ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #251  
Staro 31.07.2016, 18:41
Kilimandzaro's Avatar
Kilimandzaro Kilimandzaro je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.05.2016
US lokacija: Chicago
YU lokacija: BG
Poruke: 198
Nepromenjeno

Hvala Magelan

Mislim da je bitno doooobro se raspitati o svemu pre odlaska, a ovaj forum je zlata vredan. Vidi gde mozes da usavrsis sebe. Milice, kao filolog, odgovorno tvrdim da engleski mozes znatno da poboljsas do odlaska. To je, po mom misljenju (tu se slazem s vuxannom) osnovno. Da bi uopste mogla da razmisljas o tome da radis u struci. Imas preko kupona odlicne ponude za kurseve jezika, cak i za multimedijalne kurseve, pa da radis kod kuce sama ako ti je to zgodnije (recimo za 600 dinara sam kupila pocetni spanski - u Cikagu gde idemo se dosta trazi). Pritom imas i aplikacije za ucenje jezika koje te podsecaju svakodnevno da treba da ucis.
__________________
blog: www.emogration.com
FB: www.facebook.com/emogration
www.facebook.com/JelenaCrafts

od 2004 -2015 on and off pokusaji
DV 2017 izvuceni br. 23**
14.05.2016. DS260 popunjen
22.08.2016. stigao poziv za intervju (zakazan za 11. oktobar)
30.09.2016. lekarski
11. 10. 2016. intervju i pozeleneli
Reply With Quote
  #252  
Staro 31.07.2016, 18:44
Andrew Wiggins's Avatar
Andrew Wiggins Andrew Wiggins je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.11.2015
US lokacija: Los Angeles
YU lokacija: Beograd
Poruke: 170
Nepromenjeno

Prvo da se zahvalim svima na postovima danas. Forum bukvalno umre preko leta a i preko zime.

@Magelan
Lepo si rekao. Neki ljudi misle da ih tamo cekaju zlatom poplocane ulice i visoka plata i kojekakve pogodnosti pa se razocaraju.
Po meni odlaskom preko bare se mora imati/steci/prihvatiti potpuno drugacije stanje svesti koje neki ne mogu da prihvate jer im ne odgovara uopste da se menjaju/prilagodjavaju.
A uspevaju oni koji se prilagodjavaju i na neki nacin su rascistili da ne mogu tamo da vode zivot kao u Srbiji.
Sve zavisi sta zelite od zivota i na sta ste spremni.
Reply With Quote
  #253  
Staro 01.08.2016, 01:32
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Kilimandzaro Prikaz poruke
Imam porodicu u Americi (bez toga ne znam kako bih se usudila).

Ja govorim engleski bas dobro, ali cu poloziti i TOEFL ovde, jer razmisljam i o doskolovavanju.
Ovo dvoje te vec stavlja u mnogo bolju poziciju. Bitno je da bar jedno moze sto bi ovi rekli "hit the ground running". Kod mene u porodici sam to bila ja. Nakon dugog niza godina i muz sad zna Engleski napokon pa privredjuje i to u struci mu (srecom smo oboje inzenjeri).

Bitno je razmisljati na duze staze.

Ja sam dosla ovde u trideset prvoj.
Reply With Quote
  #254  
Staro 01.08.2016, 01:43
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
Ono sto je jako interesantno, kada se dodje do spoznaje situacije, bezi se sa foruma.
Ali mi se ne damo oterati

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
- po nepisanom pravilu ide se u jeftiniji stan, a to je po drugom nepisanom pravilu u nekom losijem skolskom distriktu gde ce to dete dobiti obrazovanje tolikog kvaliteta da nece biti spremno ni za Community College, a kamoli neki bolji univerzitet.
- Majka radi dan-noc, a dete u sedi kuci koja je u losem kraju, izlozeno losem drustvu (citaj vaspitava ga ulica)
To je najtuznije. Nije to kao kod nas, isli smo u skolu svi zivi zajedno, i deca lekara, odzacara, domacica, vulkanizera... Ovde si podeljen nevidljivim granicama koje ti bukvlano kroje buducnost. Plus drvene kuce, nece iverica metak zaustaviti ako si u losem kraju... Skroz drugaciji su parametri i uticaj okruzenja na mogucnosti u zivotu...

