ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Gay život u Americi » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 31.03.2013, 02:41
Sima's Avatar
Sima Sima je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.06.2009
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 94
Nepromenjeno Gay život u Americi

Na ovom forumu smo se pomalo stidljivo bavili LGBT tematikom – zapravo samo u jednoj temi javno, a mnogo više poruka razmenjujemo u privatnoj komunikaciji, što mislim da nije dobro, jer novi posetioci ili članovi foruma koje zanima ova tema nemaju ništa od toga, jer ih jednostavno ne vide. Imam utisak da se ljudi uzdržavaju da bilo šta javno pitaju plašeći se reakcija ljudi na forumu. Ja ću zato da započnem temu, jer očigledno postoji potreba. Mislim da većina ludi koja posećuje forum se, ili sprema, ili želi da jednog dana dođe ovde. U svakom slučaju treba da se onda pripreme za Američki način života i vrednosti, koje iznad svega vrednuju slobodu: Ovde (kao i svuda, do duše) ima dosta LGBT osoba, ali su, za razliku od naše balkanske sredine, mnogo vidljiviji i prisutniji u svakodnevnom životu – drugim rečima ne skrivaju se. Gejeve ćete sretati u školi, na poslu, na ulici... itd, ovde se svake godine u većim gradovima održavaju gej parade, svaki veći grad ima i svoju gej četvrt (u Čikagu npr. čuveni "Boystown") i tako dalje... mislim da ste shvatili poentu – vežbajte toleranciju već sada.

Iako ovde uživamo mnogo veća prava i slobode nego što smo imali dok smo živeli u Srbiji (ni i u drugim balkanskim zemjama nije mnogo bolje), borba za jednakost i ljudska prava traje i u Americi. Tome ću posvetiti moj prvi post na ovu temu:

Ono što je trenutno u žiži interesovanja, pogotovo gej ljudi, je već zaveršeno dvodneno saslušanje argumenata za i protiv legalizacije istopolnih brakova pred Vrhovnim sudom SAD-a. Saslušanje je završeno, ali debate, kako javne, tako i privatne ne jenjavaju. Sud pre kraja juna treba da presudi o ustavnosti dva zakona: kalifornijskog Zakona o zabrani gej brakova, tzv. "Proposition 8" i federalnog Zakona za odbranu braka - skraćeno DOMA iz 1996. godine, kojim se brak definiše kao veza između jednog muškarca i jedne žene. DOMA uskraćuje istopolnim parovima određene federalne beneficije, kao što su državne penzije za udovce odnosno udovice i poreske olakšice garantovane supružnicima u heteroseksualnim brakovima. Vrhovni sud razmatra da li taj zakon uskraćuje gejevima ustavne garancije na jednaku zaštitu pred zakonom.

U SAD postoji tradicija nemešanja federalne države u osetljive slučajeve, kao što je to bio slučaj 1967. godine kada je Vrhovni sud ukinuo zabranu brakova među različim rasama, ili 2003. godine kada je poništio oduluku teksaških sudova koji je gej brakove proglasio krivičnim delom, ali ovog puta učiniće svojevrsni pravni presedan i stati u odbranu prava na sklapanje gej brakova time što administracija neće iznositi argumente koji bi branili ovaj zakon odobren od strane Kongresa. Vlada će, takođe, u tom postupku braniti stav da kalifornijske vlasti nisu nadležne da zabrane istopolne brakove.

Iako je 1996. godine donet taj omraženi savezni Zakon za odbranu braka - DOMA, devet saveznih država dozvoljavaju istopolne brakove, i to: Konektikat, Ajova, Mejn, Merilend , Masačusets, Nju Hempšir, Njujork, Vermont, Vašington i distrikt Kolumbija, kao i tri indijanska plemena. Pored toga, Rod Ajlend priznaje istopolne brakove sklopljene u drugim jurisdikcijama. Zatim: Kalifornija, Kolorado, Delaver, Havaji, Ilinois, Nevada, Nju Džersi, Oregon, Rod Ajlend i Viskonsin uveli su "civilno partnerstvo" za istopolne parove koji obuhvata slična, ako ne i ista, prava i obaveze kao i brak, ali se ne zove tako.

