ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Pronalaženje prvog posla u Americi » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #441  
Staro 28.09.2017, 03:33
LJ75 LJ75 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 07.09.2016
Poruke: 126
Nepromenjeno

Da napišem i ja koju, u pauzi između prijava...

Moja situacija je takva da sam završio fakultet na engleskom, koji govorim kao i Bosanski, da sam radio zadnjih 15ak godina za multinacionale firme, da sam radio i van Bosne, itd...

1. Svakom bih preporučio da osmisle strategiju traženja posla. Npr. moja je da tražim posao što bliži onome što sam radio prije, tj. za što sam se i školovao. Nakon određenog perioda (npr. 2 mjeseca, jer od nečeg se mora živjeti), obaram kriterije, i radim šta god da je potrebno, da bih prehranio porodicu. Paralelno, krećem sa nekim vlastitim biznisom.

2. Puno puta je rečeno, napravite dobar Resume (btw, CV je obično termin koji se koristi u akademskim krugovima u USA. Kažem obično, dakle ne mora biti da je uvijek tako). Dobar početak je na Reddit.com, subreddit /resumes.

Zatim napravite Cover Letter, jer će vam isto trebati. Mijenjajte i jedno i drugo po potrebi i prilagođavajte oglasu.

Ako ne znate kako ovo da uradite, ako treba i platite nekome ko zna, jer jako puno vam zavisi od ovoga.

Razmislite o anglicizaciji imena. Po nekim istraživanjima, to može biti i 40% razlike u plati. Melisa = Melissa, Samir = Sam, Radivoje = Rod i sl.

3. Otvorite profil na Linkedin-u, Indeed-u, Monster-u, Ziprecruiter-u itd...Instalirajte i njihove aplikacije.

4. Tražite poslove, i dajte sebi u zadatak da šaljete dnevno npr. 4-5 aplikacija. U početku će to biti i više, ali će poslije da se vrte isti oglasi, a i neki će biti objavljivani na više portala / job boards.

5. Ne posustajte, i ne klonite duhom. Ovo može jako iscrpljujuće, ali je vjerovatno jedno od najvažnijih stvari u vašem novom početku.

6. Aim high. Bez omalovažavanja bilo koga, ali poslovi čuvara, spremačice i sl. neće nigdje, i ima ih jako puno, ali prije nego prihvatite tako nešto, pokušajte da nađete bolje plaćen posao.

Sretno, i btw, i ja sam evo već 15 dana u potrazi.
Reply With Quote
  #442  
Staro 03.10.2017, 02:56
Molokai Molokai je offline
Član
 
Datum prijave: 13.09.2016
Poruke: 7
Nepromenjeno

Interesuje me jedna stvar, da li u Americi u vecim gradovima postoje agencije za zaposljavanje, odnosno za skupljanje i regrutovanje radnika?
Ako postoji to onda olaksava mnogo sam start u novoj zemlji.
Primera radi, ja sam u Londonu, ovde takvih agencija ima mnogo, i u konstantnoj su potrazi za radnicima, tako da bukvalno par dana nakon dolaska (naravno regularnog sa pravom na rad i boravak) moze se poceti sa poslom. Poslovi su placeni od drzavnog minimalca pa do par funti vise na sat, nije mnogo, ali je nevoratno dobro jer se odmah zaradjuje i veoma brzo vraca ulozeni novac u start. Poslovi su sirokog spektra, i veoma su zastupljeni.
Nisam primetio da je neko pomenuo to u USA, a zna se da su UK i USA dosta slicne, tako da predpostavljam da toga ima i tamo. Mogao bi neko nesto da kaze o tome...
Reply With Quote
  #443  
Staro 03.10.2017, 08:54
Taty2's Avatar
Taty2 Taty2 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.07.2013
US lokacija: Boston
YU lokacija: Sarajevo
Poruke: 122
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik LJ75 Prikaz poruke
Razmislite o anglicizaciji imena. Po nekim istraživanjima, to može biti i 40% razlike u plati. Melisa = Melissa, Samir = Sam, Radivoje = Rod i sl.
Ovo u vezi sa imenom da li to znači da io je ime još uvijek "balkansko" na zvaničnim papirima, ali se smo u resume-u anglicizuje i prilagodi (ili nešto drugo) ?
__________________
More than xxx entries - has not been selected
Reply With Quote
  #444  
Staro 31.10.2017, 11:06
Sanjavaljdanemajosjedna Sanjavaljdanemajosjedna je offline
Član
 