Ako mozete da pogledajte, vidite PBS Independent Lens dokumentarac "The Graduates / Los Graduados" i onaj sto preporucis Travel Paradiso. Ima zanimljivih komentara.

Veoma je bitno gde cete ziveti pogotovu ako imate decu. Skola im je bukvalno filter za sve dalje u zivotu. Mnoge krpe kraj sa krajem i imaju masu rezignirane dece koja nemaju motivaciju da zavrse. Ne vide nikakvu perspektivu. Nisu to nista gluplja deca, samo deca bez uzora, bez nade, cesto bez hrane kuci, bez istih zivotnih uslova.
Reply With Quote
  #255  
Staro 01.08.2016, 14:04
Kilimandzaro's Avatar
Kilimandzaro Kilimandzaro je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.05.2016
US lokacija: Chicago
YU lokacija: BG
Poruke: 198
Nepromenjeno

Mene tako sokira ta podeljenost. Ne mogu na to da se naviknem. Da ista ulica prolazi kroz dobar i los kraj. Sad kad smo prolazili kroz neke delove Cikaga kolima, stvarno se osecas kao da prolazis kroz neko ratom pogodjeno podrucje ili zemlju treceg sveta, a onda odjednom izbijes na centar, koji je fenomenalan.
__________________
blog: www.emogration.com
FB: www.facebook.com/emogration
www.facebook.com/JelenaCrafts

od 2004 -2015 on and off pokusaji
DV 2017 izvuceni br. 23**
14.05.2016. DS260 popunjen
22.08.2016. stigao poziv za intervju (zakazan za 11. oktobar)
30.09.2016. lekarski
11. 10. 2016. intervju i pozeleneli
Reply With Quote
  #256  
Staro 01.08.2016, 17:08
Andrew Wiggins's Avatar
Andrew Wiggins Andrew Wiggins je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.11.2015
US lokacija: Los Angeles
YU lokacija: Beograd
Poruke: 170
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Kilimandzaro Prikaz poruke
Mene tako sokira ta podeljenost. Ne mogu na to da se naviknem. Da ista ulica prolazi kroz dobar i los kraj. Sad kad smo prolazili kroz neke delove Cikaga kolima, stvarno se osecas kao da prolazis kroz neko ratom pogodjeno podrucje ili zemlju treceg sveta, a onda odjednom izbijes na centar, koji je fenomenalan.
Zasto nasi ljudi gravitiraju ka Cikagu? Pogotovu sto je stopa ubistva najvisa u Americi, a opet tamo je nasa najveca dijaspora? Il to ono "pa ima dosta nasih idem i ja tamo". Lep je Cikago da se razumemo ali nikad nisam razumeo sta nas vuce tamo.
Reply With Quote
  #257  
Staro 01.08.2016, 17:43
ejpril88 ejpril88 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 27.05.2015
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Beograd
Poruke: 191
Nepromenjeno

Magelan super si rekao ovo za disclaimer Još jedan od problema je što je nekim našim ljudima "ispod časti" da rade kojekakve poslove na početku. Ja sam prihvatila da je ovo Amerika, trenutno konobarišem u persijskom restoranu i trpim kritike ljudi koji su daleko manje inteligentni i obrazovani od mene (bez namere da zvučim pretenciozno), ali svesna sam da neće zauvek biti tako.
__________________
oktobar 2014 - prvi put aplicirali (dve prijave)
maj 2015 - muz izvucen
septembar 2015 - vencanje
oktobar 2015 - intervju, vize odobrene
mart 2016 - sleteli u Cikago
Reply With Quote
  #258  
Staro 01.08.2016, 21:20
Kilimandzaro's Avatar
Kilimandzaro Kilimandzaro je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.05.2016
US lokacija: Chicago
YU lokacija: BG
Poruke: 198
Nepromenjeno

