ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Zdravstveno osiguranje » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #311  
Staro 13.03.2015, 16:56
Tomislav1970 Tomislav1970 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2014
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Bg
Poruke: 283
Nepromenjeno

Kao sto je vec ranije napisano - Wiener Stadtische. Trazis spisak medicinskih ustanova sa kojima njihova firma ima saradnju blizu lokacije gdje planiras da budes i u slucaju potrebe ides u te ustanove.

Primjer za Chicago:
- ADVOCATE FAMILY HEALTH CENTER - 708)-798-8112 - 17850 S Kedzie Ave Ste 3200

- CHICAGO MEDFIRST - (312)-726-0577 - 310 N Michigan Ave

- CENTEGRA HOSPITAL MCHENRY - (815)-344-5000 - 4201 Medical Center Drive

- SOUTH LOOP URGENT CARE - 312)-663-3522 - 1430 S Michigan Ave
Reply With Quote
  #312  
Staro 14.03.2015, 12:16
SRBghost SRBghost je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 03.10.2013
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 583
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Goran Novakovic Prikaz poruke
Pošto sam iz Srbije ima li neko informaciju za Srbiju?
Odgovorio ti Tomislav. Za nas troje je kostalo nesto smesno.
__________________
DV-2015 - prvi put, 2 prijave - IZVUCENI
22.05.2014. - popunjeni formulari
19.02.2015. - lekarski
24.02.2015. - intervju/odobrene vize/Administrative processing
26.03.2015. - konacno stigli pasosi (sa vizama)
28.03.2015. - kupljene karte
24.06.2015. - NYC resident
01.04.2016. - Garden State
Reply With Quote
  #313  
Staro 05.04.2015, 14:02
Sasa 70 Sasa 70 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 05.06.2014
Poruke: 46
Nepromenjeno Patriot osiguranje

Dobar dan svima,

Citao sam postove vezano za zdravstveno osiguranje i moram priznati jos sam zbunjen.

Planiramo da se doselimo u Amrerici pocetkom Avgusta, porodica sa dvoje dece.

Moil Vas reci te mi koje osiguranje je najbolje da se uzbe da se bude miran sto se tice zdravstvenog osiguranja.

Dali neko moze dalo detaljnie da mi obasni terminologije koje se spominju kod osiguranja?

Hvala vam puno na pomoci

Koliko otprilike kosta dobro porodicno osiguranje mesecno?
Reply With Quote
  #314  
Staro 05.07.2015, 22:29
Stromae Stromae je offline
Drug član
 
Datum prijave: 18.05.2015
US lokacija: California
YU lokacija: BG
Poruke: 74
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik maki90 Prikaz poruke
Nekako ovo zdravstveno osiguranje mi je bilo najveći trn u oku ili briga, pa sam između ostalog malo tražio po netu, čitao a pročitao sam i ovu temu komplet pa da podijelim svoja razmišljanja, pitanja i slično. Na početku sistem zdravstvenog osiguranja mi je bio u potpunosti nejasan ali sad sam pohvatao par činjenica pa je malo jasnije.

Koje uzeti osiguranje za početak? Ako se uzme ovdje neko "naše" tipa Wiener ili u Intesi (pojedini članovi foruma su uzeli baš ova dva) postoji natezanje poslije oko naplate (ako ti se ne daj bože nešto desi) da se možda moraš ovdje vratiti pa onda tražiti da ti namire troškove i slično ili ih zivkati. Opet ako se ovdje uzme za ne znam 2-3 mjeseca i to prođe a ne snađeš se tamo gdje ćeš onda za osiguranje, kako (može se i tad naći, ali daj to odmah u startu nekako riješiti što bolje), također čini mi se da se ovdje ne mogu uzeti osiguranja koja pokrivaju "malo više".

Iz tog razloga mislim da je možda bolje odmah odavdje kupiti neko osigranje u USA. Postoji opcija da se kupi Visitor's health insurance a koje može da ima scheduled benefit plan (lošije) i comprehensive plan (dosta bolje).

Mi, novi imigranti ne možemo odmah da kupimo neko dobro domaće osiguranje tako da se treba snalaziti na neke druge načine. Postoji Inbound Immigrant zdravstveno osiguranje koje je baš napravljeno za ovakvu populaciju, da ga dobije lahko ali plan je po mom mišljenju totalno loš i ovo osiguranje upravo ima scheduled benefit plan. Maksimalno se može osigurati na 130,000$ (po mom mišljenju malo), ovo osiguranje nije u PPO mreži, uvijek postoji copaymenti i uvijek vi morate pokriti jedan dio troškova kod bolesti i to uglavnom popriličan.

