ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Prvi prelaz preko granice » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #41  
Staro 19.05.2018, 00:39
EMIGRANT's Avatar
EMIGRANT EMIGRANT je offline
Drug član
 
Datum prijave: 10.10.2012
US lokacija: New York, NY
YU lokacija: Srbija, Vojvodina
Poruke: 39
Arrow Poe jfk nyc

Ja sam ušao u USA na John F. Kennedy aerodromu u New York City. Novu adresu u NY sam prijavio službeniku U.S. Customs and Border Protection (CBP), po dolasku na John F. Kennedy aerodrom, na imigracionom odeljenju. Čovek je raspakovao kovertu, promenio adresu, ubacio podatke u računar. Nije mi tražio ni CD sa snimkom pluća ni štampani obrazac sa vakcinama koji je bio kod mene. Zamolio sam ga da ne pokrene proceduru za izdavanje SSN i rekao mu da ću brže dobiti SSN ako sam odem u najbližu kancelariju i podnesem zahtev. Rekao je da se slaže sa tim da će brže biti gotovo i da on neće pokrenuti proceduru. Na pultu je neka kamera i pored neki skener, prvo kaže da će slikati i posle da će skenirati, tražio da stavim samo četiri prsta na čitač otisaka od jedne ruke, ne sećam se tačno koje. I to je sve, za 5 minuta bilo gotovo. Niko mi nije pregledao torbu koju sam nosio sa sobom. Samo me na kraju uputio gde da pokupim torbu koja je bila u prtljagu i gde da izađem iz aerodroma i kaže 'Have a nice day.'.

Ima jedno veliko predvorje, pre šaltera, tu je bilo puno ljudi, dugačak red, ali je brzo išlo jer radi dosta šaltera, pa sam se zadržao u tom redu oko 50 minuta. Inače iz tog predvorja se sve vidi oko aerodroma, pošto su zidovi od stakla, vide se i piste, avioni, toranj, a sa druge strane vide se one trake na kojima se vrti prtljag i izlaz. To je bio terminal br. 4.
__________________
DV-2008, 2009, 2014, 2015, 2016, 2017 - Has not been selected
DV-2018 - You have been randomly selected
Case Number: 2018EU000043XX

15.06.2017. Poslat DS-260
20.09.2017. Obavešten putem email poruke da je zakazan intervju
20.11.2017. Obavljen lekarski pregled (9:00h do 13:30h).
22.11.2017. Obavljen intervju (8:30h - 10:00h)
24.11.2017. Viza u pasošu
30.11.2017. Stigao pasoš sa vizom u DHL servisni centar
00.05.2018. Activation trip (ulaz, možda izlaz i gotovo)
Reply With Quote
  #42  
Staro 19.05.2018, 16:21
damagon damagon je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: Maryland
YU lokacija: Nis Serbia
Poruke: 361
Nepromenjeno

Vezano za SSN, da li se na treba napomenuti da ne zelimo da oni pokrenu proceduru ili ne ? Iz iskustva drugih clanova nisam zapazio da je jos neko to napomenuo carinicima, vec su ljudi pisali da su odmah sutra dan isli da predaju za SSN u Social security office
__________________
DV lottery
2018 Class
First time applicant
Reply With Quote
  #43  
Staro 19.05.2018, 17:49
EMIGRANT's Avatar
EMIGRANT EMIGRANT je offline
Drug član
 
Datum prijave: 10.10.2012
US lokacija: New York, NY
YU lokacija: Srbija, Vojvodina
Poruke: 39
Post Samostalno podnošenje zahteva za SSN

