ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 27.06.2009, 22:12
greenie greenie je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.06.2009
Poruke: 41
Nepromenjeno Programer u Americi

Čitam ovde na forumu ovaj "Vodič za emigrante" i na postove koji se tiču poslova nailazim na rečenice tipa: "Ne očekuj da ćeš moći odmah da nađeš posao u struci", "Zaposlio sam se kao programer, ali još u Srbiji, pa sam upao u istu firmu u Americi". Kao da je tamo ultra teško za programere da nađu posao...Pored toga stekao sam utisak da tamo od jedne programerske plate, porodica sa jednim detetom jedva može da preživi (nisam siguran da sam dobro pohvatao, ali pominju se cifre < $50k bruto, btw. slabo se na ovom forumu piše o porodicama sa decom, moracu po tom pitanju da potegnem poseban thread). Najviše me je pogodilo: stanac si, pa moraš da stisneš guzu...
Poređenja radi, da malo objasnim kako stvari stoje ovde (još uvek smo u Srbiji, tek prva koverta). Ako bi se neki stranac pojavio u firmi u kojoj trenutno radim, mislim da bismo ga oberučke prihvatili (da ne kažem izljubili), što znači da nikako ne bi morao da stiska guzu, već bi bio potpuno ravnopravno plaćen i prihvaćen. Radim već nekih 4-5 godina (8-9 sati dnevno) kao Software Developer (.NET, Java...ma svašta), žena dete i ja živimo od plate od koje može mesečno da nam ostane nekih 300e, što za Srbiju nikako nije loše. Ako sutra u 15h dam otkaz, novi posao (u IT-u, naravno) bih našao najkasnije do 18h sutradan (trebala bi mi jedna noć jer bih se verovatno mislio da li uopšte da tražim posao ili da se bacim na freelancing).
Recite mi, molim vas, da pogrešno tumačim ono što čitam ovde na forumu. Zamišljao sam tu Ameriku kao raj za programere...
Reply With Quote
  #2  
Staro 28.06.2009, 13:27
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Ok...tvoja firma da oglas da trazi programera i jave se njih 150. Od tih 150 imas jednog koji je u turkmenistanu zavrsio "ahmu dabu taba" univerzitet u Balkanabatu. Zna javu i .net i svasta nesto, radio je u "dzama gaba saba" kompaniji tri godine i dve u "Turkmen banci". Ne zna srpski bas najbolje, a engleski ne zna uopste. Pored tog gospodina imas npr. ljude koji su zavrsili elektro u bg-u, radili 10 godina u srbiji u nekim tebi poznatim firmama, za koje znas da su ok. Imas nekog svabu koji je radio pitaj boga gde, potom nekog naseg jugovica koji je zavrsio pmf u ns-u, pa radio 10 godina u nekim stranim kompanijama i ostalo. Koga ces primiti? Ja verujem da gospodin iz turkmenistana nece biti prvi izbor. Mi docekujemo strance oberucke ako su iz nemacke, danske, engleske, usa itd....ali ne verujem da bi gospodin iz turkmenistana dobio istu dobrodoslicu. E sada, posto ti zivis u sibiru ili siriji (kada procitaju srbija, ameri misle na jedno od ta dva)...imaces isti problem, osim ako nisi radio za neku njima poznatu kompaniju. Naravno, u americi ima puno posla za programere (zato i kazu da je raj), pa i mi iz sirije imamo sanse. U pocetku je teze dobiti vecu platu upravo zato sto je teze upasti u neke jace firme. Isto je tako kod nas, sef dobije cv i odmah ako je zainteresovan pita programere u koje ima poverenja....da li ga neko zna i kakav je. Nije tacno da programeri tako malo zaradjuju...ako si jako dobar, mozes dobiti super lovu. U google plate krecu od 150k, pa ti vidi.
E sada, sve ovo sto sam ja napisao nema nikakve veze sa zivotom...jer u pocetku sve zavisi od toga koliko si dobar (30%) i tvoje srece (70%).
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #3  
Staro 28.06.2009, 16:58
greenie greenie je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.06.2009
Poruke: 41
Nepromenjeno

dreamerns, hvala na odgovoru! Naravno, potpuno si u pravu za ovaj odnos prema strancima. Istina je da je čoveka koji se ne snalazi baš sa Srpskim i radio je ko zna gde, verovatno (ma sigurno) ne bi ni zaposlili. Zato u Srbiji i nema programera iz tih egzotičnih zemalja Teši me to što u Americi ipak ima programera iz Srbije, što znači da ima i puno posla, pa firme zapošljavaju i ponekog iz Sirije.
Što se plata tiče i pretpostavio sam da su veće, tako barem kaže indeed http://www.indeed.com/salary?q1=soft...loper&l1=&tm=1 (šteta što indeed nema odvojenu statistiku za plate stranaca
U suštini, ne očekujem raj (daleko od toga), ali su mi pojedini postovi na forumu delovali baš crno, pa sam želeo da čujem par reči (s nadom da će da budu ohrabrujuće) i od ljudi koji su u USA i bave se IT-jem.
Reply With Quote
  #4  
Staro 28.06.2009, 17:01
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

@dremeru ko da sam ja pisao ovaj tvoj post. U svemu dijelim tvoje misljenje u pogledu trazenja programserskog posla.

