ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » USA Taxes » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 15.10.2008, 15:41
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Posle ovoga tresnite me po ruci kad god krenem na New Thread

__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #22  
Staro 15.10.2008, 16:25
Olivera's Avatar
Olivera Olivera je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.07.2008
US lokacija: Scottsdale, AZ
YU lokacija: Skopje, Macedonia
Poruke: 172
Pošalji MSN poruku korisniku Olivera Pošalji Skype™ poruku korisniku Olivera
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik V777 Prikaz poruke
Pozdrav!
Pozdraaaavvv....

I vracam se ja na forum iduce godine kad ja sve ovo procitam.
__________________
2009EU00010xxx
Negde krajem Maja 2008- dobila sam prvu kovertu
24/5/2008- poslala prvu kovertu u KCC
17/07/2008-Dobila sam potvrdni mail iz KCC da su dobili moju kovertu
04/11/2008- Zakazan intervju u US Embassy - Skopje
15/10/2008- Stigla druga koverta
20/10/2008- Zakazan lekarski pregled u IOM
04/11/2008 - Uspesno zavrsen intervju, viza odobrena.
01/03/2010 - Prva stanica Williamsburg, VA
16/06/2010 - Selidba "za stalno" Scottsdale, AZ
Reply With Quote
  #23  
Staro 15.10.2008, 18:21
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno Malo korisne racunice

Kada se doselite ovde, naucicete veoma brzo takse i sve ostalo jer nikome nije u interesu da gubi novac tamo gde ne mora. Kada pronadjete posao, poslodavac ce vam dati W4 formu da popunite. Na formi navodite koj vam je status (single or married), koliko osoba prijavljujete (sebe, bracnog druga, decu, roditelje) i da li hocete da izdvojite dodatnu sumu za federalne takse.

Ja licno sebe prijavljujem kao single, prijavljujem samo sebe za taksu i vise mi se skida od plate. Prijavljujem extra $20 za federal takse i extra $20 za state takse sa svakog pay check (posebna forma za CA DE4 Employee’s withholding allowance certificate, sve ove forme mogu da se download sa Employment Developmental Department – EDD, svaka state ima posebne forme). To mu dodje za mene extra $80 mesecno, i isto toliko za supruga.

Zasto to radim objasnice vam se samo kad prvi put morate da doplatite za taksu ako sve prijavite tacno onako kako papirologija kaze – na primer ozenjeni/udati, dvoje dece i prijavite status married, prijavite 4 osobe i nista dodatno za skidanje sa sve standard deduction (federal automatski pretpostavi da imate oko $7500 ili tako nesto tax deductible troskova). Ne gine vam – sigurno placate extra u aprilu ako prijavite tako.

Evo i zasto – tabele jesu precizne koliko mogu da budu ali zbog extra novca koji dobijete kao na primer bonusi i sve ostalo moze da se desi da zbog malo vecih prihoda upadnete u grupu koja ima veci procenat oporezivanja. Ja uvek dobijem refund, zavisno od toga koliko zaradim – negde oko $3000. Da se salimo malo, ako ne mozete drugacije da ustedite za put kuci ili krupne stvari onda je ovo idealan nacin jer svi znamo kako se lako skidaju novci sa saving kad zaskripi a ovako i da hoces ne mozes...

Kako se prijavljuju takse do detalja postovacu na pocetku sledece godine u posebnoj temi, u vreme kada radim svoje takse pa cu imati uvid u sve forme i nova pravila a na taj nacin i nece da se zaboravi tako brzo.

Dakle – ko se doseljava krajem godine nema potrebe da o tome previse razmislja jer nece puno da zaradi, ali ako imate prihode vise od 7 meseci to postaje i te kako bitno.

E sad konkretno: pretpostavimo da si single, da nisi extra programer sa super znanjem engleskog (nista licno pozdrav programerima ha ha– cinjenicno stanje da se oni najlakse snadju)i da moras brzo da nadjes posao da pokrijes racune. Budes na prvom poslu placen $10 na sat (sto je dosta vise od minimuma), radis puno radno vreme znaci 40 sati nedeljno, primas cek dvonedeljno znaci 80 sati ukupno, nemas jos uvek beneficije:

Bi-weekly Gross Pay $800.00
Federal Withholding$ 69.81
Social Security $49.60
Medicare $11.60
California $7.90
CA SDI $6.40
Net Pay $654.69

Isto to ali sa 5 odsto 401k i $30 za razna osiguranja i slicno (oba se skidaju pre takse):

Bi-weekly Gross Pay $800.00
Federal Withholding $59.31
Social Security $45.26
Medicare $10.59
California $5.65
CA SDI $5.84
Insurance $30.00
401k $40.00
Net Pay $603.35

Ako ste married, bez benificija i nemate decu:
Bi-weekly Gross Pay $800.00
Federal Withholding $22.31
Social Security $49.60
Medicare $11.60
California $4.28
CA SDI $6.40
Net Pay $705.81

