ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Lekari u Americi - Physicians in USA » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #31  
Staro 24.05.2016, 04:17
Peace of mind Peace of mind je offline
Član
 
Datum prijave: 23.05.2016
Poruke: 2
Nepromenjeno

Ok, hvala ti puno.....Videćemo, polako razmišljam o tome jer bih ovde da završim i da krenem da radim jer bih morao zaraditi prvo za polaganje svih koraka a onda i za sam odlazak....U svakom slučaju hvala na info..... Pozdrav....
Reply With Quote
  #32  
Staro 08.01.2017, 17:48
Dzems2016 Dzems2016 je offline
Član
 
Datum prijave: 03.05.2016
US lokacija: Buffalo
YU lokacija: Bosna i Hercegovina
Poruke: 7
Nepromenjeno Upit vezan za diplome

Pozdrav svima , ja sam stigao u Ameriku i imao sam srecu da preko procesa DV lotterry doselim ovdje. Dio moje porodice zivi ovdje pa mi je sav proces laksi no zanima me sljedece. U Bosni sam zavrsii zdravstveni fakultte, opusi smjer, 3 godine i stekao bolonjsku diplomu diplomirani medicinski tehnicar, krajem marta imam polaganje u bosni i zavrsnog ispita na master studiju, smjer zdravstvena njega i menadzment. Dakle nisam opsta medicina vec zdravstveni fakultet. Koje poslove ovdje mogu dobiti i sta sve moram da uradim za priznavanje diplome. Unaprijed hvala svima....
Reply With Quote
  #33  
Staro 10.01.2017, 10:56
LJ75 LJ75 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 07.09.2016
Poruke: 126
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Dzems2016 Prikaz poruke
Pozdrav svima , ja sam stigao u Ameriku i imao sam srecu da preko procesa DV lotterry doselim ovdje. Dio moje porodice zivi ovdje pa mi je sav proces laksi no zanima me sljedece. U Bosni sam zavrsii zdravstveni fakultte, opusi smjer, 3 godine i stekao bolonjsku diplomu diplomirani medicinski tehnicar, krajem marta imam polaganje u bosni i zavrsnog ispita na master studiju, smjer zdravstvena njega i menadzment. Dakle nisam opsta medicina vec zdravstveni fakultet. Koje poslove ovdje mogu dobiti i sta sve moram da uradim za priznavanje diplome. Unaprijed hvala svima....
Pa pod broj jedan, treba da vidis da li i kako mozes nostrificirati diplome. Nisam siguran da mozes koristiti analogiju Njemačke, gdje masa našeg svijeta rade kao medicinari i njegovatelji na osnovi bosanskih diploma.

Konkretno, možda da krenes od ovoga:

http://www.wes.org/evaluations/preliminary.asp
Reply With Quote
  #34  
Staro 12.01.2017, 00:48
Dzems2016 Dzems2016 je offline
Član
 
Datum prijave: 03.05.2016
US lokacija: Buffalo
YU lokacija: Bosna i Hercegovina
Poruke: 7
Nepromenjeno Postovani

Hvala ispunio Sam pa vidjet cemo ... da li neko Zna ima li neki poseban test za nurse ill mora oval USMLE
Reply With Quote
  #35  
Staro 13.01.2017, 03:42
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Dzems2016 Prikaz poruke
Hvala ispunio Sam pa vidjet cemo ... da li neko Zna ima li neki poseban test za nurse ill mora oval USMLE
Pogledaj temu o medicinskim sestrama-tehnicarima gde smo pisali o NCLEX-u i ostalim detaljima o procesu nostrifikacije.

USMLE je drzavni ispit za lekare, NCLEX je za medicinske tehnicare.
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #36  
Staro 02.10.2017, 00:43
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

USMLE Step 1 update:

