ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » New York State, potom Florida » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 28.04.2008, 06:49
tiberije tiberije je offline
Član
 
Datum prijave: 17.03.2007
Poruke: 15
Nepromenjeno New York State, potom Florida

NEW YORK

Ja i zena smo dosli u USA negde pocetkom oktobra, odmah da kazem da je to najgore i doba i da je procedora oko dobijanja papira najduza, valjda zbog velikog priliva raznoraznih zahteva za drzavljanstva i zelene karte. Umesto uobicajenih 3 nedelje ja i zena smo cekali 2 meseca na zelenu kartu i SSN. Ta dva meseca smo proveli na severu drzave NY, blizu kanadske granice, izmedju Sirakuze i Rochestera. Inace oblast se naziva Finger Lakes zbog jezera koja imaju oblik ljudske sake. Jesen je stvarno prelepa i nezaboravna u NY, desetine razni boja cine da drvece izgleda lepse nego bilo gde sam ikada imao prilike da budem u jesen. Ali opet, mali grad, u blizini dva velika poznata po kriminalu i nesigurnosti, ne pruza vam mnogo prilike za nkei drustveni zivot, pogotovo ne u periodu od novembra, pa sve do aprila jer zime su duge, hladne i sa dosta snega, mi smo bili tamo kod prijatelja do pocetka decembra i tada sam se nagledao snega a bogami i lisca za citav zivot, inace sneg se zadrzao sve do aprila, sto je meni, koji sam u tom trenutku bio na floridi i kupao se u okeanu i bazenu izgledalo tako daleko kao da to nikad nisam doziveo. Ipak ovaj deo gde smo bili odlikuje se cistom i prelepom prirodom, najcistijom vodom i vazduhom koje sam ikada pio/udisao, ali kao sto rekoh zima i cinjenica da u tako malom mestu nema bog zna kakvih desavanja doprinela je tome da ja i zena odemo za floridu onog trenutka kada smo dobili papire. Inace i ja ion smo zavrsli Ekonomski fakultet i ovde smo dosli kako bi smo zavrsili MBA studije.

FLORIDA:

Zahvaljujuci jos jednom clanu foruma, LUCKY-ju koji je ovde dosao nesto pre nas i koji nam je pomogao toliko da cu mu vecno biti zahvalan, primo nas je, pomogao nam je da nadjemo stan, polozimo za vozacki i kupimo auto i time nam kud i kamo olaksao pocetak zivota ovde.Inace vremenom smo postali odlicni prijatelji i ovom prilikom ga pozdravljam i malo da ga ukorim jer mi se cini da je malo preostar bio prema Floridi. Inace grad u kome smo se zove St.petesburg (Rusi ga osnovali) i povezna je mostom sa Tampom (nalazi se u tampa Bay zalivu), nesto ka Novi Beograd i Beograd. Meni je inace oduvek bila zelja da jedan deo zivota provedem na moru i sada mi se ona i ostvarila, jer St.Pete ima kilometre i kilometre plaza i definitivno predstavlja jednu od najpozeljnijih lokacija za zivot na Floridi.Za znatizeljene Jelena Jankovic i Monika Seles imaju kuce u blizini (nekih 40 kilometra od nas). Grad je prepun parkova i ima mali milion plaza koje Vam pruzaju mogucnost neprekidne promene. Evo bas veceras smo ja i Lucky sa svojim lepsim polovinma bili na Fort DeSotu, koja je izabran 2005 za najlepsu plazu u americi.Inace pored Turizma koji je najvise zastupljen u Clearwateru gradu koji je sa jos 3-4 druga grada povezan sa St.Petom i Tampom cineci tako jedna Megapolis od nekih 2 miliona stanovnika, zastupljena je uglavnom farmaceutska i elektronska industrija. Naravno prekom nedelje dok radite uglavnom zaboravite da ste u tropskom raju ali cim dodje vikend i vi odete na plazu zaboravite na radnu nedelju i setite se kako ste nekada sa zaljenjem posmatrali razglednice i putopase na TV-u i pitali se da li ce ti vi ikada moci tako da uzivate.Centar grada je stvarno prelep i moja zena koja obisla Francuski deo mediterana kaze da je podseca na Nicu, ja mogu da povrdim da je stvarno prelep i da se ima sta videti i doziveti.