@greenie zavisi u kojem dijelu USA zivis. Ali plata od 40K do 50K je skroz ok i troclana porodica moze sasvim normalno da zivi od nje. A sto se tice programera iz ex-yu imas ih dosta po USA, od kojih su mnogi na jako dobrim pozicijama, tako da nemoj da te to iznenadjuje.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #5  
Staro 29.06.2009, 18:53
dragance dragance je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.05.2009
Poruke: 139
Nepromenjeno

@dreamerns
koliko je pouzdana ta informacija za plate u google?

Inace verno pratim ovaj i slicne topike o poslovima,zivotu,uslovima za programe u usa pa mi svaka iskrena recenica zlata vredi
Reply With Quote
  #6  
Staro 01.07.2009, 01:55
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Nacuo sam iz vise izvora, a i znam nekog francuza ciji je burazer tamo. Takodje sam cuo od coveka koji je stigao do zadnjeg kruga (navodno), a posle je odbio intel za 120k. U svakom slucaju, imas tamo "pocetnicke" pozicije za sve i svasta. Verovatno je na nekim pozicijama tako.
Ali ako manemo google, ja znam za neke pozicije (zahtevaju 5-10 godina radnog iskustva) iz Chicaga za C++ programere koje se krecu od 130k pa navise. Takodje znam da 80-90k za senior programera nije tesko naci. Naravno, ja govorim o C++ programerima. Takodje, linux server side programer je jace placen od npr MFC programera. Realno ocekivati u zivotu sa 5-10 godina radnog iskustva (u USA) ako si ok programer je 80-100k. Za vise od toga moras biti extra.....ali bas extra.

U svakom slucaju, sto se tice onoga sa strancima...to je tako u pocetku. Kada jednom nakupis 5+ godina u americi, nisi vise stranac. Tada ces biti i drzavljanin, a i imaces 5 godina americkog iskustva u rezimeu i bices gledan isto kao i bilo koji amer. Ja licno mislim da se za to vredi truditi, pa makar i ako zbog toga prvu godinu-dve dobijas platu ispod proseka za programera (iako vredis vise).
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #7  
Staro 01.07.2009, 22:11
greenie greenie je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.06.2009
Poruke: 41
Nepromenjeno

dreamerns, ohrabrujući odgovor, naročito onaj deo da posle nekoliko godina nisi više stranac...to je fer. Imate li neki tip za traženje posla još iz Srbije (da li je to moguće uopšte?)? Neki dobar HR sajt? Agencija? Hit gradovi gde ima puno posla? Već ima previše upitnika u ovom postu, tako da ću da prekinem
Reply With Quote
  #8  
Staro 02.07.2009, 04:29
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

imas craiglist i imas dice.com
Generalno, ima zilion sajtova...ja znam da je dice.com ok....on je bas specijalizovan za IT poslove. Odatle sam ja dobijao dosta ponuda....doduse uvek neki contract :-(
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #9  
Staro 28.08.2009, 17:34
srboljub89's Avatar
srboljub89 srboljub89 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 14.07.2009
US lokacija: Vidjecemo. :)
YU lokacija: Bijeljina, RS
Poruke: 84
Nepromenjeno Programer

Diplomirani inzenjer informatike. Smjer programer.
Da li bih ja imao sanse za posao u Americi sa ovim mojim fakultetom?
Reply With Quote
  #10  
Staro 28.08.2009, 18:18
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

1. To ti niko ne moze odgovoriti
2. J**o fakultet. Sta znas da radis?
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
Odgovori

Tags
posao, programer


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Pronalaženje prvog posla u Americi stizeljeto Vodič za emigrante 492 25.03.2019 13:34
svetska kriza u americi bibi Stare teme 15 18.06.2010 11:19
20,000,000 gladnih u Americi and counting malasestra Vaša strana 58 19.03.2009 14:56
Zene u Americi ex-usa Vaša strana 11 24.02.2009 23:31
Kupnja auta u Americi stizeljeto Stare teme 22 22.10.2008 18:12

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 19:27.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.