ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Limit za prenos novca » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 20.08.2008, 12:34
cinderella_man's Avatar
cinderella_man cinderella_man je offline
Drug član
 
Datum prijave: 18.03.2008
YU lokacija: Beograd
Poruke: 42
Thumbs up Cena usluga transfera novca u inostranstvo

Izvor: Kamatica - 12.08.2008

ISTRAŽIVANJE OGRANIČENJA I CENA USLUGA TRANSFERA NOVCA U INOSTRANSTVO

Srbija je jedna od svetskih zemalja sa veoma oštrijim propisima za transfer novca u inostranstvo. Poslednjih godina je došlo do ublažavanja ograničenja od strane Narodne banke Srbije, te je povećan i transfer sredstava u inostranstvo.

Tim portala www.kamatica.com je sproveo istraživanje o ograničenjima transfera novca iz zemlje i cenama usluga banaka u ovim poslovima.

Novac se bankarskim doznakama fizičkih lica najčešće šalje u inostranstvo po 5 osnova: profaktura (predračun), iseljenje iz Srbije, pomoć članu porodice, pomoć prijateljima, po osnovu ugovora o poklonu.

U prvom i drugom slučaju ne postoji ograničenje od strane Narodne banke Srbije, te sve transakcije za ostvarenje prava na robu i usluge se mogu plaćati na osnovu predračuna ili računa kompanije iz inostranstva, a u slučaju iseljenja moguće je preneti sav novac sa deviznog računa. Kada je u pitanju pomoć članovima porodice, ograničenje takođe ne postoji, ali zavisno od toga da li je transfer veći ili manji od 8.000 €, potrebno je manja ili veća dokumentacija. Pomoć prijatelju u inostranstvu je ograničena na 500 € mesečno, a po osnovu ugovora o poklonu moguće je preneti do 3.000 €.

Za uslugu transfera novca u inostranstvo banke naplaćuju proviziju pri slanju, vrlo često i pri prijemu, a posebno se naplaćuju takozvani troškovi SWIFT-a, koji predstavljaju cenu troškova u međunarodnim bankarskim transferima. Pri transferu novca troškove može platiti pošiljalac, primalac ili podeljeno i pošiljalac i primalac. Zbog toga pri transferu novca u inostranstvo obavezno naglasite službeniku banke ko će snositi troškove transfera.

U našoj zemlji još uvek nije moguće transferisati novac u inostranstvo putem Western Union-a.

Prikupili smo podatke o ceni usluge transfera novca u inostranstvo kod banaka u Srbiji. Dobijeni su sledeći podaci:


PROVIZIJE BANAKA ZA TRANSFERE NOVCA U INOSTRANSTVO
BANKA PROVIZIJA
KOMERCIJALNA BANKA 0.8%, min. 400 din., max. 30.000 din.
MERIDIAN BANKA 0.8%, min. 10 €, max. 100 €
UNICREDIT BANKA 0.5%, 1.200 din.
ALPHA BANKA 0.6%, min. 300 din.
OTP BANKA 1%, min. 500 din., max. 40.000 din.
BANCA INTESA 0.6%, min. 400 din., max. 40.000 din.
SRPSKA BANKA 0.75%, min. 15 €, max. 200 €
RAIFFEISEN BANKA 0.8%, min. 1.000 din.
VOLKS BANKA 0.95%, min. 1.000 din.
SOCIETE GENERALE 0.8%, min. 1.000 din.
EUROBANK EFG 0.75%, min. 13 €, max. 200 €
PIRAEUS BANKA 0.7%, min. 10 €
HYPO ALPE ADRIA BANKA 0.5%, min. 10 €, max. 1.000 €
ERSTE BANKA 0.25%, min. 400 din., max. 16.000 din.
PO*TANSKA *TEDIONICA 1%, min. 300 din.
PROCREDIT BANKA 0.6%, min. 900 din., max. 9.000 din.
VOJVOĐANSKA BANKA 0.25%, min. 400 din., max. 12.000 din.

Konkretno, ukoliko u inostranstvo transferišete iznos do 2.000 €, najmanju proviziju će Vam naplatiti Alpha banka i Poštanska štedionca (300 din). Nešto skuplje ovu uslugu naplaćuju Komercijalna banka, Banca Intesa, Erste banka i Vojvođanska banka (400 din.), dok ostale banke za ovu uslugu naplaćuju značajno veće provizije koje se kreću od 500 do 1.200 dinara.

Kada su u pitanju iznosi preko 2.000 €, najmanju proviziju naplaćuje Vojvođanska banka i Erste banka. Za velike iznose, preko 40.000 €, koji se šalju u inostranstvo najnižu proviziju naplatiće Vam Meridian banka.
Istraživanje se odnosilo na transfer novca u evrima u inostranstvo, te Vam moramo napomenuti da ukoliko šaljete novac u drugim stranim valutama, može se desiti da pojedine banke naplaćuju više provizije, ali ne značajno.