Klima je kao sto je Lucky vec rekao, carobna u periodu od oktobra pa kazu do juna kada pocinje sezona uragana, velike vrucine i kise. Do tada je pravo junsko leto (srpsko) i mozete se kupati gotovo cele godine u okeanu s tim da od aprila je temperatura vode 25-26 stepeni, dakle toplije nego jadransko more, kazu da je leti i pretoplo i da se mozete rashladiti u okeanu ves samo u bazenu. Dosli smo dakle i do bazena, kojih ima gotovo u svakom stambenom kompleksu, eto naprimer meni je udaljen od ulaznih vrata nekih 30 metara, i predstavlja odlican vid relaksacije. Jos jedna dobra stvar su parkovi kojih ima u izobilju sa kosarkaskim i teniskim terenima (sa reflektorima) tako da se besplatno mozete rekreirati do mile volje. Inace grad je dosta bezbedan (valjda zbog turizma) i uglavnom se zna da u juznom delu zive latinosi i crnci tako da to mozete izbegavati(nesto kao blokovi NBG).Inace kao sto Lucky kaze daljina je ovde relativna stvar i bez auta ste kao bez nogu, mada bih da ga ispravim i kazem da gradskog prevoza ima i da funkcionise odlicno, ali su autobusi na sat vremena a ne kao u BG na 5 minuta.

Inace vec je kasno pa da zavrsim post za danas ali nastavicu ga uskoro i dodati jos par nasih iskustava.
Reply With Quote
  #2  
Staro 29.04.2008, 01:50
V777's Avatar
V777 V777 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: US
Poruke: 270
Nepromenjeno

Tiberije,

obizirom da si vec nekoliko meseci na Floridi, a ima mnogo ljudi koje interesuje odlazak na tu stranu, u toplije krajeve, kako ljudi koji tek treba da dodju u USA, tako i onih koji su vec tu, ajd napisi nam koji je minimalac na Floridi, koji bi deo St. Petersburga (koliko sam razumela ti si u St. Petersburgu, kao i Lucky) preporucio za trazenje stanova, kakva je realna situacija sto se tice poslova...koliko je to veliki grad St. Petersburg, koliko je daleko od aerodroma u Tampi, koliko je uopste Tampa daleko od St. Petersburga, kako doci do automobila tamo, koliko kosta, sta je sa vozackim dozvolama, ako se ima vozacka iz drugog state-a?

Svaka korisna informacija koju mislis da bi nasi ljudi trebalo da znaju, vise je nego dobro dosla.

Puno pozdrava!
Reply With Quote
  #3  
Staro 10.05.2008, 01:39
Darko Darko je offline
Drug član
 
Datum prijave: 21.05.2007
US lokacija: Zrenjanin, pored postanskog sanduceta
Poruke: 38
Nepromenjeno

Putopis New York

http://www.jeftinaputovanja.net/html...ew%20york.html
Reply With Quote
  #4  
Staro 10.05.2008, 02:11
Darko Darko je offline
Drug član
 
Datum prijave: 21.05.2007
US lokacija: Zrenjanin, pored postanskog sanduceta
Poruke: 38
Nepromenjeno

Njujork za početnike

Čak i prekookeanski letovi nisu strašni kada se putuje u Njujork. Ako imate sreće da u grad sletite noću, samo ćete odjednom, u mrklom mraku, ispod sebe ugledati nepregledna svetla velegrada: Njujork vam želi dobrodošlicu! Najveće uzbuđenje osetite kada prvi put kročite na Manhattan. Već iz daljine nazire se šuma oblakodera. Čin stignete, pogledajte oko sebe: svuda oko vas haotično se kreće reka ljudi najrazličitijih nacija, rasa i kultura. Upravo ste stigli u centar sveta!

