ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Programeri u Americi » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 01.10.2018, 09:17
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno Rentiranje kola u Americi kako sam se proveo kao bos po trnju

ja sam jos i pre dolaska u USA cuo kako ovde treba auto, ali nisam ni sanjao da ce mi trebati bukvalno odmah.

Dakle sleteo sam u SF, a trebao sam da stignem u Oregon nekih 900km voznje.

Pre toga proverio sam na sajtu Avisa Herza i dr cene rentiranja i bio zadovoljan cenom...

Sa aerodroma ima jedan shuttle besplatan naravno koji vodi do 4km udaljenih agencija za iznajmljivanje i veliki parking pun kola. Btw, let je trajao 11 sati a vremenska razlika -9 tako da sam sleteo 2 sata "kasnije" i naravno bio sam vec mrtav umoran... Ali racunam daj da ja uzmem kola pa ce sve nekako lakse da bude.

i sad pazite (da se ne zjb kao ja)

sav srecan dolazim do renta cara ALI oni traze kreditnu karticu. Dajem im debitnu - NE MOZE, nudim cash - NE MOZE. Ulogujem se na sajt banke i vidim da mi je na kreditnoj ostalo svega par EURA. Dodjavola ! Setim se da zovem druga da me smesta dopuni. Ali cvrc. Cime da ga zovem kad nemam telefon, internet, a sad je u Evropi prosla ponoc i sve banke su zatvorene.

Nista pozdravljam se sa rentovcima i vracam na aerodrom gde bar imam WiFi. Zovem ga na wazzup on se javlja u bunilu jer njemu je 2AM, on pristaje i kaze ne brini sutra cim otvore banku stavljam ti novac.

Wow, ja sav srecan. Ali sta sad da radim. Gledam skoro 6h uvece i reko ajde ja sto pre da uzmem broj mobilnog. Odvezem se nekim sinobusom do grada za nekih $6 i otpesacim jos jedno kilometar i ulazim u Verizon. Kaze tip, zao nam je ali vas broj je zakljucan za Verizon. Pa sta sad majko mila ??? Kaze idite tu preko ima AT&T a vidim da imate njihov signal na vasoj kartici. I ja stizem do ATT u 15 minuta pre zatvaranja.

Tip neki ko sa Jamajce prica nekim engleskim svaku trecu rec razumem. SVA SRECA moj iPhone nije zkljucan za AT&T.

Uzima prepaid na mesec dana flat sve pozivi, sms to ovde zovu texting i inernet $75 + $8 za karticu i jos mi dao da biram broj. Sva sreca sve radi kao sat, juhu imam vezu sa svetom, javljam se mojima, oni srecni da sam dobro. I rekoh idem nazad do aerodroma da sacekam da ortak uplati lovu. Umor nestaje adrenalin radi svoje...

I dok se vozim do aerodroma kazem sebi: jbt pa on ce to da uplati u recimo 9h, ali meni ce biti ponoc, da li ovi rade tada ? Pogledam ovi rade do 2 ujutru, super u EU je tada 11h ovaj ce sigurno uplatiti. Stizem na aerodrom malo se okrepim, umor me vec stize... racunam aj necu sad da cimam coveka kad je reko da ce uplatiti uplatice pa ka bude.

I stvarno malo sam kunjao, malo surfovao i evo ti njega salje poruku oko pola 3 da je sve ok i da je lova na kartici. A meni zatvorili rentacar. Brate...

Sva sreca otvaraju vec u 6h i nastavim ja da dzedzim na aerodromu...

Sutra u polu komi odlazim do renta cara... Fala bogu kartica radi jedino sto me je zadovoljstvo da auto vratim u drugom gradu kostalo 200evra, a samo iznajmljivanje auta na 3 dana 105 evra ! I depozit od $200. Sva srec pa ja ovom rekoh stavi 500 evra na racun, da sam rekao 150 fest bi se ujbb.

Dakle generalno u Americi NECETE MOCI IZNAJMITI AUTO BEZ KREDITNE KARTICE i to na vase ime. A vozacku su mi priznali srpsku, mada u nekim drzavama kazu morate imati i medjunarodnu...

Palim kola, ljubim volan, razdanilo se vec je 7AM, ali ja sam GOTOV. Brzo trazim krevet i nalazim za $130 (jbg ipak je to SF) ali idem. Na recepciji kazu od 12 do 12 se iznajmlju sobe. Oh Jesus pa sta sad da cekam do 12H. Ma OK kaze zenska ako je vec takva frka evo ima jedna slobodna dacu vam odmah, a sutra do 12h mozete ostati.

Anuthing else ?
Yes, please do not wake me up !

Znaci legao sam oko 9AM, a ustao sutra ujutru u 6AM.....

