca.
Da bi ste imali Medicare i Social Security potrebno je minimum 10 godina rada.

Sve u svemu. 2500-3000e u Srbiji je slicno sto i $400,000 gross u US. Ko je iznad proseka u Srbiji bice iznad proseka i u US a ko je prosek bice i u US prosek. Samo je skala drugacija.
Problem sa Silicijumskom dolinom je sto ako ne dodjete sa obziljnim kesom i pored toga da su oboje u IT-ju tipa muz i zena. Ne isplati se dolaziti.
Osim toga sada nije dobro dolaziti jer ce uskoro recesija kao sto je bilo 2002 i 2008me kada su se svi razbezali. Ako neko bas hoce da dodje i da sebi natovari bedu na vrat onda treba barem da saceka da prodje sledeca recesija.
Kod njih je recesija od 1864, kako nam pričaju. Kažu da od onda propadaju, samo što nisu.

U međuveremenu se sa prostora bivše Jugoslavije iselilo par miliona ljudi. Svi su otišli, da iz prve ruke vide kako u sledećoj recesiji propada truli Zapad.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #167  
Staro 24.09.2018, 17:59
SoonInUS SoonInUS je offline
Član
 
Datum prijave: 22.09.2018
YU lokacija: Oslo, Norveska inace iz Zemuna
Poruke: 27
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Promenada Prikaz poruke
Placate samo jedno. Tj izaberete na jednom poslodavcu (ali je obavezno da ga imate). Inace nije da "imate full benefite" vec ih placate. Odbija se za zenu i tebe od svake plate.
Medicare pokriva zdravstveno osiguranje kada dodjete u 65tu godinu pa na dalje. Cak i tada se Medicare "placa" tj odbija od Social Security-ja svakog meseca.
Da bi ste imali Medicare i Social Security potrebno je minimum 10 godina rada.

Sve u svemu. 2500-3000e u Srbiji je slicno sto i $400,000 gross u US. Ko je iznad proseka u Srbiji bice iznad proseka i u US a ko je prosek bice i u US prosek. Samo je skala drugacija.
Problem sa Silicijumskom dolinom je sto ako ne dodjete sa obziljnim kesom i pored toga da su oboje u IT-ju tipa muz i zena. Ne isplati se dolaziti.
Osim toga sada nije dobro dolaziti jer ce uskoro recesija kao sto je bilo 2002 i 2008me kada su se svi razbezali. Ako neko bas hoce da dodje i da sebi natovari bedu na vrat onda treba barem da saceka da prodje sledeca recesija.
Hvala, ovo puno znaci.
Mi cemo doci u San Diego jer je tu ponuda (na zalost nemam gc), pa su bar troskovi malo manji nego u Silikonskoj. U svakom slucaju su manji troskovi i veca neto plata (i posle svih poreza, penzionog, healthcare...) nego u Norveskoj gde smo sada. Ako bude recesije koja utice na mene i posao, mogu uvek da se vratim u Norvesku u narednih par godina. A ako ne utice, bar ce stanovi biti jeftiniji .
Reply With Quote
  #168  
Staro 24.09.2018, 22:29
Promenada Promenada je offline
Drug član
 
Datum prijave: 01.09.2018
Poruke: 56
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik SoonInUS Prikaz poruke
Hvala, ovo puno znaci.
Mi cemo doci u San Diego jer je tu ponuda (na zalost nemam gc), pa su bar troskovi malo manji nego u Silikonskoj. U svakom slucaju su manji troskovi i veca neto plata (i posle svih poreza, penzionog, healthcare...) nego u Norveskoj gde smo sada. Ako bude recesije koja utice na mene i posao, mogu uvek da se vratim u Norvesku u narednih par godina. A ako ne utice, bar ce stanovi biti jeftiniji .
Iskreno San Dijego je dosta losiji odnos zarada-troskovi zivota. Kada bih morao da biram ako sam IT isao bih u Silicon Valley. U San Dijegu ima par ozbiljnih IT firmi ali nista specijalno. Inace po meni San Dijego je lepse mesto za zivot samo nasuprot onoga sto misle u Silicijumskoj dolini je ipak bolja klima. Pogotovo taj South Bay. Generalno u Kaliforniji je super klima svuda osim mozda San Franciscka i Fresno-a.

Recesija ako krene a hoce bez obzira sta ljudi misle standard je tada losiji nego u Srbiji. Znacajno losiji. Jer imas troskove fiksne mesecne a nemas primanja pa je onda samo pitanje koliko dugo mozes da izdrzis da ides u minus. Naravno neki dok ne vide ne veruju

Ako neko ima IT znanje a ne moze da priusti Silicon Valley. (nema u kesu ozbiljnu sumu novca) Ja bih preporucio Reno, NV. IT firme se tamo sada masovno otvaraju a nema "State Income Tax". (Citaj porez je dosta nizi). Dosta je povoljniji za zivot jer su rente 3-4 puta nize.

