ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Healt Insurance u Usa/Benefits » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #41  
Staro 09.09.2020, 11:00
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Nemas ti neki izbor od poslodavca, ako imaju tu opciju za osiguranje vec imaju firmu sa kojom saradjuju i na tebi je samo izbor da li ces jeftinije ili skuplje mesecno osiguranje. Kod mene je u firmi prvi paket besplatan, drugi paket je se placa nesto smesno.
Razlika je u deductible kod besplatnog paketa je 2000$ kod paketa koji se placa je 1000$. U zavisnosti od firme imas i zubno i ocno osiguranje, to ti ne ulazi u "zdravstveno".


Ukratko, osiguranje je velika prevara, imas recimo deductible 2000$, pokrice 70%/30% osiguranje/ti. I imas maksimalni out of pocket koji mozes da platis. I naravno copay tj participaciju.


Znaci odes kod doktora, slomis ruku recimo i kosta te sve ukupno 5000$. Ti prvo placas 2000$ sam iz svog dzepa i tek kada ispunis taj deductible od 2000$ osiguranje pocne da placa. Ali ne placa 100% vec recimo 70% u zavisnosti kakvo ti je osiguranje. Naravno kada dostignes taj deductible u kalendarskoj godini svaki sledeci put osiguranje odmah pocinje da placa.

Ovaj paket recimo kod mene sto se placa sve je isto samo deductible je 1000$ i sad ja ako moram da platim 40$ na svake dve nedelje to mi dodje 1040$ sto je isti k, 2000$ ili 1000$+26x40$.

Osiguranje je dobro za hronicne bolesnike i za trudnocu porodjaj. Da ga neko sam placa. Moja tasta ima 60 god sad, i ima prava da ide u penziju ranije ali za period od 60. do 65. godine nema osiguranje dok ne dobije sa 65. medicare. Mesecno je oko 1000$ za nju osiguranje, uzasno skupo. Jer te gledaju samo kroz statistiku, imas toliko godina i ti si rizican iako si zdrav kao dren i nemas istoriju bolesti.

Ovo je ukratko jako prosto objasnjeno.


Naravno osigranje moze da se kupi i na trzistu ako je neko nezaposlen ali to je tek bacanje para, recimo minimalno 10 000 bi trebalo da platis za god dana kada saberes mesecno + visok deductible koji je 5000-7000$ i na kraju svoj deo pokrica da bi osiguranje nesto platilo.

Dobra stvar osiguranja da su prevetivni pregledi besplatni, jednom godisnje sistematski sa kompletnom krvnom slikom i svim onim glupostima mineralima i vitaminima. Zubno pokriva dva godisnja pregleda i ciscenje kamenca plus snimanje kompletne vilice valjda svake dve godine, ocno jednom godisnje plus odredjen iznos za naocare ili sociva.


Mozda malo grupo zvuci da je osiguranje prevara, ali kad vidis racune skapiras to. Npr meni su analize za krvnu sliku bile 440$ i naravno to je sve pokriveno ja dobijem samo racun za arhivu. I onda na tom racunu vidim da je osiguranje pristalo da plati samo 44$ za tu uslugu i da je to ovima ok. Znaci dali im 90% popusta. I to je sve ok. Ali da se ti pojavis sa kesom ne bi ti dali te analize za 200$ da uradis.

Ili ocno meni je besplatano za mene i zenu, a poslodavac moj placa 11$ dvonedeljno za nas dvoje. To je 286$ za godinu dana sto plate. Za te pare mi dobijemo dva pregleda koja kostaju bar 100$ po osobi, sociva koja su oko 200$ za zenu i recimo uzmem svake dve godine naocare okvir do 130$ plus stakla su recimo oko 100$. I svake godine zastitne naocare. Sve to je za dzabe sto sam nabrojao za mene i zenu.

