ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Boston, Massachusetts » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #61  
Staro 07.05.2014, 14:52
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mikagrubinen Prikaz poruke
Hvala vuxanne...mislim da ipak neću ništa studirati
Pogledaj "community college" - tamo obicno idu ljudi koji rade i studiraju pomalo (kurs - dva po semesetru). Obicno ih ima skoro svuda i jeftinija je opciaj za prve dve godine. I imas neku diplomu u ruci (A.S. i A.A.S.). Ali svako studiranje je daleko skuplje nego tu kod nas.
Reply With Quote
  #62  
Staro 08.05.2014, 08:02
mikagrubinen mikagrubinen je offline
Drug član
 
Datum prijave: 12.11.2013
US lokacija: Oakland
YU lokacija: Beograd
Poruke: 81
Pošalji Skype™ poruku korisniku mikagrubinen
Nepromenjeno

Pogledao sam malo. Ima tu svašta nešto zanimljivo. Nije to loša opcija, jer mi se čini da je bitno imati bilo kakav američki papir...možda se lakše dobije neki normalniji posao u struci.
Reply With Quote
  #63  
Staro 18.03.2015, 16:23
elefteros elefteros je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2014
US lokacija: Boston
YU lokacija: Beograd
Poruke: 132
Pošalji Skype™ poruku korisniku elefteros
Nepromenjeno

Posle duže vremena neaktivnosti, evo me konačno sa pozdravom iz Amerike!

Devojka i ja smo sleteli u Boston, gde bih trebao da budem narednih 7 meseci i kako sam ranije dogovorio posao za jednu kompaniju za koju sam radio kao spasilac 2010. godine, treba da počnem da radim za njih od sledeće nedelje.

Dolazak je prošao standardno, prva provera na aerodromu u Evropi, ćaskanje sa veselom službenicom koja se sa mojom devojkom raspričala oko kolača, i to je prošlo bez problema. Devojka nema vizu za GC, već turističku, to da dodam.

Dolazak u Ameriku na aerodrom je takođe prošao standardno, sa nešto ozbiljnijnim razgovorom sa službenikom. Pokušao sam onu foru koju sam pročitao ovde da mogu odmah da produžim na ulaz za US Citizens, međutim vratili su me na ulaz za sve ostale. Inače, ovaj aerodrom ima nekoliko ulaza (tačnije trakama odvojenih prilaza), u nekoliko boja, sa posebnim prilazom za nosioce GC-a, ali ni tamo nisam mogao.

Posle kraćeg razgovora su me poslali u posebnu sobu, gde sam ostavio otiske, promenio adresu gde želim gc, i izašao napolje da sačekam dečka iz kompanije koji je došao po mene.

Za sada su mi jako pomešane emocije oko svega, posebno što su se neke lepše stvari dogodile kod kuće, i sve me to sa trenutnom situacijom u kojoj sam, tera na neka razmišljanja kroz koja su mnogi ovde prolazili.

Najveći problem koji trenutno imam ovde je nekretnina. Smešteni smo u gradiću Stoughtonu koji je bez auta mesto u kojem ne želite da budete. Za pare koje će kompanija da mi skida sa plate, pokušavam da pronađem nešto bliže gradu. Craiglist naravno.

Sada je izgleda sezona kada je rentiranje u pitanju i prema pričama ljudi koji su duže ovde, kažu da su cene znatno više od aprila pa na dalje. Ja sam na neki način ograničen budžetom između 800 do 1200 dolara i ako neko kojim slučajem zna nekoga našeg ko se bavi nekretninama, vrlo sam rad da se čujem da vidimo kako da rešimo ovo? Ovde ću se zaustaviti sada, pa ću nastaviti kasnije sa pisanjem.
__________________
Urednik sajta Work and Travel iskustvo
Reply With Quote
  #64  
Staro 18.03.2015, 17:20
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

elefteros,

dobrodosli. Sad kad si tu bice ti lakse da nadjes sto ti treba. Ne skontah, je li ti trazis da rentas stan ili da kupis stan? Spominjes nekretnine, i meni to odmah ide da hoces da uzmes stan?
Uglavnom, kao bibliotekar ja bih te poslala u lokalnu biblioteku, nadji reference person i oni ce ti znati dalje pomoci http://www.stoughtonlibrary.org/ I ako ih pitas mozes veoma cesto naci dobar smjestaj by "word of mouth".

