ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Zelena Lutrija > Intervju (interview) - Ambasada

Intervju (interview) - Ambasada Pitanja vezana za dokumentaciju, specijalne slučajeve i pitanja tokom intervjua

Intervju (interview) - Ambasada » Makedonija: Intervju » Bitni linkovi
O drugoj koverti Lekarski pregled Ambasade Intervju Korisne informacije

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #521  
Staro 14.03.2017, 23:57
peceaces peceaces je offline
Član
 
Datum prijave: 14.03.2017
US lokacija: Miami, FL
YU lokacija: MKD/Bt
Poruke: 4
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik BetterFuture Prikaz poruke
Dopisani ste u tabelu ali nam jos napisite i datum slanja DS-260. Srecno na intervjuu.
15 maj ds sent...
22 ds unlocked
26 sent again
Reply With Quote
  #522  
Staro 16.03.2017, 12:29
Bagziooo Bagziooo je offline
Član
 
Datum prijave: 08.02.2017
US lokacija: Miami
YU lokacija: Makedonija
Poruke: 10
Nepromenjeno

Pozdrav do site . Denes eve i nie pozelenivme ,gi podigame pasosite vo ponedelnik . Cela procedura bese gotova za 2 saati .
Reply With Quote
  #523  
Staro 17.03.2017, 11:24
DzokicaMicev's Avatar
DzokicaMicev DzokicaMicev je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 28.03.2014
US lokacija: Miami
YU lokacija: Strumica
Poruke: 105
Pošalji Skype™ poruku korisniku DzokicaMicev
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Bagziooo Prikaz poruke
Pozdrav do site . Denes eve i nie pozelenivme ,gi podigame pasosite vo ponedelnik . Cela procedura bese gotova za 2 saati .

Ajde sada oficijalno neka vam je sa srecom i da sto brze i lakse napredujete u USA. Pisite sta i kako sum vam planovi za odlazenje.

Pozdrav i samo SRECA i zdravlje svima
Reply With Quote
  #524  
Staro 17.03.2017, 18:43
Bagziooo Bagziooo je offline
Član
 
Datum prijave: 08.02.2017
US lokacija: Miami
YU lokacija: Makedonija
Poruke: 10
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik DzokicaMicev Prikaz poruke
Ajde sada oficijalno neka vam je sa srecom i da sto brze i lakse napredujete u USA. Pisite sta i kako sum vam planovi za odlazenje.

Pozdrav i samo SRECA i zdravlje svima
Fala druze . Zdravje i sreka na site i samo uspesi. Plan e pocetok na April zaminuvanje za Majami . Pozdrav do site i ako treba nesto slobodno pisete.
Reply With Quote
  #525  
Staro 19.03.2017, 16:52
dimko dimko je offline
Član
 
Datum prijave: 01.12.2016
Poruke: 28
Nepromenjeno Intervju vo Ambasada - Skopje

Blagodaram za celosnata pomos i super sto postoi ovoj sajt.

Zakazano intervju 21.02.2017 vo 8h - Skopje
1. Skeniranje i ostavanje na mobilen telefon i site metalni raboti.
2. Podreduvanje na dokumenti od strana na lice koe e vraboteno vo ambasada.
3.Povikuvanje na salter, sporeduvanje na dokumenti so DS260, prasanja dali ke idete na ista adresa, najvisoko nivo na obrazovanie.
3. Plajkanje 330$
4. Ostavanje na otpecatoci
5. Intervju so konzul: Zakletva deka podatocite se tocni. Prasanja: Koe e najvisoko obrazovanie, kade ke idete vo USA, Dali ste osuduvan, traese 3 min.
CESTITKI!!!!
6. Vizata vo pasos podignata na 22.02.2017

DENES PATRIOT OD STRANSTVO

Od dokumenti mi zedoa:

- Internacionalen izvod na rodeni i Kopija
- Pasos i kopija
- 1 slika 5x5
- Potvrda za kaznena evidencija i Kopija
- Uverenie za neosuduvan, Prevod i Kopija
- Potvrda za neodsluzena vojska, Prevod i Kopija
- Diploma od sredno obrazovanie, Prevod i Kopija
- Diploma za visoko obrazovanie, Prevod i Kopija
- Rezultati od lekarsko Remedika
- Adresa od sponzor vo USA
- I-134, W-2 forma
- Ispecaten razgovor od FB za komuniakcija so sponzor

Dokolku ja imate potrebnata celosna dokumentacija, nema potreba od grizi.
Vo Ambasadata vo Skopje, site se uctivi i ljubezni vo granica na civilizirani lujge.
Celata postapka vo Ambasada trese 3h.

