ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Fargo, North Dakota » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Zatvorena tema
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 20.11.2009, 05:16
Gringo Gringo je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.09.2008
Poruke: 73
Nepromenjeno Fargo, North Dakota

Buduci da sam vec neko vrijeme (ne)opravdano odsutan s foruma pokusacu da kroz pricu o svom iskustvu s Fargom, ND pokrijem i neka teme (trazenje posla, bezbjednost...) o kojima se na ovom forumu raspravlja u posebnim temama.

Dakle, nakon priprema za odlazak koje nisu bile ni malo jednostavne i oprastanja s dragim ljudima konacno smo, nakon vise od 20 sati putovanja od Zagreba preko Londona i Cikaga, supruga i ja stigli u Fargo 25.9. Fargo je najveci grad Sjeverne Dakote, kazu da ima nesto vise 100 000 stanovnika i uzasno hladne i duge zime. Ovaj grad smo izabrali iz dva razloga: 1. moja supruga tu ima tetku koja nas je sa svojom porodicom docekala i kod kojih smo boravili prvih mjesec i kusur dana; i 2. zbog posla koga u Fargu, kako su nas uvjeravali internet i rodbina, ima za razliku od drugih dijelova zemlje.

To da je hladno uvjerili smo se vec nakon nekoliko dana kada je pao prvi snijeg. Datum je bio 2. oktobar! Inace, grad se nalazi u ravnici- okolina me najvise podsjeca na Vojvodinu i Madjarsku- tako da duvaju neki cudni hladni vjetrovi. Cak i kad je temperatura uveliko iznad nule imate osjecaj da je bar 5-6 stepeni hladnije. Kao i ostali americki gradovi (bar sam ja tako shvatio) i Fargo se prostire na velikoj povrsini sto znaci da se bez kola zaista ne moze nista. Mi smo pocetkom oktobra kupili Ford Taurus '99. koga smo platili 2600$, uz sta treba jos dodati i ukupno oko 450$ za polugodisnje osiguranje, prevod vlasnistva i registraciju. Ovo sam ja poceo da pravim uvod za dio o troskovima zivota u Fargu . Na osnovu onoga sto sam cuo, a buduci da nemam vlastitog iskustva s drugim americkim gradovima, Fargo spada u jeftinije gradove. Stan koji supruga i ja iznajmljujemo je one-bedroom, prostran je, za lokalne prilike nalazi se na vrlo pristojnoj lokaciji a nama je i na walking distance od posla, i placamo ga 635$. U tu cijenu su ukljuceni i grijanje, voda, topla voda, smece i garaza a na nama je da platimo struju (20ak dolara) i internet i kablovsku (60 i kusur dolara kod nekog lokalnog provajdera). Za forumske IT-jevce: Speedtest mjeri 0.8MB upload i izmedju 4 i 5MB download i za sad radi bez ikakvih problema- kuckuckuc.

Sto se tice bezbjednosti (a i nekih drugih stvari), po onome sto sam ja vidio Fargo je jedan dosta dosadan grad. Kazu lokalci da je situacija prije bila jos i bolja ali da su u posljednje vrijeme dosljaci s juga, koji su ovamo stigli u potrazi za poslom donijeli i posla policiji u Fargu.

Dakle, posao! Supruga i ja imamo slicno radno iskustvo i slicno obrazovanje pa smo slali aplikacije na slicne poslove. Ispostavilo se da je prva aplikacija koju smo poslali jednoj agenciji za zaposljavanje urodila plodom, i to za oboje! Prvo su nam poslali po jedan set online testova iz razlicitih vjestina (language, maths, office administration, typing, IT...), koje smo mi kako izgleda dobro uradili pa smo onda isli na intervjue u agenciji da bi nas vec poslije dva dana iz agencije poslali na intervju u jednoj velikoj firmi. Kad su nam javili da smo oboje dobili posao...neopisivo. U medjuvremenu su suprugu kontaktirali i iz jedne skole za posao nekog asistenta u nastavi ali kako je ovo vec bilo gotova stvar samo im se zahvalila do naredne prilike. Tako smo prosle sedmice poceli i da radimo- u stvari prvo treba da zavrsimo obuku koja je takodje placena a nama je formalno poslodovac ona agencija tako da prvih nekoliko mjeseci ne mozemo ni razmisljati ni o kakvim benefits.Posao je manje vise cista administracija i nije nesto pretjerano zanimljiv ali nam je satnica dvocifrena (doduse, jako malo dvocifrena) i za pocetak smo i vise nego zadovoljni. Ono sto sam ja primijetio prateci silom prilika trziste rada u Fargu je to da ovakvih i drugih poslova sa satnicom izmedju 8 i 15$ izgleda da ima bas dosta dok onih bolje placenih ima manje...ili ja ne pratim prave stranice na netu i ne citam prave novine ;-) Znam da se u gradu i okolini nalaze "postrojenja" Microsofta, CAT-a i pa pretpostavljam da ima posla i za IT-jevce, masince i slicno a i prehrambena industrija je jaka pa bi neki inzenjeri iz te oblasti vjerovatno mogli dobro proci.

