ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Zelena Lutrija > Uputstva za dobitnike

Uputstva za dobitnike Izvučeni ste? Čestitamo! Ovde možete naći informacije o svim etapama procesa, od izvlačenja do intervjua i dobijanja vize.

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #41  
Staro 03.07.2017, 06:21
dimko dimko je offline
Član
 
Datum prijave: 01.12.2016
Poruke: 28
Wink

zdravo bez paniki na mnogu lujge se desava toa da ne stigne mail deka ds260 e kompleten

na ovoj link moze da si proveris https://ceac.state.gov/IV/Login.aspx

go pisuvas case number, prezime od aplikant i ke ides ponatamu, potoa gi imas site podatoci koi si gi vnesol vo ds260 mozes da gi gledas no ne mozes da gi smenuvas, i na kraj od celiot proces go imas toj dokument deka si go pratil ds260 celosno do Kentaki.

Imas opcija da go pecatis i da si go zacuvas

Srekno ponatamu vo procesot za green card.

Ako treba nesto sto mozam da pomognam slobodno pisi
Reply With Quote
  #42  
Staro 21.07.2017, 06:28
the Stig the Stig je offline
Član
 
Datum prijave: 21.07.2017
YU lokacija: Makedonija
Poruke: 3
Nepromenjeno

Zdravo na site,
izvlecen sum i jas ama seuste ne sum kompletiral ds 260. Zbirav informacii sto bi mi trebalo od dokumenti pa dojdov do dokument deka ne sum osuduvan od sekoja drzava kade sto sum ziveel poveke od 6 meseci.

E tuka zapnav, jas imam ziveeno vo bivsa Jugoslavija poveke od 6 meseci vo Bosan i Srbija, sega kade da gi izvadam tie dokumenti, koj vo ime na Jugoslavija ke mi gi izdade, ve molam pomognete ako nekoj znae?!

Pozdrav
Reply With Quote
  #43  
Staro 27.07.2017, 11:48
lucky guy lucky guy je offline
Član
 
Datum prijave: 05.05.2017
Poruke: 17
Nepromenjeno

Jel pocelo zakazivanje intervjua? Ja sam izvucen 2 maja 2017 br 35xxx kad ce odprilike biti zakazan intervju? Inace u ambasadi u skoplju bi trebalo jer zivim na kosovu? pozz
Reply With Quote
  #44  
Staro 28.07.2017, 00:03
Katerina-kk Katerina-kk je offline
Član
 
Datum prijave: 27.07.2017
Poruke: 2
Nepromenjeno

Ve molam dodadete me vo viber grupata - 078441882.
Blagodaram, Katerina 😊
Reply With Quote
  #45  
Staro 02.08.2017, 11:35
froogy_mkd froogy_mkd je offline
Član
 
Datum prijave: 24.07.2017
Poruke: 13
Nepromenjeno

ме интересира ако некој може да објасни што е тоа affidavit of support i-134 документ што го бараат у us.ambassy
Reply With Quote
  #46  
Staro 02.08.2017, 11:46
froogy_mkd froogy_mkd je offline
Član
 
Datum prijave: 24.07.2017
Poruke: 13
Nepromenjeno

ve molam da me dodadete vo viber grupata mojot broj e 38971297510
Reply With Quote
  #47  
Staro 02.08.2017, 12:02
froogy_mkd froogy_mkd je offline
Član
 
Datum prijave: 24.07.2017
Poruke: 13
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dimko Prikaz poruke
Zdravo na site, dobitnik sum na Green card 2017, vejke sum vo USA, vo iskecuvanje na dokumentite da stignat na adresa pa ke pocnam so rabota.
So slednive informacii se nadevam deka ke pomognam na idnite sreknici na Green card.

Aplicirav 11.2015
Rezultat dobiten 1 pat 03.05.2016

Ispraten DS260 27.06.2016

Prv mail za zakazano intervju 20.12.2016

Lekarski pregled vo Remdika 25.01.2017

Intervju vo Americka ambasada 21.02.2017

Zemena viza vo pasos 22.02.2017

Лекарски преглед во Ремедика

Закажан термин во 12:00 час.