Citat:
Prvobitno poslao korisnik damagon Prikaz poruke
Vezano za SSN, da li se na imigracionom treba napomenuti da ne želimo da oni pokrenu proceduru ili ne? Iz iskustva drugih članova nisam zapazio da je još neko to napomenuo carinicima, već su ljudi pisali da su odmah sutra dan išli da predaju za SSN u Social Security Office
I ja sam pročitao dosta poruka na ovom forumu, pre dolaska, i samo sam našao da su po nekad carinici imigrantima rekli da oni neće pokrenuti proceduru za SSN, nego da imigranti sami moraju da idu u SSO (Social Security Office). Ili tako ili im ništa nisu rekli, pa su onda neki sami podneli zahtev za SSN i dobili ga u roku od 5 do 7 dana, ili su im u SSO rekli da ako su u DS-260 naveli da im se po ulasku automatski pokrene procedura treba da čekaju 3 nedelje i da se tek onda jave u SSO, ako im ne stigne SSN kartica. Nekako sam shvatio da je većina onih koji su u DS-260 označili da se procedura za dobijanje SSN automatski pokrene morala kasnije da ide, nakon te tri nedelje čekanja, da samostalno podnosi zahtev, jer im procedura nije automatski pokrenuta. Međutim manji broj je dobio SSN karticu na kućnu adresu po automatizmu. Pošto je ovaj simpatični službenik, inače afro, bio jako ljubazan i druželjubiv rešio sam da mu kažem da ja želim sam da podnesem zahtev i da ću već sledeći dan ili dan posle tog sledećeg dana otići u najbližu SSO da podnesem zahtev i objasnio sam mu da sam čuo od drugih ljudi da će tako biti brže gotovo i on se složio i sa tim da ja sam to uradim i sa tim da tako bude brže gotovo, bar sam ja tako shvatio iako sam bio jako umoran od puta.

Nisam hteo ništa da prepuštam slučaju, jer bih voleo da što pre završim sa dobijanjem dokumenata. Nadam se da će stići do kraja meseca i to je još jedna velika briga manje.
__________________
DV-2008, 2009, 2014, 2015, 2016, 2017 - Has not been selected
DV-2018 - You have been randomly selected
Case Number: 2018EU000043XX

15.06.2017. Poslat DS-260
20.09.2017. Obavešten putem email poruke da je zakazan intervju
20.11.2017. Obavljen lekarski pregled (9:00h do 13:30h).
22.11.2017. Obavljen intervju (8:30h - 10:00h)
24.11.2017. Viza u pasošu
30.11.2017. Stigao pasoš sa vizom u DHL servisni centar
00.05.2018. Activation trip (ulaz, možda izlaz i gotovo)
Reply With Quote
  #44  
Staro 19.05.2018, 22:54
subman subman je offline
Drug član
 
Datum prijave: 03.05.2017
Poruke: 68
Nepromenjeno

koja je procedura kad se sleti?
kome predajemo kovertu? jel na salteru gde pokazujemo pasos ili u neku drugu prostoriju?
jel postavljaju jos neka dodatna pitanja?
da li se dugo ceka?

ja trebam da idem uskoro pa ne znam nista...

sta ako nosimo lekove jel dovoljno recept da imamo i gde treba da ih stavimo?
Reply With Quote
  #45  
Staro 19.05.2018, 23:38
nemanjaq's Avatar
nemanjaq nemanjaq je offline
Drug član
 
Datum prijave: 14.08.2014
US lokacija: Fort Worth, TX
Poruke: 39
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik subman Prikaz poruke
koja je procedura kad se sleti?
kome predajemo kovertu? jel na salteru gde pokazujemo pasos ili u neku drugu prostoriju?
jel postavljaju jos neka dodatna pitanja?
da li se dugo ceka?

ja trebam da idem uskoro pa ne znam nista...

sta ako nosimo lekove jel dovoljno recept da imamo i gde treba da ih stavimo?
Samo polako i bez brige.

Dokumenta predajete na šalteru Imigracionog (US Citizen and Immigration Services - USCIS). Lokacija šaltera Imigracione službe zavisi od aerodroma koji ćete koristiti. Obično se nalazi sa strane, pored mesta gde ćete sa ostalima čekati u redu za pasošku kontrolu. Najbitnije je da koverte ne otvarate i da ih ne spakujete u predati ("check-in") prtljag.

Verovatno će vas nešto pitati, možete videti iz prethodnih postova. Više su praktična pitanja.
Vreme čekanja uglavnom zavisi od broja ljudi koji su ispred vas. Odnosno, veliki aerodromi verovatno imaju veći priliv novih imigranata, pa je veća i verovatnoća da ćete malo više čekati (npr. NYC, LA, CH). Važno je da imate u vidu da je vaša tačka ulaska u Ameriku ("point of entry" - POE) prvo mesto gde sletite u Americi. Stoga, ako presedate dalje, vodite računa da imate dovoljno vremena da završite sa USCIS.