Dokolku ima nekoj prasanje neka pise.

So sreka na site koi ke idat na intervju i samo pozitivno vo nivoiot zivot tamu nekade vo USA.
Pozdrav
Reply With Quote
  #526  
Staro 20.03.2017, 15:26
bordi888's Avatar
bordi888 bordi888 je offline
Član
 
Datum prijave: 14.09.2015
YU lokacija: Makedonija
Poruke: 26
Pošalji Skype™ poruku korisniku bordi888
Nepromenjeno

[quote=dimko;66022]Blagodaram za celosnata pomos i super sto postoi ovoj sajt.

Zakazano intervju 21.02.2017 vo 8h - Skopje
....
Od dokumenti mi zedoa:

- Internacionalen izvod na rodeni i Kopija
- Pasos i kopija
- 1 slika 5x5
- Potvrda za kaznena evidencija i Kopija
- Uverenie za neosuduvan, Prevod i Kopija
- Potvrda za neodsluzena vojska, Prevod i Kopija
- Diploma od sredno obrazovanie, Prevod i Kopija
- Diploma za visoko obrazovanie, Prevod i Kopija
- Rezultati od lekarsko Remedika
- Adresa od sponzor vo USA
- I-134, W-2 forma
- Ispecaten razgovor od FB za komuniakcija so sponzor
...
Cestitki! Neka te prati SREKA vo vetenata zemja!
Bravo za super pregledniot opis na celata procedura vo ambasadata vo Skopje i spisokot na dokumenti. Megutoa mene me interesira nesto od spisokot na dokumenti koi gi imas ostaveno vo ambasadata:
1. Zosto Internacionalen izvod na rodeni i dali ti go zemaa/zadrzaa originalot i kopijata?
2. Gledam deka gi imas prevedeno site dokumenti, dali ti go zemaa/ zadrzaa i prevodot ili samo kopija od originalot?
3. Kakva e taa potvrda za neodsluzena vojska i kade se izdava, zatoa sto mene mi rekoa deka takva potvrda ne se izdava (t.e. deka izdavat samo potvrda deka imas sluzeno vojska od-do), a ako nemas sluzeno vojska togas nemas obvrska da dokazuvas zatoa sto te nema vo voenata evidencija?
Bi sakal ako imas vreme da mi odgovoris zatoa sto mislam deka ambasadata vo Skopje e malku porestriktivna vo odnos na dokumentite koi se baraat vo drugite amabasadi vo ex YU. Toa se gleda i po I-134, W-2 formata koja zadolzitelno ja baraat samo vo Sk.
__________________
11.10.2015- DV-2017 x2
03.05.2016- HAS NOT BEEN SELECTED x2!
31.10.2016- DV-2018 x1 & 05.11.2016- DV-2018 x1
02.05.2017- HAS NOT BEEN SELECTED x2!
Reply With Quote
  #527  
Staro 21.03.2017, 19:26
dimko dimko je offline
Član
 
Datum prijave: 01.12.2016
Poruke: 28
Nepromenjeno

...
Cestitki! Neka te prati SREKA vo vetenata zemja!
Bravo za super pregledniot opis na celata procedura vo ambasadata vo Skopje i spisokot na dokumenti. Megutoa mene me interesira nesto od spisokot na dokumenti koi gi imas ostaveno vo ambasadata:
1. Zosto Internacionalen izvod na rodeni i dali ti go zemaa/zadrzaa originalot i kopijata?
2. Gledam deka gi imas prevedeno site dokumenti, dali ti go zemaa/ zadrzaa i prevodot ili samo kopija od originalot?
3. Kakva e taa potvrda za neodsluzena vojska i kade se izdava, zatoa sto mene mi rekoa deka takva potvrda ne se izdava (t.e. deka izdavat samo potvrda deka imas sluzeno vojska od-do), a ako nemas sluzeno vojska togas nemas obvrska da dokazuvas zatoa sto te nema vo voenata evidencija?
Bi sakal ako imas vreme da mi odgovoris zatoa sto mislam deka ambasadata vo Skopje e malku porestriktivna vo odnos na dokumentite koi se baraat vo drugite amabasadi vo ex YU. Toa se gleda i po I-134, W-2 formata koja zadolzitelno ja baraat samo vo Sk.[/quote]

