ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 09.10.2010, 20:35
TheRealRocknRolla TheRealRocknRolla je offline
Drug član
 
Datum prijave: 13.09.2010
Poruke: 35
Nepromenjeno 1 Ohio school, 4 bullied teens dead at own hand

http://www.msnbc.msn.com/id/39578548...ting?GT1=43001
Reply With Quote
  #2  
Staro 11.10.2010, 04:51
wrath:of:the:lich:king's Avatar
wrath:of:the:lich:king wrath:of:the:lich:king je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.11.2008
US lokacija: Ohio
YU lokacija: Vojvodina
Poruke: 279
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik TheRealRocknRolla Prikaz poruke
Jako zalosno. Evo upravo na CNN-u ide AC 360 na istu temu. Izgleda da ima bas dosta dosta dece koja prolaze kroz ovo.. Da li se neko seca ovoga kod nas u skolama? Pre? ovo neko ludo vreme doslo...
__________________
U Americi od 19.03.2009.
Reply With Quote
  #3  
Staro 11.10.2010, 05:12
TheNenad's Avatar
TheNenad TheNenad je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.09.2009
YU lokacija: True north of Serbia
Poruke: 241
Nepromenjeno

Bilo je ovoga i pre, mada ne u ovolikoj meri... Nije da posebno krivim nekoga, ali podrazumeva se da tu ima krivice sa svih strana. Kriva je škola što nije sankcionisala dotično ponašanje, krivi su roditelji osoba koji su činili zlostavljanje, a krivi su i roditelji koji nisu primetili ćerkino ponašanje na vreme.

Da se ne lažemo, klinci su male komunjare... sve mora da bude isto kod njih. Ne može da neko nema dobre patike, da nema dobar mobilni, da ima preterano drugačiju frizuru, da ima ožiljak, da ima klempave uši, itd. Zato su tu roditelji da se međusobno dogovore o potrebi mobilnih telefona, o potrebi skupih patika i najvažnije o rešavanju problema bullyinga. Spakovati dete i poslati ga u školu nije kraj obaveza za taj dan.

Pustiti dete da misli da je samo u ovom svetu i da je odlazak u školu pakao je neviđena greška. Još veća greška je ne ukazati detetu da ne vredi nimalo sebi uskratiti život zbog nekih paćenika. Ja sam isto imao problema sa tim paćenicima... neki su postali narkosi, neki kopaju jame, neki su i u zatvoru... Zaslugom mojih roditelja nisam im pridavao previše pažnje, i bili su u pravu. "Sticks and stones..." princip.

A što se tiče smejanja sirotoj devojci na sahrani... e, to već prelazi svaku granicu i zahteva psihijatrijsko ispitivanje. Tu već nešto gadno nije u redu.

Što kaže jedna komentatorka:
Citat:
Bullying is harassment and I believe it should be a crime. As adults, we don't have to tolerate being harassed. We can file a restraining order and/or have a bully charged with harassment. So why should it be treated differently if you are not 18 years old and out of high school? There will always be bullies (in and out of school) but maybe if there were legal ramifications, there would be fewer bullies and less suicides among our youth. We owe it to our children to do something about this.
Reply With Quote
  #4  
Staro 11.10.2010, 09:07
Score's Avatar
Score Score je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
US lokacija: San Francisco Bay
YU lokacija: Beograd
Poruke: 448
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik TheNenad Prikaz poruke
Bilo je ovoga i pre, mada ne u ovolikoj meri... Nije da posebno krivim nekoga, ali podrazumeva se da tu ima krivice sa svih strana. Kriva je škola što nije sankcionisala dotično ponašanje, krivi su roditelji osoba koji su činili zlostavljanje, a krivi su i roditelji koji nisu primetili ćerkino ponašanje na vreme.

Da se ne lažemo, klinci su male komunjare... sve mora da bude isto kod njih. Ne može da neko nema dobre patike, da nema dobar mobilni, da ima preterano drugačiju frizuru, da ima ožiljak, da ima klempave uši, itd. Zato su tu roditelji da se međusobno dogovore o potrebi mobilnih telefona, o potrebi skupih patika i najvažnije o rešavanju problema bullyinga. Spakovati dete i poslati ga u školu nije kraj obaveza za taj dan.

Pustiti dete da misli da je samo u ovom svetu i da je odlazak u školu pakao je neviđena greška. Još veća greška je ne ukazati detetu da ne vredi nimalo sebi uskratiti život zbog nekih paćenika. Ja sam isto imao problema sa tim paćenicima... neki su postali narkosi, neki kopaju jame, neki su i u zatvoru... Zaslugom mojih roditelja nisam im pridavao previše pažnje, i bili su u pravu. "Sticks and stones..." princip.

