ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » San Francisco, California » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #31  
Staro 21.11.2010, 08:49
blisk blisk je offline
Član
 
Datum prijave: 30.06.2009
US lokacija: SF Bay Area
Poruke: 28
Nepromenjeno

Jedino sto ti mogu reci je da ne gledas East Palo Alto, ili jednostavnije sve sto je preko autoputa 101 pored Palo Alta.
Ako ti nije bitno da budes bas u Palo Altu pogledaj npr. Burlingame i San Mateo. Ako krenes juzno od Palo Alta uglavnom su sva mjesta ista. Najveci grad, San Jose, se sastoji od hiljada kuca i nesto malo downtown solitera. Prakticno i ne znas kad si usao u San Jose, a kad izasao. Sve isto....
__________________
2010EU00010xxx
06/06/09 - prva koverta
nikad - druga koverta
01/04/10 - viza
06/10/10 - ulazak u USA
Reply With Quote
  #32  
Staro 30.11.2010, 07:17
nocturno nocturno je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.08.2009
Poruke: 35
Nepromenjeno San Francisco

Zdravo svima!

Ja sam od 10.06. ove godine u San Franciscu i evo podelio bih sa vama svoje iskusvo.

San Francisco je bez sumnje jedan od najzanimljivijih i najsadrzajnijih gradova SAD i po mnogo cijim procenama, najvise podseca na evropske gradove.

Nalazi se na poluostrvu i sa tri strane okruzen je Pacifikom (Zapad, Sever i Istok), dok je sa Juzne strane ogranicen drugom administrativnom teritorijom, tj tu vec pocinju drugi gradovi. Ovo onemogucuje sirenje San Francisca sto predstavlja glavni razlog visokih cena nekretnina. Ubraja se u tri najskuplja grada SAD pored NYC i Honolulua.

Kada kazem skup, mislim na to da se cena jednosobnog stana krece i do 1 milion USD. Iznajmljivanje isto takvog stana krece se i do 3500 USD mesecno.

Naravno, uvek mozete kupiti/iznajmiti manju stambenu jedinicu. Najjeftinija garsonjera u gradu je 200 000 USD za kupovinu, a najjeftinija za iznajmljivanje je 650 USD mesecno i ima 15 kvadrata, ako i toliko, i samo jednu prostoriju da smestite krevet, sto, stolice, u toj prostoriji je mesto za sporet, imate i WC sa tus kabinom, bez terase naravno, nema ves masine, niti mozete ugraditi vec ves nosite u laundry negde koji je obicno na novcice. Prozor je mali i gleda u zid susedne zgrade koja je vec dva metra od vase ili mozda malo vise pa imate utisak da nikada nije potpuno svanuo dan.
Ovo sam izdvojio najjeftinije u losijem delu grada, a kad kazem losijem, kasnije cu vam objasniti na sta mislim.

14. je po velicini grad u SAD i negde 4. u Kaliforniji, otprilike kao Zagreb, ako ne i manji. Izgleda kao kvadrat sa stranicama od 11km.
Na tako, relativno malom prostoru, smesteno je toliko toga da necete poverovati, svi ti restorani, muzeji, cuveni Fishermen's Wharf koji potpuno podseca na mediteran, predivni restorani sa morskim plodovima, muzika, oni divni stari tramvaju poput zicare (svi smo ih videli na filmovima), galerije, koncerti, Height-Ashbury najcuvenija raskrsnica koja i dan danas izgleda kao u doba 60-tih i 70-tih i u vreme dogadjaja opisanih filmom Kosa, totalnii hipi fazon, prepuna raznih prodavnica, najliberalnija i najopustenija tacka u SAD mozda, Embarcadero sa setalistem pored Pacifika i visokim elegantnim poslovnim zgradama, Union Square sa svim soping centrima, Ocean Beach (duga pescana plaza), Mission District prepun klubova i kafica i td.
Kaze se San Francosco is full of characters i to je toliko tacno, ljudi se oblace na najrazlicitije nacine, svuda su performansi na ulicama, jednog dana sam video i Avatara, prosao pored mene, znaci lik je potpuno istetoviran, hajde sto je potpuno istetovoran nego sto je to tako vrhunski uradjeno, do detalja, usi mu deluju siljato, uvece mozete videti devojku samo u cizmama i tanga gacicama, ne bi bilo dovoljno prostora za opisati, uglavnom mozete vec steci nekakav utisak. Dakle kao sto sam rekao jedan veoma sadrzajan i drustveno aktivan grad.

