ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Northern Virginia NoVA - Severna Virdžinija » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 18.03.2015, 20:44
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno Northern Virginia NoVA - Severna Virdžinija

Evo i mene na Istoku Moj novi "dom" je od prošle nedelje Severna Virdžinija (NoVA), deo uz desnu obalu reke Potomac, tik uz Washington, DC.

DMV area (DC metro area - DC-MD-VA) je sa nekih 6 miliona stanovnika sedma metro area u US. Od toga je skoro 3 miliona u NoVA. Loudoun & Fairfax Co. su po prihodima, dva najbogatija okruga u US. Gotovo svuda je besprekorno čisto, uredno, sredjeno. Jednom rečju - idilično. Klima (vreme) je slična onoj u BGD.

Geografski, Severnu Virdžiniju čine Arlington County, Fairfax County, Loudoun County, Prince William County, City of Alexandria, City of Farifax, City of Manassas & City of Manassas Park. Ono što je interesantno, u Virdžiniji postoji kategorija "Independent City", pa gradovi u tom statusu ne pripadaju okrugu (county) kao po ostatku US, već se tretiraju kao samostalni pa to nekad dovodi do zabune jer City of Fairfax nije deo Fairfax County. Virginia zvanično nije "State" već "Commonwealth of Virginia".

Raznolikost je prisutna na svakom koraku Bar po onome što sam video za ovih nekoliko dana, a i prilikom čestih ranijih poseta, etničko šarenilo je ogromno. Možda je statistiški slično onome u CHGO, ali ovde nema toliko segregacije koliko je ima u CHGO. Može se na živom primeru videti kako income umesto "boje kože" utiče na raspored stanovništva.

Za razliku od ostatka US gde se stambene višespratnice (soliteri) mogu samo videti po centru, ovde je istih na sve strane u Arlingtonu i Aleksandriji. Grupice solitera u moru zelenila izmedju kojih su delovi sa kućama i velikim brojem apartmanskih kompleksa niže spratnosti. Reljef - blago zatalasan, sličan onom u Šumadiji, za razliku od Midwesta koji je ravan kao tepsija Alexandria Old Town ima kolonijalnu arhitekturu, izgleda vrlo evropski i koliko sam primetio velika je turistička atrakcija. Delovi Arlingtona uz Wilson Blvd (Rosslyn, Courthouse, Clarendon, Virginia Square & Ballston) su "Manhattan" DC metro zone. Tu se nalaze najviše zgrade u DMV metro i taj deo je Metroom povezan sa DC-jem. Do Georgetown-a u DC-ju se odatle stiže za 5-10 minuta. Drugu urbanu zonu u Arlingtonu čine Pentagon City & Crystal City tik uz Reagan Airport. Metroom do centra District-a i odavde treba 10-ak minuta. Ostatak Arlingtona je neka interesantna mešavina urban-suburban, Shirlington npr. Fairfax i Loudoun Co. su mahom predgradja (suburban type), slicno DuPage Co. u Chicagoland-u, dok recimo Tysons Coner & Reston Downtown imaju "skyline" sa višespratnicama.

Školski distrikti u Fairfax, Loudoun i Arlington Counties su medju najboljima u naciji. Lokalni Community College je NOVA CC (Northern Virginia Community College) i ima kampuse na više lokacija - Alexandria, Annandale, Manassas, Springfield, Loudoun, Woodbridge, Arlington... Od lokalnih Univerziteta tu su GMU (George Mason University) i Marymount University, a tu su i ispostave UVA i Virginia Tech.