- Оставање на пасош на пријавниот пункт.
- Чекање
- Оставање на утринска мокрача и давање на крв за проверка за Сида и Сифилис.
- Чекање
- Снимање на бели дробови
- Чекање
- Преглед кај општ доктор: мерење на притисок, висина тежина, прашња (дали сте пушач, дали имате некоја операција, дали носите очила, дали сте алергични)
- Предавање на документи: Копија од пасош (со податоци од лицето), адреса во Америка каде што ќе престојувате, листот за закажано интевју во Амбасада, 9 сликички 5x5, здраствена книшка, картон со вакцини.
- Се оставаат телефонски број и емаил адреса за секој случај да не им е потребна во Ремедика.
- Плаќање

Подигнувањето на резултатите пред еден ден од интервјуто од 15:00 до 19:00 часот, или на денот на интервјуто после 07:00 часот наутро.

Се плаќа 5500 денари, може со картичка или во готово.

Се издава потврда за лекарскиот преглед и фискална сметка, тие две се чуваат.

Подигнувањето на резултатите е лично и нема можност друг да ги подигне, а се подигнуваат само со потврдата и фискалната сметка.

Резултатите се во затворен плик и не смеат да се отвараат.

Се предаваат во Амбасада на денот на интервјуто.

Се закажуваат термини на 072 443 140 после 14 часот од понеделник до петок.

Intervju vo Ambasada - Skopje
________________________________________
Blagodaram za celosnata pomos i super sto postoi ovoj sajt.

Zakazano intervju 21.02.2017 vo 8h - Skopje
1. Skeniranje i ostavanje na mobilen telefon i site metalni raboti.
2. Podreduvanje na dokumenti od strana na lice koe e vraboteno vo ambasada.
3.Povikuvanje na salter, sporeduvanje na dokumenti so DS260, prasanja dali ke idete na ista adresa, najvisoko nivo na obrazovanie.
3. Plajkanje 330$
4. Ostavanje na otpecatoci
5. Intervju so konzul: Zakletva deka podatocite se tocni. Prasanja: Koe e najvisoko obrazovanie, kade ke idete vo USA, Dali ste osuduvan, traese 3 min.
CESTITKI!!!!
6. Vizata vo pasos podignata na 22.02.2017

DENES PATRIOT OD STRANSTVO

Od dokumenti mi zedoa:

- Internacionalen izvod na rodeni i Kopija
- Pasos i kopija
- 1 slika 5x5
- Potvrda za kaznena evidencija i Kopija
- Uverenie za neosuduvan, Prevod i Kopija
- Potvrda za neodsluzena vojska, Prevod i Kopija
- Diploma od sredno obrazovanie, Prevod i Kopija
- Diploma za visoko obrazovanie, Prevod i Kopija
- Rezultati od lekarsko Remedika
- Adresa od sponzor vo USA
- I-134, W-2 forma
- Ispecaten razgovor od FB za komuniakcija so sponzor

Dokolku ja imate potrebnata celosna dokumentacija, nema potreba od grizi.
Vo Ambasadata vo Skopje, site se uctivi i ljubezni vo granica na civilizirani lujge.
Celata postapka vo Ambasada trese 3h.

Dokolku ima nekoj prasanje neka pise.

So sreka na site koi ke idat na intervju i samo pozitivno vo nivoiot zivot tamu nekade vo USA.
Pozdrav
ako mozes da mi objasnis sto tocno e i-134 i w-2 gledam deka na kficijalniot sajt na ambasadata gi nema tie dokumenti,dali zadolzitelno gi baraat fala
Reply With Quote
  #48  
Staro 07.08.2017, 22:25
dimko dimko je offline
Član
 
Datum prijave: 01.12.2016
Poruke: 28
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik froogy_mkd Prikaz poruke
ako mozes da mi objasnis sto tocno e i-134 i w-2 gledam deka na kficijalniot sajt na ambasadata gi nema tie dokumenti,dali zadolzitelno gi baraat fala
Na oficijalnata strana od USA ambasada gi enma vo potrebni dokumenti, no od prethodni iskustva tuka procitani na sajtot od clenovi koi bile pred nekolku godini na intervju, pozelno e da gi imas.