---------------------------------------------------------------------------------------
1. Internacionalen izdavid bidejki e 150 denari, a dokolku imas izvod na rodeni na MKD jazik ke im treba prevod, a toa bi me cinelo okolku 300 denari, gi zemaa i originalot internacioneln i negovata kopija.
2. Koga se javiv vo ambasadata pred intervjuto mi kazaa deka povolno e a ne morlano da se prevedat dokumentite (me cinese okolu 1400 den kaj sudski preveduvac i koga preveduvas dokumenti dobivas dva prevedeni primeroci, toa e dobro zasto mozebi ke ti treba prevodot i za vo USA, pri baranje na rabota), mi gi zemaa samo kopiite od prevedenite dokumenti.
3. Potvrdata za NEODSLUZEN voen rok se vadi vo podracnoto ministerstvo za odbrana vo zavisnost vo koj grad zivees (i istata ne se naplajka), sekoe masko lice koe e polnoletno go ima vo voena evidencija, ne e moralno da se izvadi, no ne cini voopsto nisto, ja izdavaat za 10 minuti, podobro e da se nosi dokument vo ambasada, odkolku da te vratat na dopolnitelno razgleduvanje ili dostavuvanje na dokumenti.
Formularot I-134 i W2 formi gi baraat bidejki im sluzat kako garancija deka koga ke ides vo USA nema da bides socijalen slucaj i da zavisis od drzavata, a dokolku mozes da gi imas ovie dokumenti e podobro, odnosno imas pojke tezina i sugurnost deka ke ja zemes vizata.
Dokolku gi imas site potrebni dokumenti, nema potreba od griza.
Ako imas dopolnitelni prasanja, slobodno pisi mi
Fala za cestitikite i so sreka na intervju!
Reply With Quote
  #528  
Staro 30.04.2017, 13:46
Cipi Cipi je offline
Član
 
Datum prijave: 23.06.2016
Poruke: 29
Nepromenjeno

Zdravo na site! Eve jas malku podetalno da vi raskazam kako pominavme za da na onie koi razmisluvaat dali ke dobijat viza ili ne im bide malku polesno.

Dojdovme pred ambasadata vo Skopje okolu 7:40 ( imavme zakazano vo 8 ) , a tamu veke imase luge koi cekaa red.
Eden sluzbenik ne prasa koja famili sme, ne najde na spisokot i zabeleza deka sme tamu, a potoa ni gi pobara pasosite na uvid.

Cekavme 5-10 min a potoa bidejki bevme edinstveni vo redot so mnogu mali deca, ne povikaa vnatre preku red.

Otkako ja projdovme procedurata za skeniranje i ostavanje telefoni i sl. otidovme gore kade sto se pravat intervjuata.
Na prviot salter eden covek ni gi naredi dokumentite onaka kako im e potrebno i potoa ni dade brojce i rece da cekame brojceto da ni se pojavi na nekoj od salterite.

Bevme broj 9 na red, no bidejki zabelezaa deka sin mi pocna da stanuva nervozen ( ima 19 meseci ) povtorno ne povikaa preku red, namesto 9ti, ne zedoa da bideme treti po red.

Najprvin me viknaa mene kako dobitnik, razgovarav so sluzbenickata na makedonski. Taa gi proveruvase podatocite od DS-to i pravese promeni. ( pasosot na kerka mi bidejki imase nov, adresata na koja ke odime i sl.)

Potoa gi povikaa i zena mi i decata na istiot salter i prasuvaa samo nekolku prasanja: dali sme bile dosega vo USA, sto rabotime i sl.

Potoa me pratija na salterot za upata, pa na salterot za otisoci i na kraj otkako mu gi prefrlija dokumentite na konzulot me pratija i na posledniot salter da razgovaram so nego.