Nemoj zaboraviti da update svoj SSN karticu (da ti skinu ono valid with DHS authorization) u SSA office.
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
Reply With Quote
  #65  
Staro 18.03.2015, 19:00
elefteros elefteros je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2014
US lokacija: Boston
YU lokacija: Beograd
Poruke: 132
Pošalji Skype™ poruku korisniku elefteros
Nepromenjeno

Ehej hvala na odgovoru!

Ne tražim stan da kupim, barem ne još

Ček, ja sam mislio da SSN treba da mi stigne zajedno sa GC na adresu? Nije problem, rešiću to odmah već sutra, samo nešto sam mislio da svejedno stiže ovako..

Ček, nisam siguran ovo za biblioteku na šta misliš? Misliš da ukoliko mi je potrebna neka pomoć u vezi mog snalaženja, ne vezano za biblioteku, da će pomoći?
__________________
Urednik sajta Work and Travel iskustvo
Reply With Quote
  #66  
Staro 18.03.2015, 19:58
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

drug, za SSN karticu (mislim da je vec imas?) bar po ovom navodu:
Citat:
kako sam ranije dogovorio posao za jednu kompaniju za koju sam radio kao spasilac 2010. godine, treba da počnem da radim za njih od sledeće nedelje.
Edit: firma ce morati da uradi I-9 formular http://www.uscis.gov/sites/default/f...s/form/i-9.pdf (to ces ti morati da popunis) prije nego sto legalno mozes poceti da radis (nadam se da znaju to).
Ako si radio kao spasilac (ne na crno) onda si morao da imas SSN? Ako vec imas SSN onda trebas otici opet sa pasosem i uraditi update svoje kartice (broj ti je zauvijek isti) i time skidas tu restrikciju sa kartice (imace oni u sistemu da si sad resident)

Biblioteka je tu za sve sto ti treba: formulari za taxe su tamo, mogu te uputiti gdje gledati za rentanje stanova, a ako ih pitas direktno znace ti reci koji dijelovi grada su OK, koje treba izbjegavati. Neke biblioteke imaju programe/workshops: kako napisati dobar resume, gdje traziti posao, ma sve sto ti treba.
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
Reply With Quote
  #67  
Staro 19.03.2015, 01:27
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mikiSA Prikaz poruke
elefteros,

dobrodosli. Sad kad si tu bice ti lakse da nadjes sto ti treba. Ne skontah, je li ti trazis da rentas stan ili da kupis stan? Spominjes nekretnine, i meni to odmah ide da hoces da uzmes stan?
Uglavnom, kao bibliotekar ja bih te poslala u lokalnu biblioteku, nadji reference person i oni ce ti znati dalje pomoci http://www.stoughtonlibrary.org/ I ako ih pitas mozes veoma cesto naci dobar smjestaj by "word of mouth".

Nemoj zaboraviti da update svoj SSN karticu (da ti skinu ono valid with DHS authorization) u SSA office.
Pogledaj ovde isto za stanove, imas isto dosta informacija i lako je za pretragu. klikni I procitaj poruke.
Reply With Quote
  #68  
Staro 19.03.2015, 17:06
elefteros elefteros je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2014
US lokacija: Boston
YU lokacija: Beograd
Poruke: 132
Pošalji Skype™ poruku korisniku elefteros
Nepromenjeno

Hvali drugari na porukama!

Od juce mi je aktivan i kompanijski broj, pa sada imam koliko toliko pristojan internet za surfovanje.

Zillowa sam se setio bas jutros!
Istovremeno sam i shvatio da uprkos detaljnim objasnjenjima i energiji svih vas ovde koji ste pisali vasa iskustva, dok ne dodjes ovde i ne vidis uzivo gde si i sta si, tesko da mozes bilo sta iz srbije da planiras.
__________________
Urednik sajta Work and Travel iskustvo
Reply With Quote
  #69  
Staro 19.01.2016, 09:05
elefteros elefteros je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2014
US lokacija: Boston
YU lokacija: Beograd
Poruke: 132
Pošalji Skype™ poruku korisniku elefteros
Nepromenjeno

Svim starim članovima na forumu i svim budućim članovima i dobitnicima zelene karte, a posebno onima zainteresovanim za Boston - ćaos!

Izvinjavam se što nisam pisao.
Sad da me pitate zašto, ne bih znao.

Pozdrav iz Beograda. Devojka i ja smo se vratili krajem oktobra, i još uvek se zanimamo nekim lokalnim stvarima, zbog kojih neću pre sredine aprila nazad.

Što se tiče Bostona, mislim da svima koji su mu pomagali dugujem da ovde napišem kako smo se na kraju snašli, a svima vama koji budete dolazili se nadam da će ovo biti od pomoći.

