ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Zelena Lutrija > Intervju (interview) - Ambasada

Intervju (interview) - Ambasada Pitanja vezana za dokumentaciju, specijalne slučajeve i pitanja tokom intervjua

Intervju (interview) - Ambasada » Makedonija: Intervju » Bitni linkovi
O drugoj koverti Lekarski pregled Ambasade Intervju Korisne informacije

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #551  
Staro 06.08.2017, 16:51
BetterFuture's Avatar
BetterFuture BetterFuture je offline
Amer
 
Datum prijave: 01.10.2015
YU lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 1 061
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik froogy_mkd Prikaz poruke
zdravo nov sum na forumot i sum izvlecen ovaa godina mojot case number e 22xxx od prilika koga ke mi bide intervjuto u ambasadata inaku ds-260 go prativ na 30.06.2017 pa ve molam za odogvor ako nekoj znae od prilika fala
Dobro dosli! Na osnovu prethodne godine, intervju bi mogao da Vam bude u aprilu ili maju. Videcete kako budu napredovali brojevi u Visa bulettin-u.
__________________
1. DV-2017 Dobitnici Tabela
2. DV-2018 Dobitnici Tabela
3. DV-2019 Dobitnici Tabela
4. DV-2020 Dobitnici Tabela

-----------------------------------
DV2017 - Has not been selected
DV2018 - Has not been selected
DV2019 - Has not been selected
DV2020 - Has not been selected
DV2021 - Has not been selected
DV2022 - Has not been selected
Reply With Quote
  #552  
Staro 14.08.2017, 10:44
superstarpizza superstarpizza je offline
Član
 
Datum prijave: 08.12.2014
YU lokacija: Macedonia
Poruke: 17
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Cipi Prikaz poruke
Zdravo! Najprvin cestitki!

Jas i moeto semejstvo minatiot mesec dobivme viza bez I-134 ( sponzor ), no imavme dvajcata staveno pari na smetka za sigurnost.
Mislam deka tamu i pred da otides na intervju e veke skoro jasno dali ke ti odobrat viza ili ne, no sepak nosevme potvrdi od banka.

Vi posakuvam sreka, citajte se , kolku mozete poveke i sledete go bulletingot bidejki vie bi bile vo prviot mesec na intervju t.e. oktomvri, sto znaci deka sredinata na april najdocna bi trebalo da zaminete dokolku dobite viza.

Inaku za da go popolbnite DS-260 ne vi treba sponzor tuku nekoj poznat vo USA cija adresa bi ja navele kako adresa na koja bi vi pristignale dokumentite vo slucaj na odobruvanje.

Se nadevam bar malku pomognav, ako nesto ne vi e jasno ima tuka mnogu informirani dobitnici koi pominuvale niz istoto pa veruvam deka sekoj od nas bi saka da vi pomogne so informacii.

Pozdrav

Ne znam od koja pricina lugeto izbegnuvaat da kazat koja e sumata koja ja stavile na smetka kako bi go ispolnile uslovot....
Bi ve zamolil da kazete od koja e sumata za po covek....ako ja veke znaete ili podelete ja vasata suma pa kazete kako ste pominale...
I noramlno ima li razlika vo sumata koga se raboti za deca...
Primer 1000$ za vozrasni i 500$ za deca...ili e generalno za covek.

Pozdrav i se najdobro vo noviot zivot!
Reply With Quote
  #553  
Staro 16.08.2017, 07:44
dimko dimko je offline
Član
 
Datum prijave: 01.12.2016
Poruke: 28
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik superstarpizza Prikaz poruke
Ne znam od koja pricina lugeto izbegnuvaat da kazat koja e sumata koja ja stavile na smetka kako bi go ispolnile uslovot....
Bi ve zamolil da kazete od koja e sumata za po covek....ako ja veke znaete ili podelete ja vasata suma pa kazete kako ste pominale...
I noramlno ima li razlika vo sumata koga se raboti za deca...
Primer 1000$ za vozrasni i 500$ za deca...ili e generalno za covek.

Pozdrav i se najdobro vo noviot zivot!
Zdravo, koga idev vo ambasada nosev potvrda od banka so $5000 za vozrasno lice odnosno 24 god.
Reply With Quote
  #554  
Staro 19.08.2017, 06:16
superstarpizza superstarpizza je offline
Član
 
Datum prijave: 08.12.2014
YU lokacija: Macedonia
Poruke: 17
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dimko Prikaz poruke
Zdravo, koga idev vo ambasada nosev potvrda od banka so $5000 za vozrasno lice odnosno 24 god.
Ako dobro te svativ...samo za tebe?
Znaci 5000 po covek?
Reply With Quote
  #555  
Staro 04.10.2017, 07:58
euphoria89 euphoria89 je offline
Član
 
Datum prijave: 11.05.2017
US lokacija: New Jersey
YU lokacija: Prilep, Makedonija
Poruke: 9
Nepromenjeno

[quote=Cipi;66410]Zdravo na site! Eve jas malku podetalno da vi raskazam kako pominavme za da na onie koi razmisluvaat dali ke dobijat viza ili ne im bide malku polesno.