Togas povtorno gi povikaa i zena mi i decata. Mene me prasaa za najvisok stepen na obrazovanie, sto rabotam, sto planiram da rabotam vo USA, kaj kogo ke odam i sto mi se oni i tolku. Potoa zena mi ja prasaa samo dali bila nekogas apsena i sto ima zavrseno i tolku. Potoa sleduvase "Congratulations" i upatstvo za podiganje na pasosite so vizi. Tolku...

Sakav da naglasam, nie bevme postojano vo strav dali ke dobieme viza bidejki nemavme affidavit, no pominavme i bez nego, ponesovme samo bankarski garancii koi ni gi zemaa vo dokumentite.

Od se mi zemaa originali, a za zena mi diplomite vednas ni gi vratija, ne im trebaa.
Od nisto nemavme prevod, samo izvodite od rodeni i vencani ni bea internacionalni.

Ete, se nadevam nekomu pomognav malku, za bilo kakvi prasanja tuka sum.

Pozdrav
Reply With Quote
  #529  
Staro 05.05.2017, 21:37
Academy Academy je offline
Član
 
Datum prijave: 05.05.2017
Poruke: 3
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dimko Prikaz poruke
Blagodaram za celosnata pomos i super sto postoi ovoj sajt.

Zakazano intervju 21.02.2017 vo 8h - Skopje
1. Skeniranje i ostavanje na mobilen telefon i site metalni raboti.
2. Podreduvanje na dokumenti od strana na lice koe e vraboteno vo ambasada.
3.Povikuvanje na salter, sporeduvanje na dokumenti so DS260, prasanja dali ke idete na ista adresa, najvisoko nivo na obrazovanie.
3. Plajkanje 330$
4. Ostavanje na otpecatoci
5. Intervju so konzul: Zakletva deka podatocite se tocni. Prasanja: Koe e najvisoko obrazovanie, kade ke idete vo USA, Dali ste osuduvan, traese 3 min.
CESTITKI!!!!
6. Vizata vo pasos podignata na 22.02.2017

DENES PATRIOT OD STRANSTVO

Od dokumenti mi zedoa:

- Internacionalen izvod na rodeni i Kopija
- Pasos i kopija
- 1 slika 5x5
- Potvrda za kaznena evidencija i Kopija
- Uverenie za neosuduvan, Prevod i Kopija
- Potvrda za neodsluzena vojska, Prevod i Kopija
- Diploma od sredno obrazovanie, Prevod i Kopija
- Diploma za visoko obrazovanie, Prevod i Kopija
- Rezultati od lekarsko Remedika
- Adresa od sponzor vo USA
- I-134, W-2 forma
- Ispecaten razgovor od FB za komuniakcija so sponzor

Dokolku ja imate potrebnata celosna dokumentacija, nema potreba od grizi.
Vo Ambasadata vo Skopje, site se uctivi i ljubezni vo granica na civilizirani lujge.
Celata postapka vo Ambasada trese 3h.

Dokolku ima nekoj prasanje neka pise.

So sreka na site koi ke idat na intervju i samo pozitivno vo nivoiot zivot tamu nekade vo USA.
Pozdrav
Drugar zdravo. Jas vcera go proveriv kodot i vidov deka sum dobil odnosno neli sum vlegol vo potesniot krug. Moze li vo kratki crti da mi objasnis sto treba da napravam sledno? Inaku zenet sum i imam 2,5 godisno dete a bas pred nekoj den se slikavme site za MK pasosi posto ni bea isteceni.
Reply With Quote
  #530  
Staro 05.05.2017, 21:52
Academy Academy je offline
Član
 
Datum prijave: 05.05.2017
Poruke: 3
Nepromenjeno

Zdravo drugar. Ako ne ti e problem vo privatna poraka da mi pratis kontakt imam nekolku prasanja. Fala
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Makedonija apostil JOJO78 Intervju (interview) - Ambasada 11 26.02.2012 21:48
HM...zanimljiv intervju... nelson Vaša strana 9 26.02.2009 10:27
Intervju zakazan ... mvp977 Druga koverta 3 23.10.2008 17:16
MAKEDONIJA i AP KiM - Gde obaviti lekarski pregled srdjevic Uputstva za dobitnike 0 10.10.2008 08:17
intervju-kako izgeda wingreen Stare teme 18 08.07.2008 05:50

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 13:46.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.