SMEŠTAJ, NEKRETNINE

Iz Stoutona sam vrlo brzo pobegao. Mislim da smo imali puno sreće sa traženjem smeštaja nego što sam ja bio pametan

Propustio sam da ispričam najjaču dogodovštinu dok smo još bili u stanu u Stoutonu - pri kupovini kartice za telefon i paketa za internet, dečko koji je radio u T-Mobile se iznenadio kada sam mu rekao gde živim.

"Hej, pa ja sam stan ispod tebe", na šta sam ja uz zezanje rekao "Sjajno, aj sad da mi daš pass za wifi!"
I lik mi je dao šifru!!! Takve male stvari u vezi Amerike te prosto oduševe kada dođeš i pomognu da neke početne trzavice lakše savladaš.
Kasnije, moji spasioci su na sličan način prolazili kod komšija
Ustvari, jedan je radio za Verizon pa im je svima dao naloge za dž.

Uglavnom, stan sam našao preko Craigsliste, posle nešto manje od dve nedelje.
Pre njega smo samo jednom otišli da gledamo stan u Hingamu, u finom naselju u blizini luke, i tu je pristojan stan sa jednom spavaćom koštao 1200.

Iako je agent posredovao, nisu uzimali proviziju, ali jesam popunjavao aplikaciju u kojoj sam trebao da navedem koliko zarađujem godišnje, moja devojka takođe (znači 0 za nju), i ostale podatke na osnovu kojih je agent mogao da uradi sve provere u vezi mene, tj. rejting i istoriju. Znači ništa. Taj izraz na njenom licu ne umem da vam opišem

Hingam nam se dopao jer je u blizini bila pomenuta luka, sa nekoliko finih restorana, Trejder Džoom, CVS-om, Stop and Šopom, obe popularne banke, old school bioskopom i td. Odatle ide brod prema Bostonu, i karta po pravcu je bila oko 8 dolara.

Kasnije ćemo se ovde vraćati više puta tokom mog posla, jer tik uz luku postoji naselje koje pripada grupaciji Avalon koja spada u nešto elitnija naselja koja je održavala kompanija za bazene za koju sam radio.

Drugi stan koji smo gledali i u koji smo ušli je u Istočnom Bostonu, u delu grada koji se zove Eagle Hill. 10 minuta peške od metroa, isto toliko od većih marketa, i uz nezaobilazni airway path prema Loganu koji je meni bio kul jer volim avione. Stan je bio unutar porodične kuće, potkrovlje. Možda zbog toga, možda i ne, tek cena je bila 1200 dolara i ovde. Imali smo ogromnu terasu na kojoj smo leti često gledali filmove
Kupatilo je bilo malo, spavaća soba i dnevna soba su bile solidno velike i potrovlje je bilo u nekom open concept fazonu. Imali smo TV, internet, i uračunate račune u kiriju. I jedan garderober u koji je mogao da stane još jedan krevet.

Nisu nam tražili preporuke, izdali su nam na 6 meseci + po jedan mesec ako tako budemo hteli. Na kraju smo tako i uradili.

Važna napomena - prilična retkost u Istočnom Bostonu je da nađete nekretninu za 1200 a da ista izgleda fino, zato što je metro relativno blizu i vi ste dve stanice udaljeni od samog Bostona (Akvarijum) ili 15 minuta do drugih centralnih lokacija u gradu.

Naše gazde nisu tipični Amerikanci. Šta više, glava kuće nije Amerikanac
On je sa Islanda i živi u Bostonu nekih 7 godina. Njegova žena je Amerikanka, ali Poljakinja poreklom. Oboje imaju veliku familiju! To je donekle i razlog zašto onako izdaju stan jer često imaju goste. Skoro sve smo ih upoznali

Trebalo bi verovatno da pustim neke slike, da ovaj tekst ne izgleda suvoparno, ali žalim slučaj, kucam sa drugog računara, a sa prethodnog nisam digao fotke na server :P

SLEDI NASTAVAK
__________________
Urednik sajta Work and Travel iskustvo
Reply With Quote
  #70  
Staro 19.01.2016, 09:46
elefteros elefteros je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2014
US lokacija: Boston
YU lokacija: Beograd
Poruke: 132
Pošalji Skype™ poruku korisniku elefteros
Nepromenjeno

Vuki dugujem veliku zahvalnost na linkovima i usmerenjima u početku i kasnije na kontaktima sa našima.

