ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Mobilna Telefonija, Internet i Kablovski Provajderi » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 06.09.2011, 00:59
mylyca mylyca je offline
Član
 
Datum prijave: 06.09.2011
YU lokacija: Beograd
Poruke: 9
Nepromenjeno Stomatolozi u Americi - Dentists in USA

Pozdrav, zovem se Milica. Zavrsila sam redovno srednju zubotehnicku skolu u Beogradu za stomatolosku sestru i vandredno za zubnog tehnicara. Trenutno sam na zavrsnoj godini Stomatoloskog fakulteta u Pancevu. Zanima me da li iko zna kakva je mogucnost zaposlenja ili strucne prakse u Americi? Pozzz
Reply With Quote
  #2  
Staro 07.09.2011, 07:15
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Mogucnost zaposlenja jedino je moguca u svojstvu stomatoloske sestre (dental assistant) jer za to ovde ne treba neka posebna skola - sve se svodi na obuku uz sertifikaciju vezanu za kontrolu infekcije (Infection Control Certificate) sto je u principu nista posebno (taj sertifikat ti je samo plus prilikom zaposlenja mada ga dosta ordinacija ni ne trazi). Plata za zubne asistente ne prelazi mnogo preko minimalca (oko $10 na sat).

Za zubnog tehnicara bi morala ponovo u skolu jedno 2 godine jer je to zanimanje u USA Associate Degree.

Kao stomatolog - prvo evaluacija, pa ponovo u skolu 2 ili 3 godine (zavisi od skole do skole, u CHGO je npr dvogodisnji program dok je npr u Majamiju trogodisnji), a to zadovoljstvo ce te kostati oko $160.000 jer toliko kosta skolarina...

Eventualno se moze ici na varijantu za dentalnog higijenicara, mada i tu treba da se izdvoji minimum godinu do dve dodatnog skolovanja s tim sto je ta opcija znatno jeftinija - ne vise od $10.000 da bi se nadoknadila razlika za zubnog higijenicara.

Kako se u USA sve vrti oko novca, a strani stomatolozi im ocito nisu potrebni, sistem je tako namesten da prosto ne mozes da udjes u igru dok domacem (USA) stomatoloskom fakultetu ne ostavis pozamasnu sumu novca. Logika je prosta - zasto nekom ko ni malo nije ulozio u skolovanje u USA dozvoliti da bude ravnopravan sa onim ko je u kreditu od 200.000 jer je toliko kostalo skolovanje da bi postao stomatolog. Esnaf im je nevidjeno jak pa se (na zalost) ne nadaj previse ako nemas vremena za bacanje, zelenu kartu i ziranta koji je voljan da ti potpise za kredit od 160.000 (plus za troskove zivota).....
Reply With Quote
  #3  
Staro 07.09.2011, 22:07
mylyca mylyca je offline
Član
 
Datum prijave: 06.09.2011
YU lokacija: Beograd
Poruke: 9
Nepromenjeno

Hvala ti na ovim informacijama, da je skolarina skupa to sam vec znala jer mi je vec par fakulteta poslalo brosure, tako da znam da su cene astronomske. A da li kao stomatoloska sestra moram da nostrifikujem diplomu da bi tamo radila ili mi samo treba ta obuka?
P.S nadala sam se da ces mi ti odgovoriti jer vidim da si ti stomatolog. Da li si ti uspeo nesto da sredis da radis ista u struci ili priblizno tome?
Reply With Quote
  #4  
Staro 08.09.2011, 06:33
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Bukvalno obuka i to je to... Postoje skole koje obucavaju dental assistente, ali to zaista nije neophodno za zaposlenje (mozda bude samo plus, ali nije uslov).

Nisam u stomatoloskoj struci (na zalost). Radio sam jedno vreme kao medicinski tehnicar, a trenutno radim u kompaniji za zdravstveno osiguranje - posao vise vezan za opstu medicinu.

