ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Odlazak u USA bez igde ikoga » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #111  
Staro 04.05.2012, 12:52
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Ivana&Petar Prikaz poruke
Procitah u nekom od ranijih postova da ti treba dosta vremena ako vadis u Srbiji radnu vizu na osnovu LOE.Ako to radis u USA treba ti oko 15 dana i poslodavca ne kosta nista osim malo cimanja do institucije za ovjeru.Teoretski,poslije 3. ili 4. produzetka radne vize kod istog poslodavca,poslodavac moze da zatrazi permanentnu dozvolu i mozes dobiti .
U praksi je vremensko ovo drugacij, bar meni bilo. Od momenta kad mi poslodavac skupi papire (avgust prosle godine), prvo sam isla na overu u Departmant of Labor (ministarstvo rada). To je bilo negde oko 2 meseca. Kad su oni aminovali da sam im bolja za to radno mesto od bilo kog drugog lokalca (moras da budes bolji a ne isti ili losiji) - onda je krenula prijava za radnu vizu (H1B). Odobrili su je pocetkom januara a u avgustu sam dala sva dokumenta kadrovskoj sluzbi. Znaci meni je trajalo 4.5 meseca da dobijem H1B a vec sam u SAD. Za moju drugu H1B isto toliko. Traje 3 godine. Mogu da je vade 2x u cugu jednoj osobi (ukupno 6 godina). A proces za dobijanje zelene karte traje od godinu do dve najcesce nekom ko je na H1B. Ako nekog ne prijave za nju, mora da napusti zemlju, da kuci provede 2 godine i onda opet mogu da ga prijave za H1B.

A o kojoj ti vizi pricas (3,4 puta) i 15 dana od poslodavca?
Reply With Quote
  #112  
Staro 04.05.2012, 12:53
curlika's Avatar
curlika curlika je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.02.2012
US lokacija: Las Vegas, Houston, Chicago
YU lokacija: Sombor-Novi sad, Srbija
Poruke: 263
Pošalji Skype™ poruku korisniku curlika
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Ovde najcesce svako naravno gleda samo sebe i najcesce neces poznavati nijednog komsiju osim ako radis sa njim, budes u nekom savetu zajedno, ako vam deca idu zajedno u skolu ili ides u isti verski objekat. A i to nije zagarantovano.

To slaganje komsija mislim da je samo u filmovima...

Nemoj da ocekujes ovde neki kolektiv, neko zajednistvo, neke veze medju ljudima. To ces ovde naci samo sa strancima. Ovo je individualisticko drustvo gde svako gleda prevashodno sebe i bori se za svoj opstanak. Ovi ovde su preci imigranata, onih koji su napustili sve bez razmisljanja i krenuli od nule. Drugaciji im je mentalitet, nema tu kafenisanja, nenajavljenih poseta. Cak sta vise ima kontrast od toga, imaces svoj prostor, niko ti nece banuti nenajavljen, posete su jako formalne, unapred zakazivane, a prava prijateljstva sa Amerima se sporo i polako razvijaju. Na to se bolje pripremi jer ove stvari sto su nabrojene u tvom postu, bas suprotno od toga je ovde. I hoces pobeci od ljudi, bices vise prepusten sebi, pogotovu na pocetku...
Znam ja sve to, eto 4 godine se navikavam i ne mogu se naviknuti ovde gde sam i mada smo bliski po svemu (Srbija-Bih), osecam da bih bio manji stranac u USA nego ovde gde sam. U USA je normalno recimo da si stranac jer ih ima puno, a ovde nije tako. Svi vicu: Srbija, Srbija...a kad se upoznas sa nekim onda je ono: a i ti si dosao ovamo, bolje da se vratis odakle si dosao kad zavrsis to sto radis. Od vise ljudi (starosedelaca) sam dobio takve "savete" mada je posle rata i ovamo doslo masa ljudi, pa valjda su "domaci" i kivni na nas "strance" ovde.
Reply With Quote
  #113  
Staro 04.05.2012, 14:08
NightSky's Avatar
NightSky NightSky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.01.2012
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 232
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Drugaciji im je mentalitet, nema tu kafenisanja, nenajavljenih poseta. Cak sta vise ima kontrast od toga, imaces svoj prostor, niko ti nece banuti nenajavljen, posete su jako formalne, unapred zakazivane, a prava prijateljstva sa Amerima se sporo i polako razvijaju.
Hm! Iz mog osobnog iskustva, taj "naš" slavni "gostoljubivi-nema-ga-nigdje-na-svijetu" uz kafu i "fildžan viška" mentalitet je samo paravan da se komšiji što bolje zaviri u svaki ćošak kuće, ne bi li se u drugoj kući u mahali mogao što bolje otračati, u cilju da se što kvalitetnije brine tuđa briga.