Pored toga što smatramo da je ovo istorijski događaj za LGBT populaciju i našu borbu za jednakost i poštovanje ljudskih prava – mi, LGBT imigranti, očekujemo i jednu stvar više od ove sudske odluke: Ako se istopolni brakovi priznaju na federalnom nivou, to što sa sobom donosi određene federalne beneficije, koje sam već gore naveo. U federalnu jurisdikciju spada i imigracija, pa se nadamo da će u skoroj budućnosti biti moguće da brakom sponorišemo svoje partnere prilikom imigracije, a ne da se dovijamo na razne druge načine da bi mogli da ostanemo zajedno (u slučaju kada jedan partner, na primer, dobije GC na lutriji).

O ovome smo malo već i diskutovali na ovoj temi.

Na kraju, vama gay i gay-friendly narode koji se spremate za Čikago - da poručim da i ovde postoji poprilično velika "naša" LGBT populacija. Kad kažem "naša" mislim ex-Yu. Nije, verovatno, toliko brojna kao možda u Njujorku ili San Francisku, ali je veoma zanimljivo i garantujem da vam neće biti dosadno. Za vas koji ste me kontaktirali na PP, obećavam da ću pisati konkretno o gej životu u Čikagu, Njujorku i DC-ju (tu sam do sada živeo), a vi pišite o životu i iskustvima u svojim gradovima/mestima. Ono što ćete svi novopridošli primetiti je da se ovde "mnogo lakše diše", prestaćete vrlo brzo da razmišljate da li je bezbedno da dečka/devojku uhvatite za ruku ili poljubite na javnom mestu.

Žani hvala na avataru podrške: Thanks for seeing red!
__________________
2010EU00001xxx
U.S. citizen

Last edited by Sima; 31.03.2013 at 02:55.
Reply With Quote
  #2  
Staro 31.03.2013, 12:01
Be.at234 Be.at234 je offline
Član
 
Datum prijave: 11.03.2013
US lokacija: Indiana ili Illinois
YU lokacija: Beograd
Poruke: 7
Nepromenjeno Podrska

Svim pripadicima LGBT populacije u ostvarivanju svojih gradjanskih i ljudskih prava! Kako u USA, tako i na Balkanu.
Reply With Quote
  #3  
Staro 31.03.2013, 15:04
cukoni cukoni je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.09.2012
Poruke: 213
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Be.at234 Prikaz poruke
Svim pripadicima LGBT populacije u ostvarivanju svojih gradjanskih i ljudskih prava! Kako u USA, tako i na Balkanu.
a koja su vam to prava ugrozena,i koja prava zelite?
Reply With Quote
  #4  
Staro 31.03.2013, 15:24
Be.at234 Be.at234 je offline
Član
 
Datum prijave: 11.03.2013
US lokacija: Indiana ili Illinois
YU lokacija: Beograd
Poruke: 7
Nepromenjeno Nesporazum Cukoni

Nisi me dobro shvatio, ja imam zenu i dvoje dece. Ja nisam pripadnik LGBT populacije, samo ih podrzavam u ostvarivanju svojih prava. Eto na primer imigracionih, na osnovu braka...
Reply With Quote
  #5  
Staro 31.03.2013, 15:31
cukoni cukoni je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.09.2012
Poruke: 213
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Be.at234 Prikaz poruke
Nisi me dobro shvatio, ja imam zenu i dvoje dece. Ja nisam pripadnik LGBT populacije, samo ih podrzavam u ostvarivanju svojih prava. Eto na primer imigracionih, na osnovu braka...
taj brak vuce mnoge druge stvari,neki to odobravaju a vecina ne odobrava,jer onda ce usvajat djecu,i djeca nece imati izbora da biraju tj. morace umjesto mame da imaju "tate",plus ove parade time ugrozavaju nasa prava al eto
Reply With Quote
  #6  
Staro 31.03.2013, 16:19
Be.at234 Be.at234 je offline
Član
 
