ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Union jobs (sendikat) u Americi » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #131  
Staro 07.11.2020, 16:44
damagon damagon je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: Maryland
YU lokacija: Nis Serbia
Poruke: 361
Nepromenjeno

Evo da javim novosti.Izgleda da se u mom slucaju hard work isplatio, ili se samo sklopile neke kockice... na pocetku prosle nedelje dolazi jedan lik i ovako tece konverzacija
On:hew man how are you?
Ja:Good, how are you?
On: Good thanks, you wanna became a driver?
Ja: Sure!!!
On: write your name down on the paper and i will see what i can do for you...

Usput me pitao par pitanja da li imam zenu, decu .... Nisam napomenuo da je on Drivers supervisor

Sutradan dolazii ujutru i kaze mi da se javim u HR office za driver poziciju. Ja tu procaskam usput sa njim i pitam ga kako je dosao do mene, da li me neko preporucio i slicno.... Njegov odgovor je bio da je svaki dan tu prolazio i da sam ja uvek bio tu i da sam mu zapao za oko jer sam uvek bio u pokretu

U medjuvremenu sam pricao sa njim i sa jos jednim drivers supervisor i rekli su mi da je ovo sezonska pozicija do pocetka januara eventualno februara zavisi od obima posla. Ono sto mi je ostalo nejasno i sto niko nije znao sa sigurnoscu 100% da mi odgovori je da li je pay rate 27 ili 20 kao vozac pocetnik.

Ja sam in house employee , ali buduci da ne radim jos uvek 30 dana nemam taj seniority i jos uvek nisam postao clan sindikata. Off the street drivers krecu sa platom od 20$, a in house employees sa 27, ali su mi svi rekli da bi trebalo da bude 27, cak i da bude 20 meni je to okej jer ce biti dosta prekovremenih sati. Pitao sam koje su mogucnosti da nakon sezone postanem full time driver odogovor je bio da zavisi od obima posla i kako se pokazem kao vozac, u smislu da nemam accident i slicno. Takodje je ostalo nejasno oko benefita ali su mi rekli thats up to the union.

U medjuvremenu sam polozio road test, a u ponedeljak krecem u intergrad school za vozace koja traje 4 dana i nakon toga idem na neku vrstu obuke za voznju kamionceta. u sustini koliko sam skapirao trebaju se nauciti fives and tens i to je ceo test za driver positions, Dragane mozes da potrvrdis da li sam ovo napisao i da li sam nesto izostavio, takodje ako imas neke tips and trick bilo bi dobro da me posavetujes
__________________
DV lottery
2018 Class
First time applicant
Reply With Quote
  #132  
Staro 07.11.2020, 16:55
Lazar90's Avatar
Lazar90 Lazar90 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.01.2019
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 143
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik kdragan77 Prikaz poruke
Napogon jedna sedmica godisnjeg da se odmorim prije Christmas ludila. Još nekih 3 godine pa cu dobiti jos jednu sedmicu godisnjeg sto ce biti ukupno 4 sedmice. Ne znam jesam li pisao o godišnjem. Godisnji ostvarujemo poslije godinu dana rada kao full time
Poslije 1god - 1 option week +1 sedmica
Poslije 2 godine - 1 opion week +2 sedmic
8 godina - 1 opt + 3 sedmice

15 god - 1 opt +4 sedmice
20 god -1 opt + 5 sedmica
25god -opt + 6 sedmica
Optian week je plaćanje 50h radnih sati a sve ostale 45h sati. Option week mozes raditi ako izrazio želju i da ti bude placeno i ona je uvijek prava sedmica godisnjeg.
Dane za godisnje planiraš krajem januara i to na osnovu seniority liste, tako da oni koji imaju najviše staza prvi biraju sedmice u godini. Poslije 5 godina staža mozes uzeti I pojedinacne dane godinjeg ili 2,3 dana u komadu.
Ono sto je dobro a mozda i nije, morao sam trenirati čovjeka koji će me mijenjati na ruti. Neka mu je Bog na pomoći. Meni je trebalo mjesec dana da udjem u ritam .

ako sam ukopčao, prvih 8 godina se živi samo sa 3 nedelje (21 danom) godišnjeg odmora?