Kod nas su svi "jarani" i "raja" kad se treba šta slaviti ili ako od tebe trebaju uslugu. Dok imaju koristi, dotle su ti "prijatelji". Da ne kažem da ti se raskomote po kući, pa misle da imaju pravo banuti nenajavljeni u svaka doba. A ako ti nekad nešto slučajno stvarno zatreba, nigdje žive duše. Po mom mišljenju, nema površnijeg od toga.

Prijateljstvo je proces zasnovan na povjerenju koji se gradi korak po korak.
Vrlo sam skeptična ako neko hoće preko noći da se sprijatelji, ne mislim na povremenu kafu na pauzi i nenametljivo druženje, nego na hodanje po kućama i iznenadno intenzivno druženje; to ja zovem "instant prijateljstvima" i nemam baš dobro mišljenje o njima.

Mislim da nije problem što kod nas svako gleda sebe, nego što usput previše zabada nos kod komšije.
__________________

DV 2020
Reply With Quote
  #114  
Staro 04.05.2012, 19:30
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik curlika Prikaz poruke
Znam ja sve to, eto 4 godine se navikavam i ne mogu se naviknuti ovde gde sam i mada smo bliski po svemu (Srbija-Bih), osecam da bih bio manji stranac u USA nego ovde gde sam. U USA je normalno recimo da si stranac jer ih ima puno, a ovde nije tako. Svi vicu: Srbija, Srbija...a kad se upoznas sa nekim onda je ono: a i ti si dosao ovamo, bolje da se vratis odakle si dosao kad zavrsis to sto radis. Od vise ljudi (starosedelaca) sam dobio takve "savete" mada je posle rata i ovamo doslo masa ljudi, pa valjda su "domaci" i kivni na nas "strance" ovde.
Apsolutno jeste. Meni je lakse ovde biti jedan od njih sa mojim sklj naglaskom nego sto mi je bilo otici u drugi deo Srbije nakon srednje skole. Tamo sam vecito bila neki dodjos mada sam bila samo privremeno - da zavrsim diplomske i poslediplomske u sustini. Ovde su svi potomci dodjosa (imigranata) i nekako sa setom nekad znaju da te gledaju neki kako se snalazis (sete se prica roditelja, baba, deda i sl. ). Naravno ne svi ali cesto ima takvih. Sistem je takav da lakse upadnes. Pa kad imas zelenu kartu, nakon pet godina (valjda) dobijes drzavljanstvo. A kod nas treba DEVET cini mi se.

Sestra mi zivi u Bosni, ona im je tamo Srbijanka i to ce biti dok je ziva pa sve nek promeni naglasak totalno.
Reply With Quote
  #115  
Staro 04.05.2012, 19:32
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik NightSky Prikaz poruke
Hm! Iz mog osobnog iskustva, taj "naš" slavni "gostoljubivi-nema-ga-nigdje-na-svijetu" uz kafu i "fildžan viška" mentalitet je samo paravan da se komšiji što bolje zaviri u svaki ćošak kuće, ne bi li se u drugoj kući u mahali mogao što bolje otračati, u cilju da se što kvalitetnije brine tuđa briga.