Lekove koje koristite (redovnu terapiju) možete staviti u ručni prtljag. Zalihe ipak ostavite u predatom prtljagu. Ako koristite redovnu terapiju čija pakovanja spadaju u sigurnosna ograničenja na aerodromu (npr. lek je tečnost u pakovanju većem od 100ml), mislim da bi vam recept možda pomogao.

Srećan put!
Reply With Quote
  #46  
Staro 20.05.2018, 09:56
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Hvala @Emigrant, @nemanjaq i svima koji su i ovaj deo objasnili na forumu. Mislim da ranije nije bilo ovako detaljnih izveštaja o prvom ulasku u USA.
A i ćutali su ljudi, pa 4 godine nije bilo svežih vesti. Na internetu je to večnost.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #47  
Staro 20.05.2018, 15:18
EMIGRANT's Avatar
EMIGRANT EMIGRANT je offline
Drug član
 
Datum prijave: 10.10.2012
US lokacija: New York, NY
YU lokacija: Srbija, Vojvodina
Poruke: 39
Post

@subman

Kad sletite, na vrata aviona će se povezati platforma koja ima tunel koji je spojen sa zgradom aerodroma. Izlazite kroz taj tunel pravo u zgradu aerodroma, i pratite ostale ljude kroz hodnike, a imate na plafonima zakačene table na kojima su obaveštenja kuda da idete. Na kraju ćete svakako stići do nekog većeg hola gde će biti i dosta službenika koji ordiniraju po holu i usmeravaju pristigle putnike i daju im obaveštenja. Vi svoju žutu kovertu držite kod sebe, i pitajte nekog od tih službenika da vas upute na odgovarajući šalter (pasošku kontrolu), tamo ćete da sačekate u zavisnosti od toga koliko ima ljudi pre vas.

Kada sam ja prišao pultu pasoške kontrole imao sam spremljen pasoš i kovertu, pitao sam ga da li i ovu kovertu treba da predam vama, odgovorio je potvrdno. Uzeo je pasoš i kovertu, kovertu je odmah raspakovao da pogleda podatke i da uporedi sa pasošem i počeo da unosi te podatke u računar. Video je da adresa koja je navedena na onom formularu koji je zakačen na žutoj koverti nije u NY i samo je donji deo njegove olovke usmerio ka adresi, tapnuo dva puta i rekao ’This address ...’. Ništa više, samo to, ja sam mu odmah objasnio da u tom momentu nisam imao nikoga u NY i da sam posle našao nekoga kod koga ću stanovati. Samo je još jednom pitao da li sigurno želite da navedemo ovu novu adresu, ja sam rekao da želim i dao mu ceduljicu sa novom adresom. Precrtao je na tom formularu staru adresu i upisao sa strane, pored, novu adresu. Mislim da ne bi bio nikakav problem čak i da sam mu rekao da ostavljam staru adresu. To i ono oko SSN je sve oko čega smo popričali, ništa naročito, nepotrebno sam se brinuo.

Kada je u pitanju prenos stvari, izgleda da je najveći problem tečnost, tu je @subman u pravu da je dozvoljeno do 100 ml. Proverite samo carinske propise, ne možete u ambalaži od 200 ml da nosite 50 ml tečnosti, sama ambalaža ne sme prelaziti 100 ml. Ali možda možete nekoliko flašica od 100 ml, to nisam siguran. Ostale stvari za ličnu higijenu možete nositi, grickalice, pincete itd.

Ja sam jedino imao kod sebe caffetin i u vezi toga me niko nije pitao ništa, tako da mislim da neće ni vas, ali za svaki slučaj ponesite recept, pogotovu ako su u pitanju lekovi za smirenje: lorazepam, bromazepam i bensedin.