Saobraćajne gužve umeju da budu ogromne u špicu. Manje više isto kao u CHGO s tim što su u CHGO gužve u oba smera, dok ovde u DMV "reverse commuting" i nije toliko zastupljen pa ujutru ka periferiji autoput bude gotovo prazan, a popodne ka DC-ju je isto tako prohodno. U samom DC-ju autoputeva gotovo da i nema (osim prilaznih I-66, I-395 i I-295 koji se bukvalno završavaju čim udju u zonu District-a). Ono što spašava situaciju su HOV Lanes (High Occupancy Vehicle Lanes), ali za korišćenje istih potrebno je imati 2 ili 3 osobe u automobilu - "carpooling" (HOV-3 na I-395 i HOV-2 na I-66, I-495 i Dulles Toll Road). I-495 (Capital Beltway) dozvoljava koriščenje HOV-a uz naplatu putarine putem EZ pass-a ukoliko je samo jedna osoba u automobilu, a cena putarine varira u špicu i van špica. 4 Metro Linije (od ukupno 6) zalaze poprilično u dubinu Virdžinije mada su, pored samog District-a, najbolje pokriveni Arlington i Aleksandrija. Jedna linija zalazi u Fairfax, duž koridora I-66. Nova Srebrna linija (Silver Line) zalazi u Loudoun County i trenutno ide do Reston, VA (kroz McLean i Tysons Corner) i u planu je da do 2018. poveže District sa Dulles International Airport. Na većini Metro stanica postoje ogromni "Park&Ride" parkinzi kako bi se smanjio broj vozila tokom radnog dana u District-u. Do Aerodroma Ronald Reagan idu Plava i Žuta Linija Metroa. Oba aerodroma se nalaze na teritoriji Severne Virdžinije. Autobuski saobraćaj postoji, ali lokalni busevi idu poprilično retko i povezuju zone kroz koje ne ide Metro sa Metro stanicama. Vožnja Metroom se naplaćuje na osnovu broja stanica, za razliku od NYC i CHGO gde je "flat rate".

Supermarketi: Giant je najveći lokalni lanac, a slede Safeway, Food Lion. Costco-a ima na nekoliko lokacija. Kao i svuda po US, tu su i Target, Walmart, Sears... Najbliži Premium Outlet je u Leesburg, VA. Ogroman novi mall (mall-ova ima poprilično) je u Tysons Corner - McLean, VA. Sales tax je 6%.

Banke: Bank of America je najdostupnija, a od većih tu su i Wells Fargo i CapitalOne. Chase nema poslovnica (najbliže su u WV i NJ).

Internet i Telefonija: Verizon je lokalni fiksni provajder telefonskih, DSL i FiOS usluga. Comcast je kablovski operater i u ovom delu US. Što se mobilnih mreža tiče, nema nikakve razlike u odnosu na CHGO. Svi veći provajderi mobilne telefonije imaju pokrivenost. Verizon ima pokrivenost i u Metrou.

Poslovi: Medju našima (exYU i Balkan) glavni biznis je sa bazenima. Dosta naših ovde rade kao spasioci na bazenima, na održavanju bazena, ili kao menadžeri po kompanijama za održavanje bazena. Poslova u zdravstvu ima. Ja sam pre neke dve nedelje, još iz CHGO, popunio par prijava on-line i juče sam prošao intervju i dobio posao na neke 2 milje od stana Kako je za ostale struke - zaista još uvek ne mogu ništa da napišem dok ne prodje još vremena i ne snimim situaciju. Činjenica je da poslova pri vladi i vojsci ima, samo je pitanje kako doći do njih.

Kada bude prilika, napraviću mali photo-show za forumaše, čisto da dočaram situaciju na terenu. Jedna slika - 1000 reči
__________________
In US since 02.02.2010.

Last edited by Magelan; 17.06.2015 at 23:58. Razlog: Tipografske greške
Reply With Quote
  #2  
Staro 18.03.2015, 21:33
johnywalker johnywalker je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2014
Poruke: 388
Nepromenjeno

hvala za detaljan i lijep opis. A ja baš danas nešto razmišljam, možda umjesto Houston, da pokušam u Alexandria, VA, ali kontam možda je ipak preskupo tu u početku (smještaj itd), ali bi mi svakako bilo draže tu nego negdje drugo. Je li puno skupo u poređenju sa chgo npr. ili je sve to isto odprilike?
Reply With Quote
  #3  
Staro 18.03.2015, 21:42
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik johnywalker Prikaz poruke
hvala za detaljan i lijep opis. A ja baš danas nešto razmišljam, možda umjesto Houston, da pokušam u Alexandria, VA, ali kontam možda je ipak preskupo tu u početku (smještaj itd), ali bi mi svakako bilo draže tu nego negdje drugo. Je li puno skupo u poređenju sa chgo npr. ili je sve to isto odprilike?
Stanarine su skuplje. Tu recimo CHGO i Houston imaju prednost.