Datum prijave: 31.10.2017
Poruke: 1
Nepromenjeno Kalo se snaci?

Za pocetak htela bih da vam kazem da vam je forum jako dobar. Zaista je lepo videti da ima finih ljudi voljnih da pomognu i podele svoja iskustva...
Moj problem je sto imam zavrsen fakultet, a nema posla u struci... Imam i decka vec tri godine, on nije zavrsio srednju. Ima iskustva u gradjevini. Ako vec ne mozemo ovde, da li bismo mogli da uspemo negde preko. U ovom slucaju, kada je u pitanju Amerika, ima li ikakve sanse i na koji nacin bi bilo najlakse? Imamo poznanika u Kanadi, kaze da je voljan da pomogne. Ja engleski znam srednje, ali decko ne zna skoro uopste. Da li bi neko imao neki savet. Unapred zahvaljujem.
Reply With Quote
  #445  
Staro 31.10.2017, 14:10
Ggaga Ggaga je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.05.2017
US lokacija: Washington DC
YU lokacija: Beograd
Poruke: 171
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik LJ75 Prikaz poruke
Da napišem i ja koju, u pauzi između prijava...


Razmislite o anglicizaciji imena. Po nekim istraživanjima, to može biti i 40% razlike u plati. Melisa = Melissa, Samir = Sam, Radivoje = Rod i sl.
Da li neko ima ideju kako anlicizovati Dragana:-)?
Reply With Quote
  #446  
Staro 31.10.2017, 14:30
vlada33 vlada33 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 28.09.2016
US lokacija: Gde me put odnese
YU lokacija: Leskovac
Poruke: 134
Nepromenjeno

Isto kao i tvoj nadimak u SRB... To bi im zvucalo poznato... Za razliku od mog problema gde nema niceg u imenu sto bi bilo poznato i u SRB i u USA... Mada ja ne vidim razlog za tako nesto, bar u zvanivnim papirima a ovako nek me zove ko kako hoce...
__________________
DV2018 X 2 = 2 x NISTA . . .
DV2019 X 2 = JOS 2 X NISTA . . .
DV2020 X 2 = I OPET JOS 2 X NISTA . . .
Reply With Quote
  #447  
Staro 31.10.2017, 19:35
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Sanjavaljdanemajosjedna Prikaz poruke
Za pocetak htela bih da vam kazem da vam je forum jako dobar. Zaista je lepo videti da ima finih ljudi voljnih da pomognu i podele svoja iskustva...
Moj problem je sto imam zavrsen fakultet, a nema posla u struci... Imam i decka vec tri godine, on nije zavrsio srednju. Ima iskustva u gradjevini. Ako vec ne mozemo ovde, da li bismo mogli da uspemo negde preko. U ovom slucaju, kada je u pitanju Amerika, ima li ikakve sanse i na koji nacin bi bilo najlakse? Imamo poznanika u Kanadi, kaze da je voljan da pomogne. Ja engleski znam srednje, ali decko ne zna skoro uopste. Da li bi neko imao neki savet. Unapred zahvaljujem.
Probajte da popunite prijave za Kanadu. Njihov sistem se razlikuje od DV Lottery. Čujem da se u Sloveniji traže građevinci, ali to već nije tema ovog foruma.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #448  
Staro 31.10.2017, 19:36
LxAxKxI LxAxKxI je offline
Drug član
 