Isto to ali sa 5 odsto 401k i $30 za razna osiguranja i slicno (oba se skidaju pre takse):
Bi-weekly Gross Pay $800.00
Federal Withholding $15.31
Social Security $45.26
Medicare $10.59
California $0.00
CA SDI $5.84
Insurance $30.00
401k $40.00
Net Pay $653.00

Ako ste married i imate dete:
Bi-weekly Gross Pay $800.00
Federal Withholding $8.85
Social Security $49.60
Medicare $11.60
California $0.00
CA SDI $6.40
Net Pay $723.55

Isto to ali sa 5 odsto 401k i $30 za razna osiguranja i slicno (oba se skidaju pre takse):
Bi-weekly Gross Pay $800.00
Federal Withholding $1.85
Social Security $45.26
Medicare $10.59
California $0.00
CA SDI $5.84
Insurance $30.00
401k $40.00
Net Pay $666.46

Ovo je basic racunica (za Kaliforniju) – moze da se desi da kao V777 placas uniju, ili da skidas ekstra kao ja, mozes da imas dodatni iznos za osiguranje za supruznika ili decu i ko zna sta jos. Sve zavisi od slucaja do slucaja.
Reply With Quote
  #24  
Staro 15.10.2008, 20:04
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Pre nego što počnemo, novajlije (valjalo bi) treba da pročitaju sledeće tekstove koje je emigracija pisao:@Zana:
hmmmm..... zanimljivo viđenje stvari. samo, ja se baš i ne slažem sa tim... evo mog stava:

Dakle, recimo da dobijate 50,000.00 godišnje. Recimo da (po skali koju je naveo emigracija) oni tebi uzmu 10,000.00 tokom godine. E sad: ti ćeš na kraju godine dobiti po W2 form od svake firme u kojoj si radio. Tamo piše koliko si ukupno (bruto) primio, koliko ti je (oni to procentualno kanda) skinuto već na ime taxe.
Kad na kraju godine uvezeš sva ta primanja, dobijaš cifru od X dolara koliko si zaradio. Oni kažu: na tu sumu (jer je taxabilna), treba da platiš Y poreza. Uplatio si već W, tako da dolazimo do cifre Y - W = Z preostalo za platiti.

E sad ono što Zana priča, a u čemu se ja ne slažem:
Na kraju godine ćeš imati cifru ukupnih primanja, tada ćeš tek znati koliki porez moraš da platiš. Ako si već preplatio (kao Zana), onda je ono Z negativno, tj. vraćaju ti te novce.

Moj je stav da valja obraćati pažnju na primanja (taksiraju vam interes na štednoj koji ste imali, onda sve rewards i mail-in rebates koje ste imali, sve se to dodaje na platu, pa se to gleda kao vaše primanje za tu godinu, itd itd) i pratiti koliko je potrebno platiti na kraju. Ako vam daju na kraju da dugujete 1000, to znači da ste tih 1000 imali tokom cele godine (a niste ih čuvali kod IRS-a bez interesa kao Zana) sa sa njima vidite šta ćete.

Poenta je u sledećem: na kraju godine ćete morati dati onoliko koliko se traži. Razlika je samo u tome da li možete da "okrenete" te novce tokom godine, pa da napravite više (ili stavite na oročeno) umesto da dajete IRSu odmah da vam oni čuvaju cele godine....

U principu, lepše je dobiti kinte u aprilu nego morati platiti. Ali opet, kao što rekoh, sve ima svoje čari i prednosti.

@Olivera:
Pazite se samo sa tim Head of Household - ja sam se zeznuo onomad kad sam došao baš sa tim. Stavio sam da sam taj, jer sam, je li, sam. Međutim, to znači da imate o nekome da brinete (a da nije sin/ćerka), a ne to što mi mislimo (glava porodice, pa makar bio sam svoja porodica). Onda ako te IRS izvuče na proveru, mogu da ti nane nanine jer su ti uzimali manje misleći da imaš "povlastice".



Povlastice su tzv. "deductables". Ako imaš ženu (ona ti troši pare), navodiš i nju. Ako imaš decu, istom logikom. I tako za neka razna cimanja imaš te deductables i oni ti određuju koliko će ti skinuti, odnosno kako će ti računati porez.

Tek sad (gledajući samo svoj post) vidim koliko je stvarno ova tema konfuzna...
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
  #25  
Staro 15.10.2008, 20:54
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Slazemo se potpuno - samo moja taksena prijava nije ni malo jednostavna kao ti primeri koji sam ja navela i sve sa taksom je induvidualno. Ja nikad ne znam kolika ce mi zarada biti do kraja jer mi bonus zavisi od ukupne prodaje a sefova dobra volja koliki ce procenat da bude. Prosle godine sam izasla skoro 10K vise i upala debelo u drugi nivo za taksiranje.