A što se tiče smejanja sirotoj devojci na sahrani... e, to već prelazi svaku granicu i zahteva psihijatrijsko ispitivanje. Tu već nešto gadno nije u redu.

Što kaže jedna komentatorka:
Apsolutno. Ovo je horor prica koja se moze desiti nenadano bilo cijoj deci. Licno ne mislim da sve zavisi od "skupih patika" sindroma, mada to ima ogroman uticaj. Stvar je u tome kakav stav deca zauzmu u odredjenoj situaciji, iz kakve porodice dolaze, kolicina njihovog samopouzdanja koje iz njih odise, a to se ne moze svesno nauciti, deca to preuzimaju od roditelja, potpuno nesvesno. Sve se racuna, sta kazes, kako kazes, kome kazes ili ne kazes, kako govoris - akcent, kako se kreces, gledas...ma strasno...ukoliko ne upadas u semu cool ponasanja, gotov si. Ukoliko sam pokusas da branis svoju decu, to ce samo pogorsati situaciju u njihovom drustvu, kada ti nisi tu. Moramo nekako nauciti decu da se, i fizicki, odbrane sami od takve druge dece, i da njihove zle komentare, koliko je to moguce, ne uzimaju k srcu. Ja sam bio takodje "zrtva" u skoli i znam kako se takvo dete oseca, i kako utice na volju za ucenjem i uopste da se ide u skolu gde postoje samo problemi. Moja deca, npr. imaju od 4. godine trening u Martial arts, i ja cu uciniti sve sto je u mojoj moci da ih pripremim za izazove skole, i to ne samo intelektualne. Mislim da se uopste ne mozemo osloniti na vlasti da o tome brinu jer su se u svakoj zemlji, posebno u USA, pokazali nekompetentnim.
__________________
Score
Reply With Quote
  #5  
Staro 11.10.2010, 22:36
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Tuzno je sve to sto se desava.... ja nisam psiholog, niti mogu bilo kakvim "dokazanim" teorijama da potkrepim svoje tvrdnje - ali bih da vas ipak pitam: ne cini li vam se da su ova danasnja deca daleko slabija od nas kad smo bili u njihovim godinama i ne cini li vam se da je danasnja tehnologija dosta uticala na to?

Da pojasnim - svega ovoga je bilo i kada sam ja isla u skolu, a verujem i mnogi od vas. Ali - resenje kako treba da reagujemo na mnoge probleme dobijalo smo iz sopstvenih iskustava i analizirajuci prethodne dogadjaje. Nismo donosili zakljucke na osnovu izjava "virtualnih" prijatelja koji mozda govore istinu a mozda i ne, nismo provodili sate uz koje kakve "reality" emisije nego smo gledali Opstanak, Mali i Veliki skolski program, Igre bez granica... Mi smo na tv provodili maksimalno sat vremena dnevno, veceri i vikende smo provodili napolju sa drustvom iz komsiluka. Ako se desi "kvar", niko nas nije snimao i prikazivao na "you tube", niti olajavao do besvesti na FB... cuje se ogovaranje, ti kazes nije tacno i to je to...popizdis, posvadjas se, otplaces ili ne - i sve to prodje... Zezali smo i mi svakog ko je debeo, ima veliki nos, klempave usi, grozne bubuljice ili whatever - za patike i farmerice nije bilo reci, jer smo bili u uniformama a one sve iste (u LA se u skolama i sada nose, pogotovo u privatnim da se deca ne bi statusno razlikovala). Da nam je bilo lako – nije. Ni manje ni vise nego deci i omladini sada.

Ja sam se potukla sa drugaricom iz odeljenja u sestom razredu – dva puta veca od mene, bezobrazna, nevaspitana, glupa. I svi su to tolerisali – neki i zato sto je trenirala dzudo. E, kad je jednom preterala – dobila je i modrice, i stolice, i klupu i pocupanu kosu i sve ostalo. I dan danas mi nije zao – nikad to vise nisam uradila jer sam znala da je pogresno, ali me niko posle toga nije ni izazivao. Dobila sam ukor direktora, kod kuce mesec dana ne izlaska iz sobe (nema TV, nema Politikin zabavnik, nema drustvo, telefon, posete). Ali – niko nas nije snimao, nije visilo na internetu, bilo i proslo. Ja sad ovo ne mogu ni da zamislim kakav je osecaj kad te neko usnimi i za dva dana celi svet moze da zna za tebe.

