ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 22.05.2008, 15:47
Siberian's Avatar
Siberian Siberian je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida - Orlando
YU lokacija: Beograd Srbija
Poruke: 94
Nepromenjeno USA smor!

u USA sam dosao u novembru pre nekih 6meseci, zivim sa svojom zenom u Kissimmee FL i ovom prilikom bih hteo svim srbima da se obratim za savet.

Meni je ovo sve smor i s..*.e, od kad sam ovde sve je jos gore , sem nekih stvari, Hrana nije ista kao u Beogradu, sve neki cudni ukusi nemogu da se naviknem da jedem tako, vrucina mi je vise dosadila, nemam prijatelje drugove nikog, idem u skolu al tamo svako gleda svoje dupe...dok sam ziveo u Srbiji imao sam najboljeg ortaka bili smo nerazdvojni malte ne ceo dan, sad nemam nikog ni familiju ni drugove, kad odemo naplazu se malo razveselim al i to mi se smuci jer moramo da vozimo sat ipo do plaze, planiramo da se odselimo za NJ ali meni je sve jedno najradije bih kuci da se vratim iako znam da tamo nemam nikakve buducnosti, ona me ubedjuje da ostanem a znam i kad bih se vratio cale i keva bi me osudili a kao vratio se iz amerike nista nije uradio i ti fazoni, najradije bih da sam u svojoj sobi kao pre, ja sam racunao za mene je ovde sve od nule poslove koje mogu da radim su do 10 dolara sat placeni i kad sve sracunam sa rentom i hranom osiguranjem gorivom za auto jedva da mogu da ustedim 3000dolara godisnje i to sa mojom zenom da placamo sve po pola... pa isto mi dodje u srbiji bar tamo neplacam rentu i malo jedem kuci i ustedim 2000e godisnje, ajde da kazemo ovde mogu da idem na koledz (pa da posle ocekujem bolju platu) sto nije isto kao u srbij, ali odakle da platim koledz i dok ga zavrsim platicu kao u srbiji iste te pare samo sto u srbiji dobije Bachelor Degree a ovde AA College, sta da radim ljudi pomagajte sve mi se smucilo, ocu kuci.
Reply With Quote
  #2  
Staro 23.05.2008, 08:02
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Thumbs up Hrabre sreća prati! ;-)

Zdravo, Tomislave.
Pročitao sam tvoju poruku nekoliko puta, pola dana razmišljam kako da ti odgovorim. Vidim da ti je teško, i pokušaću da ti se obratim kao drug, u najboljoj nameri. Nadam se da mi nećeš zameriti...

Našao sam to mesto Kissimmee FL, iskreno nisam ni znao gde je (zanimljivo ime, btw). Nevezano za lokaciju (već za tvoju poruku), ja bih se na tvom mestu što pre odselio...
Ne znam koliko naših ima tamo i kako smo organizovani, ali mislim da to najviše pomaže, ubedljivo. Ako ti hrana ne odgovara, za početak (mi Srbi volimo reči kao što su "tranzicioni period") ako već nisi možeš da nađeš naše prodavnice i da tamo uzimaš sve što ti treba. Ja u kuhinji uvek imam Knjaz Ja kiselu, C# kafu, Munchmallow, Vegetu, Aleva papriku, the works. Kupujem ćevape, ima naših farmi gde ljudi kupuju pečenja, znam gomile porodica koje su totalno u tom fazonu, ništa im ne fali, stalno su samo sa našima... Mislim da za početak, dok se čovek ne navikne, ključno je da ima društvo, vodiča, nekoga za savet, pomoć, reč (srpskog!), itd, itd... Ali za takve stvari samo velike metropole dolaze u obzir. Ovde se ljudi okupljaju oko crkve, ima naših mesta za izlazak/kupovinu, svega je vrlo lako naći u velikim gradovima poput Chi i NY. Najiskrenije mislim da će ti prijati atmosfera. A i klima je bliža našoj...

Vidim da si pomenuo školu i američku mangupariju ( = studentariju). Nažalost, u tome se sa tobom potpuno slažem. Ovo je drugi svet. Kod nas su studenti složni (protiv škole?), dok su ovde studenti svesni činjenice da je napolju svet surov, i prilično su samostalni (tj. idu jedni protiv drugih više nego što "pomažu drugu u nesreći"). Totalno drugačija priča! Tebi škola treba (lepo si rekao i zašto), a tamo pravo društvo nećeš naći. To ti je nešto što giljaš uveče/vikendom pored posla, ništa više...