Datum prijave: 23.05.2017
US lokacija: Northport, FL
Poruke: 36
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Sanjavaljdanemajosjedna Prikaz poruke
Za pocetak htela bih da vam kazem da vam je forum jako dobar. Zaista je lepo videti da ima finih ljudi voljnih da pomognu i podele svoja iskustva...
Moj problem je sto imam zavrsen fakultet, a nema posla u struci... Imam i decka vec tri godine, on nije zavrsio srednju. Ima iskustva u gradjevini. Ako vec ne mozemo ovde, da li bismo mogli da uspemo negde preko. U ovom slucaju, kada je u pitanju Amerika, ima li ikakve sanse i na koji nacin bi bilo najlakse? Imamo poznanika u Kanadi, kaze da je voljan da pomogne. Ja engleski znam srednje, ali decko ne zna skoro uopste. Da li bi neko imao neki savet. Unapred zahvaljujem.
Kako je najlakse..ne znam kako je najlakse, ali ako te izvuku najbrze je preko lutrije (imas jos vremena da predas za lutriju). Decko neka zavrsava kako zna i ume bar srednju, bez skole je bas tesko. Milsim da je najbolje da predas samo za sebe za lutriju, pa ako te izvuku lako ces da se udas za decka .
Reply With Quote
  #449  
Staro 31.10.2017, 19:46
jovana.pericevic@gmail.co jovana.pericevic@gmail.co je offline
Član
 
