ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 30.09.2010, 21:46
steelers's Avatar
steelers steelers je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 30.01.2010
YU lokacija: Nis
Poruke: 103
Pošalji MSN poruku korisniku steelers
Nepromenjeno

Ovo se zove Serbish, molim vas da postujete tvorca naziva ovog "jezika" onog kako se bese zvase??? :wtf:
__________________
Success!
27.10.2010 20122CQZ1
19.10.2011 20132JN6Z
ali kada toliko zelim da odem odavde

Tako me gusi ovdje sve
  #22  
Staro 30.09.2010, 22:16
ZeljkoUSA's Avatar
ZeljkoUSA ZeljkoUSA je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 13.05.2010
US lokacija: Realno: Chicago
YU lokacija: Beograd
Poruke: 425
Nepromenjeno

[QUOTE=pekka;18391]Ovo je veoma zanimljiva tema i imao bih nesto da dodam u kontekstu prethodnih postova. Moj pokojni stric je ziveo u inostranstvu od svoje 18. godine, kada je otisao na studije u Wienu (1939. godina - period Kraljevine Jugoslavije). Nakon zavrsenih studija se ozenio devojkom iz Frankfurta i preselio u Ameriku. Radio je kao redovni profesor i naucnik celog svog zivota i koristio iskljucivo strane jezike (govorio je tecno 5 jezika). Medjutim kada je komunicirao sa nama u Srbiji, nismo mogli primetiti ni traga stranog akcenta, a kamoli da su mu falile reci maternjeg jezika. Pisma je pisao uvek i iskljucivo cerilicnim pismom. Ponavljam u svom domu i na poslu (i na svim ostalim mestima) je komunicirao iskljucivo na stranim jezicima, a to je sve trajalo 68 godina koliko je proziveo u Americi + 18 koliko je ziveo u domovini.
Hocu da kazem da nikada necu razumeti ljude koji zaborave maternji jezik cim predju granicu. Mislim da se tu radi o nekim opasnim kompleksima, ali sa druge strane nemam nista protiv da svako radi sta mu je volja.[/QUOTE]
Sve potpisujem, mislim da treba odrzavati svoj jezik maksimalno, mada verujem da je to tesko ukoliko si dugo u inostranstvu. Mada...., ovo je za siru diskusiju :nene:
  #23  
Staro 01.10.2010, 04:48
pekka pekka je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 19.03.2009
US lokacija: California
YU lokacija: Vojvodina
Poruke: 225
Nepromenjeno

Zaboravio sam da napomenem veoma vazan detalj, a to je da je moj stric za sve vreme zivota u inostranstvu bio smo jedan put u Srbiji (Jugoslaviji), daleke 1971. godine i to na samo desetak dana.
Pre nekih desetak godina nas je posetio njegov kum, koji takodje zivi u Americi, radi kao univerzitetski profesor, ozenjen strankinjom, govori nekoliko jezika, . . . Dosao je u domovinu posle vise od 60 godina i razgovarao sa nama nekoliko sati o svemu i svacemu. Nismo primetili ni traga stranom akcentu, niti smo morali da ga podsecamo na odgovarajuce termine, jer mu nijednom nije zafalilo reci maternjeg jezika da bi se izrazio. Izrazavao se kao da nikada nije napustio Srbiju.
Ovo su primeri iz moje najblize okoline koje volim da navodim kada se povede prica o pokondirenim tikvama. Ljudi koji ne govore dobro maternji jezik nikada nece znati dobro niti jedan drugi.
  #24  
Staro 01.10.2010, 16:13
duskica duskica je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.05.2009
Poruke: 43
Nepromenjeno

Sta ste bre napali coveka :) ,vazno je da ga razumemo,on pokusava da da neke informacije,a sve dok ga razumemo,neka prica kako hoce,njegov licni izbor.Svaka cast onima koji se trude da sacuvaju svoj jezik,ali opet to je samo izbor.Mnogo ljudi je tokom istorije menjalo i jezik i akcente,pa sta?Neka svako prica i pise kako hoce,sve dok nikoga ne vredja ,ponizava ,ne izaziva mrznju ja nemam problem sa tim.Pozz iz kisovitog NYC :beer: !
  #25  
Staro 01.10.2010, 20:06
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

[QUOTE=duskica;18456]Sta ste bre napali coveka :) ,vazno je da ga razumemo,on pokusava da da neke informacije,a sve dok ga razumemo,neka prica kako hoce,njegov licni izbor.Svaka cast onima koji se trude da sacuvaju svoj jezik,ali opet to je samo izbor.Mnogo ljudi je tokom istorije menjalo i jezik i akcente,pa sta?Neka svako prica i pise kako hoce,sve dok nikoga ne vredja ,ponizava ,ne izaziva mrznju ja nemam problem sa tim.Pozz iz kisovitog NYC :beer: ![/QUOTE]

Hehehe....slazem se, svako ima pravo da prica kako hoce. No, moras priznati da je smesno kada neko mora da govori 2 jezika da bi razumeo :-)
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
  #26  
Staro 01.10.2010, 20:39
Score's Avatar
Score Score je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
US lokacija: San Francisco Bay
YU lokacija: Beograd
Poruke: 448
Nepromenjeno

[QUOTE=duskica;18456]Sta ste bre napali coveka :) ,vazno je da ga razumemo,on pokusava da da neke informacije,a sve dok ga razumemo,neka prica kako hoce,njegov licni izbor.Svaka cast onima koji se trude da sacuvaju svoj jezik,ali opet to je samo izbor.Mnogo ljudi je tokom istorije menjalo i jezik i akcente,pa sta?Neka svako prica i pise kako hoce,sve dok nikoga ne vredja ,ponizava ,ne izaziva mrznju ja nemam problem sa tim.Pozz iz kisovitog NYC :beer: ![/QUOTE]

Svaka zast duskice...skroz se slazem. Pravljenje komarca od magarca, mislim, stvarno...Ima toliko ludih i luckastih stvari koje ljudi rade da bi smo mogli provesti ceo zivot kritikujuci i cudeci se necemu sto nas zapravo ne bi ni trebalo doticati i ne primetiti stvari koje su daleko vaznije. Live and let live...

