ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Limit za prenos novca » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 07.05.2008, 08:21
cinderella_man's Avatar
cinderella_man cinderella_man je offline
Drug član
 
Datum prijave: 18.03.2008
YU lokacija: Beograd
Poruke: 42
Nepromenjeno Limit za prenos novca

Evo jedna informacija.Mozda pomogne nekom.

Pozdrav!


U inostranstvo sa 10.000 evra

Od 1. juna 2008. godine, zahvaljujući izmeni odluke koja reguliše lične i fizičke prenose sredstava plaćanja u inostranstvo i iz inostranstva u Srbiju, a koju će doneti Narodna banka Srbije, povećaće se na 10.000 evra iznos koji naši građani, rezidenti, mogu slobodno da iznesu u inostranstvo. I nerezidenti će isti iznos moći da unesu u Srbiju bez obaveze prijavljivanja carinskom organu. Sada taj limit iznosi 5.000 evra ili protivvrednost različitih valuta uključujući i dinare.
Povećanjem pomenutog iznosa na 10.000 evra, Narodna banka Srbije će svoj propis uskladiti s Predlogom zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, kojim je predviđen isti iznos koji pojedinci mogu slobodno prenositi u inostranstvo, odnosno iz inostranstva. Reč je o matičnom zakonu za ovu oblast, čiji je Predlog upućen u Skupštinu Republike Srbije na usvajanje, pa će usklađivanje regulative unutar zemlje olakšati i njegovu buduću primenu.
Uz to, povećanjem navedenog iznosa izvršiće se i usaglašavanje s Direktivom 1889/2005 od 26. oktobra 2005. godine Evropskog parlamenta i Saveta EU, koja reguliše unošenje i iznošenje gotovine iz Evropske unije. To će nesumnjivo u velikoj meri liberalizovati unošenje u zemlju i iznošenje iz zemlje gotovine do potpunog ukidanja ovog ograničenja, a pojednostaviće se i procedura na granici.
Reply With Quote
  #2  
Staro 07.05.2008, 19:14
asmiki asmiki je offline
Drug član
 
Datum prijave: 24.10.2007
US lokacija: Torrance, CA
YU lokacija: Beograd
Poruke: 83
Nepromenjeno

dobra tema

ako je verovati sajtu Ministarstva finansija, Uprava Carina ovaj limit se odnosi na turisticko putovanje, dok je za iseljenje i ranije bilo dozvoljeno 15000 evra po osobi, ne znam da li su i taj limit povecali

Citat:
ISELJENJE
- rezident-fizičko lice može pri iseljnju iz Republike iznositi efektivni strani novac do iznosa 15.000 EVRA, odnosno protivvrednost u drugoj valuti, na osnovu dokaza o iseljenju.

Izvor: Ministarstvo finansija



Ima jos nesto za sta mi nismo znali pre ulaska u USA vezano za novac, a kostalo nas je poprilicno zivaca tokom prekookeanskog puta.

Jelena i ja smo poneli oko $18000 kesha i posto smo se informisali preko gornjeg linka da nasa carina ne pravi problem za taj iznos prilikom iseljenja, nismo se brinuli u startu.

Medjutim, za USA carinu se popunjava jedan obrazac (obicno taj obrazac dobijete u avionu, kako ne biste gubili vreme kad dodjete na aerodrom) koji se popunjava jedan za celu porodicu. U njemu pise ako porodica unosi preko 10000$ zajedno, mora da se prijavi na tom obrascu i da se popuni dodatni obrazac na carini. Takodje je pisalo ako ne prijavite iznos veci od navedenog ili ako niste u mogucnosti da izbrojite koliko novca nosite a na carini se ispostavi da imate vise od navedenog, mozete biti krivicno gonjeni.

Kako smo mi imali vise od $10000, razmisljali smo da li da prijavimo ili ne. To smo razmisljali iz razloga zato sto se plasili da nas ne oporezuju nesto ako prijavimo, a sa druge strane ako ne prijavimo da nemamo problema sa zakonom odmah pri ulasku. Odlucili smo da prijavimo sve pare sto nosimo.

Odmah na salteru gde smo predali te obrasce za carinu, pitao sam sluzbenicu oko ovoga i ona mi je rekla da samo odem na drugi salter da popunim obrazac, a da se ne brinemo nista, da je u principu dozvoljeno da uneses novca koliko god hoces. Tu nam je laknulo, popunili smo taj dodatni obrazac, gde smo samo napisali iznos i prosli dalje.

Zakljucak: jedino ogranicenje je (za sada) 15000 evra po osobi koju propisuje nasa carina i slobodno prijavite ceo iznos USA carini
Reply With Quote
  #3  
Staro 09.05.2008, 17:25
V777's Avatar
V777 V777 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: US
Poruke: 270
Nepromenjeno

Sto se tice tog obrasca u avionu, i meni su ga dali da popunim, i to su imali nekoliko vrsta, u zavisnosti s kojom vizom ulazis u USA...meni su dali samo jedan, te posto sam pitala za vise pitanja, ukljucujuci i to vezano za novac, u avionu su mi rekli da nema potrebe nista da prijavljujem, jer kao imigrant mozes da unosis novac koliko hoces (svesni su oni da ces ti to u USA da potrosis!), plus ima pitanje, kao, koliko ti vrede stvari u koferima, te koliko ti vrede otprilike stvari koje nosis sa sobom...ali to vise vazi za druge vrste viza, cini mi se najvise za turisticke vize (tu se dobijaju i dodatni papirici da se popune), dok ja koliko se secam, nista nisam popunjavala u tim poljima...kad sam dosla na aerodrom, kartoncic je uzet i niko nije pravio nikakvo pitanje...sve je proslo bez problema...Ja licno sam nosila neznatan iznos kesa, sve ostalo je bilo na kartici Grcke banke Pirea (otvorena kartica u Grckoj), koja u USA funkcionise super, (mozete da se raspitate u Pirea banci u Srbiji ili u nekoj drugioj banci, ako zelite da podjete sa karticama, umesto kesa?)

