ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Social Security Number & Green Card » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #781  
Staro 08.04.2018, 23:05
slucajni_prolaznik slucajni_prolaznik je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 06.05.2016
Poruke: 571
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik EMIGRANT Prikaz poruke
Ako sam dobro razumeo, čitajući uputstvo koje sam dobio uz kovertu, kao i odgovore na ovoj temi, poslednja šansa za promenu adrese na koju će biti poslat Green Card je na aerodromu u USA, kod službenika U.S. Customs and Border Protection.

U pomenutom uputstvu, koje sam dobio uz kovertu, a koje se odnosi na izdavanje Social Security Number Card, u rubrici 'Ako se niste prijavili za SSN kada ste podneli molbu za vizu ...' piše između ostalog i sledeće:

'Kada budete imali adresu stalnog boravka, molimo vas da nas pozovete kako biste saznali gde da podnesete zahtev za SSN karticu.'

Po ovom ispada da useljenik ima mogućnost da pronađe stan kada doputuje i da će oni na osnovu te nove adrese boravka da upute imigranta u kancelariju koja je najbliža toj adresi, odnosno u kancelariju koja pripada državi u kojoj je ta adresa.

Ja sam prijavio adresu u Floridi, na kojoj žive moji rođaci, a putujem u Njujork i želim tamo da ostanem. U Njujorku ću pre iznajmljivanja sopstvenog stana morati da nađem posao, tako da na aerodromu neću moći da promenim adresu koju ni nemam. Trenutno ne postoji način da dođem do bilo kakve adrese u Njujorku, osim od vlasnika stana kod kojeg bi rezervisao sobu na hostel sajtu.

Koliko sam shvatio svaka prijavljena adresa uvek ostaje zabeležena i nije preporučljivo često menjati adrese i da je najbolje da sledeća adresa, posle one koja je navedena prilikom aplikacije za vizu, bude adresa legalno iznajmljenog stana. Problem je i što po zakonu svaka promena adrese mora da se prijavu u roku od 10 dana.

Nije baš pametno da se na aerodromu da adresa vlasnika stana kod kojeg je rezervisana soba, jer on može da otkaže tu rezervaciju i da se nikad ni ne upoznam sa njim.

U slučaju da se upoznam sa vlasnikom koji mi izdaje sobu za prenoćište možda bi mogao da se dogovorim sa njim da mi dopusti da prijavim njegovu adresu na formularu za izdavanje SSN, pa da mi SSN kartica stigne na njegovu adresu u tom kratkom roku, 5 do 10 dana, kako su navodili članovi ovog foruma, što bi bilo idealno.

Ne znam šta bi se desilo kada bih u kancelariji Socijalnog, koja se nalazi u Njujorku, u zahtevu za SSN, naveo adresu u Floridi. Da li može da se dogovori u kancelariji da se SSN kartica ne šalje na adresu već da je ostave kod njih u kancelariji i da se lično preuzme?

Ako bi mogla da ostane ta adresa u Floridi, problem bi bio što na poštanskom sandučiću kod moje rođake ne stoji moje ime, pa bi poštar možda samo ostavio obaveštenje da dođem u poštu i preuzmem karticu, a ja to ne bih mogao jer nisam tamo, a rođaka ne bi mogla ni u pošti da ga preuzme jer verovatno treba lično da se preuzme.

Ako bi ipak uspela da preuzme karticu SSN, da li postoji mogućnost da mi nekako pošalje i bez adrese stana u Njujorku, da ostane u pošti i da dobijem obaveštenje na email pa da odem da preuzmem?

Postoje i servisi za iznajmljivanje pošte, koji se naplaćuju oko 25$ na mesečnom nivou, oni koje ljudi koriste kada kupuju preko ebay, pa me interesuje da li je pametno zakupiti tu adresu i navesti je u kancelariji za SSN?

Primer jedne virtualne kancelarije, u Njujorku, kod koje se mogu iznajmiti adrese:

http://www.nycvirtualoffice.com

Pretpostavljam da je to legalna usluga, jer bi verovatno morao da objašnjavam službeniku ko tu živi itd.