Drugo, postoji jedan deo "nevidljivih" prihoda koji mi se tretira kao zarada i na koje moram da platim porez tako da sam ja to ovako resila - da placam unapred ali stoji da je ova situacija koju ja imam vrlo specificna. Znaci odluka je bila licno moja da tako uradim svesna da irs "zaradjuje" na mom mukotrpno zaradjenom novcu lol i... ja licno ne mogu da se obuzdam kad su mi za nesto hitno potrebni novci (e jesam karakter neki pa jos sto je najludje samoj sebi ne vracam pozajmice) te mi ovo i te kako pomogne...

Ja proveravam kako stojim sa tim 4 puta godisnje odmah nakoh sto primim ekstra novce cisto da znam da li treba nesto da promenim ili ne... Sledece godine planiram da se selim i dace Bog planiramo uskoro i prosirenje porodice tako da nema sanse da nastavim isto da izdvajam za takse...

Jao jeste ovo sve zapetljano stvarno...
Reply With Quote
  #26  
Staro 15.10.2008, 22:27
Seekimo Seekimo je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.08.2008
Poruke: 105
Nepromenjeno

Stvarno zamrseno,nego pitao sam Zanu javno a i na privatne poruke ali nema odgovora,pa ko zna neka mi odgovori na ovu situaciju:Neradis nista u USA ali pare stizu iz inostranstva(recimo od rentiranja nekretnina) i zivis od toga,kako se to tretira sa tim porezima???
Reply With Quote
  #27  
Staro 15.10.2008, 22:43
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Proveravam jadna - strpljenja samo

Nemogu da pronadjem za rentiranje ali negde sam skoro procitala da sve sto je ispod odredjene sume zaradjeno izvan zemlje ne mora da se prijavljuje... ne verujem da ce ti prihodi za izdavanje stana biti veci od toga. Cisto sumnjam da si obavezan na to da platis taksu, ali da ne bih rekla pogresno evo proveravam.

Poz
Reply With Quote
  #28  
Staro 15.10.2008, 23:55
Seekimo Seekimo je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.08.2008
Poruke: 105
Nepromenjeno

Hvala Zana,strpljiv spasen,tako kazu,inace ja sam ovaj ljubicasti sto ti skace po glavi
Reply With Quote
  #29  
Staro 16.10.2008, 03:58
4thman 4thman je offline
Drug član
 
Datum prijave: 14.10.2008
US lokacija: on the land..
Poruke: 44
Pošalji MSN poruku korisniku 4thman
Nepromenjeno

Citat:
Alaska
No Taxes
Aljaska najbolja, ali selo veliko...obisao sam glavni grad i jos dva mesta, Skagway i Ketchikan...mada ako bih nasao odgovarajuci posao, uklopio sa potrebama neke tamo buduce porodice, ko zna mozda...mada je zimi, ne zivljivo koliko sam cuo...jel zivljivo tamo za nas?

ovaj, hvala na detaljnom pregledu V777, ali to sve ima na netu

sta me zanima, pa licna iskustva, ali ovo nije tema za to...nacemo neku drugu



e da gledao sam i cene stanova za rentiranje,npr, http://www.roomyou.com, ima zanimljivih...a sta je potrebno da bi se mogla otkupiti nekretnina, osim novca?
Reply With Quote
  #30  
Staro 19.10.2008, 21:17
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Hmmm... puno vam hvala, polovinu sam ukapirao ali ostalo
Da bi kome jos treba bilo jasno i da bi me ispravili ako gresim ja cu sad malo da oduzmem i saberem to. Koristicu obracun koji mene interesuje, married.
Citat:
Prvobitno poslao korisnik Zana Prikaz poruke
Ako ste married, bez benificija i nemate decu:
Bi-weekly Gross Pay $800.00
Federal Withholding $22.31
Social Security $49.60
Medicare $11.60
California $4.28
CA SDI $6.40
Net Pay $705.81
U gornjem primeru plata je $10/h tako da je za 8 sati dnevno Bi-weekly Gross Pay $800.00

Social Security je isti svuda u USA i iznosi 6.2% tako da je u nasem slucaju $49.60 (za 2008. se SS naplacuje na godisnjem nivou do $102.000 a sve zaradjeno preko je bez ove taxe)

Medicare isto vazi sirom USA i on je 1.45% tako da to izadje $11.60

State Income Tax se razlikuje od drzave do drzave (neke ga i nemaju) i moze se videti ovde
Zana, po kojoj racunici se dobijaju ovi iznosi za California State Tax koje si navela? Kako je to negde $0, ne mogu da nadjem da je neko 100% postedjen te taxe u Cal?

Federal Income Tax je isti svuda u USA (logicno, zato se i zove Federal) i racuna se po Tax brackets za svaku godinu, attach-ovao sam za 2008. Federal Withholding mi isto u primeru nije jasan jer federalna taxa ne moze biti manja od 10%. Po mojoj racunici za Bi-weekly Gross Pay $800.00 Federal Income Tax je negde oko $104.57. Ako nije tako gde gresim?

Spominjete april, jel' kraj poreske godine 12.31. a aprila stizu konacni obracuni?
Attached Files
File Type: zip 2008 tax rates and brackets.zip (18,3 KB, 15 views)
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 12:31.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.