Kalifornija je inace super. Ima dosta nasih ljudi i slicno. Ima jako uspesnih ljudi ali nemojte se zavaravati jer svi ti "uspesni" imaju neku pozadinu. Na primer covek je prodao firmu Godadiju jos dok je ziveo u Srbiji i preselio se u Palo Alto ali on je dosao sa 5 mil USD na racunu i verovali ili ne ima gomila slicnih primera. Ima i situacija gde i muz i zena rade vrlo strucne IT poslove pa da kazes da su i oni relativno ok ali bez kesa na debitnom racunu je jako tesko. Mnogo njih zapravo bez iz Kalifornije jer im strucnost nije na tom nivou.

Imajte na umu da je taj broj "uspesnih" zapravo jako mali procenat od ukupne populacije iz Srbije. Vecina njih cak i ako imaju jednog IT-jevca u porodici je nedovoljno tj nista specijalno. Prosecan lifestyle. Nista posebno ali bukvalno. Da kazem sklapaju kraj sa krajem.

Ima jedan decko koji je u Srbiji radio za 2,500 eura neto i sad ima 400,000 bruto. Njegov zivotni stil sa 2,5000 eura u Srbiji je slican sadasnjem i nista znacajno se tu nece promeniti. Sve je to kako kome odgovara. Dosta nasih se vraca iz Kalifornije jer im u Srbiji vise odgovara. Najvise tipa ako neko ima dvoje dece jer su vrtici strasno skupi. $1,800 po detetu dok je to u Srbiji 30 puta nize.
Takodje nekretnina je ozbiljan udarac pa je i to u Srbiji 10 puta nize.

U sustini sve je isto samo je skala drugacija.

Finansijske prednosti gotovo da nema
ali zato ima drugih prednosti a to su:

Kupovina online
Kupovina u prodavnicama
Klima (ovo je verovatno najveca prednost)
Pristup najnovijim gedzetima
Lako uzimanje kredita (kamate su slicne ali se lakse dobija kredit).
Veliko trziste pa ako otvorite nesto svoje bice lakse da prodate

Najveci problem je zapravo sledeca recesija koja samo sto nije pocela. Kada se to desi bice masovnog otpustanja a fiksni troskovi. Onda je samo pitanje ko ima koliko na debitnom racunu da izdrzi da placa troskove a da nema posao. Prosla recesija kada je bila pola Silicon Valley je nestalo. Bice zanimljivo to videti a u periodu 2019-2021 ocekujem krizu.
Reply With Quote
  #169  
Staro 25.09.2018, 07:28
Ivan__T's Avatar
Ivan__T Ivan__T je offline
Član
 
Datum prijave: 25.09.2018
US lokacija: Seattle, WA
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 16
Nepromenjeno

Moze se reci da imate pravo svi.

Elem -- SAD su ogromna zemlja i nude velike mogucnosti, medjutim licno sam je nalazio zakucanom u vremenu, utiska sam da je vreme stalo u nekim stvarima. Kuce i condominiumi su red velicina skromnije, cak zastarele u odnosu na Evropu. Hrana je relativno neukusnija, ali moze se naci kvalitetna hrana za vise novca, niko vas ne tera da kupujete junk.
Voda kao voda (flasirana), meni je svugde ista, no big deal.
Putevi jesu uglavnim losi, fasade mnogo zapustenije nego u EU, ako se uzme kvalitet zivota kao arbitar, nalazim ga iza evropskog. Sto se mogucnosti tice za karijeru, mislim da je u US mnogo lakse, tj. brze napraviti karijeru nego u Evropi.

Ljudi su razliciti, ne pase svima isto. Meni kao studentu vise pasu AUS i EU, minus slavenske zemlje. Meksikanci lepo kazu para los gustos los colores.
Reply With Quote
  #170  
Staro 25.09.2018, 12:09
SoonInUS SoonInUS je offline
Član
 
Datum prijave: 22.09.2018
YU lokacija: Oslo, Norveska inace iz Zemuna
Poruke: 27
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Promenada Prikaz poruke
Iskreno San Dijego je dosta losiji odnos zarada-troskovi zivota. Kada bih morao da biram ako sam IT isao bih u Silicon Valley. U San Dijegu ima par ozbiljnih IT firmi ali nista specijalno. Inace po meni San Dijego je lepse mesto za zivot samo nasuprot onoga sto misle u Silicijumskoj dolini je ipak bolja klima. Pogotovo taj South Bay. Generalno u Kaliforniji je super klima svuda osim mozda San Franciscka i Fresno-a.