Posto sam vec svasta udrobio ovdje, kad bih morao da rezimiram ZA i PROTIV Farga, za ZA bi bilo: mogucnost pronalaska posla, bezbjednost, niski troskovi zivota i to sto grad nije ni previse velik ni previse mali. S druge strane, lose strane su hladna klima; nedostatak bitnijih desavanja- kulturnih, sportskih... bilo kakvih; i udaljenost od vecih gradova. Sve u svemu: da sam zadovoljan ovim sto sam u Fargu vidio i dozivio u ova skoro dva mjeseca- jesam; da bih volio da ovdje zivim do kraja zivota- paaa, ne bas, ali jos godinu ili dvije ne bih imao nista protiv.



Eh, da: kadpricaju o legendarnom "Fargu" brace Koen lokalci o njome govore kao o "THE MOVIE"

Na eventualna pitanja odgovaram cim budem mogao...
__________________
Lokacija: BiH
Case No: 2009EU00017XXX
Prva koverta: 2.6.2008.
Prva koverta poslana u KCC: 9.6.2008.
Prva koverta stigla u KCC: 12.6.2008.
Druga koverta: 6.2.2009.
Intervju u Sarajevu zakazan za 27.3.2009.
Ljekarski pregled obavljen 9.3.2009.

Intervju obavljen i viza odobrena 26.3.2009.

U USA od 25.9.2009.
  #2  
Staro 20.11.2009, 11:10
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Hvala Gringo na iscrpnom prikazu situacije u Fargu, nedostaje mi samo jedan detalj - koja struka je u pitanju, kad ste tako lako dobili posao?
Kad kazesa da ima i industrije hrane, kako je sa industrijom hrane za zivotinje, ima li tu nekog posla?
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
  #3  
Staro 20.11.2009, 14:27
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

zanimljivo...jedan od mojih omiljenih filmova (the movie...hehe)

Na koju foru placas struju samo 20ak dolara ?
  #4  
Staro 21.11.2009, 04:42
Gringo Gringo je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.09.2008
Poruke: 73
Nepromenjeno

@Dreadnot
I supruga i ja smo po zanimanju profesori jezika ali posao koji smo dobili je skoro cista administracija za koju traze samo srednju skolu. Sto se tice tvog drugog pitanja- zaista nisam siguran.

@Lucky
Fora u vezi s filmom je to sto se skoro sve odigrava u Brainardu ali Koenima se ime tog gradica nije dopalo koliko Fargo. Lokalci kazu da su cak i scene koje se zaista odigravaju u Fargu snimljene u obliznjem Grand Forksu jer u Fargu nije bilo dovoljno snijega!!! Sto se tice struje, tu procjenu sam dobio na osnovu racuna za ono nekoliko dana oktobra koje smo proveli u stanu i vjerovatno je dosta tacna jer od struje placamo samo svjetlo i ono sto potrose TV, kompjuter i tehnika u kuhinji- grijanje i topla voda su ukljuceni u kiriju.
__________________
Lokacija: BiH
Case No: 2009EU00017XXX
Prva koverta: 2.6.2008.
Prva koverta poslana u KCC: 9.6.2008.
Prva koverta stigla u KCC: 12.6.2008.
Druga koverta: 6.2.2009.
Intervju u Sarajevu zakazan za 27.3.2009.
Ljekarski pregled obavljen 9.3.2009.

Intervju obavljen i viza odobrena 26.3.2009.

U USA od 25.9.2009.
  #5  
Staro 22.11.2009, 19:38
wrath:of:the:lich:king's Avatar
wrath:of:the:lich:king wrath:of:the:lich:king je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.11.2008
US lokacija: Ohio
YU lokacija: Vojvodina
Poruke: 279
Nepromenjeno

U Ohio struja 20ak $ mesecno
Gringo, bas mi drago da vam je dobro krenulo... Ni nama se ovaj Ohio ne svidja, ali mene pomalo plasi da se nikad necemo preseliti, znas ono kad se ustalis na poslu, potpises ugovor za stan, kupis namestaj, itd. Jedino sto su nama blizu Cikago (3h), Detroit (utakmice, IKEA, burek, Kanada), Klivlend... Samo napred u nove pobede!
__________________
U Americi od 19.03.2009.
  #6  
Staro 28.09.2010, 13:18
steelers's Avatar
steelers steelers je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 30.01.2010
YU lokacija: Nis
Poruke: 103
Pošalji MSN poruku korisniku steelers
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik wrath:of:the:lich:king Prikaz poruke
U Ohio struja 20ak $ mesecno
Gringo, bas mi drago da vam je dobro krenulo... Ni nama se ovaj Ohio ne svidja, ali mene pomalo plasi da se nikad necemo preseliti, znas ono kad se ustalis na poslu, potpises ugovor za stan, kupis namestaj, itd. Jedino sto su nama blizu Cikago (3h), Detroit (utakmice, IKEA, burek, Kanada), Klivlend... Samo napred u nove pobede!
Wrath promeni nick u Ohio hater
__________________
Success!
27.10.2010 20122CQZ1
19.10.2011 20132JN6Z
ali kada toliko zelim da odem odavde