Izvor: Ambijenti






Diznilend za odrasle

Manhattan je, povrh svega, harizmatičan. Kao da je neko odlučio da sve opuštene, urbane i progresivne ljude ove planete bezbedno izdvoji na jedno mesto. To je grad u kome se i kao stranac udobno osećate. Da budem preciznija, ne osećate se kao stranac. I upravo se po tome ovo mesto izdvaja od ostatka sveta. Koliko god tamo boravili, nemojte da se štedite. �*etajte, istražujte, uživajte... budite bahati – u svakom novom kvartu čeka vas univerzum za sebe. Otkrijte njujorške parkove, restorane i kafiće, prošetajte Wall Street-om, preprešačite The Brooklyn Bridge. Nikako nemojte zaobići Tribeca-u i Greenwich Village. Obiđite Manhattan s vode, svratite u sve muzeje u koje možete, čitajte The New York Times i Time Out, posetite sve umetničke događaje. Posmatrajte ljude u metrou, pričajte s policajcima na ulici, probajte bagels i halal food, naručite apple martini i priuštite sebi barem jedan skup ručak. Budite i vi deo tog ogromnog Diznilenda za odrasle!

Idealno bi zapravo bilo da ceo grad prvo obiđete helikopterom. To je jedini način da sagledate sve njujorške krovove i vertikale. Svaki neboder, iz kojeg god ugla ga posmatrali, kada god na njega nabasali, učiniće da vam zastane dah. U nedostatku helikoptera, popnite se na Empire State Building. Veličanstven pogled obuhvata sva arhitektonska remek-dela koja pamtite sa razglednica, uključujući i The Chrysler Building, za mene lično, simbol Manhattan-a. Tokom sunčanih dana, kada pogledate nadole, pred vama će se pružiti impresivna senka zgrade. Daleko dole, na ulici, guraju se žuta taksi vozila. Na mestu gde su nekada bile Kule bliznakinje, „blinkću“ dva svetla, a daleko na horizontu nazire se Kip Slobode.





Svaki dobar domaćin posavetovaće vas da Njujork posetite kad je lepo vreme, u maju ili u septembru. Tada ćete moći u njemu da uživate punim plućima. Jedan od najlepših doživljaja koje možete sebi da priuštite jeste ulazak u grad pešice, preko Bruklinskog mosta. Dok budete prelazili reku, zastanite na trenutak i uživajte u pogledu – s ovog mesta vidi se najlepša panorama Manhattan-a.

Njujork, Njujork

�*etajući njujorškim avenijama i ulicama, ne možete a da ne primetite koliko je u ovom gradu sve kreativno i kompaktno. U masi prizora koji vam svakog trenutka mame pogled, samo iskrsne neki detalj po kome ćete pamtiti Njujork: elegantne brownstone stepenice na Upper West Side-u, tenement zgrade u Soho-u ili kaldrma u centru Tribeca-e. Obična stanica metroa može da bude pravi doživljaj: svaka je rađena u drugačijem stilu – mozaici, skulpture, instalacije, inspirisane su delom grada u kom se nalazite. Tako ćete na stanici ispod Prirodnjačkog muzeja najpre ugledati velikog dinosaurusa ili mozaik sa podvodnim svetom. Dizajn je upravo ovde dobio svoj puni smisao: čak i najtrivijalnije stvari, poput vatrogasnih kola, poštanskih sandučića ili telefonskih govornica, mogu se posmatrati kao umetnička dela.

Njujorčani su opušteni, gostoljubivi i drže do stila. Uglavnom se kreću podalje od Times Square-a, koji je, po pravilu, preplavljen turistima. Lower Manhattan je biznis zona prepuna japija, čija koncentracija naglo raste kako grabite ka Wall Street-u. NoHo je alternativni deo za mladalačke eksperimente svih vrsta, a Little Italy i China Town veliki vašar na otvorenom. U slobodno vreme, svi vole da se opuštaju u Central Park-u, a tokom pauze za ručak njujorčane ćete naći u Bryant Park-u, na 42. ulici, kako leže na travnjaku, posmatraju nebo, dremaju ili se boćaju uz neko meze. Svako veče se izlazi u downtown. Najbolje je da izbor kafića pravite prema trenutnom raspoloženju. Preporučujemo isključivo stylish mesta kao što su 'inoteca, Pastis i La Goulue. Iskoristite i ostale blagodeti Njujorka, odslušajte neki dobar koncert, svratite na brodvejsku predstavu ili pogledajte neku novu izložbu.