Da se odmah razumemo, ni naši nisu isti ovi ovde i oni tamo. Da ti odmah kažem i zašto: što si duže ovde, dalje si od onoga tamo. Ja sam ovde u Čikagu našao puno dobrih ljudi, dosta njih mi je s prave strane srca, ali svi oni da se spoje, ne bi mogli da budu takav Zlobnik kakvog sam tamo ostavio...

Dobar savet bi ti bio da probaš da skupiš nešto novaca i da odeš do BG-a na odmor. Mislim da bi ti to dosta pomoglo! Bolje bi uočio razlike, dobre i loše strane obe lokacije i da bi imao mnogo realniju sliku u glavi. Svaki put kad odeš, uočićeš veću razliku između sebe i onoga što si tamo ostavio. Činjenica. Valjda podsvesno kupiš dobre osobine iz ove sredine, to je neminovno, pa te ono tamo onda živcira, recimo... A kad se vratiš sa odmora, onda ćeš opet izvagati sve.


Samo četiri godine si mlađi od mene, pa ću ti reći nešto kao stariji brat (big brother - administrator, ima smisla ) koji je isto kao i ti u USA došao pravo iz svoje sobe (odlično si to sročio, btw). Pokušaj tu misao da izbiješ iz glave. Koliko god ti to delovalo bolje i lakše, duboko sam ubeđen da ti ne bi odgovaralo. Praktično svi ljudi koje znam su, kada su jednom otišli od kuće i živeli sami, vrlo kratko izdržali nazad "kod svojih"... Jednostavno navikneš valjda da živiš po svom, šta li je...
Nažalost, jeste realno da će te i familija i ekipa odbiti od trpanja što si se vratio... To je u našoj sredini neminovno...
Tamo nećeš moći da studiraš uz posao da bi diplomirao (ne znam odakle ti info da ovde može samo AA, može ovde sve), nećeš sačuvati više novca nego ovde, nećeš moći da imaš ni približno onoga što imaš ovde (dobar auto, kuća (tvoji!), onda krediti!), i nadasve, nećeš voditi ni približno bogat život kao što možeš ovde, upravo zbog toga. Surova činjenica, svi smo mi tako računali, zato smo uostalom i došli ovamo, složićeš se...
Naravno, tek si na početku, sad mora biti teško. Odmah da ti kažem, skoro neće biti lakše. Ali će na kraju biti mnogo bolje...

Valjda je cela poenta ovoga što želim da ti kažem to da nije sve tako crno kao što trenutno osećaš. Da se ti i ja razumemo, svi mi se u jednom momentu osetimo upravo ovako kao ti, bez izuzetka! I nije to ništa strašno. Preživećeš. Svane nov dan, razmisliš još malo (jutro je pametnije od večeri i te fore), stisneš zube, zapneš jače, i prođe to...


Voleo bih da mi popišeš (isto ovako) neke stvari koje ti se sviđaju u USA, dakle ono što ti je na pozitivnoj strani.
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
  #3  
Staro 23.05.2008, 14:14
Siberian's Avatar
Siberian Siberian je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida - Orlando
YU lokacija: Beograd Srbija
Poruke: 94
Nepromenjeno

Hvala na dobrim savetima (big BraTe Milose)

Ovde nema ni mrvce srpske hrane, sve meksicki, brazilski, uglavnom Latino restorani (a i prodavnice isto tako) Ovo za skolu ja sam rekao da za pare koje ces ovde da platis za AA degree za isto vreme i pare moze da se zavrsi Bachelor Degree U srbiji i to na prestiznom fax-u...
E sad ovako, dobre strane Amerike tacnije Floride:

Okean (nije more) je uvek dostupan sto je bitna razlika od Ade Ciganlije i prljavih bazena na Kostunjaku i Banjici...nacin na koji se oblacis (kupujes krpe)
je totalno drukciji od onog u Srbiji, nema vise kineza i buvljaka, mada ima i ovde buvljak sam sto se zove BellsGuess,CK,DKNY,QuickSilver,Oneil nisam mogao ni da zamislim u srbiji.
Ljudi:
Svi te postuju pa da si i onaj homless sto prosi kod semafora, sto je VELIKA razlika u Srbiji, kad udjes u neki butik radnju mozes da probas stvari gledas pipas!Sto je VELIKA VELika razlika sa Srbijom
Nemas brigu o glupavim srpskim pandurima da te zaustave i smaraju, ovde i ako te zaustave, uvek imaju dobar razlog i postuju te kad pricaju stobom a ne ko nasi (btw bili smo zaustavljeni zato sto smo zaboravili da platimo registraciju za auto, nista samo nam je dao opomenu (bez kazne) na 7dana i da za to vreme platimo)
Edukacioni system je (bar po meni) mnogo bolji, nije bogatiji ali je precizniji i bolji, sto ti daje mogucnost da lako i brzo napredujes.
Toliko...
Reply With Quote
  #4  
Staro 23.05.2008, 23:07
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