Najlepse jutro u mom zivotu (posle onog kad sam imao prvi sex). Palim cigaru, suncevi zraci padaju i vidim USA zastavu i Californije ali na pola koplja. WTF ?
O da, danas je 9/11...

e meni je bio juce mislim se...

------------------------

moral of the story. Sta god da radite i gde god da idete u USA samo ponesite kreditnu karticu.
Reply With Quote
  #2  
Staro 01.10.2018, 09:49
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

jutro...

rekoh idem sad da vidim SF natenane sta da zurim pa to je samo 900km do Springfielda to cu ja da spicim za 5-6 sati, ali malo morgen ! A ko zna kad cu opet ici za SF.

Celo prepodne sam bio u gradu, koji je bas onako mali sto me iznenadilo. Mislim The Bay Area je ooogromna ali sam SF je mali grad. Obisao sam sve i sednem da klopam pre polaska. Racun bio $30 dolara ja placam kad konobar ni 5 ni 9 nego

- sir, no tipping ?

O da ovde je tip obavezan bar 10%, dajem mu $5 on sav srecan kezi se kao i svi...

Cim sam izasao na interstate 5 ja vidim ogranicenje 70mph (92kmh) WHAT ? Pa vi niste normalni, stici su preksutra u Springfield ))))

Ali, na autoputu vidim svi pod konac voze tako malo vise do 74mph max... usput vidim patrole policije koje pull over the people....

4PM meni vreme za spavanje (jer meni je to 1 ujutro. Majkomila, a milimo autoputem. Jos ajde pomozi Boze necega je i bilo do jedno 50milja severno, posle toga pustinja. Ja, auto, autoput i po koje mesto....

U EU ja bih normalno stao na neko odmoriste ili pumpu i odspavao, ali ovde nema ni odmorista ni pumpe. A drugo, razmisljam, pa jebt Amerika je ovo, de smem da spavam u kolima.

Dovcem se nekako do Redding-a poslednjeg evceg mesta u CA i odoh da potrazim neki hotelcic motelcic. Nema nista ispod $90 i to da se pomolis bogu, a meni ostalo jos 500km.

Uzmem ja kafu $2.5 od nekih mozda pola litre i jedan red bull $6 i krenem dalje. Ajd valda ce u Oregonu biti veci limit brzine.

Ja u OREGON ono 65MPH !!!!! Hahaha, a isti autoput.

Idemo dalje, rekoh sebi, e vala kad mi je mogao pradeda peske preko Albanije stici cu i ja do Springfielda u Shevy-iju.

Prodjoh nekih 100milja kad ono policija rotacija vatrogasci, VOJSKA. Sta je ovo ? Kazu polako oprezno ulazite u zonu WILDFIRE. Jednostavno gori suma u zoni od nekih 30milja i tu smo vozili oko 50mph ! Prolazim noc, ono oko mene gore cetinari vidis drvo visoko 100m gori u noci kao prskalica. neki cetinar... Ima dosta i dima zatvaram sve prozore i ventilaciju.

Jbt pa ovo je pakao !

I u 3AM posle 12h sati voznje na cackalicama na ocima ja vidim tablu Sprienfield.

Jeeeee, hoorrrayyy
Reply With Quote
  #3  
Staro 01.10.2018, 10:42
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

Ajde da dovrsim ovu ispovest o prvim koracima tj saplitanjima u USA kad sam vec poceo.

Malo odspavam i sutradan obilazaio sam malo grad i dok sam jos imao kola kupovao te velike stvari po Walmart-u, zatim kupio sam bicikl ))).

Btw ovde svi voze bicikl a gradski prevoz je OK kao i u EVropi. Dakle nije bas tacno da ga nema. Biciklisticke staze su uredjene, a sezona kisa jos nije pocela pa ne moram zuriti sa kupovinom kola.

BANKA

45 minuta je trajalo otvaranje racuna i to najobicnijeg Checking account. Dobio sam odmah karticu i par cekova. Naravno kad stignete vi ste bez ikakve istorije i ne mozete dobiti kreditnu karticu, ali debitna moze. Trzili su mi tri dokumenta o identifikaciji:

- dajem pasos i vozacku.

kaze riba a treci ? Pa kazem ja tu u pasosu je americka viza. Kaze ona pa ne znam da li moze viza. Tek ja: kako ne moze pa to je issued BY THE US GOVERNMENT ! I cita ona, kaze OK.

VOZACKA

odem posle u DMV koji izdaje vozacke za C non commercial (to je nasa B). Tamo na ulazu dele za dz prirucnik za polaganje od nekih 70 strana. Kazu na salteru, dokaz o rezidenci u Oregonu jer svaka drzava izdaje svoje dozvole. I ja pokazem onaj ugovor iz banke gde sam prijavio svoju adresu.