Zvučaće kao kliše, ali neka vas ne mrzi da detaljno pregledate najpoznatije muzeje. Čak i oni koji su u školi imali „nategnutu dvojku“ iz istorije umetnosti, znaju da se upravo ovde nalazi najveći broj svetski poznatih umetničkih dela. Apsolutni imperativi su Metropolitan Museum of Art i Museum of Modern Art, poznata MoMA. Budite pametni i počnite od delova koji vas najviše zanimaju jer samo tako nećete biti očajni kad shvatite da ni mesec dana ne bi bilo dovoljno da vidite sve što vas zanima. U Metu je jedan od najupečatljivijih delova posvećen egipatskoj umetnosti. Pored originalnih statua, sarkofaga, sfingi, njegova kolekcija obuhvata i jedan čitav hram i nadgrobni spomenik, poklon Egipta gradu Njujorku. Deo posvećen modernoj umetnosti u oba muzeja je briljantan. U muzeju MoMane propustite dela Vorhola i Lihtenštajna.

The only real city - city Koliko god to bilo smešno priznati, najbolji osećaj vezan za Manhattan je ipak to što ste svesni da ste odjednom smešteni u centar svih svetskih dešavanja. Tu se donose bitne odluke, odatle se diktiraju svetski trendovi. Tu su snimljeni veliki filmovi, napisane značajne knjige, svirani legendarni koncerti. To je definicija metropole. Najbolje što vam planeta Zemlja trenutno nudi.

Zato, neka vam bude jasno da, ako držite do sebe, morate da kad-tad odete tamo. Nezavisno od ličnih afiniteta, Njujork nikada ne može da vam dosadi. Takođe, on ne zna za godine – kad god ga prvi put posetili, znajte da nije kasno. To je grad koji inspiriše i osvaja svojom energijom, raj za sva vaša čula. Neko je jednom to lepo opisao: No matter from which angle New York hits your eyes – they will ask for more...

Pomoć prijatelja...

· U Njujorku treba lepo da se oblačite i praktično da se obuvate.

· Jedna od najpoznatijih ulica, Houston, čita se „Hauston”, nikako „Hjuston”.

· U Njujorku se i domaćini pre voze metroom nego autobusom ili kolima.

· Barem jednom se provozajte yellow cabom i ne zaboravite napojnicu.

· U Istočni Harlem idite samo ako volite da rizikujete.

· Ako imate fobiju od pacova, Njujork nije mesto za vas.

· Koštala 5 ili 105 dolara, hrana na Menhetnu je uvek odlična.

· Nju Džersi nije kul mesto za izlaske.

· Bruklin jeste. Opustite se, u Njujorku niko nije napet...
Reply With Quote
  #5  
Staro 02.11.2014, 17:20
Tomislav1970 Tomislav1970 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2014
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Bg
Poruke: 283
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik tiberije Prikaz poruke

Inace vec je kasno pa da zavrsim post za danas ali nastavicu ga uskoro i dodati jos par nasih iskustava.
Bilo je zanimljivo i korisno procitati tvoja iskustva.
Da li moze jos neko, sad nakon par godina?
Reply With Quote
  #6  
Staro 03.11.2014, 19:35
milosx milosx je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.07.2011
US lokacija: NEW YORK
YU lokacija: BiH/Srb
Poruke: 290
Nepromenjeno

Gornji prizor iz metroa sa ljudima koji citaju novine mi je potpuno nepoznat.
Danas: 80% telefoni, 10% tableti, 5% racunari+readeri a 5% knjige i novine

Interesantno je bilo pratiti poslednje 2 i po godine rast dimenzija ekrana, smenjivanje vecinskih brendova telefona, depopularizaciju tableta, mesece kad je vecina imala polomljene ekrane...
Od nedavno i vecina stanica u Queens-u imaju 4G mrezu pa su ljudi jos vise u svom svetu
__________________
u NYC od 2012.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
FLORIDA - "The sunshine state" Lucky Lokacije u USA 242 09.02.2024 11:52

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 09:48.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.