To je baš baš malo

Kod nas je 20 dana( četiri nedelje min). E sad...Kod nas je i situacija
__________________
Dv 2020 x 2 prečka!
Dv 2021 x 2 stativa!
Dv 2022 x 2 promašaj!
Dv 2023 x 2 preko gola
Dv 2024 x 2 golman skida zicer
Dv 2025 x 2 ...
Reply With Quote
  #133  
Staro 07.11.2020, 17:03
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Cestitam, nadam se da ce ti biti ok, drago mi je i da ima normalnih ljudi da cene dobre radnike.


Kako se sve duze prica o sindikatu, meni se ta prica uopste ne svidja, kao neko rasisticko drustvo, sve za clanove, a ostalu boraniju koja je izvan ko smirgla.
Kakve veze ima sindikat sa beneficijama?


A za slobodne dane, 8 godina treba da radis da bi dobio 3 nedelje, 5 godina da bi uzimao samo slobodan dan??? Od svega toga sto si pisao na pocetku i bilo mi kao wow jedino su pare dobre i penzija, sve ostalo nista posebno. Ja u svojoj firmi imam cim pocnem da radim 1. januara 120 sati godisnjeg, u mojim smenama je to 10 radnih dana (po rasporedu sadasnjem 3/3 uzmes tri dana i imas 9 slobodnih kad spojis sa redovnim svojim danima slobodnim), posle 4 godine dobijas jos sati, nakon dve godine opet... Mogu da uzmem godisnji i na 15 minuta, i na 6 sati, a ta diskriminacija da matori imaju prednost pri svemu izgleda ima samo u sindikatima, ovde stavis odmor kad hoces, moras da uradis samo 24 sata pred smenu i to je to.



Citat:
Prvobitno poslao korisnik Lazar90 Prikaz poruke

Kod nas je 20 dana( četiri nedelje min). E sad...Kod nas je i situacija
Ovde na dosta poslova nemas uopste godisnji, imaju debilno razmislajnje zato bi te placali da nista ne radis?!? Na nekim mestima ti daju 7 dana neplaceno, na nekim mestima 5 radinh dana tj nedelju dana za prvih par godina, ali imas i normalne poslove koji nisu sljakerski kao nasi u korporacijama i na drzavnim jaslama gde se krece odmah sa 20 radnih dana godinje slobodnog, plus 10 praznika koji su placeni i ne rade se. Ja imam praznike na poslu ali moram da radim i placeni su, za 12 sati svog rada placen sam 12 sati prekovremeno plus 8 sati za taj dan jer je praznik. Znaci za 12 sati rada 26 sati budes placen, ako odem da radim van mog rasporeda na praznik za 12 sati sam placen 32 sata, ako ne radim po rasporedu dobijem samo 8 sati za taj praznik.
Reply With Quote
  #134  
Staro 07.11.2020, 18:23
damagon damagon je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: Maryland
YU lokacija: Nis Serbia
Poruke: 361
Nepromenjeno

Ne znam iskreno to oko sindikata , meni neke stvari zvuce previse dobro da bi bilo istinito. Managment u UPS barem u mom hubu je bas rude, ono kao da su ne znam koliko iznad preloadera a od njih im zavisi sve realno, a zaposljavaju preloadere samo part time i placaju minimum wage.

Ako neko mene pita posao vozaca barem 3x laksi a placen duplo. Ja sam za jednu overnight smenu napunim 3 kamiona ( u proseku 4 do 6 sati) 1 driver minimum pay 27 ako je prva godina ima sve benefite, overtime i ostalo....

