ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Gay život u Americi » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

 
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 31.03.2013, 02:41
Sima's Avatar
Sima Sima je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.06.2009
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 94
Nepromenjeno Gay život u Americi

Na ovom forumu smo se pomalo stidljivo bavili LGBT tematikom – zapravo samo u jednoj temi javno, a mnogo više poruka razmenjujemo u privatnoj komunikaciji, što mislim da nije dobro, jer novi posetioci ili članovi foruma koje zanima ova tema nemaju ništa od toga, jer ih jednostavno ne vide. Imam utisak da se ljudi uzdržavaju da bilo šta javno pitaju plašeći se reakcija ljudi na forumu. Ja ću zato da započnem temu, jer očigledno postoji potreba. Mislim da većina ludi koja posećuje forum se, ili sprema, ili želi da jednog dana dođe ovde. U svakom slučaju treba da se onda pripreme za Američki način života i vrednosti, koje iznad svega vrednuju slobodu: Ovde (kao i svuda, do duše) ima dosta LGBT osoba, ali su, za razliku od naše balkanske sredine, mnogo vidljiviji i prisutniji u svakodnevnom životu – drugim rečima ne skrivaju se. Gejeve ćete sretati u školi, na poslu, na ulici... itd, ovde se svake godine u većim gradovima održavaju gej parade, svaki veći grad ima i svoju gej četvrt (u Čikagu npr. čuveni "Boystown") i tako dalje... mislim da ste shvatili poentu – vežbajte toleranciju već sada.

Iako ovde uživamo mnogo veća prava i slobode nego što smo imali dok smo živeli u Srbiji (ni i u drugim balkanskim zemjama nije mnogo bolje), borba za jednakost i ljudska prava traje i u Americi. Tome ću posvetiti moj prvi post na ovu temu:

Ono što je trenutno u žiži interesovanja, pogotovo gej ljudi, je već zaveršeno dvodneno saslušanje argumenata za i protiv legalizacije istopolnih brakova pred Vrhovnim sudom SAD-a. Saslušanje je završeno, ali debate, kako javne, tako i privatne ne jenjavaju. Sud pre kraja juna treba da presudi o ustavnosti dva zakona: kalifornijskog Zakona o zabrani gej brakova, tzv. "Proposition 8" i federalnog Zakona za odbranu braka - skraćeno DOMA iz 1996. godine, kojim se brak definiše kao veza između jednog muškarca i jedne žene. DOMA uskraćuje istopolnim parovima određene federalne beneficije, kao što su državne penzije za udovce odnosno udovice i poreske olakšice garantovane supružnicima u heteroseksualnim brakovima. Vrhovni sud razmatra da li taj zakon uskraćuje gejevima ustavne garancije na jednaku zaštitu pred zakonom.

U SAD postoji tradicija nemešanja federalne države u osetljive slučajeve, kao što je to bio slučaj 1967. godine kada je Vrhovni sud ukinuo zabranu brakova među različim rasama, ili 2003. godine kada je poništio oduluku teksaških sudova koji je gej brakove proglasio krivičnim delom, ali ovog puta učiniće svojevrsni pravni presedan i stati u odbranu prava na sklapanje gej brakova time što administracija neće iznositi argumente koji bi branili ovaj zakon odobren od strane Kongresa. Vlada će, takođe, u tom postupku braniti stav da kalifornijske vlasti nisu nadležne da zabrane istopolne brakove.

Iako je 1996. godine donet taj omraženi savezni Zakon za odbranu braka - DOMA, devet saveznih država dozvoljavaju istopolne brakove, i to: Konektikat, Ajova, Mejn, Merilend , Masačusets, Nju Hempšir, Njujork, Vermont, Vašington i distrikt Kolumbija, kao i tri indijanska plemena. Pored toga, Rod Ajlend priznaje istopolne brakove sklopljene u drugim jurisdikcijama. Zatim: Kalifornija, Kolorado, Delaver, Havaji, Ilinois, Nevada, Nju Džersi, Oregon, Rod Ajlend i Viskonsin uveli su "civilno partnerstvo" za istopolne parove koji obuhvata slična, ako ne i ista, prava i obaveze kao i brak, ali se ne zove tako.

Pored toga što smatramo da je ovo istorijski događaj za LGBT populaciju i našu borbu za jednakost i poštovanje ljudskih prava – mi, LGBT imigranti, očekujemo i jednu stvar više od ove sudske odluke: Ako se istopolni brakovi priznaju na federalnom nivou, to što sa sobom donosi određene federalne beneficije, koje sam već gore naveo. U federalnu jurisdikciju spada i imigracija, pa se nadamo da će u skoroj budućnosti biti moguće da brakom sponorišemo svoje partnere prilikom imigracije, a ne da se dovijamo na razne druge načine da bi mogli da ostanemo zajedno (u slučaju kada jedan partner, na primer, dobije GC na lutriji).

O ovome smo malo već i diskutovali na ovoj temi.

Na kraju, vama gay i gay-friendly narode koji se spremate za Čikago - da poručim da i ovde postoji poprilično velika "naša" LGBT populacija. Kad kažem "naša" mislim ex-Yu. Nije, verovatno, toliko brojna kao možda u Njujorku ili San Francisku, ali je veoma zanimljivo i garantujem da vam neće biti dosadno. Za vas koji ste me kontaktirali na PP, obećavam da ću pisati konkretno o gej životu u Čikagu, Njujorku i DC-ju (tu sam do sada živeo), a vi pišite o životu i iskustvima u svojim gradovima/mestima. Ono što ćete svi novopridošli primetiti je da se ovde "mnogo lakše diše", prestaćete vrlo brzo da razmišljate da li je bezbedno da dečka/devojku uhvatite za ruku ili poljubite na javnom mestu.

Žani hvala na avataru podrške: Thanks for seeing red!
__________________
2010EU00001xxx
U.S. citizen

Last edited by Sima; 31.03.2013 at 02:55.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Najjeftinije države i gradovi za život u USA zanesena Lokacije u USA 37 09.11.2018 18:28
Koliko košta život u Americi dreadnot Vodič za emigrante 289 01.01.2018 08:35
Posao,djeca i život Bullet4MySelf Vaša strana 8 14.11.2012 21:29
Život na Balkanu hope Vaša strana 27 18.05.2012 12:02
Varijante za život u USA - Studiranje Mikimax Vaša strana 46 22.04.2012 02:04

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 11:15.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.