Kod nas su svi "jarani" i "raja" kad se treba šta slaviti ili ako od tebe trebaju uslugu. Dok imaju koristi, dotle su ti "prijatelji". Da ne kažem da ti se raskomote po kući, pa misle da imaju pravo banuti nenajavljeni u svaka doba. A ako ti nekad nešto slučajno stvarno zatreba, nigdje žive duše. Po mom mišljenju, nema površnijeg od toga.

Prijateljstvo je proces zasnovan na povjerenju koji se gradi korak po korak.
Vrlo sam skeptična ako neko hoće preko noći da se sprijatelji, ne mislim na povremenu kafu na pauzi i nenametljivo druženje, nego na hodanje po kućama i iznenadno intenzivno druženje; to ja zovem "instant prijateljstvima" i nemam baš dobro mišljenje o njima.

Mislim da nije problem što kod nas svako gleda sebe, nego što usput previše zabada nos kod komšije.
Meni totalno prija da su mi komsije stanovnici kuca blizu moje i da me bas briga i ko su i cime se bave. Uzivam u tome u svojoj novostecenoj anonimnosti. A ovde cete biti vise ostavljeni da trosite dan na sebe... Meni licno to veoma prija. U Srbiji sam cesto imala osecaj da zivim na autobuskoj stanici a ne u svom stanu.
Reply With Quote
  #116  
Staro 21.07.2013, 23:42
Маче Маче je offline
Drug član
 
Datum prijave: 23.02.2013
US lokacija: Manhattan, NY
YU lokacija: Makedonija
Poruke: 79
Nepromenjeno

Cao svima. Nadala sam se da necu i ja da postiram na ovu temu ali eto tako je ispalo i sada sam i ja jedna od tih sta odlazi u USA bez igde ikoga. malo zalosno ali sta da se radi. bilet sam vec rezervirala za pocetku septembar i onda sam saznala da ne mogu ici gdje sam planirala, zbog neka licna razloga moja prijatljica u SAD i sad sam ostala na ulicu :/ planiram da nadzem neku sobu preku net ali ne znam koliko je to moguce. drugacije je kad si vec tamo. imao je neko ovakva iskustva do sada? kako ste se snalazili vi samci na pocetka? gdje ste isli? govorim svi onim koji ni su imali iko da hjih saceka tamo. hvala
Reply With Quote
  #117  
Staro 22.07.2013, 10:02
cape011 cape011 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 01.11.2012
YU lokacija: Beograd
Poruke: 85
Nepromenjeno

Ja da sam izvucen i da nemam gde otici, trazio bih ovde:

www.airbnb.com

popularan sajt za rentiranje smestaja, od sobe, kuce, do citavih vila, na par dana, nekolko meseci. A kolko sam citao iz iskustava, bas ta porodica kod koje iznajmljujete vam je i prvi kontakt u usa, pa moze biti od koristi.

Pretpostavljam da su hoteli preskupi, stan da se iznajmi treba kred istorija, ili prijatelj koji bi pomogao. A preko onog sajta ne treba nista, samo $ na racunu, i pretpostavljam da mozete da "Skajpujete" sa domacinima da videte ko su , sta su.

Pozz, sve najbolje.
__________________
DV-2014 - Has not been selected
DV-2015 - Has not been selected
Reply With Quote
  #118  
Staro 22.07.2013, 11:02
Маче Маче je offline
Drug član
 
Datum prijave: 23.02.2013
US lokacija: Manhattan, NY
YU lokacija: Makedonija
Poruke: 79
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik cape011 Prikaz poruke
Ja da sam izvucen i da nemam gde otici, trazio bih ovde:

www.airbnb.com

popularan sajt za rentiranje smestaja, od sobe, kuce, do citavih vila, na par dana, nekolko meseci. A kolko sam citao iz iskustava, bas ta porodica kod koje iznajmljujete vam je i prvi kontakt u usa, pa moze biti od koristi.

Pretpostavljam da su hoteli preskupi, stan da se iznajmi treba kred istorija, ili prijatelj koji bi pomogao. A preko onog sajta ne treba nista, samo $ na racunu, i pretpostavljam da mozete da "Skajpujete" sa domacinima da videte ko su , sta su.