Za dve godine ukupno pregledi 400$, sociva za dve god 400$ naocare 230$ i za dve godine zastitne naocare 190$ Znaci za placenih 572$ premije dobijes 1220$. Ko tu pere pare, zavrce i muti ti meni reci.
Reply With Quote
  #42  
Staro 09.09.2020, 11:12
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik SRBghost Prikaz poruke
Platio sam 300$ za citizenship za nas troje (po 100$ za svakoga). Znam da se inace ovde, u NY, placa po 800 (ili mozda cak i vise) po glavi, ali ja sam platio 300$ u union legal assistance i oni zavrsavaju sve ostalo.
Dokle si stigao sa procesom za drzavljanstvo, je l si na kraju dodatno placao nesto i da li mozes da kazes razlog koji je naveden za izbegavanje placanja takse?

Hvala za info
Reply With Quote
  #43  
Staro 09.09.2020, 13:34
neus neus je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 26.02.2019
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Crna Gora
Poruke: 222
Nepromenjeno

@mveruovic
Hvala na ovako detaljnom postu, puno stvari je sad jasnije.

Jos uvijek mi doduse nije jasan ovaj dio oko deductuble i co-pay. U kojim slucajevima se "aktivira" taj deductible? U smislu, ako odem na redovni yearly checkup ili odem da vadim nalaze krvi, da li ja placam to ako nisam ispunio deductible za tu godinu? U principu zanima me da li se to odnosi iskljucivo na bolnicko lijecenje, ili i na sve druge vrste medicinskih usluga, pa cak ako je to i obicna posjeta specijalisti?
__________________
DV2019 - Has not been selected
DV2020 - SELECTED
CN: 2020EU00046XXX
DS-260: 15. Nov 2019.
Poslata dokumenta: 15. Nov 2019.
Prebacio se na AOS: 25. Apr 2020.
Ostatak AOS procedure: http://www.zelenalutrija.com/forum/s...4&postcount=29
Reply With Quote
  #44  
Staro 09.09.2020, 14:09
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Osim godisnjih pregleda preventivnih sve ostalo placas, uglavnom je 20-30-40$ svaki put kad odes kod doktora opste prakse sta god da si radio to je kao kod nas sto je bilo 50 kinti participacija u domu zdravlja, svaka poseta toliko participacija. Kod specijalista isto ako ides, imas neki problem i ides na 10 pregleda za 5 meseci svaki pregled placas copay. Participacija za specijalistu je oko 50-70$. Ako imas neke rendgen snimke Opet, ogradjujem se da sve zavisi od osiguranja i nivao pokrivenosti ali to je ovako jako prosto receno.
Ti taj deductible moras da ispunis da bi osiguranje ucestvovalo u placanju, svake godine se resetuje.

Neke firme imaju svoje klinike, recimo ja na poslu imam svoju kliniku tj ordinaciju i kako oni kazu ovde "primary care", zato ne placam copay za te posete, mada nikad nisma ni isao. Zato je meni sve to bzvz a svi kazu kako je kao to wow beneficija, osim ako nisi hipohondar onda ti to nista ne znaci u zivotu.


Mozda ti bude lakse ova fotka da razumes u tri koraka sa mog portala
Reply With Quote
  #45  
Staro 09.09.2020, 14:21
neus neus je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 26.02.2019
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Crna Gora
Poruke: 222
Nepromenjeno

Kapiram, nije mi bilo jasno ovo oko max-out-of-pocket.