u Cikagu mi je porodica, inace bih sigurno gravitirala ka toplijim krajevima
__________________
blog: www.emogration.com
FB: www.facebook.com/emogration
www.facebook.com/JelenaCrafts

od 2004 -2015 on and off pokusaji
DV 2017 izvuceni br. 23**
14.05.2016. DS260 popunjen
22.08.2016. stigao poziv za intervju (zakazan za 11. oktobar)
30.09.2016. lekarski
11. 10. 2016. intervju i pozeleneli
Reply With Quote
  #259  
Staro 07.08.2016, 01:17
Bockyman's Avatar
Bockyman Bockyman je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.10.2009
US lokacija: Палатајн, Илиноис (Palatine, IL)
YU lokacija: Лесковац
Poruke: 289
Pošalji Skype™ poruku korisniku Bockyman
Nepromenjeno Maло шале не шкоди...

Иако текст који следи делује шаљиво, и преносим га овде због мало разоноде, много има истине у њему о начину живота у УСА.

Ibrino pismo iz SAD: Nismo mi Sejo fukara, u Bosnu kao hadžija ili nikako
Dragi naši,
Ne možemo još da konfirmujemo naš dolazak ovog ljeta, ali kako sada stvari stoje, izgleda da ćemo morati kanselovati tikete koje smo bukirali, jer nas ubi morgidž za taun haus što smo kupili. Doduše, za tikete imamo, ali ne možemo skupiti za prezente svima vama, dajdži i ostaloj familiji.
A, jebi ga, bez toga ne ide da dolazimo, jer nećemo da nas smatraju za nekakve pankove, kao što su pričali za Seju i njegove kad su svojima donijeli po 100 dolara, kako su fukara i kako ništa nisu uradili u Kanadi. Mi tako nećemo. Jal’ dolazimo kô hadžije jal’ nikako. Zato smo se i dogovorili da sejvujemo što možemo više i da sve odložimo za sljedeći vekejšn.
Inače, mi živimo dosta dobro. Ja radim ful tajm i još dva part tajma, a Razija je našla i treći part tajm preko vikenda, ali smo dobro uskladili šihte pa možemo da se viđamo svakog drugog vika. Možda je to malo nezgodno za Džesiku, ali njoj plaćamo dej ker poslije škole, a odatle je uzima bejbisiterka i dovodi kući na spavanje. Ona, iako je mala, konta da mi voliko radimo za njeno dobro i da ovako mora sve dok ne otplatimo morgidž.
Svaki fri tajm koristimo da budemo sa njom, pa smo je tako last samer (ili to bješe pretprošlog?) vodili cijeli dan na Grejt Lejks. Kupili smo joj i hot-dog i ajskrim i od tada stalno svima priča kako joj je bilo bjutiful.
Ja imam dosta posla oko taun hausa – katujem travu, čistim atik i nekako ugrabim par sati dnevno da sređujem bejsment jer hoćemo da ga rentamo i tako povećamo inkam.
Kao što vidite, da je lako – nije, ali kad je čovjek hard vorker i kad dobro isplanira skedžual, može na sve stići. Ja sam lijepo dotjerao liniju na 130 paunda, pa se neki naši kokuzi odavde šegače da sam se osušio zato što puno radim i spavam samo četir’ sata, ali to je samo zato što su oni dželos na mene, a i ne znaju da ja uvijek ugrabim bar 45 minuta slipa u sabveju.
Čovjeku više i ne treba, a i to je a i to je samo prvih 25-30 godina, dok ne otplatimo Morgidž prvih 20-30 godina.
Poslije cemo svi da uzivamo.
Pozdravlja vas vas brat Ibro iz Usa.
__________________
Од 23.септембра 2011. у граду Чикагу!
Reply With Quote
  #260  
Staro 07.08.2016, 16:18
markoss markoss je offline
Proteran
 
Datum prijave: 19.05.2015
Poruke: 393
Nepromenjeno

Ziva istina, a deca najvise ispastaju zbog dolaska tj odlaska iz domovine, a sve pod izgovorom ovo je za njihovu buducnost.