Pozz, sve najbolje.
hvala puno. vec nasla sam jedan sajt za ljudi koje hocu pomoziti strance koje putuju couchsurfing se zove oni su spremni da da smejstaj na nekoliko dana besplatno i vec sam nasla jedan tip koji zeli da pomogne ali trazicu nesto za duze normalno zasto to je samo za pocetak da bih imala negde gdje da podzem kad sletim. potrazicu na ovom sajtom sta si mi preporucio kad stizem. stan ne dolazi u obzir zasto nemam toliko pare a i sta bi sama radila u ceo stan dovoljno je da uzmem neku sobu i biti nekome cimer hoteli su preskupi necu da se luksuziram toliko. nachicu nesto valjda. hvala jos jednom.
Reply With Quote
  #119  
Staro 22.07.2013, 12:59
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Necu da budem skepticna ali pazi,pre nego sto odes kod bilo koga.Ja bih radje kod nekoga sto ga neko drugi preporucio ili zna.Lako moze covek da zavrsi kao zrtva.Desava se cak i preko vecih internet strana covek da naleti na nesto sto ne bi hteo.U situaciji kao tvoja ja bih ili platila malo vise para i otisla u hotel,ili bi trazila veze kod kuce u Maticnoj domovini,svako nekog zna sto zivi u Americi,pa ima ljudi sa nasih prostora sto iznajmljuju sobe,stanove i sl.Nas covek moze lako da ti naplati vise ili da te prevari,ali ja bar do sad nisam cula da je ovde neko sa nasih prostora klao i jeo ljude.A ako ides tako vezanih ociju kod bilo koga ja bih bila mnogo oprezna.
Reply With Quote
  #120  
Staro 22.07.2013, 13:14
minimaxus minimaxus je offline
Drug član
 
Datum prijave: 29.10.2012
YU lokacija: Banja Luka, RS-BiH
Poruke: 96
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Маче Prikaz poruke
Cao svima. Nadala sam se da necu i ja da postiram na ovu temu ali eto tako je ispalo i sada sam i ja jedna od tih sta odlazi u USA bez igde ikoga. malo zalosno ali sta da se radi. bilet sam vec rezervirala za pocetku septembar i onda sam saznala da ne mogu ici gdje sam planirala, zbog neka licna razloga moja prijatljica u SAD i sad sam ostala na ulicu :/ planiram da nadzem neku sobu preku net ali ne znam koliko je to moguce. drugacije je kad si vec tamo. imao je neko ovakva iskustva do sada? kako ste se snalazili vi samci na pocetka? gdje ste isli? govorim svi onim koji ni su imali iko da hjih saceka tamo. hvala
Ne bih da budem drzak ali sta se to toliko drasticno desilo pa ti "prijateljca" u potpunosti uskracuje podrsku? Mogu da shvatim kako je izgubila stan, razvela se od muza i sl., ali da te ne saceka na aerodromu i odvede do komsije koji iznajmljuje garazu, e to vec ne mogu da shvatim! Koliko ti nju zapravo poznajes, i da li si uopste smjela da se upustis u takvu avanturu? Ovo sto je ona uradila je u rangu sa nekim krivicnim djelom!

I jos jedna stvar, ja bih jako jako dobro razmislio prije nego bih krenuo kod stranca u kucu, pogotovo te price krevet za dz i slicno. Dobro bih se zapitao da li da idem u Ameriku uopste, pa pobogu niko nije ovdje beskucnik pa da se smuca po kojekakvim komunama!
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Razlozi (naši), za odlazak u USA curlika Vaša strana 309 04.02.2023 22:27
Odlazak sa 50 godina derise Vaša strana 21 05.05.2015 04:57
H1B viza IvanDash Ne-imigrantske vize 20 06.07.2014 23:31
Odlazak u USA sa porodicom dejan.balazevic Stare teme 21 08.11.2013 22:23
Sletili! Bez igdje ikoga, bez da nas iko dočeka - Prepušteni sami sebi macodlak Vaša strana 13 20.08.2013 13:10

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 13:56.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.