ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Banke, kreditne kartice, računi u Americi » Bitni linkovi
Uspešan početak Krediti u USA Kreditna istorija Kreditne kartice Pomoć oko kredita

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #761  
Staro 27.04.2020, 13:33
slucajni_prolaznik slucajni_prolaznik je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 06.05.2016
Poruke: 571
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik damagon Prikaz poruke
Za izvestaj o kreditnom rejtingu- FICO Score se mozete besplatno prijaviti ukoliko imate bank of america account.

Meni se FICO i transunion poklapaju
FICO je besplatan i uz AmEx Magnet Cash karticu kao i uz Capital One Volmartovu kreditnu.

Last edited by slucajni_prolaznik; 27.04.2020 at 13:45.
Reply With Quote
  #762  
Staro 27.04.2020, 15:26
johnny_nyc's Avatar
johnny_nyc johnny_nyc je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 26.05.2011
US lokacija: New York
YU lokacija: Rijeka
Poruke: 296
Nepromenjeno

Ukoliko radite sve kako treba credit score bi u roku godinu dana trebao biti ok (700+), najvaznije je da se sve rate placaju na vrijeme i da drzite utilization ispod 10%. Evo primjer koliko razlicitih FICO scores ima i zasto sluze:

Experian Equifax TransUnion

Most widely used version

FICO® Score 8 FICO® Score 8 FICO® Score 8

Versions used in auto lending
FICO® Auto Score 8
FICO® Auto Score 2 FICO® Auto Score 8
FICO® Auto Score 5 FICO® Auto Score 8
FICO® Auto Score 4

Versions used in credit card decisioning
FICO® Bankcard Score 8
FICO® Score 3
FICO® Bankcard Score 2 FICO® Bankcard Score 8
FICO® Bankcard Score 5 FICO® Bankcard Score 8
FICO® Bankcard Score 4

Versions used in mortgage lending

FICO® Score 2 FICO® Score 5 FICO® Score 4

Newly released version
FICO® Score 9
FICO® Auto Score 9
FICO® Bankcard Score 9 FICO® Score 9
FICO® Auto Score 9
FICO® Bankcard Score 9 FICO® Score 9
FICO® Auto Score 9
FICO® Bankcard Score 9
__________________
Prijave: 2001, 2009, 2010, 2011,2012...

06.05.2013. cura izvučena broj 15***
07.06.2013. poslani papiri za KCC
17.06.2013. papiri stigli u KCC
03.09.2013. odgovor iz KCC da su papiri u procesu
03.02.2014. interview odgođen
28.02.2014. liječnički odrađen
24.03.2014. novi datum interviewa

24.03.2014. green day
21.08.2014. USA LPR
Reply With Quote
  #763  
Staro 04.05.2020, 04:02
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Svenson Prikaz poruke
Nakon 20 godina moze da se ima (mali) skor 680, ali sa 6-12 meseci da neko ima skor 750? Prvo treba da ima par kreditnih kartica, kredit za auto, kredit za, recimo ... camac....Ako to sve dobije u roku od 6-12 meseci, imace desetak upita (hard inquiries) koji mu snizavaju skor, a nece uspeti da vrati dovoljnu sumu novca da mu zaduzenje toliko padne, da mu se skor uveca u odnosu na pocetnu vrednost koja je teoretski 600, a u praksi nesto veca od 650. A svaki hard inquiry oduzima bar 10 bodova (vrati se to po odobrenju kredita/kartice, ali tek nakon 1-2 meseca)

Drugo, potpuno je nemoguce to uraditi, posto se kartice ne dobijaju tako lako kada je mali kreditni skor. U principu ni krediti, izuzev ako se ne da pokrice.

Da skratim, nije moguce to uraditi samostalno, ali ako osoba dobije ovlascenje od nekog ko ima skor 750, da koristi njegov racun, onda moze. Ako je taj racun otvoren 5 godina onda je i njegova kreditna istorija 5 godina, a kreditni skor je 750 (recimo da je tako jednostavna situacija). Ako ima jos neku karticu/kredit, onda mu je kreditna istorija prosecna duzina svih kreditnih linija.

Dakle mi, siromasni imigranti iz jugoistocne Evrope mozemo samo polako da gradimo kreditni skor. Moje misljenje je da je tako najbolje.

Na skor ne utice potrosnja, vec zaduzenje po obracunu (izvestaju) na kraju meseca. Kad kreditni biro dobije to obavestenje, reaguje povecanjem ili smanjenjem kreditnog skora. Ako nije veliko smanjenje ili povecanje, to je par bodova, a za $30-40 razlike je +-1 bod.

Iza svega stoji formula, a ovo je uproscen prikaz:

The information that influences a FICO Score is broken down into five categories:

Payment history (35%)
Amounts owed (30%)
Length of credit history (15%)
Types of credit used (10%)
New credit (10%)


Evo link jednog objasnjenja:
https://www.thebalance.com/factors-a...t-score-960527
Nije bas tako, bar u mom slucaju. Hard inquiry ne utice toliko svaki, po par bodova skine. Ja sam krajem januara imao 5 novih racuna (odobrene kartice) i 4 stative (odbijene). Nisu naravno svi izvestaji iz istog biroa ali po tome bih trebalo da izgubim 50 poena za to, a ja sam pao nekoliko poena. Veliki pad sam imao kada su te kartice prijavljene biroima jer mi je drasticno pala prosecna starost racuna i kada su zabelezena zaduzenja. Razlike izmedju mesecne potrosnje opet u mom slucaju za neku sicu (jedan mesec 80$ sledeci 120$) u Vantage skoru su bila nenormalna.