Sad mi je glavni cilj da dodjem do sertifikata za Nurse Practitioner-a sto ce kostati mnogo manje nego stomatoloska nostrifikacija, a donosi gotovo isti prihod uz fizicki neuporedivo laksi posao (ko se ikad bavio stomatologijom zna koliko je to rudnicki posao).
Reply With Quote
  #5  
Staro 08.09.2011, 22:12
mylyca mylyca je offline
Član
 
Datum prijave: 06.09.2011
YU lokacija: Beograd
Poruke: 9
Nepromenjeno

Jao pa dobro je da bar nesto mozes da radis, pa koliko toliko u struci. A sta radi taj Nurse Practitioner? moram se prijaviti za lutriju pa mozda me sreca pogodi.. ) ionako kazu da se cesto izvlace ljudi koji se prvi put prijavljuju
Reply With Quote
  #6  
Staro 09.09.2011, 06:46
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno Nurse Practitioner

Nurse Practitioner - pogledaj ovde - http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=954
Reply With Quote
  #7  
Staro 09.09.2011, 13:39
mylyca mylyca je offline
Član
 
Datum prijave: 06.09.2011
YU lokacija: Beograd
Poruke: 9
Nepromenjeno

procitah, nije ni to lose.. bolje opet ista nego nista... samo koliko ti je novca potrebno ali i vremena da bi dobio taj sertifikat?
Reply With Quote
  #8  
Staro 10.09.2011, 07:02
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

U najboljem scenariju 3-4 godine i minimum oko $50.000 u par etapa. To se da isfinansirati od plate jer kad dodjes do LPN/LVN nivoa, vec mozes bez problema da finansiras dalje korake jer postoji dosta vrlo fleksibilnih programa u online reziji dok se vezbe (clinicals) obavljaju po sistemu preceptora (mentorski rad) i manje vise mozes sam da krojis raspored...

Sa stomatologijom je totalno drugacija prica - prepreka za preprekom. Ceo proces je tako namesten da si prinudjen da uzmes kredit od 160.000 za sta je neophodan zirant (teska posla) i onda imas 2 ili 3 godine (u zavisnosti koju School of Dentistry izaberes) FIKSNOG RASPOREDA - radnim danima recimo od 10 ujutru pa do 4 popodne. To automatski vodi tome da se jos dublje uvlacis u kredit da bi mogao da isfinansiras zivotne troskove za vreme studija jer si fizicki onemogucen da imas full time posao koji bi mogao da pokriva te troskove (imas opciju da radis vikendom ali onda sebi zivot pretvaras u pakao). I ako sve to izguras imas i NBDE Step 1 i Step 2 testove, TOEFL pre pocetka programa i jos X kojekakvih skrivenih zackoljica. Stepovi ne da nisu naivni, nego zahtevaju zescu pripremu i bukvalno je ceo fakultet sazet u ta dva ispita. Prvi deo je cisto medicinski (anatomija, fiziologija, farmakologija...) i tu uzmi u obzir da si u teskom zaostatku jer taj nivo znanja koji oni ovde traze nemas - opsti predmeti su u Pancevu, bez uvrede, ponizavajuce smesni, a o kriterijumima da ne govorimo.

U zbiru, posle te neke 3 godine u dugu si od minimum 200.000 koji treba vracati... Meni je licno to (bar u ovom momentu) previse riskantno jer prosto ne zelim da se uvlacim u toliki kredit.

Sve u svemu, u USA se do titula u zdravstvu dolazi na mnogo tezi nacin nego u Srbiji i ne postoje precice za razliku od Srbije.
Reply With Quote
  #9  
Staro 29.12.2014, 05:05
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno Kako se sertifikuju zubari za rad u SAD

Zna li neko kako se kako se sertifikuju zubari za rad u SAD?
Reply With Quote
  #10  
Staro 29.12.2014, 06:28
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Post#3 na temi "Lekari u USA"

Moguce u teoriji. U praksi - skoro kao lutrija.

Jedini izuzetak je Minnesota. Taj state dozvoljava nostrifikaciju samo na osnovu ekvivalencije. Proces je dugacak i iako postoje kriterijumi, svaki aplikant se razmatra na "case-by-case basis". Licenca koja se u Minesoti izdaje je privremena (temporary-limited license), na tri godine, zahteva rad uz nadzor. Nakon tri godine aplikant ima pravo da aplicira za stalnu (unrestricted) licencu

Nostrifikacija za State of Minnesota.

Najbolji mi je ovaj deo: "As you can see, this is a lengthy process.
We appreciate your patience."

Kog to kolegu, Vuxanne, interesuje nostrifikacija posto znam da ti nisi stomatolog?
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 17:32.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.