Za GC nisam ni platio fee, to ću od prve plate i kad budem iznajmio svoj stan, tako da sa tim neću ni da se opterećujem, nadam se da po dolasku u USA imam bar tri meseca vremena da uplatim taj fee.

SSN kartica mi je sad najveći problem i velika dilema

Hteo bih da sve bude legalno i po zakonu.

Jasno mi je da je u Njujorku skupo rentiranje i da treba platiti za pola ili čak celu godinu u napred, što ja definitivno neću moći pre nego se zaposlim.

Jedno je sigurno i od toga nema odstupanja, idem u Njujork i tamo ću u kancelariji socijalnog podneti zahtev za SSN
Obe kartice stizu obicnom postom, bez potpisivanja i sl. Ako si vec resio da uradis tako kako si napisao, nabolje sacekaj da budes iole siguran u svoju NY adresu (ukoliko bas moraju da ti salju SSN na adresu u NY), pa tek onda idi u SSO. U nekim SSO mogu da ti procitaju broj vec koji dan posle podnetog zahteva. Najbolje da u SSO pitas da ti posalju karticu sa brojem na Floridu, a ti dodji posle kojeg dana da ti daju broj. U SSO ti trebaju dva dokumenta, npr. pasos kao isprava kojom dokazujes datum rodjenja i GC kojom dokazujes status useljenika. Ukoliko imas pasos i GC to je to, ali ukoliko imas samo pasos, ponesi i neki izvod iz MKR, jos bolje internacionalni. Istina je da ti verovatno vise nikada nece trebati, ali u tom slucaju izvod je dokaz datuma rodjenja, a viza u pasosu statusa useljenika.
Reply With Quote
  #782  
Staro 10.04.2018, 16:00
ivangradjanin ivangradjanin je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.11.2017
US lokacija: Austin, TX
YU lokacija: Podgorica, MNE
Poruke: 71
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik EMIGRANT Prikaz poruke
U Njujorku ću pre iznajmljivanja sopstvenog stana morati da nađem posao, tako da na aerodromu neću moći da promenim adresu koju ni nemam.


Koliko je mudro traziti posao prije nego SSN stigne ?
Reply With Quote
  #783  
Staro 10.04.2018, 18:16
EMIGRANT's Avatar
EMIGRANT EMIGRANT je offline
Drug član
 
Datum prijave: 10.10.2012
US lokacija: New York, NY
YU lokacija: Srbija, Vojvodina
Poruke: 39
Exclamation Podneti zahtev za SSN i odamh početi sa traženjem posla!

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ivangradjanin Prikaz poruke
Koliko je mudro traziti posao prije nego SSN stigne ?
Prilikom samog traženja posla u aplikacioni formular poslodavca ne treba upisivati SSN, tek u momentu kad poslodavac odluči da zaposli nekog onda mu se daje broj socijalnog. Najčešće kancelarija, koja izdaje SSN, može nekoliko dana nakon podnošenja zahteva, da podnosiocu kaže koji mu je broj socijalnog dodeljen.

Ispod je navedeno kada NIJE obavezno davati broj scoijalnog.

5 Times You Don’t Need to Give Your Social Security Number

If you feel like you’re constantly asked to provide your Social Security number, you may be right! Social Security numbers were originally created to track income to determine your Social Security benefits in retirement. But now, a Social Security number has become a near-universal form of identification, and is often sought whenever you give out your personal information.

With this increase in use has come a massive increase in the amount of identity theft reported in the United States. In 2016, 15.4 million cases of identity theft were reported, according to the Insurance Information Institute. One way to lessen your risk is to limit where you give out your information. Here are 5 places where you don’t need to give out your Social Security number.

1. Before you’ve been hired for a job

Employers may ask for a Social Security number before you’ve been hired, but it’s not mandatory to provide it, according to the Society of Human Resource Management. When you are hired, you will need to provide your Social Security number so your employer can do a background check. But if you’re asked for your SSN on your job application, you may be able to leave it blank, or explain that you don’t feel comfortable providing that information.