Datum prijave: 11.03.2013
US lokacija: Indiana ili Illinois
YU lokacija: Beograd
Poruke: 7
Nepromenjeno Ne razumem

Kakve veze ima usvajanje dece sa zelenom kartom, lutrijom i imigracionim zakonom i pravima LGBT populacije? Izmedju ostalog, zenski pripadnici LGBT populacije mogu da radjaju decu, ne moraju da usvajaju. Nije ovo samo muski svet. U svakom slucaju, podrska od mene za ostvarivanje imigracionih prava za svoje partnere
Reply With Quote
  #7  
Staro 31.03.2013, 16:26
Dzordz Dzordz je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.01.2013
US lokacija: Jos cekam
Poruke: 128
Nepromenjeno

Uh Cukoni bas silno gresis. Ako neko ima prava on ne ugrozava tudja prava i ne moze necija setnja da ugrozi tvoje pravo osim da predjes put kada oni prolaze

Jos ako mozes da mi obrzlozis kako je to bolje za dete da bude u prihvatilistu ili domu umesto u porodici gde ce biti voljeno i gde se dobiti podrsku? Ako se plasis da ce da ga "zaraze" silno gresis na statisticki validnom uzorku nema korelacije secam se da sam citao negde.
Reply With Quote
  #8  
Staro 31.03.2013, 16:47
DraganBG DraganBG je offline
Član
 
Datum prijave: 31.03.2013
Poruke: 9
Nepromenjeno

Prvo mnogo hvala za temu, moram da priznam da vec neko vreme citam forum, ali me je ova tema motivisala da se registrujem. Mene intervju ocekuje u junu, pa se nadam da cu u SAD vec do avgusta ili septembra. Zao mi je sto cu verovatno do tada propustiti prajd ali dobro bice sledece godine. Nisam se jos odlucio da li cu za New York ili Chicago, i voleo bi da napisete malo (kao sto je obecano) o gej zivotu u ovim gradovima.

Sad, sto se tice ovih zlonamernih komentara, treba da se uzdrzite, dolazite u zemlju gde je to sasvim prihvaceno i tu ne mozete nista da promenite.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik cukoni Prikaz poruke
taj brak vuce mnoge druge stvari,neki to odobravaju a vecina ne odobrava,
Ovo jednostavno, nije tacno (govorimo o Americi ne o Balkanu), a evo ti vesti od pre nekoliko meseci:

"Prema Galupovom istraživanju, većina ispitanih Amerikanaca je za legalizaciju istopolnih brakova, dok je oko 40% odsto protiv.

Najveću podršku gej brakovi imaju među mladima - 71 odsto ispitanih između 18 i 29 godina se izjasnilo "za".

Broj onih koji podržavaju gej brakove opada sa starošću ispitanika, pa ih tako ispitanici između 30 i 39 godina podržavaju sa 56 odsto, između 40 i 49 godina 49 odsto, dok stariji od 70 i 80 godina u mnogo manjoj meri (32 odnosno 21 odsto).

Istraživanje Galupa pokazuje da gej brakove više podržavaju imućni u odnosu na siromašne Amerikance, tako da legalizacija ima podršku 56 odsto onih koji porodično zaradjuju godišnje iznad 75.000 dolara, dok kod najsiromašnijih (čija je ukupna godišnja porodična zarada ispod 20.000 dolara) podrška pada na 43 odsto.

Gej brakove podržava 56 odsto hispano populacije, 50 odsto belaca i 46 odsto crnaca."