- Za prolaz je neophodno 192 poena. Na svakih par godina se "crta" pomera na gore.
- Prosecan broj sekundi po pitanju je sada 90. Drugim recima blok od 40 pitanja traje tacno 60 minuta.
- Ceo ispit se sastoji od 7 blokova = ukupno 280 pitanja.
- Ukupno trajanje pauza je 45 minuta i to vreme se moze iskoristiti u vise navrata. (recimo 3x15 ili 30+15...). Ovo se odnosi iskljucivo na pauze koje se prave nakon zavrsenog bloka pitanja i to je "Scheduled Break"
- Postoji mogucnost da se u toku samo bloka napusti soba za testiranje (ako bas zapne ), ali to vreme ide na ustrb vremena dodeljenog za blok pitanja i nosi ogroman rizik da ponestane vremena da se urade sva pitanja u datom bloku. Ovaj tip pauze je "Unscheduled Break".
- Za vreme pauza ("Scheduled Break") dozvoljen je pristup ormaricu, dozvoljeno je korisenje mobilnog telefona, beleski... moze se cak i napustiti testing centar (recimo otici do auta na parkingu).
- Rezultat se dobija 3-4 nedelje nakon ispita - uvek sredom.


Moje iskustvo sa Step 1:

Na test sam izasao 31. Jula, 2.5 meseca nakon sto se zavrsio poslednji semestar na Grenadi. U mom slucaju je to bilo sasvim dovoljno vremena, uzevsi u obzir da su nas u tom poslednjem semestru propisno izdriblali sa vecinom gradiva koje se testira na Stepu 1.

Koristio sam "First Aid" kao glavni izvor informacija, i nezaobilazni UWorld kao banku pitanja. Za Kaplan nisam imao vremena, a nakon ispita sam dosao do zakljucka da ukoliko se "First Aid" savlada uzduz i popreko, i to znanje primeni na Uworld pitanja, dobar rezultat ne moze da izostane. UWorld sam presao samo jednom, iako se savetuje da ga treba detaljno preci bar 2-3 puta.

Prediktori - Simulacioni testovi: NBME i UWorld imaju svoje predikcione testove. Zlata su vredni i nikako ne treba izlaziti na ispit dok na njima ne postignete zeljeni rezultat. Navodno UWorld Simulacioni testovi obicno prebace rezultat za 10-15 jedinica dok NBME uglavnom pokaze malo nizi od onog sto ce biti vas rezultat na pravom ispitu. U mom slucaju se to pokazalo kao tacno. UWorld simulacija mi je dala 258, dok sam na tri NBME testa imao 240, 246, 242. Rezultat na Step-u 1 - 248

Odabir testing centra je poprilicno bitan. Poslednje sto vam treba je buka, neprijatno osoblje, ili testing centar koji je preveliki i izgleda kao promenada u pojedinim momentima. Ukoliko postoji mogucnost, izaberite manji testing centar. Moj izbor je pao na Prometric - Greenville, South Carolina. Iskustvo je bilo vise nego pozitivno i planiram da tamo polazem Step 2 sledece godine.

Toliko za sada
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #37  
Staro 19.12.2017, 21:51
Curtis10 Curtis10 je offline
Član
 
Datum prijave: 04.01.2016
Poruke: 4
Nepromenjeno

Svaka čast Magelan na trudu i na tome kako imaš lijep koncept kako da što razumljivije čitaocu prezentuješ materuju.. Well done...

Trenutno sam IV godina Medicine u BiH i baš razmišljam o odlasku u USA jer me iz serija, filmova i sa interneta mnogo privlači njihov Zdravstveni sistem. Htio bih da te pitam par pitanja:

1. Što se tiče literature, to "First aid" je knjiga sa pitanjima kako sam vidio?

2. Rekao si većina s Balkana je na internoj, da li je to jer se ne odlučuju na ostalo ili je toliko teško dobiti neke druge specijalizacije? Mene naprimjer baš zanima urgentna medicina, prijem bolesnika koji su doživjeli traumu... (Istina zanima me hirurgija više ali to je kako vidim pojam za nas strance).

3. Kako sam shvatio za "residency" tamo najveću ulogu igraju bodovi na USMLE, znači ocjene na fakultetu se gotov pa i ne gledaju i nisu bitne (čisto informativni).

4. Ako se ne položi Step 1, nakon koliko se ponovo može izaći na taj ispit?

5. Kada bih htio naprimjer da budem Paramedic u Americi, a imam ljekarsku diplomu, da li mi se čak ni tad ništa ne pika i moram baš ispočetka da uzmem obuku za Paramedica?