Kada sam prvi put otiso sam bez tog drivers supervisor bas su bili drski i neljubazni, kad sam sutra dan otiso sa njim totalno druga prica...

Iskreno kada bi nakon sezone ostao full time driver resio bi egzistenciono pitanje u americi do kraja zivota
__________________
DV lottery
2018 Class
First time applicant
Reply With Quote
  #135  
Staro 07.11.2020, 21:57
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik damagon Prikaz poruke
Evo da javim novosti.Izgleda da se u mom slucaju hard work isplatio, ili se samo sklopile neke kockice... na pocetku prosle nedelje dolazi jedan lik i ovako tece konverzacija
On:hew man how are you?
Ja:Good, how are you?
On: Good thanks, you wanna became a driver?
Ja: Sure!!!
On: write your name down on the paper and i will see what i can do for you...

Usput me pitao par pitanja da li imam zenu, decu .... Nisam napomenuo da je on Drivers supervisor

Sutradan dolazii ujutru i kaze mi da se javim u HR office za driver poziciju. Ja tu procaskam usput sa njim i pitam ga kako je dosao do mene, da li me neko preporucio i slicno.... Njegov odgovor je bio da je svaki dan tu prolazio i da sam ja uvek bio tu i da sam mu zapao za oko jer sam uvek bio u pokretu

U medjuvremenu sam pricao sa njim i sa jos jednim drivers supervisor i rekli su mi da je ovo sezonska pozicija do pocetka januara eventualno februara zavisi od obima posla. Ono sto mi je ostalo nejasno i sto niko nije znao sa sigurnoscu 100% da mi odgovori je da li je pay rate 27 ili 20 kao vozac pocetnik.

Ja sam in house employee , ali buduci da ne radim jos uvek 30 dana nemam taj seniority i jos uvek nisam postao clan sindikata. Off the street drivers krecu sa platom od 20$, a in house employees sa 27, ali su mi svi rekli da bi trebalo da bude 27, cak i da bude 20 meni je to okej jer ce biti dosta prekovremenih sati. Pitao sam koje su mogucnosti da nakon sezone postanem full time driver odogovor je bio da zavisi od obima posla i kako se pokazem kao vozac, u smislu da nemam accident i slicno. Takodje je ostalo nejasno oko benefita ali su mi rekli thats up to the union.

U medjuvremenu sam polozio road test, a u ponedeljak krecem u intergrad school za vozace koja traje 4 dana i nakon toga idem na neku vrstu obuke za voznju kamionceta. u sustini koliko sam skapirao trebaju se nauciti fives and tens i to je ceo test za driver positions, Dragane mozes da potrvrdis da li sam ovo napisao i da li sam nesto izostavio, takodje ako imas neke tips and trick bilo bi dobro da me posavetujes
Čestitam, to je super vijest .
Cak i da je samo za Peak to je super. Opet kazem moras da vidis svoj status,posto poceo sa radom prije peak season . Ne želim da te iskoriste i izguraju poslije 15 . Januara. Budi siguran i radi po procedurama. Organizuj svoje vozilo.
Saslusaj vozace ali slucaj svoj gut feeling ( instinkt) .

Nauci rijec do rijec napamet

5 seeing habits

Aim High in Steering
·*Imaginary target — baseball/dart board.
·*Centers car in traffic lane. Safe path on turns.
·*“Find a safe path well ahead.”

Get the Big Picture
·*How wide and deep? What’s in it? Objects and ground.
·*Keeps you away from billboards. Smooth stops and turns. Buys time.
·*“Stay back and see it all.”

Keep Your Eyes Moving
·*Move eyes. Front: 2 seconds. Rear: 5-to-8 seconds.
·*Keeps you alive at intersections. Keeps eyes ahead of car.
·*“Scan — don’t stare.”

Leave Yourself an Out
·*Have an escape out. Take path of least resistance.
·*Space on all four sides, but always in front.
·*“Be prepared. Expect the unexpected.”