Al' da je smesno, jeste...
__________________
Score
  #27  
Staro 01.10.2010, 20:46
lenhi lenhi je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.07.2009
Poruke: 258
Nepromenjeno

Mislim da smo čovjeka dosta ispljuvali i da treba otvoriti novu temu ako se želi raspravljati o problemu upotrebe maternjeg jezika nakon odlaska u USA. I meni smeta upotreba takvog govora, ali šta sad, većina nas napravi po neku gramatičku grešku. Ovaj forum nije namijenjen za profesore jezika nego da razmijenimo infomacije i pomognemo jedni drugima. Dok god se razumijemo šta ko piše ne treba insistirati na prevodu, a po meni čovjek nije naporan i loš forumaš da ga napadamo do besvijesti.
Care samo ti udri po pisanju o Njujorku, a kome smeta neka i ne čita pa nije bitno ko to bio od nas, prvi ja.
Pozdrav svima!
  #28  
Staro 02.10.2010, 00:50
dragance dragance je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.05.2009
Poruke: 139
Nepromenjeno

Ne znam šta sad kao, većini smeta što čovek piše na takav način al kao gramatička greška pa u redu je.Naravno da nije u redu.Neka priča sa gospodom amerikancima na engleskom pa nek ubaci po koju srpsku reč.Jednostavno, takav način izražavanja priliči mladjoj generaciji koja misli da će takvim govorom postati zanimljivija i cool.Tim gore što čovek ko zna kojih godina piše/govori na takav način.Naravno da nije zaboravio srpski jezik, ali eto zanimljijvije kad pomeša reči, pomisleći ljudi da je amerikanac.
  #29  
Staro 02.10.2010, 01:45
pekka pekka je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 19.03.2009
US lokacija: California
YU lokacija: Vojvodina
Poruke: 225
Nepromenjeno

Ja se izvinjavam ako sam vas iznervirao svojim pisanjem. Nemam nameru nikoga da vredjam i napadam, a pogotovo me ne zanima na koji se nacin izrazavaju ljudi koje i ne poznajem i ne obracaju se meni licno. Samo sam se nadovezao na vec upuceni komentar o nacinu izrazavanja naseg clana iz New Yorka, kojem svakako zelim sve najbolje u novom zivotu.
Mislim da sam ipak potpuno u pravu i da sam naveo zanimljive primere, koji su pri tome potpuno autenticni. Razmislite ipak malo o tome. Nisam ja nikakav "cuvar" srpskoga jezika, niti neki nacionalista. Da sam u tom fazonu ne bih sada sedeo u San Diegu, najlepsem gradu suncane Californie.

Last edited by pekka; 02.10.2010 at 01:52.
  #30  
Staro 02.10.2010, 10:00
lenhi lenhi je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.07.2009
Poruke: 258
Nepromenjeno

[QUOTE=dragance;18475]Ne znam šta sad kao, većini smeta što čovek piše na takav način al kao gramatička greška pa u redu je.Naravno da nije u redu.Neka priča sa gospodom amerikancima na engleskom pa nek ubaci po koju srpsku reč.Jednostavno, takav način izražavanja priliči mladjoj generaciji koja misli da će takvim govorom postati zanimljivija i cool.Tim gore što čovek ko zna kojih godina piše/govori na takav način.Naravno da nije zaboravio srpski jezik, ali eto zanimljijvije kad pomeša reči, pomisleći ljudi da je amerikanac.[/QUOTE]

Pa eto postavi ti sebi pitanje da li si ti ovde da bi se napucavao sa forumašima oko izražavanja i jezika, ili da podijeliš informacije i pomogneš ti nekom kako i drugi tebi?!
I ne samo ti, bilo ko od nas, ako želi napucavanje oko jezika onda ovo nije forum za tako nešto. Ako je dosadno na forumu malo ohladiš, prošetaš i proguglaš po internetu, pa kad drugi napišu korisinih infomacija ti se vrati pokupi i to je to.
Dajte pustite napucavanja, ne kvarite teme i ne sputavajte one koji žele bilo šta korisno reći, a otvorite drugu temu o jeziku i Serbishu i pišite na njoj 24 sata dnevno!
 


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Serbish konislav Vaša strana 35 15.02.2010 00:10
Najstariji srpski DV lottery winner zex Vaša strana 13 26.06.2009 11:07
Engleski jezik PaulGarrett Vaša strana 4 23.05.2009 14:25
Placanje na intervjuu kreditnom karticom (i ostalo cime Landu upropastismo temu!) landlord Stare teme 71 18.03.2009 15:46
Smajliji, emotikoni i ostalo... srdjevic ZelenaLutrija.com - O sajtu 25 08.10.2008 22:37

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 09:29.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.