I-134 e dokaz od strana na lice koe e USA grajganin deka ke garantira za tebe kolku za pocetok koga ke stignes, ke iams kaj da bides i za zapoznes zivot. Toj dokument ime vazen deka dokolku aj zemis vizata i koga ke bides u USA nema da bides pod socilajnoto odnosno teret na drzavata.
Ovoj dokument e kako eden vid na garancija.
na ovoj link moze da vides kako izgleda i sto treba da se vnese vo nego.
https://www.uscis.gov/i-134

W-2 forma e potvrda deka licnosta koja garantira za tebe gi plajkala danocite vo USA. eve link kako izgleda. https://www.google.com/search?q=w2+f...JpK_FWREi1s2M:

ako treba slobodno pisi, se nadevam ti objasniv
Reply With Quote
  #49  
Staro 18.08.2017, 21:23
lucky guy lucky guy je offline
Član
 
Datum prijave: 05.05.2017
Poruke: 17
Nepromenjeno

Ja sam izvucen i posalo ds260 5 maja 2017. Intervju bi trebao da se odrzi u Skoplju s obzirom da zivim na Kosovu. Jel treba prevod dokimenata? Kada bi mogao da se ocekuje intervju za 35xxx?
Reply With Quote
  #50  
Staro 23.08.2017, 13:12
PM2018's Avatar
PM2018 PM2018 je offline
Član
 
Datum prijave: 23.08.2017
US lokacija: Chicago,IL
YU lokacija: Bitola,MKD
Poruke: 8
Talking

Zdravo na site,

Mojot verenik e izvlecen na lotarijata za DV2018 Koga doznavme veke bevme vereni no se nemavme registrirano. Vencavkata bese veke zakazana za oktomvri no po mnogu konsultaci i citanje na forumot resivme da ja napravime registracijata porano. Pa taka na 16.06.2017 napravivme registracija za da moze i mene da me dodadat vo DS260. Popolnuvanjeto na DS260 ni e zavrseno i pusteno na 11.07.2017 preku agencija. Agencija odbravme oti dobivavme mnogu razlicni informaci kako treba da e postapkata za vakov slucaj, pa agencijata nekako ni se gledase najsiguren nacin. Pa sega cekame datum za intervju inace naseto brojce e EU201817***. Pa zdravje boze se nadevmae deka v godina ova vreme ke sme vo Chicago,IL.
Duri go cekame datumot za na intervju sakame da postavime nekolku prasanja shto ne macat a se nadevame deka nekoj so slicno iskustvo i koj sto e veke vo USA ke mozi da ni odgovori.
1. Dali na intervjute ke bidam i jas povikana na razgovor i dali treba istite dokumenti sto gi sprema nositelo na aplikacijata i jas da gi spremam?

2. Nekoj shto bil vo slicna situacija kako nasata da spodeli informacija so nas za shto se bese prasuvan na intervjuto za dokazuvanje na vrskata i kakvi se dokazi treba da ponesime?

3. Kolku od prilika ke trebaat pari (medicinski pregledi, dokumenti, trosoci vo ambasada i dr.)?

4. Nekoj da spodeli iskustvo za odprilika kolku pari se potrebni za pocetok vo USA?

Fala mnogu i so sreka na site dobitnici, pa da se gledame site vo USA.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Makedonija: Intervju martinwerdel Intervju (interview) - Ambasada 627 29.07.2019 23:46
DV2018 - Problem s proverom rezultata lutrije edvardkis Prijava na Lutriju 34 30.05.2017 21:38
DV2018 Selected Winners - DV2018 Izvučeni Dobitnici Magelan Prijava na Lutriju 63 12.05.2017 18:33
Makedonija apostil JOJO78 Intervju (interview) - Ambasada 11 26.02.2012 21:48
MAKEDONIJA i AP KiM - Gde obaviti lekarski pregled srdjevic Uputstva za dobitnike 0 10.10.2008 08:17

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 00:31.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.