Make Sure They See You
·*Communicate in traffic — horn, lights, signals.
·*Establishes eye-to-eye contact.
·*“Don’t gamble. Use your horn, lights, and signals.

10 POINTS COMMENTARY
*

1. Stopped in Traffic*- leave car length in front of vehicle, apply parking brake
2. Start up at intersections*- LRL & check mirrors
3. Count 123*- creates space cushion, check mirrors
4. pulling from curb*- left blinker, mirror, look left, watch tail swing
5. following distance*- 4-6 under 30 mph, 6-8 over 30 mph
6. eye lead time*- 8-12 seconds
7. scan steering wheels*- look for occupied vehicles, use horn
8. make eye contact*- use horn, lights, signals
9. use mirrors*- every 5-8 seconds
10. stale green lights*- decision point to safely stop or proceed
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #136  
Staro 07.11.2020, 22:36
damagon damagon je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: Maryland
YU lokacija: Nis Serbia
Poruke: 361
Nepromenjeno

vec sam poceo da gledam ove 5s i 10s ima dosta klipova na youtubu i iskustva drugih. Da rekli su mi da je ovo samo tokom peak season, posle toga supervisor mi je napomenuo da gledaju nove vozace i da mozda ostanu oni koji su se najbolji pokazali ali mi nista ne garantuju. U najgorem slucaju su mi rekli da ce me vratiti na preload. Sad sta ce biti ne znam, ali opet cu dati sve od sebe pa kako bude
__________________
DV lottery
2018 Class
First time applicant
Reply With Quote
  #137  
Staro 07.11.2020, 23:08
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Red face

Citat:
Prvobitno poslao korisnik damagon Prikaz poruke
vec sam poceo da gledam ove 5s i 10s ima dosta klipova na youtubu i iskustva drugih. Da rekli su mi da je ovo samo tokom peak season, posle toga supervisor mi je napomenuo da gledaju nove vozace i da mozda ostanu oni koji su se najbolji pokazali ali mi nista ne garantuju. U najgorem slucaju su mi rekli da ce me vratiti na preload. Sad sta ce biti ne znam, ali opet cu dati sve od sebe pa kako bude
Moras naci tog union stewarta pa se malo raspitaj oko svog statusa. Ti nisi prosao tih 30 dana i nisi plaćao union fee pa mi je to malo cudno. Taj lik izgleda očajno treba vozace i mislim da ces dobiti tu 22.4 poziciju ali kasnije ćeš moći da predjes u RPCD ( za 22.4 top pay 30.64$h a za RPCD je 40.75$h ).
Daj sve od sebe prve 2,3 godine dok ne legnes na rutu pa onda polako. Tu sam ako imas nekih pitanja
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #138  
Staro 07.11.2020, 23:58
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mveruovic Prikaz poruke
Cestitam, nadam se da ce ti biti ok, drago mi je i da ima normalnih ljudi da cene dobre radnike.


Kako se sve duze prica o sindikatu, meni se ta prica uopste ne svidja, kao neko rasisticko drustvo, sve za clanove, a ostalu boraniju koja je izvan ko smirgla.
Kakve veze ima sindikat sa beneficijama?