Citat:
Prvobitno poslao korisnik cukoni Prikaz poruke
djeca nece imati izbora da biraju tj. morace umjesto mame da imaju "tate", plus ove parade time ugrozavaju nasa prava al eto
Deca nikada ne mogu da biraju gde ce se roditi - niko od nas nije mogao da bira gde ce se roditi i kakav ce se roditi, pa se tako radjaju u normalnim porodicama, ali i u disfunkcionalnim: radjaju se i u porodicama alkoholicara, narkomana, neka budu napustena nakon porodjaja... i niko to nije birao. Za razliku od hetero parova kojima dete moze "da se desi" gejevi ako se odluce za decu (bilo usvajanjem, bilo surogat roditeljstvom), to rade kada su zaista spremni i zele decu, tako da ta deca odrastaju u atmosferi ljubavi i paznje. Inace u Americi se deca vec usvajaju uveliko od strane LGBT parova i surogat majcinstvo je takodje zakonski moguce i radi se.

Kada manjinska grupa dobije prava koja joj po prirodi stvari sleduju, a time ne ugrozavaju tudja prava - to je samo civilizacijski korak napred, tako da ne vidim po cemu su tvoja prava tu ugrozena. Meni se pre cini da se ti i tebi slicni borite za pravo da nastavite da slobodno diskriminisete i omalovazavate druge.
Reply With Quote
  #9  
Staro 31.03.2013, 17:35
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Evo ako vas zanima vise o tom Defense of Marriage Act-u klikni potpisanog od strane Klintona tri godine pre Levinski skandala.

A sto se tice generalno kakvi su gde ovde prema drugacijima od sebe, u bible belt-u imaju cestu pojavu stay home moms, ne veruju ni u kontracepciju, ni u abortuse, verovatno i ne toliko u istopolne brakove. Ali ima dosta velikih radova gde postoje programi zastite vezano za zaposljavanje minority i diversity.
I mozes naci koji poslodavci su vise naklonjeni a koji ne. Bilo je sad na par univerziteta da su dodali pitanje da li ste gej, bi i slicno, trudili su se da to zvuci neutralno a da se pripadnici tih populacija osecaju dobrodoslije i da im se salju kasnije email-ovi sa odredjenim specificnim informacijama za lakse snalazenje u brucoskim danima.

Ja sam sad u velikom gradu, letos sam videla dvojicu u centru grada (nije bilo puno ljudioko nas). Bio je neki protest, muz i ja guramo dete u kolicima, njih dvojica onako idu odvojeno, deluju ko dva drugara. Kad su zasli u neki deo gde nije bilo ljudi samo mi, onako stidljivo su se ponekad dodirnuli za ruke, zagrlili i slikali na brzaka aparatom. Svuda su isli jako brzo, meni su delovali kao preplasene srne, stalno su gledali oko sebe. Bas sam kontala da ih pitam hoce li da ih slikam onako cele, i da su bas slatki ali bilo mi je glupo ne znam ih. Jedan je bio crnac, drugi ridjokosi belac. Bas sam tad razmisljala kako li je njima dvojici, odakle li su, i sta li su sve prosli, kad tako ni za ruke ne smeju da se drze non stop.
Reply With Quote
  #10  
Staro 31.03.2013, 17:58
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Evo link za koledze koji imaju pitanje u admissions o seksualnoj orijentacijiklikni University of Iowa , Massachusetts Institute of Technology a prvi Elmhurst College in 2011 the Chicago area
pogledaj za MIT

A Indijanci imaju naziv Two Spirit People i kod njih su oni smatrani za posebno naderene i specijalne. Gledala sam neki dokumentarac o razlicitim etnickim grupama kako se odnose prema gay deci. Japanci su bili katastrofa, a najbolji su bili Indijanci. Ne mogu da se setim imena, odlican dokumentarac, govori o predrasudama.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Najjeftinije države i gradovi za život u USA zanesena Lokacije u USA 37 09.11.2018 18:28
Koliko košta život u Americi dreadnot Vodič za emigrante 289 01.01.2018 08:35
Posao,djeca i život Bullet4MySelf Vaša strana 8 14.11.2012 21:29
Život na Balkanu hope Vaša strana 27 18.05.2012 12:02
Varijante za život u USA - Studiranje Mikimax Vaša strana 46 22.04.2012 02:04

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 21:21.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.