Pored gore navedenog Inbound osiguranja, postoje velike šanse da se dobije i osiguranje Patriot America koje je skoro pa idealno. Dakle, to je osiguranje sa comprehensive coverage plan-om, ono ima deductible 0-2,500$, troškove do 5,000$ osiguranje pokriva sa 90% a vi sa 10% , kad pređe 5,000% osiguranje pokriva 100% troškove do vašeg maksimuma, može se uzeti od 50,000$ do 1,000,000 $ pokrivenost, prvi puta se mora uzeti na mjesec dana a zatim se može produžavat do 2 godine. Za kupovinu je potreban samo broj pasoša.

Da li je neko od prijašnjih GC nosilaca imao, koristio Patriot America osiguranje?

Da se još više olakša pristupačnost zdravstvenom osiguranju na tržištu postoji i državni tip osiguranja ObamaCare tj Affordable Care Act. Ko god da je u USA od 2014. mora imati neki oblik zdravstvenog osiguranja inače ide kazna tj fee u iznosu od 325$ ili 2% a od sljedeće godine će biti 695$ ili 2,5%.
Ukoliko kupite osiguranje izvan roka kad je otvoreno tržište (od 15.11. do 15.02.) a osiguranje tj plan vam ne spada u određenu grupu tzv. "minimum essential coverage" vi ćete opet platiti kaznu.

Eh u takvu grupu upravo spada i ovo Visitor's osiguranje Patriot America jer je ono jedan vid privremenog osiguranja i ne spada u grupu "minimum essential coverage", međutim šta mislite da li bi se ipak ono moglo kupiti a da se ne plati kazna? Ima li ko kakve informacije o tome?

Gledajući na stranici healthcare.gov vidio sam da iako je tržište zatvoreno da imigranti ipak mogu kupiti osiguranje i ući u program ObamaCare, međutim nisam to toliko istražio ali pretpostavljam da se aplikacija ne može popuniti ukoliko se nema SSN i ukoliko se nije u USA? Šta je sve potrebno od dokumenata? Koliko se čeka da vam odobre osiguranje kad prvi put aplicirate?

Šta savjetuje, kako postupiti po pitanju regulisanja zdravstvenog? Otprilike plan mi je bio da ako mognem kupim online Patriot America na par mjeseci (izašlo bi me 60-tak dolara mjesečno s polismo na 500,000$ s deductiblo-om 250$) a onda da apliciram za ObamaCare iako je tržište zatvoreno, jer imigranti predstavljaju izuzetak i mogu aplicirati.
Hvala puno Maki90 na savrsenom sumiranju... Sad posto je proslo par meseci od kad si tamo, bilo bi super da podelis sa nama , sta je ispalo najbolje resenje.. u svetlu novih stvari sa Obamacare programom, nisam siguran da znam sta bi sad bilo pravo resenje. Hvala svakako
Reply With Quote
  #315  
Staro 28.07.2015, 05:08
maki90 maki90 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 09.05.2014
US lokacija: Portland
YU lokacija: BiH
Poruke: 111
Nepromenjeno

Pa promijenio sam misljenje. Rodjak kod kojeg sam dosao me odgovorio od toga, sta ce ti osiguranje, da dzabe pare rasipas i slicno , poci ces brzo radit pa ce ti firma placat. Tako da je tako i bilo, uz par korekcija.

Zaglavi mi SSN broj na mjesec dana, pa dok sam ga dobio i krenuo raditi proslo je bilo sigurno 40-50 dana (kod rodjaka u firmi sam trebao poceti raditi i poceo) i evo radim vec vise od mjesec dana, ali moras raditi 3 mjeseca da bi onda bio primljen za stalno i onda cu dobiti osiguranje. Kockao sam se, kockam se 3-4 mjeseca bez osiguranja i za sad je sve ok, mada mi nije drago da sam bez njeg. Mislim mlad sam, 24 godine, zdrav, sve je ok, ali ipak nikad se ne zna sta se moze desiti ali eto tako sam odlucio. Vi vidite sta je za vas najbolje rjesenje, ali je definitivno velika razlika ako si samac, kao ja ili imas zenu i djecu, moras misliti na dijete vise nego na sebe.
__________________
15.10.2012. - prva prijava
01.05.2013. - has not been selected
02.11.2013. - druga prijava
01.05.2014. - izvučen 2015EU00023xxx
10.06.2014. - DS-260 poslat
23.01.2015. - mail sa zakazanim datumom
12.03.2015. - Intervju zakazan
26.02.2015. - Obavljen ljekarski pregled
12.03.2015. - Obavljen intervju i viza odobrena
16.03.2015. - Kupljena avionska karta

20.04.2015. - Beograd-Amsterdam-Minneapolis-Portland
Reply With Quote
  #316  
Staro 28.07.2015, 12:08
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik maki90 Prikaz poruke
Pa promijenio sam misljenje. Rodjak kod kojeg sam dosao me odgovorio od toga, sta ce ti osiguranje, da dzabe pare rasipas i slicno , poci ces brzo radit pa ce ti firma placat. Tako da je tako i bilo, uz par korekcija.