Dugo nisam pisao pa ajd malo sad ugrabih vremena.
Poceo sam da vozim kamion krajem Juna i posle mesec ipo gore dole utisci su ok...
Plata nedeljna je u proseku 1300$ i to je svakako lepa cifra ali imam danipo dva slobodno da budem sa zenom i cerkom koje su stigle u Cikago 7.juna

Posao ko posao i nije tezak, postaje rutina ali iskreno dok ne stanemo maximalno na noge i ne otplatim dugove ne bih se zadrzavao na ovom radnom mestu, bar ne over the road sto se kaze pa da me nema danima.

Zivimo na Lakeview, nekih 500m do jezera i sam kraj je prelep, puno zelenila, odlicna skola gde ce cerka krenuti od sept tj kindergarten.

Veliki jednosoban Stan sa svim rezijama placamo 1500$ sto je kao ok cifra za taj kraj a sa mesecnom zaradom od oko 5000 mogu da ga priustim.

Kao sto rekoh cerka i zena su stigle pocetkom juna i za sad su delimicno ok...ima variranja u raspolozenju pogotovo kod zene jer je najvise ubija to sto ne radi, pa kad cerka krene od sept u kindergarten onda ce i ona da trazi posao.
Generalno najvise ubija ta moja odsutnost od kuce i sto malo vremena provedemo zajedno.

A sta sam ja za 6 meseci skapirao....pa vrvtno kao i vecina, da je ovo jedna ogoromna kapitalisticka masinerija i da ovde ako jedan dan ne zaradis pare vec si manje vise u nekom dugu, zaostatku sta vec..ja sam konkretno pre neki dan zakasnio da pokupim tovar i ostao sam ceo dan u tom mestu i umesto da izvezem oko 600milja i zaradim oko 280$ ja ga ostado bez love.

Kamionski posao jeste cool za neko prvo vreme jer je stvarno zarada super, mi smo recimo za dve nedelje pokupovali namestaja za ceo stan i opremili ga u fullu a da nismo osetili na dzepu, sto bi u Srbiji recimo trebalo kredit uzeti i placati ga godinama.

Zato i gledam da do nov dec kamionisem kako bi stali na noge sto pre pa onda da trazim neki dnevni posao gde bi bio kuci svaki dan jer i cerka i zena pate zamnom i ja za njima...

Cerka jako brzo napreduje sa engleskim, ima 5 godina i gotovo sve razume i trudi se da prica sto cesce pa onda kad krene u skolu sigurno ce biti jos bolje tako da ova prica polako dobija svoj neki smisao.

Malo o amerima...nenormalna ljubaznost na svakom koraku, nema osobe koja ti nece pomoci ako moze..svi su nasmejani. Bilo na truck stopu, bilo u restoranu, banci ili na ulici.

Ono sto me nervira jesu ogromne guzve u okolini Cikaga, tako da svaki moj dolazak i odlazak kuci je nocna mora.

Bolji zivot nego u Srbiji jeste primetan, ne samo finansijski nego i mentalno, jednostavno se niko ne bavi politikom, niko vas ne gleda popreko i niko vam se ne podsmeva ako vam je recimo los engleski.izgovor....

Hteo bih da napomenem, nisam procitao nigde na forumu, potrebno je da imate oko 920 dana boravka u USA da bi aplicirali za pasos tsko da je to recimo manje od 3 godine ako ste konstsntno boravili u USA.

NAMA i jeste primarni cilj da uzmemo pasose pogotovo cerka, pa da vidimo za dalje kakva je buducnost.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kako vasi roditelji reguju na vas odlazak wingreen Vaša strana 173 15.12.2016 04:14
Turistički odlazak u Ameriku i Kanadu Ivan_66 Ne-imigrantske vize 15 22.08.2015 22:10
Odlazak u USA bez igde ikoga nelson Vodič za emigrante 131 31.10.2013 00:15
Odlazak sa porodicom MinkaMilos Stare teme 15 18.09.2010 14:00

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 05:50.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.