Medjutim, ono sto me je poprilicno razocaralo to je losa strana ovog grada.
Na relativno malom prostoru smesteno je isuvise delova u koje ne biste trebali da idete. Nazalost pun je beskucnika i cudnih ljudi koji tumaraju ulicama, u tome prednjaci deo grada koji se zove Tenderloin i nalzi se u centru. Mnogo beskucnika i mentalno bolesnih ljudi, posebno na ulicama Turk, 5th, 6th i 7th. Deluje veoma neprijatno, ali opet vremenom se naviknete. Mission district, koji ima najbolji nightlife, je opet rizican malo u pojedinim delovima. Od svih, najopasniji je Bayview.

Krajem septembra, cekao sam tamo tramvaj uvece nesto posle 10pm. Dok sam kuckao poruku na stanici, iznenada su me napali neku "likovi", polomili naocare, sedam puta udarili pesnicom u glavu, oteli mobilni i pobegli, bio sam krvav. Stanica se nalazi na glavnoj ulici u kraju, osvetljena i na njoj je bilo jos troje ljudi koji su se uplasili i udaljili se.

Ne zelim da kazem da je to pravilo, svestan sam da se svugde i svakome to moze dogoditi, ali reci cu vam samo jednu stvar, ja sam obisao 70 najznacajnijih zemalja sveta i bio u preko 200 gradova, imam zaista veliku iskustvo sto se tice putovanja i najrazlicitijih kultura i obicaja. Nikada mi se ovako nesto nije dogodilo, nikada i nigde.

Skoro sam pitao vozaca tramvaja, da li je ponekad svedok nekih problema, kaze svaki dan. Moje logicno pitanje, potom, bilo je i sta radite tada? Kaze "I hope"! Nisam imao vise pitanja.

Ali ako zelite da ustedite, sto je meni bilo jako vazno jer sam tek dosao i pocinjao da radim, onda birate jeftinije lokacije, ali kad razmislim sada, nisam zapravo nista ustedeo, kupio sam nov telefon, nove naocare itd.

Naravno, da me ne shvatite pogresno, ja zaista nikoga nisam poznavao u gradu, mnogo je lakse kad vas doceka neko ko je vec tu neko vreme i kada ne morate da mislite na smestaj neko vreme. Svestan sam, ipak, da je to samo ruzno iskustvo i to nece promeniti bitno neke moje utiske, ali mi ipak dosta govori jer da se ne ponavljam, obisao sam dosta toga i mnogo opasnije delove sveta i nisam se tome nadao u SF.

Nasuprot tome, da ne ispadne tako crno, upoznao sam dosta divnih ljudi, kolega i koleginica i grad je zaista divan. Kada mi se to desilo, moja sefica me je odmah nazvala i ponudila svaku pomoc ukljucujuci i da predjem u njenu kucu i budem sa njom, njenim muzem i njihovom decom, a da ce mi ona pomoci da nadjem bolji stan u mnogo boljem delu grada i rekla mi je da ovamo ne smem da ostanem jer su mogli i da me ubiju. Ovakvo saosecanje i pomoc opet nikada ranije nisam doziveo i mislim da u Srbiji ne bih nikada dobio takvu ponudu za pomoc od sefa kojeg sam tamo imao.

Klima mu je malo cudna, nekako je sveze do prohladno vecim delom godine, sto kad se naviknete, bude mnogo dobro i prijatnije nego na Balkanu. Nikada previse toplo niti previse hladno. Kada sam u julu putovao u Beograd na dve nedelje, kad sam izasao iz aerodromske zgrade na Surcinu imao sam utisak da sam upao u amazonsku sumu koliko je vazduh vlazan. Ovde toga nema.

Ukoliko imate bilo kakvih pitanja, slobodno se javite, ja ne bih da ovako pisem od Kulina Bana pa sve nabacano vec, ako imate konkretno pitanje, tu sam.

