ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Upis dece u školu » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #31  
Staro 16.02.2018, 03:10
tile83 tile83 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: VA
Poruke: 86
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik harmonija Prikaz poruke
Zdravo svima
htjela sam vec neko vrijeme da se javim postom bas na ovu temu...oni su presrecni, dobro su se uklopili, bez obzira na limittirano znanje jezika. Posebno mladja djevojcica, ona ga ne govori, rayumije engleski, ali ne prica ... jos, dobila je tutora koji ce sa njom raditi 60 min sedmicno. Od nas su zahtijevali iz middle school da djecak primi jos vakcinu za meningitis. Djeca koja nisu osigurana, placaju punu cijenu oko 170 ali moj savjet vam je ako nemate osiguranje, prvo da aplicirate za medicaid dok ne stanete na noge.
Pozdrav svima i srecno
Draga harmonija, puno hvala sto si nas se setila, ako Bog da Zdravlja I sve prodje ok mi bismo u oktobru u VA, to je nekako pocetak skolske godine pa sam brinula da li ih tada mogu upisati u skolu, naročito zbog jezika. Moji ga ni ne razumeju, idu oni u skolicu eng I znaju reči, ali nije to to. Da li ima razloga za brigu? Ili je bolje da se vratimo da zavsimo razrede pa onda?
__________________
03.05.2017. Selected - 2. prijava
CN: 2018EU00004***
Lekarski - 26.06.2018.
Interview - July 2018
Rejected
Reply With Quote
  #32  
Staro 16.02.2018, 14:34
harmonija harmonija je offline
Drug član
 
Datum prijave: 02.06.2016
Poruke: 43
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik tile83 Prikaz poruke
Draga harmonija, puno hvala sto si nas se setila, ako Bog da Zdravlja I sve prodje ok mi bismo u oktobru u VA, to je nekako pocetak skolske godine pa sam brinula da li ih tada mogu upisati u skolu, naročito zbog jezika. Moji ga ni ne razumeju, idu oni u skolicu eng I znaju reči, ali nije to to. Da li ima razloga za brigu? Ili je bolje da se vratimo da zavsimo razrede pa onda?
Potpuno razumijem vasu brigu, ali vjerujete mi nemate razloga. Vi cak imate i vise vremena za integrisanje i uskladjivanje nego mi. Mi smo cekali da djeca zavrse prvo polugodiste, pa onda nastave ovamo, misleci da ce za tu polovinu godine bar nauciti jezik, pa onda ponovo. Medjutim, upisase djecu u njihova godista, nista ne gube. Stariji djecak zaista dobro goovri i funkcionise i vec je primijecen medju nastavnicima, djevojcica mi je ta oko koje svi radimo. Ima divnog ucitelja koji koristi razne metode sporaumijevanja sa njom ukljucujuci google translate. Drugog dana skole su imali ESL procjenu, gdje je ona dobila 60 min rada na savladavanju jezika. Ucitelj je rekao da ce tih 60 minuta traziti kad nemaju nesto zanimljivo da rade u razredu. Nista se ne brinite, jako su posveceni i bice vam veliko olaksanje kad se sami uvjerite u to.
Reply With Quote
  #33  
Staro 16.02.2018, 17:29
aleksandarzz aleksandarzz je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.05.2017
US lokacija: Amherst, NY
YU lokacija: Veliko Gradiste, Srbija
Poruke: 255
Nepromenjeno

Koja je ocena skole na greatschools, ako nije tajna. Bar da imamo neki reper kakve skole da trazimo. Da li adresa odredjuje iskljucivo jednu skolu, ili postoji izbor izmedju nekoliko blizih?
Reply With Quote
  #34  
Staro 17.02.2018, 00:24
harmonija harmonija je offline
Drug član
 
Datum prijave: 02.06.2016
Poruke: 43
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik aleksandarzz Prikaz poruke
Koja je ocena skole na greatschools, ako nije tajna. Bar da imamo neki reper kakve skole da trazimo. Da li adresa odredjuje iskljucivo jednu skolu, ili postoji izbor izmedju nekoliko blizih?
Nase skole imaju ocjene 7. Ne znam kakve su nijanse u pitanju da bi se digao rejting neke skole. Cula sam da to zavisi od kraja u kom zivite, sigurnosti i naravno kvaliteta skole. Po nasim saznanjima, ovaj skolski distrikt vazi za bolji. Zaista ne znam sta bi se moglo unaprijediti da bi skola opravdala mozda neku visu ocjenu. Stvarno nemam zamjerke. Vasa adresa stanovanja odredjuje skolski distrikt, a u njemu imate vise skola, opet zavisi gdje ste. Moja djeca idu autobusom u skolu. Bus ih dovozi i odvozi. I to im je bila jos jedna nova zabava
Reply With Quote
  #35  
Staro 17.02.2018, 11:37
Ggaga Ggaga je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.05.2017
US lokacija: Washington DC
YU lokacija: Beograd
Poruke: 171
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik harmonija Prikaz poruke
Npr. moj djecak je 2004. godiste i pohadja 7 razred.
Pozdrav svima i srecno
Hvala puno na podeljenom iskustvu.Da li to znaci da dete koje je 2007.god odgovara 4th grade a sledece skolske godine 5th grade?To je i dalje elementary school a od 6th pocinje middle?U kom ste vi kraju?Da li sva deca imaju mogucnost da se prijave na medicaid?Hvala
Reply With Quote
  #36  
Staro 18.02.2018, 19:32
harmonija harmonija je offline
Drug član
 