S druge strane, transfer u pojedine zemlje sveta se naplaćuje po nižim tarifama od navedenih, ukoliko banke daju popuste po različitim osnovima, te se raspitajte i o takvim mogućnostima pre transfera novca. Tako, na primer, Komercijalna banka za transfer novca u njenim afilijacijama u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini naplaćuje 5 € u dinarskoj protivvrednosti fiksno i bez obzira na visinu transfera.

U navedeno istraživanje nisu uključeni troškovi otvaranja/zatvaranja i održavanja deviznih računa. Većina banaka ne naplaćuje ove troškove, ali kod pojedinih se i takve usluge naplaćuju, te se obavezno pre započinjanja čitave transakcije raspitajte o ovim troškovima, ukoliko nemate otvoren račun u banci. Moguće je da se od Vas zahteva da ukoliko otvorite devizni račun, na njemu držite minimalan iznos koji se uglavnom kreće od 5 do 20 €.

Kao što se može videti iz navedenih podataka, provizije banaka u Srbiji za uslugu transfera novca u inostranstvo se značajno razlikuju. Ukoliko šaljete iznose do visine od 2.000 €, odlaskom u „pogrešnu banku“ biste mogli uslugu platiti i do 800 dinara veću proviziju, dok se kod većih iznosa ta razlika može povećati i na nekoliko hiljada, pa i par desetina hiljada dinara.
Reply With Quote
  #12  
Staro 31.08.2008, 15:16
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Question

Muz i ja jos neznamo sto da radimo u vezi iznosenja gotovine iz zemlje u zemlju. SAd cu vas malo udaviti svojim primerom. Mozete mi reci sto bi vi ucinili da ste na nasem mjestu.

Hrvatski drzavljani smo i uskoro selimo iz Makedonije, u kojoj smo zivjeli 4 godine nazad u Hrvatsku, kako bi iz HR otisli za Ameriku (Ako Bog da da dobijemo vizu).

E sad, imamo otprilike 10 000 eura u kesu i nosili bi sa sobom. Vecina tog novca nije u bankama, tj. sve je bilo u devizama i iz banke su nam stlano uzimali pare kad bi vadili nas novac. Muz se naljutio i uzeo sve pare iz banke odjednom, i tako svaki put kad nesto sjedne, on izvadi jer ga zivcira da nas ''kradu'' na taj nacin jer smo stranci. Kazem ovo jer me zanima dali ce nas kad ih budemo nosili u Hrvatsku na carini pitat odakle nam taj novac. Naime tamo je limit za unos novca nesto manje od 6000 evra. Iz Mak se moze iznositi do 10 000 bez prijave, u SRbiju 10 000. I onda u HR i sta sad. Posto imamo vise zanima me dali ce nas traziti nesto za onu razliku od 4000 evra, neku potvrdu od banke ili slicno. Ne zelimo da nam prave probleme kao da peremo novac. Bojim se i dali ce nas pitat nesto jer necemo imat potvrde unosa i iznosa kroz Makedonije i Srbiju. (tamo ne treba prijava ako je ispod 10 000 evra)

Iz Hrvatske cemo morat traziti neko dopustenje od narodne banke jer onda iz Hrvatske ne mozemo iznositi vise od 3000 evra. (Dosta je nejasno, ali misli da je to po osobi, sad ako je nas dvoje odraslih i jedna beba, dali je to 9000 evra?)

Jos me zanima dali postoji sansa da se novac odavde salje direktno nekako za Ameriku, pa da se onda prebaci na nas racun kad ga otvorimo jer od svih ovih carinskih petljancija me boli glava.

Izvinite zbog dugog posla
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #13  
Staro 31.08.2008, 16:43
Good Spirit's Avatar
Good Spirit Good Spirit je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: Bay Area, CA
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 264
Nepromenjeno

Pa ako je ako je limit 6 000 evra po osobi, a vi imate 10 000, stavite oboje po 5 000 u dđep i eto rešenja

Druga varijanta, koliko znam kada se neko seli (trajno) iz zemlje ima pravo da prenese sav novac (čak iako je preko limita). E sada verovatno treba neka potvrda za to...
Reply With Quote
  #14  
Staro 31.08.2008, 18:26
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Limit je 3000 evra po osobi. (pretpostavljam da se radi o osobi, iako familija posjeduje novac zajedno)
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #15  
Staro 31.08.2008, 20:09
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Stizeljeto,

moj prijedlog ti je da se prijavis na forum forum.hr i tamo postavis to pitanje na dijelu dijaspora. Tamo ces sigurno dobiti tacan i pouzdan odgovor, posto se tvoje pitanje odnosi na konkretno Hrvatsku i njene zakone.

poz.