Pozdrav svima!

Last edited by nocturno; 30.11.2010 at 07:31.
Reply With Quote
  #33  
Staro 05.12.2010, 04:08
wrath:of:the:lich:king's Avatar
wrath:of:the:lich:king wrath:of:the:lich:king je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.11.2008
US lokacija: Ohio
YU lokacija: Vojvodina
Poruke: 279
Nepromenjeno

Hvala ti PUNO na ovom opisu!!! I bas mi je zao sto ti se to dogodilo, prilicno je traumirajuce... I meni dan danas nije jasno zasto nece da me puste da sama predjem put nocu (kafic nam je prekoputa stana)... a ne zivimo u losem kraju.... Valjda mozes samo da se nadas da se tebi nece desiti i da se klonis mracnih ulica i izbegavas da setas sam!

Hvala jos jednom na opisu SF!! Vidimo se tamo u 2011!! (I hope)
__________________
U Americi od 19.03.2009.
Reply With Quote
  #34  
Staro 12.01.2011, 14:22
dragance dragance je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.05.2009
Poruke: 139
Nepromenjeno

@dreamerns

Kako je u Palo Altu ? Kontam da ste tek stigli, ali prvi utisci su uvek zanimljivi
Reply With Quote
  #35  
Staro 13.01.2011, 05:03
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dragance Prikaz poruke
@dreamerns

Kako je u Palo Altu ? Kontam da ste tek stigli, ali prvi utisci su uvek zanimljivi
Pozitivni utisci:
Predivan mali gradic. Malko je urbaniji za gradice sa ovoliko stanovnika (ima npr. redovne autobuske linije i sl). Vreme je ok (kazu da je ovo najhladnija zima....cool ako ne ide gore od ovog). U principu, ima dosta zelenila i sl. Posao super, prostorije u firmi su ekstra dizajnirane, ima sve i svasta...ko u obdenistu. Dodje ti da ne ides kuci :-) Sve u svemu, ekstra...

Losi utisci:
Postoji jedan, ali vredan. Najskuplje shupe koje sam u zivotu video. Kazem shupe, jel je tesko reci da su to stanovi. Kada neko pogleda cene nekretnina ovde, pomislio bi ok....skupo, kao beverly hills, skupo ali je ekstra. Ne....ovde je samo skupo. Kvalitet stanova odavde do san franciska (tek je on posebna prica)....pa verovatno su samo u NYC gori. Ljudi imaju obraza da izdaju sve i svasta, ne ulagavsi u te stanove verovatno poslednjih par generacija. Cene stanova na peninsuli su ti za dvosobni, do 1000 sq feet do 2300 za shupu, onda ide praznina.....onda mozes da nadjes za 2800-3200$ za normalan stan. Ne napucan (stainless steel i ostala sranja), nego normalan. Takodje, bar u ovo doba godine ni nemas puno izbora. Moze se naci tu i tamo (jednom u mesec dana) lep stancic za manje para, ali to nije za nas. Tu uleti gomila ljudi i svi apliciraju. Prednost imaju beli ameri, koji su bar 5 godina ziveli u prethodnom stanu. Tako da tu redovno izgubimo. Takodje, tesko je naci bilo sta od 2-3 agencije koje spamuju craiglist 24/7 sa svojim koncentracionim logorima (jebi ga...zgrade izgledaju ko u ausvicu). Ma....e....ne mogu ja sada ni da opisujem cega sam se sve nagledao. Ako neko namerava da se seli ovde, stan koji u chicago mozes naci u lincoln park za 1000$, racunaj ovde na slican kraj da kosta oko 2500-3000$, a u san francisku 4000$ i vise mesecno (ako uopste takav stan u san francisku i postoji na izdavanje....cisto sumnjam).