One-Bedroom u zgradi slicnoj onoj u kojoj sam ziveo u CHGO je oko $1300, dok je u CHGO bio $905.
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #4  
Staro 18.03.2015, 21:44
johnywalker johnywalker je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2014
Poruke: 388
Nepromenjeno

znači li to onda da su i plate veće u odnosu na chgo?
Reply With Quote
  #5  
Staro 18.03.2015, 21:52
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik johnywalker Prikaz poruke
znači li to onda da su i plate veće u odnosu na chgo?
Ja sam dobio za nijansu manje nego u CHGO jer nisam imao preporuku pa me tretiraju kao novog. Kapiram da ce da bude povecanje, ali ne razmisljam previse o tome Korak po korak
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #6  
Staro 18.03.2015, 21:58
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

Cestitke na poslu! Znala sam da nece biti problema, i bas mi je drago da vidim kako ti fino ide.
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
Reply With Quote
  #7  
Staro 18.03.2015, 22:14
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mikiSA Prikaz poruke
Cestitke na poslu! Znala sam da nece biti problema, i bas mi je drago da vidim kako ti fino ide.
Hvala Miki

Zasada je sve u najboljem redu, da kucnem u drvo
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #8  
Staro 19.03.2015, 01:18
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
Alexandria Old Town ima kolonijalnu arhitekturu, izgleda vrlo evropski i koliko sam primetio velika je turistička atrakcija.
Ima lepo to neko setaliste tu do reke, deluje lepo mesto za blejanje. Mi smo bili u nekom pabu. Ima ih brdo u toj ulici. Deluje zivo, dosta ljudi. Ima i nekih lepih nacionalnih parkova. Npr Great Falls.

A u Arlingtonu je ministarstvo nauke aka NSF, bila sam tamo na hodocascu.



Stvarno lep kraj i Alrington i Aleksandrija.

Jesi li isao ovde i ovde?

Last edited by vuxanne; 19.03.2015 at 01:24.
Reply With Quote
  #9  
Staro 19.03.2015, 01:36
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Nisam jos obisao ta nasa mestasca, ali je u planu Taman kad mi prodje MCAT krajem maja, planiram do Annapolisa, pa hiking i Monticello u Charlottesville-u, Busch Gardens u Williamsburgu... Ima bas dosta atrakcija oko prestonice

Arlington, taj deo duz Wilson Blvd je odlican... Ali je skup za medalju, bezmalo kao Manhattan
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #10  
Staro 19.03.2015, 02:32
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
Nisam jos obisao ta nasa mestasca, ali je u planu Taman kad mi prodje MCAT krajem maja, planiram do Annapolisa, pa hiking i Monticello u Charlottesville-u, Busch Gardens u Williamsburgu... Ima bas dosta atrakcija oko prestonice

Arlington, taj deo duz Wilson Blvd je odlican... Ali je skup za medalju, bezmalo kao Manhattan
Izguglaj "Natural Bridge Va" i "Shenandoah Valley va" Tu svi hajkeri odavde idu. Imas i Kings Dominion kod Ricmonda na severu, mozda ti je on jos blizi od Bush Gardens-a.
Reply With Quote
Odgovori

Tags
alexandria, arlington, severna virdzinija, virginia, washington dc

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Hampton Roads, Virginia vuxanne Lokacije u USA 36 06.03.2017 07:07
Richmond, Virginia greenie Lokacije u USA 14 18.12.2014 05:32
Charleston, West Virginia ivkodrg Lokacije u USA 10 12.09.2014 21:30
Nova tema e! Siberian Vaša strana 60 27.04.2012 13:47
Nova vlast = Nova pravila nelson Vaša strana 2 30.12.2008 15:47

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 17:43.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.