Siberian(komsija),

Evo da i ja napisem koju na ovu temu.Donekle te razumem kako se osecas i mogu da ti potvrdim da smo svi prosli kroz tu pricu.S druge strane s obzirom da si dosao u pre nekih 7 meseci,ako se ne varam,mozda bi ti malo strpljenja dobro doslo bar dok se ne savlada taj kulturni sok.Iskreno receno ja sa na neke stvari jos nisam navikao npr da svugde moras kolima i da svako zivi u nekoj svojoj maloj tvrdjavi.Veelika prednost Floride jeste okean i plaze tako da ako vec zivis ovde bezveze je ziveti u unutrasnjosti.Sto se nasih ljudi tice ovde ih ima i previse a to ti je na samo sat i po voznje od tebe.Takodje ima i bar 5 prodavnica sa nasom hranom,kafane i poslasticare.....
Odlican je savet koji ti je dao Milos za odlazak u Srbiju na odmor jer veruj mi ja sam po sletanju aviona na aerodrom u Tampi(a bili smo kuci posle tacno godinu dana),rekao zeni:
"Stigli smo kuci" ne znam ni sam zasto i ako mi je u Srbiji mnogo dragih ljudi...valjda sam se nesvesno navikao na tu cinjenicu.
Tesko da u Srbiji mozes da ustedis neki novac ako hoces da odrzis standard zivota koji je ovde.
Selidba u veci grad (u bilo koji State) je za vas pravo resenje.
Reply With Quote
  #5  
Staro 24.05.2008, 01:38
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Thumbs up

Veliki pozdrav Lakiju! Hvala ti puno što si se uključio u priču; mislim da će koristiti.
offtopic: Pazi samo koliko sličnosti ima! jbte, i vreme odlaska, i konstatacija, i sve! (O ovome pričam...) Lucky, brate moj!


Sve u svemu, jako mi je drago da je Laki upravo potvrdio sve što sam ti napisao... nekako mi sad lakše.
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
  #6  
Staro 24.05.2008, 21:51
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

Takodje pozdrav Milose,mozda se jednom skockamo ja i zena pa zapucamo u "vetroviti grad",zelja mi je da oprobam u vecoj sredini.

...vidim da je forum polako zaziveo,sto mi je drago i nadam se da cu biti od koristi
Reply With Quote
  #7  
Staro 25.05.2008, 00:11
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Iako sam i dalje lenj da u forumu Lokacije pišem na temu Čikaga, stojim na raspolaganju za sve što treba, naravno.

Hvala ti puno na pomoći, i meni je baš drago da je krenulo... Jeste sezona prvih koverti (biće i ona u oktobru još), ostatak će verovatno imati prilično opušten ritam, oko ambasada i to... Stvarno jest' zaživelo, imamo već oko 200 poseta dnevno, s tendencijom rasta... Fina cifra.
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
  #8  
Staro 29.05.2008, 17:52
Siberian's Avatar
Siberian Siberian je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida - Orlando
YU lokacija: Beograd Srbija
Poruke: 94
Nepromenjeno

danas treba da kupimo karte za NJ idemo sledece nedelje tamo u posetu njenoj sestri i ako nam se svidi nadam se selimo se tamo...
Reply With Quote
  #9  
Staro 30.05.2008, 01:47
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Odlično je to što tamo imate familiju! Javi utiske kad se vrneš, a ja se nadam da će u međuvremenu neko ko je nastanjen tamo već da napiše koju reč u forumu za lokacije.... Već imamo jednu temu za New York, a ja ću videti da iskopam još neki link... Iako ti niko ne može bolje reći od sestre joj.
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
  #10  
Staro 30.05.2008, 01:48
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

ahahahaha, al' sam sročio ovu zadnju
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 11:47.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.