Cim je dete tuzno – depresivno, daj kod lekara. Ko je bre mene pitao jel’ sam depresivna ili nisam?! Kakvi lekovi?! Cuj depresivni – rade bre hormoni pa razbijaju. Znam naravno da ima i kriticnih slucajeva, ali uglavnom nisu – nase “nece da uci” je sada “Attention Deficit Disorder” molim te, strasan problem, jadno dete... Po ovoj sad logici trebalo je jos u 15 da skacem sa mosta jer sam popila samarcinu ko vrata kad su me moji cekali ispred stana i videli da me “neko” prati kuci? O drugim stvarima da i ne pricam, mnogo ozbiljnijim nego sto je to. Ne znam sta da kazem, nemojte me shvatiti pogresno – ne umanjujem problem, samo pokusavam da provalim sta se to toliko izmenilo u odnosu na period od pre 20 godina.. Zar je ovde biti gay teze nego u Srbiji? Zar su ovde deca podmuklija nego u Srbiji? Zar je ovde teze biti dete nego u Srbiji? Ja sad da kazem – ajde da pricam sa detetom, jer sa mnom niko nije, ali onda razmislim – pa ja nemam pojma kako se i sta se radi sa ovim FB i ostalim problemima. Ja to sto mogu da prenesem nema veze sa mamom od bivse drugarice koja izmisli profil na FB da osveti cerku, to sto ja znam je gledanje coveka u oci i ocenjivanje da li je govno ili nije. Za ovo sve ne znam sta da kazem. Da zabranim i FB, i youtube, i telefon - i to ne ide...ni nama nisu mogli da zabrane sta su hteli i cega su se plasili...Mogu samo da se nadam da mi dete bude jako i pametno.
Reply With Quote
  #6  
Staro 12.10.2010, 17:03
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Slazem se sa jednim delom, a to je da internet fenomen nije kod nas postojao i danasnji roditelji ne znaju kako da reaguju na to. Ali treba pomenuti i da smo mi morali raditi domaci. Pa kada ti dodje referat, a ti vijaj komsije, pa ko kakvu enciklopediju ima i sl. Danas dete dobije domaci, progugla za 5 minuta i za 10 min eto....gotovo sve. Slobodnog vremena koliko hoces, a onaj zanimljivi deo istrazivanja nepostoji.
Sto se ADD tice, odredjena deca imaj problem sa paznjom i koncentracijom. Ne vidim zasto bi se to resavalo batinama i kaznama. Nije svako rodjen da bude streber i licno smatram da nacin ucenja koji se primenjuje u skolama je krajnje idijotski. Ja ne znam kako je u Americi, ali znam kako je bilo tamo gde sam isao u skolu. Fakat je da neka deca nece da uce, ali postoje i ona koja jednostavno imaju problem sa koncentracijom....ako danasnja medicina to smatra problemom i ima resenje, zasto roditelji ne bi pomogli.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #7  
Staro 12.10.2010, 17:25
Score's Avatar
Score Score je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
US lokacija: San Francisco Bay
YU lokacija: Beograd
Poruke: 448
Nepromenjeno

Da, sve to stoji sto ste rekli ali mislim da je tema ovde kako zastititi dete od skolskih siledzija, kako zapravo znati da dete ima takvih problema jer ono vam NECE rece jer ga je stramota! Nije samo dosada i lenjost razlog za ne ucenje, radi se i o nesposobnosti ucitelja/profesora da dete zainteresuje za predmet a najbitniji je vec pomenuti momenat da dete voli da ide u skolu jer ce tamo naici na prijateljsku atmosferu i drugove, a ne na bojno polje i moci ce da se mirno koncentrisu na ucenje. A to je nesto sto dete samo mora svojim ponasanje za sebe da stvori - tu mu direktno ne mozemo pomoci, samo indirektno pripremajuci ga na nacin na koji svi smatramo najboljim za izazove skole. Nekome uspe, a nekome bas i ne, nazalost. Kao da su zaboravili vreme kada su oni bili u istoj kozi (roditelji). Trebalo bi organizovati neko savetovaliste na nivou obdanista koje bi se bavilo ovom temom na profesionalan nacin, jer ovo je veoma ozbiljan problem.
__________________
Score
Reply With Quote
  #8  
Staro 12.10.2010, 18:42
TheRealRocknRolla TheRealRocknRolla je offline
Drug član
 
Datum prijave: 13.09.2010
Poruke: 35
Nepromenjeno

Generalno problem u Srbiji je premalo rada. Skola vise nije obimna i zahtevna k'o sto je nekad bila. Roditelji u trendu sa vremenom, sve manje obaveza i rada deci.
Rezimiram, u skoli nista kod kuce jos gore + "uticaj zapada" + mediji + bolesti savremenog drustva to je dobitna kombinacija.
Sta ce onda nego da besne !
Riba od glave smrdi.
Reply With Quote
  #9  
Staro 12.10.2010, 18:51
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Batine - daleko bilo, ne verujem u taj sistem "podsticanja" na ucenje, niti na bilo sta drugo.