Iz svega toga sam na kraju uspeo da izvučem samo savete, ali i jedno drugarstvo, i ogromnu pomoć u vezi lekova nešto kasnije (nije bilo ništa ozbiljno ako se neko ovde to sada pita )

Jedna od prvih stvari za koju sam iskoristio link koji mi je Vuka pustila, tiče se pitanja u vezi smeštaja u Bostonu, lokacija dobrih za početak i sl. Javile su mi se dve osobe, od kojih je Aleksandar dao konkretne savete i preporuke, međutim nisam se uklapao u to sa svojim budžetom.

Njegov savet je bio za Arlington, Kembridž koji se tu naslanja i čini mi se neke delove Bruklajna. Uglavnom, sve je bilo nadomak metro ili tram linija. Sa druge strane, cene nekretnina su bile jako visoke, te najniže što sam nalazio je bilo oko 1800 dolara.

Za sve koji dolaze u Boston, mislim da treba da znaju da je on pre svega studentski grad i da po semestrima ovde ima velikih migracija i da između njih treba loviti smeštaj. Tokom semestara, ponuda je mala, bezvezna i skupa.

Kembridž prednjači u visokim cenama kirija, a za njim i drugi centralni delovi Bostona, posebno South End. Prate ih Bruklajn, Arlington, Čarlstaun, Somervil. Somervil se često u medijima naziva hipsterskim delom grada ili Bostonskim Bruklinom.

Nešto dalje od pomenutih lokacija, popularna i pristupačna mesta za život su Malden, Voburn, Njuton (ne svuda), i sl. Naselja su uglavnom unutar apartmanskih kompleksa i uprkos relativno dobroj povezanosti sa gradom sa gradskim prevozom, potreban vam je auto.

Konkretno, oko Njutona se trenutno dešava jedan, ja ga nazivam, bum u vezi sa poslovima koji se mahom tiču IT-ja. Na ruti 95 su nanizane velike kompanije i korporacije, a Trip Advajzer je poslednje zvučno ime u nizu kompanija koje su skoro otvorile svoje kancelarije. Tu su naravno Majkrosoft, Orakl, Boston Dajnemiks (ko je gledao one robote konje, to su oni) i mnoge druge. Priča se da će Dženeral Elektroniks da pređe u Boston, a jedna firma koju sam samo upamtio po logou emc2, je još dok sam bio tamo prodata za skoro milijardu dolara! Ona je istina na nekih pola sata vožnje rutom 9 koja seče 95-icu, u pravcu Fremingema i Vestboroa.

Da se vratim na moje odluke
Pored linka koji mi je Vuka pustila, odlučio sam da pitanje, tj. pomoć postavim i potražim na Yelpu, za koji sam izveo zaključak da je relevantan medij što se tiče restorana, kafića, ali i biznisa i dr. Čini se da je komjuniti na Yelpu dobar i relativno brzo odgovaraju na pitanja. Moje pitanje možete videti ovde (molim vas ne sudite mi na osnovu engleskog, pitanje sam sastavio jako brzo i u blagoj panici):

http://www.yelp.com/topic/boston-newcomers-in-boston

I tu sam negde aktivno krenuo da razmišljam o Istočnom Bostonu kao konačnoj destinaciji. Dopao mi se taj lokalni karakter koji Istočni Boston ima, uz šarenolikost nacija, mahom iz Južne Amerike (statistike kažu najviše Portoriko i Ekvador).

Da se razumemo nešto odmah - Istočni Boston nije nimalo lep. Od njega sam očekivao da vidim mnogo lepih zgradica od crvenih i braon cigli, finog i kulturnog sveta koji vam pomeri na uskom prolazu ako vidi da nosite gomilu kesa iz prodavnice i sl. Nadam se da kapirate šta mislim.

Međutim, u dobrom delu Istija (tako ga lokalci zovu), ulice su prljave, puno srče je na asfaltu, puno praznih kutija iz, čini se, milion malih radnji u kojima je rade pomenute nacije, a ti isti lokalci često vole da budu bučni, pomalo bahati, a još ako su u kolima - posebno obratite pažnju kako prelazite ulicu. Deluje nekada da znak stop za njih nema posebnu važnost.

Naravno, nije uvek tako, ali jeste nešto što se da primetiti. Sve to zajedno daje Istiju neku draž, zbog koje imam jaku želju da se tamo vratim, iako nam planovi ne idu u tom pravcu.

PAUZA ZA KRATAK PREDAH

NASTAVAK SLEDI
__________________
Urednik sajta Work and Travel iskustvo
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 14:49.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.