2. At the doctor’s office

Your doctor may ask for your Social Security number when you fill out patient forms because they want to easily identify you to collect outstanding payments. But your insurance company identifies you by your insurance policy number in order to bill you and submit payments. While your insurance company will need your SSN, your doctor does not need this information for billing purposes.

If you have Medicare or other federally sponsored health care, you will need to provide your SSN, according to the IRS. Otherwise, leave this box blank the next time you’re visiting the doctor.

3. To attend schools or colleges

According to the US Department of Justice, all children living in the US are entitled to attend public school, and schools cannot require children or their parents to provide a Social Security number in order to enroll. If they ask for proof of identity, provide a birth certificate or passport. Leases or electric bills can also be presented as proof of address.

If you’re heading to college, you’re not required to submit your Social Security number. However, if you’re applying for financial aid, loans, or scholarships, this information will be needed to confirm you or your family’s income, as well as to check your credit score.

4. At supermarkets and other retailers

You will need to provide your Social Security number when applying for a credit card, because the bank associated with your card will want to track your credit score. But rewards cards at grocery stores, pharmacies, and other retailers don’t have any credit value, and are used just to track your purchases. So don’t give out your SSN when you sign up!

5. When purchasing travel

You don’t need to provide your SSN in order to book travel. Depending on where you’re going, you will need to provide your passport number and will need a credit card in order to purchase your tickets. Once you’re ready to take off, bring your driver’s license, passport, or another TSA-approved form of ID.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

There are situations when you will need to provide your Social Security number, like applying for a credit card; filing your tax returns; when signing up for state and federal benefits like Medicare or food stamps; or when applying for a driver’s licence. Otherwise, if you’re asked for your SSN, the Social Security Administration recommends you ask these questions:

Why do you need it?
What will it be used for?
What other identification do you accept?
What will happen if I don’t provide my number?
Keep your Social Security card in a safe place and take steps to protect your identity.

Izvor je web stranica ispod:

https://www.advisorsmanagement.com/t...curity-number/
__________________
DV-2008, 2009, 2014, 2015, 2016, 2017 - Has not been selected
DV-2018 - You have been randomly selected
Case Number: 2018EU000043XX

15.06.2017. Poslat DS-260
20.09.2017. Obavešten putem email poruke da je zakazan intervju
20.11.2017. Obavljen lekarski pregled (9:00h do 13:30h).
22.11.2017. Obavljen intervju (8:30h - 10:00h)
24.11.2017. Viza u pasošu
30.11.2017. Stigao pasoš sa vizom u DHL servisni centar
00.05.2018. Activation trip (ulaz, možda izlaz i gotovo)
Reply With Quote
  #784  
Staro 11.04.2018, 03:26
slucajni_prolaznik slucajni_prolaznik je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 06.05.2016
Poruke: 571
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ivangradjanin Prikaz poruke
Koliko je mudro traziti posao prije nego SSN stigne ?
Slobodno ga trazite i poslodavcu objasnite situaciju. Svezi legalni migranti su uglavnom najpostenija i najvrednija radna snaga koju neko moze da dobije, tako da se nece puno buniti sto ste tek stigli. Mozda necete dobiti platu pre nego dobijete SSN, ali mozda necete ni racun u banci otvoriti pre toga. Desi se i da poslodavac ponudi pozajmicu u kesu dok ne otvorite racun kako treba.
Reply With Quote
  #785  
Staro 11.04.2018, 03:32
slucajni_prolaznik slucajni_prolaznik je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 06.05.2016
Poruke: 571
Nepromenjeno

SSN vam kasnije najvise treba za registraciju na raznim mestima kojima je bitna stoprocentna ispravnost vasih podataka: zdravstveno osiguranje, povrat poreza, razne kupovine na rate, apliciranje za kreditne kartice.
Na pocetku vam najvise treba radi ispravnosti poslodavceve isplate, kao i za dobijanje prve kreditne kartice.
S obzirom da sam pravio activation trip - samo usao u US i izasao, jedino bih u svemu promenio da ne bih izlazio iz US dok ne dobijem SSN i imam neku secured kreditnu karticu (tako da kada sledeci put udjem imam duzu kreditnu istoriju), ali za to bi trebala nepoznata kolicina vremena (cekanje da stignu i GC i SSN) koja nije poznata pre kupovine povratne avionske karte.
Reply With Quote
  #786  
Staro 12.04.2018, 13:12
ivangradjanin ivangradjanin je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.11.2017
US lokacija: Austin, TX
YU lokacija: Podgorica, MNE
Poruke: 71
Nepromenjeno

Hvala veliko na pojasnjenju....to zvuci odlicno.