Recesija ako krene a hoce bez obzira sta ljudi misle standard je tada losiji nego u Srbiji. Znacajno losiji. Jer imas troskove fiksne mesecne a nemas primanja pa je onda samo pitanje koliko dugo mozes da izdrzis da ides u minus. Naravno neki dok ne vide ne veruju

Ako neko ima IT znanje a ne moze da priusti Silicon Valley. (nema u kesu ozbiljnu sumu novca) Ja bih preporucio Reno, NV. IT firme se tamo sada masovno otvaraju a nema "State Income Tax". (Citaj porez je dosta nizi). Dosta je povoljniji za zivot jer su rente 3-4 puta nize.

Kalifornija je inace super. Ima dosta nasih ljudi i slicno. Ima jako uspesnih ljudi ali nemojte se zavaravati jer svi ti "uspesni" imaju neku pozadinu. Na primer covek je prodao firmu Godadiju jos dok je ziveo u Srbiji i preselio se u Palo Alto ali on je dosao sa 5 mil USD na racunu i verovali ili ne ima gomila slicnih primera. Ima i situacija gde i muz i zena rade vrlo strucne IT poslove pa da kazes da su i oni relativno ok ali bez kesa na debitnom racunu je jako tesko. Mnogo njih zapravo bez iz Kalifornije jer im strucnost nije na tom nivou.

Imajte na umu da je taj broj "uspesnih" zapravo jako mali procenat od ukupne populacije iz Srbije. Vecina njih cak i ako imaju jednog IT-jevca u porodici je nedovoljno tj nista specijalno. Prosecan lifestyle. Nista posebno ali bukvalno. Da kazem sklapaju kraj sa krajem.

Ima jedan decko koji je u Srbiji radio za 2,500 eura neto i sad ima 400,000 bruto. Njegov zivotni stil sa 2,5000 eura u Srbiji je slican sadasnjem i nista znacajno se tu nece promeniti. Sve je to kako kome odgovara. Dosta nasih se vraca iz Kalifornije jer im u Srbiji vise odgovara. Najvise tipa ako neko ima dvoje dece jer su vrtici strasno skupi. $1,800 po detetu dok je to u Srbiji 30 puta nize.
Takodje nekretnina je ozbiljan udarac pa je i to u Srbiji 10 puta nize.

U sustini sve je isto samo je skala drugacija.

Finansijske prednosti gotovo da nema
ali zato ima drugih prednosti a to su:

Kupovina online
Kupovina u prodavnicama
Klima (ovo je verovatno najveca prednost)
Pristup najnovijim gedzetima
Lako uzimanje kredita (kamate su slicne ali se lakse dobija kredit).
Veliko trziste pa ako otvorite nesto svoje bice lakse da prodate

Najveci problem je zapravo sledeca recesija koja samo sto nije pocela. Kada se to desi bice masovnog otpustanja a fiksni troskovi. Onda je samo pitanje ko ima koliko na debitnom racunu da izdrzi da placa troskove a da nema posao. Prosla recesija kada je bila pola Silicon Valley je nestalo. Bice zanimljivo to videti a u periodu 2019-2021 ocekujem krizu.
Bio sam samo u San Dijegu i LAu i prvi mi se vise svidja . Nisam programer (iako bi neki rekli da jesam), ali sa ponudjenom platom sam zadovoljan za OK zivot tamo.
Ono sto je meni prednost tamo, pored lepe klime, je to da mogu da za par godina pokrenem svoju firmu i veliko je trziste odmah u startu.

@Promenada Prilicno si siguran da ce biti krize! Signali koji se salju u vezi toga su uglavnom pomesani kao i uostalom uvek, ali posto si toliko siguran sta mislis da ce prouzrokovati recesiju ovaj put? (sem sto se istorijski desavalo da bude recesija u slicnom periodu, sto ne mora nista da znaci). Pratim i finansije, doduse nesto slabije u poslednje vreme, ali ako to sto tvrdis ima smisla mogu se fino zaraditi pare na tome pa da znamo u sta da ulazemo.
Reply With Quote
Odgovori

Tags
povratak

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Da li je neko otisao skroz sam? subman Vodič za emigrante 1 26.06.2017 09:15
Neko da mi posalje robu iz usa? lukadj Vaša strana 9 30.10.2015 14:37
Ako neko zna detox Vaša strana 13 26.10.2012 10:18
Drugi utisak - sta vam se ne dopada u USA? dreamerns Stare teme 115 25.01.2012 23:22
Ako neko zna veselina77 Stare teme 21 11.11.2009 17:30

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 06:19.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.