Ustvari, oni uvek traze dokaz adrese, ugovor o zakupu i slicno. Posto ja to jos nisam imao ja sam u banci njima svakako morao dati pravu adresu da mi posalju karticu i prakticno DMV mi je priznao potvrdu iz banke o adresi.

I oni isto traze tri dokaza o identifikaciji: dajem pasos, viza i vozacka.

Pokupim ja sve formulare i reko doci cu za par dana da polazem test. Btw ovo je prirucnik https://www.oregon.gov/ODOT/Forms/DMV/37.pdf

to sam citao jos pre nego sto cu doci ovde i nisam se pokajao jer Amerika ima dosta drukciju signalizaciju i jos neke cake tako da preporucujem. Naravno to je za Oregon, ali pravila za saobracaj su manje vise na federalnom nivou, a varijaciju su minimalne.

Test sam polozio $5 kosta za kompjuterom 35 pitanja max 7 netacnih. Ja imao 6.

I sad sam zakazao voznju ali tek za 10dana jer nema termina. Na voznju mogu doci i sa renta car autom. Da, ti sam dovozis auto u kome ces polagati ! Parola, snadji se...

Dobra stvar je sto ovde u OR vozacka ujedno je i ID. A to je prava stvar jer kad imas US ID nece te vise niko nista pitati i nemoram nositi stalno pasos sa sobom, nedajboze da ga izgubim, ne znam sta bih....

I to je to, sad videcemo dalje kako ide.

Reply With Quote
  #4  
Staro 01.10.2018, 13:44
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Hvala @uran na podeljenom iskustvu. Bilo mi je zadovoljstvo da pročitam vaš veoma zanimljiv i duhovit izveštaj. Javite se sa novim doživljajima.

Pitanje: Gde na internetu mogu da nađem brošuru za polaganje vozačkog?
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #5  
Staro 01.10.2018, 15:17
ikac89's Avatar
ikac89 ikac89 je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 06.10.2012
US lokacija: Chicago (Niles), IL
YU lokacija: Srb
Poruke: 809
Nepromenjeno

Evo našao sam ovo za Texas. Deluje mi da je to to.

https://driving-tests.org/texas/tx-d...ndbook-manual/
Reply With Quote
  #6  
Staro 01.10.2018, 16:56
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

svensone, pa dao sam ti link https://www.oregon.gov/ODOT/Forms/DMV/37.pdf
Reply With Quote
  #7  
Staro 01.10.2018, 17:37
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

procitaj ceo manual pre spavanja i tako dva dana. Jer sta se meni desilo.

Uvek daju tri odgovora, ali jedan je znaci totalno smesan ja sam se valjao, ali ima i nekih gde common sense ne pomaze.

Recimo ja sam imao:

Saobrcaj ispred vas se usporava, sta cete uraditi:

1) upaliti hazzard lights
2) push brake shortly several times
3) zaustaviti auto i izaci iz njega

ja naravno stavim 1) ali bilo je 2) !

sledece pita kad idete u rikverc: 1) gledate u retrovizore, 2) gledate kroz zadnje staklo 3) dotacete gas )))

sad ja bih stavio 2) ali poucen sa hazard lights stavljam 1) i on kaze eeee WRONG !

idioti !

a inace,

Amerikanci na svim salterima i kad su na poslu su tako ljubazni da ja to nigde nisam sreo. U Walmartu ja pitam jednog gde vam stoje supe i on ode samnom 6 rafova i pokaze mi prstom. Meni ga vec bilo zao, reko daj reci samo gde je oticu sam...

U banci dok sam cekao red i sedeo u fotelji dolazi predivna riba (znaci mrak) i naginje se onako ljubazno i pita sir can I get you a coffee or tea. Coffee please. Would you like it with sugar ? (hoho mislim se seceru samo mi jos sedi u krilo i ne treba mi vise nista).

Ljudi na ulici ce vas pozdraviti tek tako.

How are you ?
Have a good day.
I like your bike !
Are you OK buddy ? (posto sam zamalo pao sa bicikla)
No it's ok, take it easy man. (jer sam ga pitao da li treba da uzmem racun)

Budite obrijani, obucite teksas i majicu alla lacoste kad idete negde u neku office. Nemojte kao NS gari duks sa kapuljacom jer ce vas mozda i legitimisati.

Kad govorite umesto T izmedju suglasnika recite D.

In America you don't drink water, you drink wader. You don't send a letter , you send a ledder.
Later = lader
NYC = New York Cidy
The Unided States
Italy=Idaly
a lot of = alodov etc....

neki prvi utisci
Reply With Quote
  #8  
Staro 01.10.2018, 17:40
Tereza2019 Tereza2019 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.08.2018
US lokacija: New Yersey
YU lokacija: Skoplje
Poruke: 121
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik uran Prikaz poruke
Ajde da dovrsim ovu ispovest o prvim koracima tj saplitanjima u USA kad sam vec poceo.