A za slobodne dane, 8 godina treba da radis da bi dobio 3 nedelje, 5 godina da bi uzimao samo slobodan dan??? Od svega toga sto si pisao na pocetku i bilo mi kao wow jedino su pare dobre i penzija, sve ostalo nista posebno. Ja u svojoj firmi imam cim pocnem da radim 1. januara 120 sati godisnjeg, u mojim smenama je to 10 radnih dana (po rasporedu sadasnjem 3/3 uzmes tri dana i imas 9 slobodnih kad spojis sa redovnim svojim danima slobodnim), posle 4 godine dobijas jos sati, nakon dve godine opet... Mogu da uzmem godisnji i na 15 minuta, i na 6 sati, a ta diskriminacija da matori imaju prednost pri svemu izgleda ima samo u sindikatima, ovde stavis odmor kad hoces, moras da uradis samo 24 sata pred smenu i to je to.
Da bi imao full benefits moras biti u unionu, union je taj koji garantuje da sva prava imas kako je u ugovoru.
Sto se tice slobodnih dana , ako hoces u satima poslije prve godine 95h a poslije druge godina 140 h a poslije 8 godina 4 sedmice ili 184 sata placenog godisnjeg. Sada sam gledao u ugovor poslije tri godine svoje dane godisnjeg mozes rasporediti na dane ( to je dobro kada spajas sa praznicima)znaci da ih ne koristis sedmicu po sedmicu. Imamo i 9 puta call in u 6 mjeseci ( to nije placeno) i imamo placna dva personal day ( to moramo najaviti 7 radnih dana unaprijed).Mi imamo 10 placenih praznika ali radimo dva praznika ( drugi dan Thanksgiving i 1. januar) ali to je opcionalno ( ako hoces) i placeno je duplu satnicu +praznik.
Po meni je ovo jako dobar posao pogotovo za porodicne ljude sto se tice benefita i love ali i ne sto se tice slobodnog vremena.
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #139  
Staro 08.11.2020, 00:08
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik damagon Prikaz poruke
Ne znam iskreno to oko sindikata , meni neke stvari zvuce previse dobro da bi bilo istinito. Managment u UPS barem u mom hubu je bas rude, ono kao da su ne znam koliko iznad preloadera a od njih im zavisi sve realno, a zaposljavaju preloadere samo part time i placaju minimum wage.

Ako neko mene pita posao vozaca barem 3x laksi a placen duplo. Ja sam za jednu overnight smenu napunim 3 kamiona ( u proseku 4 do 6 sati) 1 driver minimum pay 27 ako je prva godina ima sve benefite, overtime i ostalo....

Kada sam prvi put otiso sam bez tog drivers supervisor bas su bili drski i neljubazni, kad sam sutra dan otiso sa njim totalno druga prica...

Iskreno kada bi nakon sezone ostao full time driver resio bi egzistenciono pitanje u americi do kraja zivota
Management ti nije prijatelj oni su samo fini prema tebi kada trebaju nesto i uvijek se bore za svoje bonuse. Na pocetku treba zapeti da bi se poziocinirao i zasluzio respekt a kasnije kada dodjes na svoj zadani cilj radis svojim tempom.
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #140  
Staro 10.11.2020, 01:44
damagon damagon je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: Maryland
YU lokacija: Nis Serbia
Poruke: 361
Nepromenjeno

Prosao prvi dan obuke, za sada sve okej. Ova grupica trenutno nas je 7 , od toga 1 spanac , 2 afrikanca, kinez, 2 amerikanca i ja. Mogu slobodno reci da sam i ovde najbolji kandidat

Iskreno ne znam gde nalaze ove neke likove za ovakve pozicije, jos zanimljivije svi su off the street.

Spanac i afrikanci smotani i spatkani za 10, znaci ne umeju 3 klika na kompjuteru da povezu, ja odlusao sve lekcije i uradio testove do 4h, oni su bili na 60%. Par puta svi gledaju u mene i pitaju me sta da rade, iskreno nisam mogo da verujem sta se desava. Kinez je isto smotan i spatkan , tu negde u rangu sa ovom trojicom. Amerikanac ovaj jedan je dosta cudan i ne uspevam da ga ocenim, ovaj drugi je mladji od mene, ima mozda 20godina i radio je prosle godine peak season kao driver helper.

Iskreno nekako za sada mi je najveca nedoumica ovaj skener koji koriste vozaci,DIAD, ima dosta funkcija i treba malo vremena da se sve to pohvata. ostalo mi se cini ok
__________________
DV lottery
2018 Class
First time applicant
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
DoD jobs or join the Army konislav Stare teme 29 21.11.2009 05:35

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 17:31.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.