EDIT: Ja bih podijelio taj novac na tebe i supruga, stavio ga u novcanik i ucutao se..
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #16  
Staro 31.08.2008, 21:20
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

ma taj forum je totalno preeeeeopsiran, i poput krstarice ima previse tema da bi ti neko obratio paznju na tvoje pitanje. mislim moze se mozda dobit odgovor, ali tu sam nekako sa ljudima koji ipak ovo prolaze iz prve ruke. Svi smo na okupu i ima vece sanse da ce neko znati odgovor na neku tematiku.

Inace ja dosadujem i carinama, pisala sam na sve tri carine i ostale ustanove gnjavim non stop. Ali od vas zelim cuti osobno iskustvo i/ili predlog.

Hehe, necete me se tako lako otarasit s ovog foruma
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #17  
Staro 31.08.2008, 21:32
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke

Hehe, necete me se tako lako otarasit s ovog foruma
Ups, nemoj me pogresno shvatiti.. to mi nikako nije bila namjera..
u zadnje vrijeme imam jako puno vremena na poslu.. pa citam sve moguce forume o dijaspori..

Ovo sam ti cisto predlozio da tamo pitas.. jer sam na tom forumu nasao dosta korisnih informacija koje se ticu povratka iz inostranstva u Hrvatsku. Pa pretpostavljam da ima dosta ljudi koji su i nedavo napustili zemlju pa imaju te informacije. To je malo specificno podrucje i svaka zemlja ima svoje zakone..

poz.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #18  
Staro 31.08.2008, 21:58
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Thumbs up

nemas problema ni nisam mislila da si nesto lose mislio

nego, iscitala sam i ja, citam i te strane i sve nase balkanske forume o dijaspori i pomalo me zivcira koliko se bahato ponasaju na nekim forumima, pametuju, cak se i svadaju, psuju medusobno, a tu je spika najnormalnija, ljudi sa necim zajednickim jednostavno pokusavaju pomoc jedan drugom. samo da se jos ljudi ukljuci, pogotovo onih koji su vec preko bare, npr. taj famozni srdjevic, hehehehe

ima par pitanja na koja bi i on mogao odgovorit, al opet, znam da on i ostali mozda nemaju vise toliko interesa za ovu problematiku, niti vremena da se ukljucuju u forum. u svakom slucaju, bravo za sve nas koji smo tu i pokusavamo se ohrabrit i pomoc medusobno
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #19  
Staro 01.09.2008, 00:39
Seekimo Seekimo je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.08.2008
Poruke: 105
Nepromenjeno

Stizeljeto,
Kada ulazis u svoju zemlju(a to je HR)mozes uneti novca koliko hoces i nece te niko nista pitati,kada prolazis kroz tranzitne zemlje a u njima si stranac postoje limiti koje kada prekoracis moras prijaviti u pismenoj formi i to ti se overi na ulasku u tranzitnu zemlj tako da kada izlazis iz te zemlje nemas nikakvih problema i to vazi za sve zemlje samo su ti limiti razliciti,dakle mozes nositi neogranicenu kolicinu novca samo to prijavi pri ulasku u svaku tranzitnu zemlju.E sad,iznosenje novca iz HR je takodje limitirano kao i svuda ali sa iseljenickim papirima mozes da izneses koliko hoces.Sve ovo vazi za gotovinu.Kada se budes iseljavala pozeljno je da imas neku kreditnu karticu jer u USA bez nje nemozes da uzmes sobu u hotelu nemozes da iznajmis auto itd..
Eto mozda sam malo pomogao,pozdrav
Reply With Quote
  #20  
Staro 03.09.2008, 16:00
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Evo provjerila ja sa hrvatskom carinom i sa Narodnom bankom. Znaci sto se tice iznosenja deviza iz Makedonije i kroz Srbiju (za mene koja iz Makedonije nosim devize kroz Srbiju do Hrvatske) iz Makedonije i Srbije je dozvoljeno izaci sa do 10 000 eura. Kod ulaska u Hr se mora prijaviti iznos veci od 40.000 kuna u deviznoj protuvrednosti (znaci do 5.600 Eura). A izaci se moze iz Hrvatske sa iznosom do 3000 Eura. Za iseljenike i sve ostale vrijedi pravilo da ako je suma iznad 3000 Eura treba Odobrenje za iznosenje gotovine od Narodne Banke. Salje za zahtjev, sa biljegom od 70 kn i dokazom o iseljenju. Naravno to se prijavljuje na carini.

jedino sto mi opet nije jasno dali za mene i supruga koji cemo ici istim vozilom vrijedi tih 5.600 eura ili ako smo dvoje mozemo nositi duplo vise. E sad ja dosadna, pisala opet carini, pa cu vidit sta ce odgovorit.
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 06:20.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.