Samo da dodam, ja sam imao let sa presedanjem, tako da je u Amsterdamu bila detaljna provera, ali je brzo išlo. Tamo su me pitali zašto idete u USA, da li idete na ovu adresu (prva adresa), koja je adresa na kojoj ćete prvi put prenoćiti, da li vam je neko usput dao da nešto prenesete, da li vam je poznat sadržaj vaših torbi i tako dalje. Sve sam odgovorio onako kako jeste i nije bilo nikakvih problema. Nema razloga da vas to brine, to je rutinska kontrola. Na moj lap top, tablet, telefon, tri USB memorije i pribor za ličnu higijenu niko nije obraćao pažnju.

Čak mislim da su tu na aerodrom u Amsterdamu radili zajedno sa američkim službenicima, možda zbog toga nije bilo nikakve posebne provere po dolasku u USA.

Srećan vam put @subman!
__________________
DV-2008, 2009, 2014, 2015, 2016, 2017 - Has not been selected
DV-2018 - You have been randomly selected
Case Number: 2018EU000043XX

15.06.2017. Poslat DS-260
20.09.2017. Obavešten putem email poruke da je zakazan intervju
20.11.2017. Obavljen lekarski pregled (9:00h do 13:30h).
22.11.2017. Obavljen intervju (8:30h - 10:00h)
24.11.2017. Viza u pasošu
30.11.2017. Stigao pasoš sa vizom u DHL servisni centar
00.05.2018. Activation trip (ulaz, možda izlaz i gotovo)
Reply With Quote
  #48  
Staro 22.05.2018, 05:30
SRBghost SRBghost je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 03.10.2013
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 583
Nepromenjeno

Emigrant, iz kojeg si grada iz Vose? Gde si se smestio u NY?
__________________
DV-2015 - prvi put, 2 prijave - IZVUCENI
22.05.2014. - popunjeni formulari
19.02.2015. - lekarski
24.02.2015. - intervju/odobrene vize/Administrative processing
26.03.2015. - konacno stigli pasosi (sa vizama)
28.03.2015. - kupljene karte
24.06.2015. - NYC resident
01.04.2016. - Garden State
Reply With Quote
  #49  
Staro 23.05.2018, 20:13
subman subman je offline
Drug član
 
Datum prijave: 03.05.2017
Poruke: 68
Nepromenjeno

opet mi nije jasno jel idemo u imigraciono ili ne?
ili samo tu gde udare pecat u pasos damo odmah i koverat???

sto se tice tecnosti to sve znam , leteo sam 100x. ne trebaju mi ta obavestenja...

nego ne znam za lekove, tj one za koje je potreban recept?

za one over the counter mogu da nosim kolko ocu to znam, ali ove za koje treba recept pise da ne sme vise od zaliha za 3 meseca???

da li proveravaju kolko ste tacno poneli lekova?
ja bih trebao za pritisak za 6 meseci da ponesem jer mi je dr rekao kontrolu tek za 6 mes.
ja sam citao da SVI lekovi koji se nose moraju da budu u rucnom prtljagu a ne checked in, i da moraju da se prijave? jel to tacno???

i da li je dovoljan SAMO RECEPT? ili mora IZVESTAJ lekara preveden na engleski?

ja cu da ponesem i bromazepam jer mi skoci pritisak kad idem avionom i od svega, pa ne znam oce za to da prave problem
Reply With Quote
  #50  
Staro 23.05.2018, 20:14
subman subman je offline
Drug član
 
Datum prijave: 03.05.2017
Poruke: 68
Nepromenjeno

i da.

kad idemo na carinu?

jel to posle pasoske kontrole?

i sta mora da prijavimo na carini?

i da li posle pasoske kontrole i carine ima i nesto trece?
Reply With Quote
Odgovori

Tags
engleski, granica, imigracija, pasoš

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Prijavio sam se preko Kosova savke90 Stare teme 6 03.11.2010 00:21
Prvi koverat ali nisam u Srbiji altrix Prva koverta 22 24.11.2009 11:50
Court i police certificates u prvi koverat? vlatkoMK Prva koverta 4 20.06.2009 21:03
Prvi intervju za DV-2009 - 3. oktobar 2008. kolja Stare teme 39 14.10.2008 23:23
Privremeni rad preko infostud-a redapple Stare teme 19 26.08.2008 14:09

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 16:18.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.