Puno pozdrava i srecno svima!
Reply With Quote
  #4  
Staro 09.05.2008, 18:26
cinderella_man's Avatar
cinderella_man cinderella_man je offline
Drug član
 
Datum prijave: 18.03.2008
YU lokacija: Beograd
Poruke: 42
Nepromenjeno Limit za prenos novca

Asmiki i V777 !

Ako sam dobro razumeo u avionu se popunjava forma - Custums Form 6059B
http://www.cinmay.com/download/Custo...onFormInfo.pdf
Da li je to ova forma?

Asmiki

Kasnije na salteru aerodroma pri predaji forme 6059B ukoliko je prijavljena suma novca preko 10000$ trebalo bi da se popuni forma - Custums Form 4790
http://www.irs.gov/pub/irs-prior/f4790--2002.pdf

Da li sam u pravu?

Pozdrav !
Reply With Quote
  #5  
Staro 09.05.2008, 18:37
V777's Avatar
V777 V777 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: US
Poruke: 270
Smile

Citat:
Prvobitno poslao korisnik cinderella_man Prikaz poruke
Asmiki i V777 !

Ako sam dobro razumeo u avionu se popunjava forma - Custums Form 6059B
http://www.cinmay.com/download/Custo...onFormInfo.pdf
Da li je to ova forma?

Asmiki

Kasnije na salteru aerodroma pri predaji forme 6059B ukoliko je prijavljena suma novca preko 10000$ trebalo bi da se popuni forma - Custums Form 4790
http://www.irs.gov/pub/irs-prior/f4790--2002.pdf

Da li sam u pravu?

Pozdrav !




Meni se cini da sam ja popunjavala samo ovaj mali plavi kartoncic, cak i ono sto sam ostavila prazno, niko me nije nista pitao...ovaj drugi obrazac ja nisam popunjavala.

Pozdrav!
Reply With Quote
  #6  
Staro 09.05.2008, 22:58
asmiki asmiki je offline
Drug član
 
Datum prijave: 24.10.2007
US lokacija: Torrance, CA
YU lokacija: Beograd
Poruke: 83
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik cinderella_man Prikaz poruke
Asmiki i V777 !

Ako sam dobro razumeo u avionu se popunjava forma - Custums Form 6059B
http://www.cinmay.com/download/Custo...onFormInfo.pdf
Da li je to ova forma?

Asmiki

Kasnije na salteru aerodroma pri predaji forme 6059B ukoliko je prijavljena suma novca preko 10000$ trebalo bi da se popuni forma - Custums Form 4790
http://www.irs.gov/pub/irs-prior/f4790--2002.pdf

Da li sam u pravu?

Pozdrav !
Upravo tako...znaci ako na prvom pod brojem 13 cekiras Yes, posle na aerodromu (carini) dobijes taj drugi obrazac koji na licu mesta popunjavas. Meni je taj lik sto radi tamo popunio sve sa podacima iz pasosa i rekao samo upisi iznos koji nosis i potpisi se. Simple

Citat:
Prvobitno poslao korisnik V777 Prikaz poruke
Meni se cini da sam ja popunjavala samo ovaj mali plavi kartoncic, cak i ono sto sam ostavila prazno, niko me nije nista pitao...ovaj drugi obrazac ja nisam popunjavala.

Pozdrav!
Nisi popunajvala drugi zato sto nisi nosila pare u keshu.
Reply With Quote
  #7  
Staro 15.08.2008, 08:35
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Zanima me dali je pametnije nositi cash, sa nadom da se putem ne izgubi negde za Ameriku, ili staviti novac u neku od banki koje se mogu koristiti bez da ti uzmu proviziju kad stignes u Ameriku? Dali onda treba nekome pokazati izvod koliko novca ima u banci?
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #8  
Staro 15.08.2008, 08:56
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Ma ja sam uvijek za cash...
Ne znam kako bi islo to prebacivanje sa banke u banku u USA...
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #9  
Staro 15.08.2008, 09:39
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik stizeljeto Prikaz poruke
... ili staviti novac u neku od banki koje se mogu koristiti bez da ti uzmu proviziju kad stignes u Ameriku...
To sumnjam da postoji

Ja sam malopre bio u Intesi i zbunio ih pitanjima koja su mi pala na pamet

Postoji neka fora sa American Express-om, naime oni postuju svoje korisnike sirom sveta tj. ako ste nekada negde bili vlasnik Amexa imate pogodnosti prilikom otvaranja nove - tipa 50% manja pretplata za godinu dana i sl.
Ako imas Amex bilo gde u svetu mozes ga odmah otvoriti i u USA ali ono sto mene interesuje je dal' postoji neka sansa da se preuzimanjem te Amex istorije preuzme i neka pozitivna kreditna istorija iz zemlje tj. banke kod koje je korisnik imao tu karticu. Na to pitanje cu mozda dobiti odgovor sutra a mozda i malo-sutra
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #10  
Staro 15.08.2008, 09:46
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Tesko da ce ti priznati takvu kreditnu istoriju, a sto se tice pravljenja dobre kreditne istorije u USA, cuo sam da je cool stvar kupovati u prodavnicama tipa BestBuy i sl. i odah vracati cijeli iznos. Ima o tome na blogu.

Poz.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 21:17.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.