Dojdovme pred ambasadata vo Skopje okolu 7:40 ( imavme zakazano vo 8 ) , a tamu veke imase luge koi cekaa red.
Eden sluzbenik ne prasa koja famili sme, ne najde na spisokot i zabeleza deka sme tamu, a potoa ni gi pobara pasosite na uvid.

Cekavme 5-10 min a potoa bidejki bevme edinstveni vo redot so mnogu mali deca, ne povikaa vnatre preku red.

Otkako ja projdovme procedurata za skeniranje i ostavanje telefoni i sl. otidovme gore kade sto se pravat intervjuata.
Na prviot salter eden covek ni gi naredi dokumentite onaka kako im e potrebno i potoa ni dade brojce i rece da cekame brojceto da ni se pojavi na nekoj od salterite.

Bevme broj 9 na red, no bidejki zabelezaa deka sin mi pocna da stanuva nervozen ( ima 19 meseci ) povtorno ne povikaa preku red, namesto 9ti, ne zedoa da bideme treti po red.

Najprvin me viknaa mene kako dobitnik, razgovarav so sluzbenickata na makedonski. Taa gi proveruvase podatocite od DS-to i pravese promeni. ( pasosot na kerka mi bidejki imase nov, adresata na koja ke odime i sl.)

Potoa gi povikaa i zena mi i decata na istiot salter i prasuvaa samo nekolku prasanja: dali sme bile dosega vo USA, sto rabotime i sl.

Potoa me pratija na salterot za upata, pa na salterot za otisoci i na kraj otkako mu gi prefrlija dokumentite na konzulot me pratija i na posledniot salter da razgovaram so nego.

Togas povtorno gi povikaa i zena mi i decata. Mene me prasaa za najvisok stepen na obrazovanie, sto rabotam, sto planiram da rabotam vo USA, kaj kogo ke odam i sto mi se oni i tolku. Potoa zena mi ja prasaa samo dali bila nekogas apsena i sto ima zavrseno i tolku. Potoa sleduvase "Congratulations" i upatstvo za podiganje na pasosite so vizi. Tolku...

Sakav da naglasam, nie bevme postojano vo strav dali ke dobieme viza bidejki nemavme affidavit, no pominavme i bez nego, ponesovme samo bankarski garancii koi ni gi zemaa vo dokumentite.

Od se mi zemaa originali, a za zena mi diplomite vednas ni gi vratija, ne im trebaa.
Od nisto nemavme prevod, samo izvodite od rodeni i vencani ni bea internacionalni.

Ete, se nadevam nekomu pomognav malku, za bilo kakvi prasanja tuka sum.


zdravo te molam kazi mi menuvase adresa od garantot na salter? dali moze taka oti i jas imam za smenuvanje adresa
Reply With Quote
  #556  
Staro 04.10.2017, 09:56
froogy_mkd froogy_mkd je offline
Član
 
Datum prijave: 24.07.2017
Poruke: 13
Nepromenjeno

euphoria 89 kolku imavte na smetka za bankarski garant ako nee tajna i koj case number ste fala
Reply With Quote
  #557  
Staro 06.10.2017, 07:38
dimko dimko je offline
Član
 
Datum prijave: 01.12.2016
Poruke: 28
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik froogy_mkd Prikaz poruke
euphoria 89 kolku imavte na smetka za bankarski garant ako nee tajna i koj case number ste fala
po nekoe pravilo po licnost treba da ima 5000$ na smetka za garancija.

CASE NUMBER NE SE KAZUVA, BIDEJKI OD TOA E CELOSNOT PROCES

ako na nekoj mu treba informacija slobodni neka pise, minatata godina bev dobitnik na green card
Reply With Quote
  #558  
Staro 07.10.2017, 17:36
lucky guy lucky guy je offline
Član
 
Datum prijave: 05.05.2017
Poruke: 17
Nepromenjeno

lucky guy Port Wentworth.Ga jos uvek nista aplicirati opet ili ne ?:;
Reply With Quote
  #559  
Staro 10.11.2017, 00:14
tastan tastan je offline
Član
 
Datum prijave: 29.10.2017
Poruke: 6
Nepromenjeno

sakam da prasam dali prevodite na angliski treba da se zavereni na notar
Reply With Quote
  #560  
Staro 12.11.2017, 05:37
dimko dimko je offline
Član
 
Datum prijave: 01.12.2016
Poruke: 28
Talking

Citat:
Prvobitno poslao korisnik tastan Prikaz poruke
sakam da prasam dali prevodite na angliski treba da se zavereni na notar
ne treba da bidat zavereni na notar, ne se trosi voopsto

samo originalot na makedonski i prevodot na angliski od toj dokument

Srekno!
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Makedonija apostil JOJO78 Intervju (interview) - Ambasada 11 26.02.2012 21:48
HM...zanimljiv intervju... nelson Vaša strana 9 26.02.2009 10:27
Intervju zakazan ... mvp977 Druga koverta 3 23.10.2008 17:16
MAKEDONIJA i AP KiM - Gde obaviti lekarski pregled srdjevic Uputstva za dobitnike 0 10.10.2008 08:17
intervju-kako izgeda wingreen Stare teme 18 08.07.2008 05:50

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 06:29.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.