Malo odspavam i sutradan obilazaio sam malo grad i dok sam jos imao kola kupovao te velike stvari po Walmart-u, zatim kupio sam bicikl ))).

Btw ovde svi voze bicikl a gradski prevoz je OK kao i u EVropi. Dakle nije bas tacno da ga nema. Biciklisticke staze su uredjene, a sezona kisa jos nije pocela pa ne moram zuriti sa kupovinom kola.

BANKA

45 minuta je trajalo otvaranje racuna i to najobicnijeg Checking account. Dobio sam odmah karticu i par cekova. Naravno kad stignete vi ste bez ikakve istorije i ne mozete dobiti kreditnu karticu, ali debitna moze. Trzili su mi tri dokumenta o identifikaciji:

- dajem pasos i vozacku.

kaze riba a treci ? Pa kazem ja tu u pasosu je americka viza. Kaze ona pa ne znam da li moze viza. Tek ja: kako ne moze pa to je issued BY THE US GOVERNMENT ! I cita ona, kaze OK.

VOZACKA

odem posle u DMV koji izdaje vozacke za C non commercial (to je nasa B). Tamo na ulazu dele za dz prirucnik za polaganje od nekih 70 strana. Kazu na salteru, dokaz o rezidenci u Oregonu jer svaka drzava izdaje svoje dozvole. I ja pokazem onaj ugovor iz banke gde sam prijavio svoju adresu.

Ustvari, oni uvek traze dokaz adrese, ugovor o zakupu i slicno. Posto ja to jos nisam imao ja sam u banci njima svakako morao dati pravu adresu da mi posalju karticu i prakticno DMV mi je priznao potvrdu iz banke o adresi.

I oni isto traze tri dokaza o identifikaciji: dajem pasos, viza i vozacka.

Pokupim ja sve formulare i reko doci cu za par dana da polazem test. Btw ovo je prirucnik https://www.oregon.gov/ODOT/Forms/DMV/37.pdf

to sam citao jos pre nego sto cu doci ovde i nisam se pokajao jer Amerika ima dosta drukciju signalizaciju i jos neke cake tako da preporucujem. Naravno to je za Oregon, ali pravila za saobracaj su manje vise na federalnom nivou, a varijaciju su minimalne.

Test sam polozio $5 kosta za kompjuterom 35 pitanja max 7 netacnih. Ja imao 6.

I sad sam zakazao voznju ali tek za 10dana jer nema termina. Na voznju mogu doci i sa renta car autom. Da, ti sam dovozis auto u kome ces polagati ! Parola, snadji se...

Dobra stvar je sto ovde u OR vozacka ujedno je i ID. A to je prava stvar jer kad imas US ID nece te vise niko nista pitati i nemoram nositi stalno pasos sa sobom, nedajboze da ga izgubim, ne znam sta bih....

I to je to, sad videcemo dalje kako ide.

Wow covece koja avantura boze mili pa ti bi bolje prosao da si uzeo avio kartu SFO-SGF naravno da si je bukirao iz Srbije kao sto si gledao za rentanje. Al kako bi bilo bez tvoje avanture nama intersantna prica a tebi dozivljaj
Reply With Quote
  #9  
Staro 01.10.2018, 17:57
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

I ja sam sad hteo da napisem zasto jednostavno nije leteo avionom, ovako se izmaltretirao maksimalno i pukao mnogo vise para. Ali lepa avantura.
Reply With Quote
  #10  
Staro 01.10.2018, 18:06
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

pretpostavio sam da cete me pitati za avion...

dakle najjeftinija karta SF Spriengfield bila je oko $400 dolara, a ja sam skotao da je auto za tri dana 105evra naravno ne sluteci da ima ona kvaka od 200 dolara penala jer auto ostavljas na drugom mesto.

Drugo, hteo sam da vidim SF i okolinu, a isto tako i da imam auto prva tri dana dok ne vidim gde sam stigao.

U principu sve bi bilo OK da sam odmah imao pare na racunu.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kako se prijaviti za intervju ako vec zivis u Americi - AOS procedure? plava princeza Uputstva za dobitnike 38 14.05.2023 17:54
Rentiranje auta pence Vodič za emigrante 6 09.07.2015 21:19
Rentiranje ili kupovina nekretnine elefteros Vaša strana 0 24.05.2014 06:58
Rentiranje stana/kuce i sve sto ide uz to dmi Vaša strana 6 09.11.2009 11:46

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 14:13.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.