Sta reci, kako se obogatiti u americi? Imas shupu od 50k$, onda jednog dana u tvom mestascu u nekoj garazi neka dva lika sklepaju nesto i obogate se....i otvore super firme....i eto tvoje shupe....sada vredi milion i vise, sto bi ulagao....
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #36  
Staro 13.01.2011, 05:09
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Hahaha....sada ispada napisao 2 reda sta je dobro, a 20 sta je lose :-) Ispada da mi grozno ovde, ali istina je stvarno daleko od toga. Svaki dan gledam kao da je jedno od onih toplih nedelja u sred zime i da ce od iduce krenuti ponovo sneg i hladnoca. I onda se osvestim da sam u CA :-) Ovde je zivot mnogo drugaciji od Chicago i trebace nesto vremena da se priviknem. Kazem, osim gore navedenog problema koji ce se kako tako srediti (naci cu neko manje zlo) sve je stvarno ekstra. Ja sam programer, ovo je za mene centar sveta. Nedostajace mi sigurno zivot u velikom gradu, ali zato ovde ima gomila drugih stvari da to nadoknade.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #37  
Staro 13.01.2011, 12:43
Marko3's Avatar
Marko3 Marko3 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 23.02.2010
Poruke: 93
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dreamerns Prikaz poruke
Hahaha....sada ispada napisao 2 reda sta je dobro, a 20 sta je lose :-) Ispada da mi grozno ovde, ali istina je stvarno daleko od toga. Svaki dan gledam kao da je jedno od onih toplih nedelja u sred zime i da ce od iduce krenuti ponovo sneg i hladnoca. I onda se osvestim da sam u CA :-) Ovde je zivot mnogo drugaciji od Chicago i trebace nesto vremena da se priviknem. Kazem, osim gore navedenog problema koji ce se kako tako srediti (naci cu neko manje zlo) sve je stvarno ekstra. Ja sam programer, ovo je za mene centar sveta. Nedostajace mi sigurno zivot u velikom gradu, ali zato ovde ima gomila drugih stvari da to nadoknade.

Nego mogli bi nam malo apdejtat blog ako uhvatite vremena?Koju slikicu mjesta stavit i tako to
Reply With Quote
  #38  
Staro 13.01.2011, 17:37
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Ja sam ovde stigao pre nedelju dana i odmah poceo da radim. Pri tom trazim stanove vikendom. Kada budem imao vremena za blog, updateovacu ga. Prvo da opisem putovanje, jer trenutno nemam nijedanu sliku iz Palo Alto.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #39  
Staro 13.01.2011, 21:52
coconut coconut je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.10.2010
Poruke: 45
Nepromenjeno

E pa puno srece u novoj sredini! Jedva cekamo putopis sa Route66 i slike iz Kalifornije!
A gde sada stanujete ako niste jos iznajmili sta, jeste li u nekom hotelu/motelu i koliko to kosta priblizno, tacnije - pitam da li je to neko prihvatljivo resenje da se premosti prvo vreme kada se covek preseli u drugi grad/drzavu?
I kako ste prosli sa odjavom stana u Cikagu? Jel se placaju neki penali ako se napusti stan pre isteka ugovora i kog reda velicine su ti penali?
Veliki pozdrav
Reply With Quote
  #40  
Staro 14.01.2011, 13:04
D$D's Avatar
D$D D$D je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 10.09.2008
US lokacija: Chicago,Wheaton IL
Poruke: 123
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik coconut Prikaz poruke
E pa puno srece u novoj sredini! Jedva cekamo putopis sa Route66 i slike iz Kalifornije!
A gde sada stanujete ako niste jos iznajmili sta, jeste li u nekom hotelu/motelu i koliko to kosta priblizno, tacnije - pitam da li je to neko prihvatljivo resenje da se premosti prvo vreme kada se covek preseli u drugi grad/drzavu?
I kako ste prosli sa odjavom stana u Cikagu? Jel se placaju neki penali ako se napusti stan pre isteka ugovora i kog reda velicine su ti penali?
Veliki pozdrav
Bolje izbrisi ovo zadnje oko penala da mu ne stajes na muku ako ovo bude video ima da podivlja
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Los Angeles, California asmiki Lokacije u USA 191 15.05.2019 19:38
San Jose, California (Bay Area) poshtica Lokacije u USA 28 23.06.2017 16:10
Beverly Hills, California Mitkoni Lokacije u USA 0 20.12.2014 13:43
Santa Barbara, California elefteros Lokacije u USA 0 15.12.2014 07:39
Hoce li California dobiti ostrvo? xeg Vaša strana 2 23.08.2008 18:28

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 13:59.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.