6. Znaš i sam kakva je Medicina, teška ali odlazak u Ameriku kao ljekar nije ništa puno teže je l' tako? Onako iskreno, da li je baš toliko teško uspjeti i otići?
Meni ne djeluje teško toliko... Mislim ono, sredi jezik, pređu ove banke pitanja za 2-3 mjeseca ili koliko već, sredi finansije da izađeš na test i eto ga, rezultat ne može izostat.
Hoću pogriješit ako kažem da je najteže usudit se na taj korak i pokušat/ili manjak volje/želje za tim pa se ne angažuje i ne da maksimum da se uspije?

Hvala na odgovorim.

Lijep pozdrav
Reply With Quote
  #38  
Staro 21.12.2017, 17:59
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Curtis10 Prikaz poruke
Svaka čast Magelan na trudu i na tome kako imaš lijep koncept kako da što razumljivije čitaocu prezentuješ materuju.. Well done...

Trenutno sam IV godina Medicine u BiH i baš razmišljam o odlasku u USA jer me iz serija, filmova i sa interneta mnogo privlači njihov Zdravstveni sistem. Htio bih da te pitam par pitanja:

1. Što se tiče literature, to "First aid" je knjiga sa pitanjima kako sam vidio?

2. Rekao si većina s Balkana je na internoj, da li je to jer se ne odlučuju na ostalo ili je toliko teško dobiti neke druge specijalizacije? Mene naprimjer baš zanima urgentna medicina, prijem bolesnika koji su doživjeli traumu... (Istina zanima me hirurgija više ali to je kako vidim pojam za nas strance).

3. Kako sam shvatio za "residency" tamo najveću ulogu igraju bodovi na USMLE, znači ocjene na fakultetu se gotov pa i ne gledaju i nisu bitne (čisto informativni).

4. Ako se ne položi Step 1, nakon koliko se ponovo može izaći na taj ispit?

5. Kada bih htio naprimjer da budem Paramedic u Americi, a imam ljekarsku diplomu, da li mi se čak ni tad ništa ne pika i moram baš ispočetka da uzmem obuku za Paramedica?

6. Znaš i sam kakva je Medicina, teška ali odlazak u Ameriku kao ljekar nije ništa puno teže je l' tako? Onako iskreno, da li je baš toliko teško uspjeti i otići?
Meni ne djeluje teško toliko... Mislim ono, sredi jezik, pređu ove banke pitanja za 2-3 mjeseca ili koliko već, sredi finansije da izađeš na test i eto ga, rezultat ne može izostat.
Hoću pogriješit ako kažem da je najteže usudit se na taj korak i pokušat/ili manjak volje/želje za tim pa se ne angažuje i ne da maksimum da se uspije?

Hvala na odgovorim.

Lijep pozdrav
1. “First Aid” je knjiga. Zakljucno sa izdanjem iz 2017. nema pitanja. Samo teorija, tabele, sheme. Mogu da posaljem PDF ukoliko zelis. Banka pitanja je “UWorld” I na nju se placa pretplata. "First Aid" je "biblija" za Step 1. Sto se Stepa 2 CK tice, to cu morati naknadno da obajsnjavam jer i sam trenutno trazim najbolji resurs (odnosno kombinaciju resursa) za CK.

2. Nasi uglavnom zavrse na internoj iz prostog razloga sto jedni druge preporucuju, a bez preporuke (bez da znas nekog) tesko je dobiti i intervju, pogotovo kada se uzme u obzir da su u pitanju aplikanti bez i jednog dana iskustva/treninga u US zdravstvenom sistemu. Urgentna (EM - Emergency Medicine) je prilicno kompetitivna grana. Znam iz price jednog naseg koji se match-ovao u EM, ali taj decko je studirao na Karibima, kao ja, i imao je celu klinicku obuku u US (sto olaksava situaciju - neko ko je odradio EM elective u bolnici koja ima EM residency program i ko im se hipoteticki svideo u praksi ima neuporedivo vecu sansu nego neko kog nikad nisu videli). Isto tako, nisu svi programi “IMG friendly” (drugim recima uopste ne razmatraju aplikante koji su studirali van US), niti svi programi sponzorisu za vize. Stoga, tvoj izbor se poprilicno suzava i tu nema previse prostora za manevar pa na kraju i interna bude premija.