Tako me gusi ovdje sve
  #7  
Staro 30.09.2010, 04:31
wrath:of:the:lich:king's Avatar
wrath:of:the:lich:king wrath:of:the:lich:king je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.11.2008
US lokacija: Ohio
YU lokacija: Vojvodina
Poruke: 279
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik steelers Prikaz poruke
Wrath promeni nick u Ohio hater
hahaha, Srdjevicu je l smem da promenim? Ionako mi zivce popi ovaj dugacki glupi nick dok ga upisem svaki put tako ti je to kad mislis da ces samo jedno pitanje da postavis i da nema veze koji ti je nick zaglavis ko u Ohaju!
__________________
U Americi od 19.03.2009.
  #8  
Staro 30.09.2010, 08:59
dare_ns's Avatar
dare_ns dare_ns je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2008
US lokacija: West Dover, VT
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 276
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik wrath:of:the:lich:king Prikaz poruke
hahaha, Srdjevicu je l smem da promenim? Ionako mi zivce popi ovaj dugacki glupi nick dok ga upisem svaki put tako ti je to kad mislis da ces samo jedno pitanje da postavis i da nema veze koji ti je nick zaglavis ko u Ohaju!
kako sam pročitao ovo, tako mi je Steve Buschemi zapevao Stuck In The Middle With You

stvarno ne znam zašto
__________________
6. prijava na lutriju - 06.10.2013.
J-1 visa approved - 16.03.2011.
C1/D visa approved - 09.04.2013.
Već dugo samo turista.
  #9  
Staro 27.03.2011, 21:19
katarina katarina je offline
Član
 
Datum prijave: 16.01.2011
Poruke: 25
Nepromenjeno

Dragi Gringo, moja porodica koju cinimo suprug, sin i ja planiramo dolazak u Fargo. Prema onome sto smo culi i videli ne cini se tako los za zivot. Zanima me da li ste jos u Fargu? Kako je sada, ima li mogucnosti da se nadje posao? Mi nemamo nikoga kod koga bismo dosli, iznajmili bi stan i kako to vec ide u pocetku pokusali da se snadjemo.Dolazimo iz Kragujevca suprug je fakultetski obrazovan mali sada zavrsava gimnaziju i odlicno govore jezik.Ja sam najslabija sto se znanja tice pa me zanima kakve su mi sanse za bilo koji posao.Pozzzz
  #10  
Staro 28.03.2011, 15:56
Gringo Gringo je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.09.2008
Poruke: 73
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik katarina Prikaz poruke
Dragi Gringo, moja porodica koju cinimo suprug, sin i ja planiramo dolazak u Fargo. Prema onome sto smo culi i videli ne cini se tako los za zivot. Zanima me da li ste jos u Fargu? Kako je sada, ima li mogucnosti da se nadje posao? Mi nemamo nikoga kod koga bismo dosli, iznajmili bi stan i kako to vec ide u pocetku pokusali da se snadjemo.Dolazimo iz Kragujevca suprug je fakultetski obrazovan mali sada zavrsava gimnaziju i odlicno govore jezik.Ja sam najslabija sto se znanja tice pa me zanima kakve su mi sanse za bilo koji posao.Pozzzz
Draga Katarina, supruga i ja smo jos uvijek u Fargu i nista se nije drasticno promijenilo, ni kod nas ni u gradu. To podrazumijeva i dio koji se odnosi na zimu- ove sezone traje vec skoro 5 mjeseci, a poslednja snjezna oluja je bila prosle srijede, 23. marta!!! Sad sam procitao svoj originalni post i nasmijao se kad sam vidio da sam napisao da se ovdje moze ostati par godina jer supruga i ja razmatramo selidbu u neke toplije, ili bar normalnije krajeve. Sto se tice poslova, kazu da je situacija jos uvijek bolja nego u drugim dijelovima zemlje, a to je i bio glavni razlog zbog cega smo dosli u Fargo jer je u momentu naseg dolaska kriza bila u jeku.

Da ne bismo zamarali ostale forumase lokalnim detaljima i privatnim podacima, ako hoces, posalji mi na privatnu poruku detalje o dolasku i o tome sta ste po zanimanju, odnosno kakvi poslovi vas zanimaju i slicno, a ja cu odgovoriti cim budem mogao.
__________________
Lokacija: BiH
Case No: 2009EU00017XXX
Prva koverta: 2.6.2008.
Prva koverta poslana u KCC: 9.6.2008.
Prva koverta stigla u KCC: 12.6.2008.
Druga koverta: 6.2.2009.
Intervju u Sarajevu zakazan za 27.3.2009.
Ljekarski pregled obavljen 9.3.2009.

Intervju obavljen i viza odobrena 26.3.2009.

U USA od 25.9.2009.
Zatvorena tema


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
North Carolina pedjaas Lokacije u USA 29 14.03.2019 20:28
Bismarck, North Dakota NatashaZr Lokacije u USA 2 18.11.2013 21:28
North Dakota Taji Lokacije u USA 2 24.09.2010 01:44

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 12:00.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.