Datum prijave: 02.06.2016
Poruke: 43
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Ggaga Prikaz poruke
Hvala puno na podeljenom iskustvu.Da li to znaci da dete koje je 2007.god odgovara 4th grade a sledece skolske godine 5th grade?To je i dalje elementary school a od 6th pocinje middle?U kom ste vi kraju?Da li sva deca imaju mogucnost da se prijave na medicaid?Hvala
Da, tako je. Kao i kod nas, djeca pohadjaju razrede sa svojim godistima, svojom generacijom, kao i u BiH ili Srbiji. Mi smo u Akronu, Ohio. Sva djeca imaju pravo na medicaid, cak i supruge ukoliko ne rade, a kucni budzet je ispod minimuma. Detalji vjerovatno variraju od mjesta do mjesta. Savjetujem vam da cim dodjete, uz socijalne brojeve, odmah odete u najblizi Job and family center, tu predajete za vasa osiguranja ako nemate dovoljan kucni budzet, cak i neke olaksice u vidu kupona za hranu itd. Na licu mjesta cete dobiti sve potrebne informacije za odredjene olaksice. Naravno, cim stanete na noge, to vam vise nece biti potrebno.
Reply With Quote
  #37  
Staro 28.02.2018, 18:03
Kilimandzaro's Avatar
Kilimandzaro Kilimandzaro je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.05.2016
US lokacija: Chicago
YU lokacija: BG
Poruke: 198
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Ggaga Prikaz poruke
Hvala puno na podeljenom iskustvu.Da li to znaci da dete koje je 2007.god odgovara 4th grade a sledece skolske godine 5th grade?To je i dalje elementary school a od 6th pocinje middle?U kom ste vi kraju?Da li sva deca imaju mogucnost da se prijave na medicaid?Hvala
Mi smo se prosle godine preselili u Cikago i moj sin je 2007. godiste, ali je iz treceg presao u 4. razred, znaci sad je peti. Moram da priznam da bih vise volela da je ostao u 3. tad jer on sad ima prakticno 3 godine manje skole od vrsnjaka. Prvo nase predskolsko nije ni upola ozbiljno kao njihov K, u prvi razred krecu sa 6 (a mi sa 7) i plus preskocen ceo razred. Trenutno kuburi s matematikom jer ima strogu profesorku a terminologija je napredna i zadaci su mahom slojeviti i jezicki. Meni je vise sto je nekako emocionalno nezreo zapeti razred, mada su njegov napredak i uskladjivanje neverovatni.

Za jezik se stvarno ne sekirajte. Neverovatno kakvi su oni sundjeri. Evo za godinu dana, sad mladjeg moramo stalno da opominjemo da govori srpski. On ima sve A u prvom razredu. Razlika u prvom razredu ovde i u Srbiji je ogromna. Mnogo me manje boli glava ovde. Stariji je dobio jos bolje ocene na ESL testu od mladjeg ove godine.

Podrska u skolama je neverovatna. Stariji je sad nakon moje intervencije dobio da dva puta nedeljno radi matematiku s dodatnim profesorom. Da ne pricam da imaju super ESL profesorku koju obojica bas gotive.

Za medicaid se prijavite cim dobijete socijlni broj jer se ceka (mislim da je trebalo jedno dva meseca da stigne).Moji su bili nekoliko meseci na medicaidu dok nisam dobila posao sa dobrim osiguranjem. Cak su mi ponudili da mi plate naknadu troskova koje smo imali za njih (medical za skolu) jer smo ga platili.