3. Na ocene se zvanicno gleda, medjutim ni 10.00 prosek nece napraviti nikakvu razliku ukoliko si jedva polozio USMLE stepove (ili jos gore padao na USMLE). Medjutim sa dobrim skorovima, niko zivi nece uzeti za zlo sto je prosek 6.00 (dajem plasticne primere). Broj bodova na USMLE ima neprikosnovenu prednost.

4. Padanje na USMLE u svojstvu IMG aplikanta “IS NOT AN OPTION”! Ako se ne polozi Step mozes gotovo odmah da se prijavis za naredni pokusaj, ali u realnom zivotu zaboravi na US i kreni da razvijas plan za neku drugu destinaciju. Sanse su gotovo minimalne da ces uopste dobiti intervju, a kamoli match (jedino ako licno ne znas program direktora koji ce da napravi presedan i ubaci te u residency program pored mnogo jacih aplikanata).
Zlatno pravilo za Step 1, kada se prodje detaljno (vise puta) kroz First Aid i bar jednom kroz UWorld banku, rade se NBME simulacioni testovi/prediktori. Ovi testovi ce ti dati odlicnu sliku gde se nalazis, i na ispit ne izlazis dok ne postignes nekih 10-ak poena vise na NBME prediktoru od zeljenog/planiranog skora.

5. Paramedic – moras u skolu od pocetka. I to prvo jedan semestar za EMT-B, a na nakon toga godinu dana za EMT-P. Za ovo planinaranje je neophodna zelena karta.

6. Iz iskustva nasih koji su studirali na medicinskim fakultetima sa exYU prostora, priprema USMLE stepova je nesto sto zahteva vreme. Uglavnom je to +- 6 meseci po Step-u (za Step 1 I Step 2 CK) i verovatno nesto manje za CS. Ljudi se vecinom zale na cinjenicu da materijal koji se testira na USMLE nije preterano zastupljen u nasim programima. Tajming je takodje problem jer je po pitanju 90 sekundi, a pitanje je najcesce ceo pasus, a nekada I duze… Videces I sam kada/ako krenes sa UWorld pitanjima.

Da li je tesko ili ne – to je malo subjektivno, a pre svega individualno iskustvo. Na to pitanje ces sam morati da pronadjes odgovor
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #39  
Staro 21.12.2017, 18:30
mrtm mrtm je offline
Član
 
Datum prijave: 02.12.2017
Poruke: 1
Nepromenjeno

Pozdrav... peta sam godina medicine iz BiH i isto razmisljam o odlasku u usa... presao sam FA 2017 jedanput, sad cu ponovo pa onda na uw...zanima me koliko je tesko ili jeli uopce moguce dobiti specijalizaciju iz kirurgije ( kardiokirugija ili plasticna)?? vidio sam po forumima i na fb grupama da se vecina uglavnom opredijeli za internu medicinu a vrlo malo za kirurgiju.. i ima li ulogu u kojoj americkoj drzavi se prijavljujemo za specijalizaciju konkretno me zanima kalifornija??
I stvarno hvala Magelan na svim informacijama koje pruzas!!! Puno si pomogao nama koji razmisljamo o odlasku u usa
Reply With Quote
  #40  
Staro 21.12.2017, 20:31
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mrtm Prikaz poruke
Pozdrav... peta sam godina medicine iz BiH i isto razmisljam o odlasku u usa... presao sam FA 2017 jedanput, sad cu ponovo pa onda na uw...zanima me koliko je tesko ili jeli uopce moguce dobiti specijalizaciju iz kirurgije ( kardiokirugija ili plasticna)?? vidio sam po forumima i na fb grupama da se vecina uglavnom opredijeli za internu medicinu a vrlo malo za kirurgiju.. i ima li ulogu u kojoj americkoj drzavi se prijavljujemo za specijalizaciju konkretno me zanima kalifornija??
I stvarno hvala Magelan na svim informacijama koje pruzas!!! Puno si pomogao nama koji razmisljamo o odlasku u usa
Hirurgija - teska posla.

Kalifornija - ne bas IMG friendly.

Da ne bude da ti ja rusim snove, procesljaj specijalizovane forume pa ces vec sam izvesti neke zakljucke.

Pozdrav
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 09:24.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.