Sta je sa polaganjem vozackog ispita, prije nego stigne SSN ?

Konkretno me interesuje da li je za Commercial driving license potreban SSN ili ... ?
Reply With Quote
  #787  
Staro 12.04.2018, 17:46
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ivangradjanin Prikaz poruke
Hvala veliko na pojasnjenju....to zvuci odlicno.

Sta je sa polaganjem vozackog ispita, prije nego stigne SSN ?

Konkretno me interesuje da li je za Commercial driving license potreban SSN ili ... ?
SSN Kartica je u vecini drzava obavezna za dobijanje CDL-a.

Illinois, Virginia & South Carolina - provereno na licnom primeru.
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #788  
Staro 12.04.2018, 19:16
slucajni_prolaznik slucajni_prolaznik je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 06.05.2016
Poruke: 571
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ivangradjanin Prikaz poruke
Hvala veliko na pojasnjenju....to zvuci odlicno.

Sta je sa polaganjem vozackog ispita, prije nego stigne SSN ?

Konkretno me interesuje da li je za Commercial driving license potreban SSN ili ... ?
I za obicnu vozacku dozvolu su mi trazili SSN. Moguce je da u nekm drzavama nije potrebno. Najbolje proverite neophodnu dokumentaciju na DMV sajtu za zeljenu drzavu.
Reply With Quote
  #789  
Staro 04.05.2018, 19:42
Makica@'s Avatar
Makica@ Makica@ je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 06.06.2017
US lokacija: Boston,MA
YU lokacija: Srbija
Poruke: 570
Smile

Drustvance,jedan update Nema vise sanducica

'WASHINGTON - U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS) announced today that the agency will begin phasing in use of the U.S. Postal Service’s (USPS) Signature Confirmation Restricted Delivery service to mail Green Cards and other secure documents beginning April 30, 2018.'

https://www.uscis.gov/news/news-rele...livery-service

Ovo mi se cini kao jako dobro resenje,lican potpis za prijem dokumenata,i sigurnost da nece biti vraceni nazad
__________________
Prva Prijava za DV 2017 - Nista
Druga Prijava 30.Oktobar 2016
2.May.2017 -Selected
Case Number : 2018EU000091**
DS 260 poslat 30 Maja 2017.
Lekarski pregled : 01.02.2018.
Interview : 07.02.2018. (odlozen za Mart)
My Greeeeen Day : 12.Mart 2018.
Viza u Pasosu : 16.Mart 2018.
Landed in Boston 26.06.2018.
Reply With Quote
  #790  
Staro 04.05.2018, 22:54
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Makica@ Prikaz poruke
Drustvance,jedan update Nema vise sanducica

'WASHINGTON - U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS) announced today that the agency will begin phasing in use of the U.S. Postal Service’s (USPS) Signature Confirmation Restricted Delivery service to mail Green Cards and other secure documents beginning April 30, 2018.'

https://www.uscis.gov/news/news-rele...livery-service

Ovo mi se cini kao jako dobro resenje,lican potpis za prijem dokumenata,i sigurnost da nece biti vraceni nazad
Znači samo lično preuzimanje i potpis. Mora se prijaviti prava adresa i biti tamo kad se uručuje GC.
Malo komplikovano, ali... šta da se radi. Sedeću ispred zgrade i čekaću čika Poštara.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Oduzimanje Green Card-a takecare Agencije za prijavu 6 08.05.2017 14:42
Green Card - Sigurnost Bazzoli Vaša strana 11 07.07.2015 05:01
Green Card za porodicu Zorzy88 Stare teme 3 07.02.2011 19:43
Green Card and SSN Smith6000 Stare teme 1 17.02.2010 09:14

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 15:34.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.