Stvarno mi je skola bila najmanja glavobolja. U sredu smo stigli uvece. U petak su bili upisani (mi smo nasli stan unapred), a u utorak su krenuli u skolu (jer je u ponedeljak bio drzavni praznik.
__________________
blog: www.emogration.com
FB: www.facebook.com/emogration
www.facebook.com/JelenaCrafts

od 2004 -2015 on and off pokusaji
DV 2017 izvuceni br. 23**
14.05.2016. DS260 popunjen
22.08.2016. stigao poziv za intervju (zakazan za 11. oktobar)
30.09.2016. lekarski
11. 10. 2016. intervju i pozeleneli
Reply With Quote
  #38  
Staro 28.02.2018, 23:47
tile83 tile83 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: VA
Poruke: 86
Nepromenjeno

Hvala na podeljenom iskustvu @Kilimandzaro, rado sam citala vas blog ali vidim da stagnira sto je pretpostavljam znak da imate puno obaveza. Mene interesuje ko je sa decom, da li idu u produzeni I koliko se to placa okvirno, do koliko sati su tamo, da li ih vozite ili school bus, da li se to plaća? Sta kada se razbole? Veliki pozdravi samo napred!
__________________
03.05.2017. Selected - 2. prijava
CN: 2018EU00004***
Lekarski - 26.06.2018.
Interview - July 2018
Rejected
Reply With Quote
  #39  
Staro 01.03.2018, 13:18
Ggaga Ggaga je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.05.2017
US lokacija: Washington DC
YU lokacija: Beograd
Poruke: 171
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Kilimandzaro Prikaz poruke
Mi smo se prosle godine preselili u Cikago i moj sin je 2007. godiste, ali je iz treceg presao u 4. razred, znaci sad je peti. Moram da priznam da bih vise volela da je ostao u 3. tad jer on sad ima prakticno 3 godine manje skole od vrsnjaka. Prvo nase predskolsko nije ni upola ozbiljno kao njihov K, u prvi razred krecu sa 6 (a mi sa 7) i plus preskocen ceo razred. Trenutno kuburi s matematikom jer ima strogu profesorku a terminologija je napredna i zadaci su mahom slojeviti i jezicki. Meni je vise sto je nekako emocionalno nezreo zapeti razred, mada su njegov napredak i uskladjivanje neverovatni.
Hvala Kilimandzaro!
Znaci posto su nam deca isto godiste sledece skolske godine prelaze u middle school tj 6th grade?To isto nalazim po netu da je odgovorajuci razred za uzrast 11 godina. Ali verovatno zavisi od skole (negde ih testiraju, negde ne negde ih stave i isti razred kao kod nas sto je u stvari jedan nize po godinama jer polaze sa 6 u skolu, a negde ih upisu u razred po godistu po defaultu tj jedna vise nego kod nas). Takodje verovatno da je svako uklapanje individualno a imajuci u vidu Khan academy koji ja vezbam sa kcerkom sa matisem je po meni problem sto ih u Srbiji ne uce da misle vec rade zadatke po sablonu dok metod u USA je vise zahteva prirodnu intuiciju i logiku.
Reply With Quote
  #40  
Staro 26.03.2018, 08:58
freetodecide freetodecide je offline
Drug član
 
Datum prijave: 26.11.2017
US lokacija: Akron, OH
YU lokacija: BiH
Poruke: 35
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik harmonija Prikaz poruke
Da, tako je. Kao i kod nas, djeca pohadjaju razrede sa svojim godistima, svojom generacijom, kao i u BiH ili Srbiji. Mi smo u Akronu, Ohio. Sva djeca imaju pravo na medicaid, cak i supruge ukoliko ne rade, a kucni budzet je ispod minimuma. Detalji vjerovatno variraju od mjesta do mjesta. Savjetujem vam da cim dodjete, uz socijalne brojeve, odmah odete u najblizi Job and family center, tu predajete za vasa osiguranja ako nemate dovoljan kucni budzet, cak i neke olaksice u vidu kupona za hranu itd. Na licu mjesta cete dobiti sve potrebne informacije za odredjene olaksice. Naravno, cim stanete na noge, to vam vise nece biti potrebno.
Zdravo živo Harmonija! Evo pratim forum i spremamo se za novi život u USA baš eto sa malom djecom, i baš eto nećete vjerovati u Akron.
Zanimalo nas je kako to funkcioniše sa upisom djece u školu i eto, nekim slučajem nadjoh Vaš post. Mi planiramo krajem maja tamo, tako da imamo neko vrijeme za privikavanje do polaska u školu. Lijepo je pročitati neko podijeljeno iskustvo. Još kada je baš u mjestu koje dolazimo to otvara narednih 1000 pitanja.... 😊
Hvala na informacijama!
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Upis u jaslice/vrtic/predskolsko Tomislav1970 Vodič za emigrante 3 13.06.2014 17:38
Iskustva u vezi obrazovanja dece (vrtić, škola), curlika Vaša strana 40 28.11.2012 16:52
U danasnjim B92 vestima:oprezno sa slikanjem dece u kadi!!(?) Score Vaša strana 54 18.01.2011 16:03

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 16:53.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.