Jos jedno pitanje: razmjera koliko placas ti a koliko osiguranje nakon sto si presao deductuble, a nisi jos postigao max out-of-pocket iznos, od cega zavisi? Je li ona fiksna i definisana planom koji si kupio (tipa 70/30) ili to zavisi od intervencije, vrste posjete itd?
__________________
DV2019 - Has not been selected
DV2020 - SELECTED
CN: 2020EU00046XXX
DS-260: 15. Nov 2019.
Poslata dokumenta: 15. Nov 2019.
Prebacio se na AOS: 25. Apr 2020.
Ostatak AOS procedure: http://www.zelenalutrija.com/forum/s...4&postcount=29
Reply With Quote
  #46  
Staro 09.09.2020, 14:29
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Zavisi iskljucivo od plana koji si uzeo tj koji ti nudi firma, i to je 70/30 80/20 ili u najboljem paketu 90/10, taj poslednji ima moja zena i besplatan je za nju od firme, al mislim da kosta bar 1000$ mesecno, ona ima BCBS. Za moj paket kod Cigne poslodavac placa 8000$ godisnje, zubno 750$ i ocno 280$. Ludilo koje cene, za dve godine sam bio 2 puta kod doktora, i to je to. Citavih 16 000$ za dve posete.
Reply With Quote
  #47  
Staro 09.09.2020, 14:37
neus neus je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 26.02.2019
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Crna Gora
Poruke: 222
Nepromenjeno

Bas brutalne cifre, al onda opet, jebem li ih, placam car insurance za raspalog forda iz 2008 mjesecno $165, tako da ajde
__________________
DV2019 - Has not been selected
DV2020 - SELECTED
CN: 2020EU00046XXX
DS-260: 15. Nov 2019.
Poslata dokumenta: 15. Nov 2019.
Prebacio se na AOS: 25. Apr 2020.
Ostatak AOS procedure: http://www.zelenalutrija.com/forum/s...4&postcount=29
Reply With Quote
  #48  
Staro 09.09.2020, 14:39
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

To je bas brutalna cena, moguce ako ti je dozvola ispod godinu dana, meni je sad za na auto, Honda Accord 2019 kasko osiguranje mozda 70$ mesecno kad preracunam u mesecima jer placam na 6 meseci.
Reply With Quote
  #49  
Staro 09.09.2020, 15:22
neus neus je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 26.02.2019
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Crna Gora
Poruke: 222
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mveruovic Prikaz poruke
To je bas brutalna cena, moguce ako ti je dozvola ispod godinu dana, meni je sad za na auto, Honda Accord 2019 kasko osiguranje mozda 70$ mesecno kad preracunam u mesecima jer placam na 6 meseci.
Registrovano na stranu vozacku, jer penal nisam bio sposoban godinu dana da se nakanim i uzmem americku.
Gdje zivis ti? Mislim da ima veze i sa lokacijom, NJ je jedna od skupljih drzava kada su u pitanju osiguranja za auta.
__________________
DV2019 - Has not been selected
DV2020 - SELECTED
CN: 2020EU00046XXX
DS-260: 15. Nov 2019.
Poslata dokumenta: 15. Nov 2019.
Prebacio se na AOS: 25. Apr 2020.
Ostatak AOS procedure: http://www.zelenalutrija.com/forum/s...4&postcount=29
Reply With Quote
  #50  
Staro 08.12.2020, 10:38
SRBghost SRBghost je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 03.10.2013
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 583
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mveruovic Prikaz poruke
Dokle si stigao sa procesom za drzavljanstvo, je l si na kraju dodatno placao nesto i da li mozes da kazes razlog koji je naveden za izbegavanje placanja takse?

Hvala za info
U proceduri smo, a taksu placa sindikat. Mislim da se sada ceka background check.
__________________
DV-2015 - prvi put, 2 prijave - IZVUCENI
22.05.2014. - popunjeni formulari
19.02.2015. - lekarski
24.02.2015. - intervju/odobrene vize/Administrative processing
26.03.2015. - konacno stigli pasosi (sa vizama)
28.03.2015. - kupljene karte
24.06.2015. - NYC resident
01.04.2016. - Garden State
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Dental Insurance wolf Vodič za emigrante 5 20.01.2016 03:16
Liability Insurance (Osiguranje od auto-odgovornosti) snowflake Vaša strana 23 05.04.2013 21:52

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 14:15.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.