Zaglavi mi SSN broj na mjesec dana, pa dok sam ga dobio i krenuo raditi proslo je bilo sigurno 40-50 dana (kod rodjaka u firmi sam trebao poceti raditi i poceo) i evo radim vec vise od mjesec dana, ali moras raditi 3 mjeseca da bi onda bio primljen za stalno i onda cu dobiti osiguranje. Kockao sam se, kockam se 3-4 mjeseca bez osiguranja i za sad je sve ok, mada mi nije drago da sam bez njeg. Mislim mlad sam, 24 godine, zdrav, sve je ok, ali ipak nikad se ne zna sta se moze desiti ali eto tako sam odlucio. Vi vidite sta je za vas najbolje rjesenje, ali je definitivno velika razlika ako si samac, kao ja ili imas zenu i djecu, moras misliti na dijete vise nego na sebe.
Sad vise nije kao ranije kad je neimanje zdravstvenog osiguranja bio samo rizik koji dobrovoljno prihvatas. Od prosle godine se placa kazna za svaki period koji nemas pokrice. Kad smo dosli ovde prvih dve godina sam imala osiguranje samo za decu,ja i suprug se nadali da nam nece zatrebati, on se tesko razboli, i ispadne da je jeftinije uzeti plan za oboje,nego za induvidualca. Tako da sad svi imamo osiguranje iako evo fala bogu,ja jos uvek nisam imala sanse da ga iskoristim. I jos jednu stvar da napomenem,to je da ne moze svako da ocekuje kad se zaposli da ce firma da mu plati osiguranje,to ovde varira od mesta do mesta. Ja sam u mojoj firmi vec 4 pune godine,ovo mi je 5-ta pa beneficije nisu toliko dobre, tako da nemam nikakvo zdravstveno osiguranje preko njih.
Reply With Quote
  #317  
Staro 09.05.2016, 01:14
markoss markoss je offline
Proteran
 
Datum prijave: 19.05.2015
Poruke: 393
Nepromenjeno

ljudi jel znamo proceduru za besplatno decije osiguranje?
sta se i da li se ista popunjava, pogotovo ako dete tek dodje pa ne daj boze odmah u startu treba neki lek neka ontervencija lelara?
Reply With Quote
  #318  
Staro 09.05.2016, 05:20
sneskic sneskic je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.05.2014
US lokacija: California
Poruke: 38
Nepromenjeno

osiguranje je obavezno i svake godine je sve vaca kazna ako ga nijeste imali. kad se radi godisnji obracun taksi tada se i unosi koliko si uplatio zdravstvenog osiguranja u toj godini. u firmi u kojoj ja radim ima dosta veliki izbor osiguranja pa ti onda izaberes koje ti zelis i onda ti oni daju plan pa ti se to odbija od svakog ceka. koliko sam upucena sto je veca firma to je manje osiguranje. ja placam 125$ mjeseceno a imam blue cross anthem PPO. osiguranje mi placa pola cijene svih pregleda,ljekova itd. znam da placate nezavisno od firme a zelite ok osiguranje moze da bude po i po 700$ mjesecno,u zavisnosti od plana. sto se tice obama osiguranja ono bas nista ne pokriva tako da sve pokrivate sami. ali bolje i njega imati nego nista. takodje,treba uvijek gledati doktore u mrezi da bi bila jeftinija posjeta.
Reply With Quote
  #319  
Staro 09.05.2016, 12:53
markoss markoss je offline
Proteran
 
Datum prijave: 19.05.2015
Poruke: 393
Nepromenjeno

ne razumem onda kakvo je decije osiguranje ako nista ne pokriva?
koja je prica sa onim allkids besplatnim osiguranjem i popunjavanjem aplikacije?
Reply With Quote
  #320  
Staro 09.05.2016, 16:22
SEEUSAIC SEEUSAIC je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 22.04.2010
Poruke: 332
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik markoss Prikaz poruke
ne razumem onda kakvo je decije osiguranje ako nista ne pokriva?
koja je prica sa onim allkids besplatnim osiguranjem i popunjavanjem aplikacije?
Zdravstveno osigranje je objasnjeno na nekoliko tema - ovde nije univerzalno osiguranje kao u Srbiji, postoji vise osiguravajucih kompanija, planovi za kompanije su individualni i personalizovani (nema dve kompanije sa istim pokricem - neciji PPO plan apsolutno nije isti kao od nekog ko radi za drugu kompaniju iako je osiguravajuca kompanija ista) i obihvataju vise medicinskih grupa. AllKids cena zavisi od zarade. PPO/HMO, co-insurance, co-payment itd - sve su to termini sa kojima treba da postanete familijarni - u suprotnom ispasce da vas je neko lagao, obmanuo ili prevario (veoma cesta reakcija nasih ljudi kada dobiju racun iz medicinske ustanove).
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 16:13.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.