Citat:
Prvobitno poslao korisnik slucajni_prolaznik Prikaz poruke
FICO je besplatan i uz AmEx Magnet Cash karticu kao i uz Capital One Volmartovu kreditnu.
Capital One Walmart kartica daje preko Credit Wise Vantage score, ne Fico. Bar meni.
Reply With Quote
  #764  
Staro 04.05.2020, 05:28
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Kada se dobije kartica, onda skace skor. To se najbolje vidi na Credit Karmi. Jedini problem je sto neke stvari "kasno ukapiraju", pa zbog toga dolazi do "iznenadnih" skokova i padova.

Evo meni je juce bez razloga skocio skor za 10 poena. Kao, nista se nije dogodilo,ali su me castili. U stvari, povecala mi se duzina kreditne istorije i sva zaduzenja su pala na nulu.

Vreme za novi kredit.

Nego, ova postanska kocija sa novcima iz DC-ja nikako da stigne u nase krajeve.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #765  
Staro 04.05.2020, 05:34
Futbalista Futbalista je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2019
US lokacija: Čkgo
YU lokacija: Belgrado
Poruke: 211
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Svenson Prikaz poruke
Kada se dobije kartica, onda skace skor. To se najbolje vidi na Credit Karmi. Jedini problem je sto neke stvari "kasno ukapiraju", pa zbog toga dolazi do "iznenadnih" skokova i padova.

Evo meni je juce bez razloga skocio skor za 10 poena. Kao, nista se nije dogodilo,ali su me castili. U stvari, povecala mi se duzina kreditne istorije i sva zaduzenja su pala na nulu.

Vreme za novi kredit.

Nego, ova postanska kocija sa novcima iz DC-ja nikako da stigne u nase krajeve.
Ne stize ni iz Madrida za Kataloniju, ako me razumes😉
Reply With Quote
  #766  
Staro 04.05.2020, 07:02
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Svenson Prikaz poruke
Kada se dobije kartica, onda skace skor. To se najbolje vidi na Credit Karmi. Jedini problem je sto neke stvari "kasno ukapiraju", pa zbog toga dolazi do "iznenadnih" skokova i padova.

Evo meni je juce bez razloga skocio skor za 10 poena. Kao, nista se nije dogodilo,ali su me castili. U stvari, povecala mi se duzina kreditne istorije i sva zaduzenja su pala na nulu.

Vreme za novi kredit.

Nego, ova postanska kocija sa novcima iz DC-ja nikako da stigne u nase krajeve.
Ne moze da ti skoci skor kada dobijes karticu kada ti se smanjuje kreditna istorija, osim ako imas jednu jedinu karticu. Kada god registruje nov racun tj karticu u minus ide skor.
Reply With Quote
  #767  
Staro 05.05.2020, 00:19
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Futbalista Prikaz poruke
Ne stize ni iz Madrida za Kataloniju, ako me razumes😉
Vidim ja da tu postoji samo jedno resenje. Otici u DC na ovu adresu:
1600 Pennsylvania Ave NW, Washington, DC 20500
i uzeti novce.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #768  
Staro 25.05.2020, 14:28
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Post ljudi cesto pitaju za Credit Score, evo clanaka:

How Your Credit Score Is Calculated


Best Places to Check Your Credit Reports and Credit Scores for Free

Novi imigranti, sad imate dovoljno materijala za citanje i proucavanje.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #769  
Staro 07.08.2020, 00:56
damagon damagon je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: Maryland
YU lokacija: Nis Serbia
Poruke: 361
Nepromenjeno

Kakva su iskustva sa apliciranjem za kreditne kartice za nas Novopecene?

Trenutno imam 2 kreditne kartice obe unsecured, za prvu sam aplicirao pre godinu dana, a za drugu pre nedelju dana. Nisam znao da kreditni skor odmah pada za nekoliko poena po apliciranju...

Sada sam naisao na dobru ponudu za kreditnu karticu, ali nisam siguran koliko ce uticati na kreditni skor ako apliciram za novu kreditnu karticu nakon nedelju dana , pogotovo sto planiram narednih par meseci da uzmem auto na kredit...

Inace sajt koji moze biti svima od pomoci doctorofcredit.com

Puno informacija o samom kreditnom skoru koji moze biti dobar za nas pocetnike , takodje izlaze i najnovije ponude za checking acc i sa credit acc
__________________
DV lottery
2018 Class
First time applicant
Reply With Quote
  #770  
Staro 07.08.2020, 01:45
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Ako budes aplicirao uzmi bar dve kartice. Proveri da l imas predodobrene ponude. Uzmi Discover karticu u prvoj godini te mecuju 100% za kes bek, uvek je 1% a svako tromesecje imaju promo za odredjene grupe 5%.

Probaj i Amex da uzmes. Ja trenunto imam skoro 20 kartica i kreditnih linija, prvu sam dobio u martu 2019. Oko skora se ne opterecuj previse, pada par procenata za povlacenje izvestaja, vise pada kad se otvori kartica, jer se smanjuje prosek starosti kartice.


Banka Amerike je najgora banka na svetu, odbili su me 6 puta za godinu i po dana. Jos su mi poslali predodobrenu ponudu, ja apliciram i odbiju me debili. Zato sam prebacio platu iz njihove banke, sve pare i stedni racun.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kupovina auta na kredit i građenje kreditne istorije zvercica Vodič za emigrante 97 31.08.2021 23:46
Prevara - Ponuda za kreditne kartice Citi banke (CITIGLOBAL) bora Stare teme 36 14.12.2012 23:39
Koju banku izabrati - za kupovinu auta, kreditne kartice, građenje kreditne istorije dreamerns Stare teme 93 02.09.2010 05:11
Top 5 razloga zasto volim kreditne kartice emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 18.12.2008 08:55
Ukradeni broj kreditne kartice emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 05.11.2007 16:59

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 21:41.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.