Medjutim, ocekivati da svi profesori imaju dobru prezentaciju i pristup svakom uceniku koji pali bas kod tog ucenika je utopija. Utopija je ocekivati i da ce svi roditelji poceti da se posvecuju svakom problemu svoje dece. Utopija je i da pojedina deca mogu da se nauce ili sprece da maltretiraju drugu decu.

Kao prvo, nije svako dete na istom nivou - neka deca jednostavno ne mogu da savladaju gradivo dalje od prosecnog (70 - 80%) bez obzira na nacin prezentacije. Svi mi volimo svoju decu, ali neka deca jednostavno ne mogu bolje. U prosveti je oduvek bilo pitno prilagoditi predavanja za "vecinu" - na zalost, tu ako ne postoje dodatna predavanja za decu koja "zaostaju" (u Americi se drugacije testiraju deca koja imaju problema sa ucenjem - disleksija, ADD i tako dalje) kao i za "naprednu" decu (advanced classes), onda ta deca "trpe". Cilj je dakle da vecina nauci. Situacija - 30 studenata, cas fizike. 10 studenata je zavolelo fiziku i dobro uci jer vole profesora. 10 studenata je vec uveliko odusevljeno fizikom i pre ovog casa, ali je raspon ocena sarolik. 6 studenata voli istoriju i nema tog pristupa kojim profesor moze da ih zainteresuje. 4 studenta nije intelektulno sposobno da savlada gradivo. U grupi nikad nece da se desi da svi budu podjednako zadovoljni. Uvek ce nekom nesto da smeta i nikad nece biti idealno.

Ono dete koje tuce decu u skoli, bice uhvaceno i kaznjeno. Mislim da su problemi kod drugih situacija - ne kad se deca tuku, vec kad trpe konstantno psihicko maltretiranje i ponizavanje. Sto se tice medicine (@dreamerns), naravno da postoje situacije kad bi trebalo i kad mora. Na zalost, pola dece je izdrogirano bez potrebe...kao uostalom i pola stanovnistva Srbije - samo pogledati koliko bensendina se prodaje. Da li se to radi jer se nema vremena za terapije, ili roditelji tako skracuju citav postupak - zaista ne znam. Razgovor sa pedagogom i/ili psihologom daleko vise pomaze, a mislim da su deca spremnija da se potpuno otvore o svojim osecanjima pedagogu/psihologu nego roditeljima (kad su problemi te vrste u pitanju).

Znaci - slazem se potpuno. Situacija je alarmantna, i mora da se pod hitno deluje po tom pitanju. Nadam se da ce strucnjaci imati bar neke predloge prevencije u skorasnje vreme. Inace, ode u djavola ona stara "Od kolevke pa do groba, najlepse je djacko doba"

p.s.
"Uticaj Zapada"? To postoji nesto selektivno - tj. ono sto ne valja, to se brzo zapati (inace Srbi nisu bili takav narod, daleko bilo) - a ono sto valja se ne prima na nas mentalitet? Ako moze definicija - zahvaljujem .
Reply With Quote
  #10  
Staro 12.10.2010, 20:58
TheRealRocknRolla TheRealRocknRolla je offline
Drug član
 
Datum prijave: 13.09.2010
Poruke: 35
Nepromenjeno

Nista od toga samo zapazam ponasanje klinaca u svom okruzenju.
Skola je izgubila svaki znacaj kako obrazovne tako i vaspitne ustanove citaj. jednostavno se kroz nju prolazi, ne umaraju decu suvise niti se trude da ih obavezu najobicnijim domacim z.
A kod kuce jos kud i kamo losije, izelzavanje nema nekih aktivnosti kucanskih.
Ja sam barem tako vaspitan prvo sve da se zavrsi od zadatih aktivnsoti pa onda igranka ali toga vise nema.

Situacija> klinka od 9 godina do tog uzrasta se jos gledaju crtani filmovi.
Zove je Keve sa terase da dodje kuci na rucak !
Klinka "Necu, ja imam svoju licnost i svoje Ja" cvrc

Generalno previse je energije u svim tinejdzerima koja mora da se usmeri na pravu starnu, da s e ne bi desavalo ono sto se desava.

to je pojenta moje price
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Pozdrav iz Ohio-a! wrath:of:the:lich:king Vaša strana 3 26.10.2009 09:41
Cleveland, Ohio Inside@22 Lokacije u USA 7 12.03.2009 12:15

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 21:59.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.