Datum prijave: 10.05.2016
Poruke: 2
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Jelence13 Prikaz poruke
Dragi forumaši..unaprijed se izvinjavam na velikom postu
Pokušaću da vam prenesem sestrina iskustva koja je u Chi već mjesec dana. Let je imala iz Beograda za Varšavu sa Air Srbija i Varšava – Chikago sa LOT-om. Sa Air Srbijom nije bila nešto naročito zadovoljna vjerovatno zbog straha jer je prvi put letila avionom dok je sa LOT-om imala puno bolje iskustvo. U Chi je stigla 23. marta predveče. Na aerodromu ju je dočekao neki momak (prijatelj od prijatelja ) kojeg nije poznavala, jer je prijetalj kod koga ide u to vrijeme bio u BiH, eto tako se potrefilo. Prvih pet dana bila je sama u stanu, kaže da joj je prijala ta samoća da malo razmisli o svemu..gdje je došla, kako i kud dalje..da joj se slegnu utisci i emocije od svega. U tih prvih par dana otisla je do SSA da podnese zahtjev za SSN. Kaže da su ljudi jako jako ljubazni od obezbjedjenja pa do šalterskih radnika. Nasmijana radnica na šalteru ''Dobar daaan, kako ste danas, kakav vam je dan?'', sto je njoj bilo nevejrovatno s obzirom da svi znamo kakvi su kod nas salterski radnici..neće ni da te pogleda a kamoli da te pita kakav ti je dan danas . Na salteru su joj tražili samo pasoš, dobila je neki obrazac kog je popunila i za sedam dana na poštu dolazi SSN. Nakon toga otišla je da podnese zahtjev za ličnu kartu ili kako se već to tamo zove. Sa sobom ponese SSN i pasoš. Na salteru isto ljubaznost na nivou, sve joj objasne kako i šta i kažu joj da joj još treba dokaz da zivi na toj i toj adresi i kartica iz banke ili izvod iz banke. Odmah odatle ode do Bank of America i podnese zahtjev za izradu računa. Nakon par dana dobija bankovnu karticu (e sad nisam sigurna čini mi se da mi je rekla da je to neka privremena kreditna kartica, nemam pojma znam samo da je morala odmah na račun uplatiti 300 dolara). Odlazi ponovo da podnese zahtjev za ličnu kartu, ovaj put sa njom ide i prijatelj koji je u medjuvremenu dosao iz BiH, i koji je morao potpisati neku potvrdu kojim potvrđuje da ona živi na toj adresi. Sa tom potvrdom, SSN, pasošom i bankovnom karticom, slika se na licu mjesta i odma dobija ličnu kartu..nema čekanja . Pošto ne zna da vozi a i nema auto kupila je mjesečnu kartu za, kako ona kaže, voziće koja košta 100 dolara. U suštini, sama ide gdje god treba, nema porblema da se snadje u Chi kaže da je sve fino napisano i objašnjeno. Naravno u početku je koristila navigaciju sada joj više i ne treba pogotovo kad ide na mjesta na kojima je već bila. Par puta išla je u kupovinu hrane, kaže da su cijene slične našima i da joj treba oko 150 dolara mjesečno za hranu možda i manje. 22. aprila prvi interviju za posao na aerodromu O'Hare. Interviju je prošao bez ikakvih problema, klasična pitanja, klasični odgovori, nakon čega je gledala kao neke edukativne videe vezano za sigurnost u avionskom saobraćaju i što šta još. Poslije toga imala je testiranje što je uradila 100% u šta nisam ni sumnjala jer smo mi sa ovih prostora prirodno pametni . Nakon testiranja dobila je hrpu papira koje je morala popuniti: zahtjev za posao, zahtjev za uniformu, zahtjev za propusnicu, obrazac za poreze itd. Sada je u fazi obuke, radiće za neku kompaniju, nisam sigurna za koju, na čekiranju karata i nosiće uniformu kao stjuardese Satnica i nije nešto al za početak je i više nego dobro jer postoji mogućnost napredovanja. Od te kompanije će imati plaćeno osiguranje i mjesečnu kartu za voziće . Posto će tu, za početak, raditi samo četiri dana sedmično odlučila je da nadje još jedan dodatni posao, pa je već aplicirala na par mijesta da radi kao veterinarski asistent jer joj je to struka, fali joj jos par ispita do diplome. Ovo je iskustvo što se tiče tih nekih tehničkih stvari a sad emotivna strana priče. U početku kad je došla bila je jako izgubljena u svemu, pogotovo prvi put kad je otišla do centra, panika od ljudi i zgrada, nelagodnost i tjeskoba. Sad kad se malo privikla na taj uzubrani zivot, počela joj je nedostajati kuća, porodica, prijatelji i sve ostalo. Već je tamo upoznala dosta novih ljudi i naših i stranaca, druži se sa svima al u dubini duše osjeća se usamljnom. Svi samo pričaju o zaradi, plati, satnicama, parama..Vjerovatno će joj trebati još puno vremena da se uklopi u tu sredinu ali bez obzira na sve kaže da se ovamo nikad nebi vratila.
Imala bi ja toliko toga još napisati ali bojim se da cu vas smoriti..ja sam dozivjela njen odlazak skoro isto kao i ona.
Cao Jelena. Mozes li mi se javiti u pp? Htjela bih samo neke informacije kako se tvoja sestra prijavila za posao na aerodromu?
Reply With Quote
  #450  
Staro 01.11.2017, 03:50
markoss markoss je offline
Proteran
 
Datum prijave: 19.05.2015
Poruke: 393
Nepromenjeno

Posao na aerodromu je samo kolko za prvo vreme da se bude da se udje u neki sistem. Plata je bedna, kad se odbiju taxe ostane jedva 1200 300 $, rade se 3 smene
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kupovina auta na kredit i građenje kreditne istorije zvercica Vodič za emigrante 97 31.08.2021 23:46
Iseljenicka viza za porodicu da li je moguca bez rodbine,posla,braka u Americi joga Stare teme 22 21.10.2012 18:10
Koju banku izabrati - za kupovinu auta, kreditne kartice, građenje kreditne istorije dreamerns Stare teme 93 02.09.2010 05:11
Ograničenje zapošljavanja stranaca zoran80 Stare teme 26 25.01.2010 14:31

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 12:38.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.