ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Upis dece u školu » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 31.07.2013, 07:13
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dinna3008 Prikaz poruke
Evo našla sam naša škola je dobila ocjenu 6, nije neka visoka ocjena ali ja sam zadovoljna školom i njenim osobljem, a najvažnije je da je moja kćerka zadovoljna ocjena nije ni bitna
Hvala ti dinna, upravo to sam htjela "provjeriti", jer u reviews se također mogu naći oprečna mišljanja, od roditelja koji su prezadovoljni i hvale određenu školu do onih koji kažu da su razočarani. Koliko sam shvatila na ovom sajtu ocjena se bazira na test scores,a dešava se da primjerice škola koja ima low ratings u stvari ima veliki broj ESL učenika pa zbog toga ima lošije rezultate testa i sl. U svakom slučaju voljela bih da još članova foruma podijele iskustva po ovom pitanju. Lični utisak vs. "stručni rejting".
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
Reply With Quote
  #12  
Staro 12.06.2014, 22:12
Tomislav1970 Tomislav1970 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2014
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Bg
Poruke: 283
Nepromenjeno

Buduci da se skolska godina polako zavrsava, da li bi mogao jedan detaljan izvjestaj o upisu, predavanjima, nastavnicima, obavezama, finansijama, ....
Hvala
Reply With Quote
  #13  
Staro 13.06.2014, 02:15
holmes holmes je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.05.2013
US lokacija: Ispod palmi
Poruke: 122
Nepromenjeno

Pretpostavljam da te interesuje procedura za tacno odredjenu zemlju, tako da bi bilo dobro da malo preciziras pitanje. U principu je osnovno i srednje obrazovanje besplatno.
Reply With Quote
  #14  
Staro 13.06.2014, 07:03
Tomislav1970 Tomislav1970 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2014
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Bg
Poruke: 283
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik holmes Prikaz poruke
Pretpostavljam da te interesuje procedura za tacno odredjenu zemlju, tako da bi bilo dobro da malo preciziras pitanje. U principu je osnovno i srednje obrazovanje besplatno.
Mozda nije lose da se napise iskustvo iz razlicitih sredina da se vidi da li ima razlike.
Mislim da sto vise isustava se napise da ce da se dobije bolju uvid
Reply With Quote
  #15  
Staro 08.07.2014, 06:49
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

Nama je za upis bio potreban rodni list djeteta, ispunjeni formulari koje dobijete u skoli i dva dokaza da živimo u tom school district. School nurse je kopirala njegov karton vakcina (onaj iz ambasade) i ostavila nam da uradimo medical kad dobijemo all kids. Imali smo sreću po tom pitanju, ispali su dosta fleksibilni. Dental sam dostavila prije 20 ak dana, a medial smo uradili prije nekoliko dana.

Kao što reče holms, obrazovanje je besplatno, kupuju se school supplies (olovke, bojice, flomasteri, sveske itd). Naravno tu je PTA, kod nas se plaća na početku svake godine $8 po djetetu i iz tih sredstava se finansiraju neke od aktivnosti u školi kao i field trip. Također, u toku školske godine svatko može volontirati na određenim "dešavanjima". Naša škola ima before and after care. Before care je dostupan od 6:45 i placa se $11, a after je od 3 - 6pm i placa se $16. Što se tiče hrane, mi smo odlučili da se ne hrani u školi. School menu je otprilike hamburger, pizza itd. Našeg klinca kupi school bus, u školi je od 9am do 3pm. Za to vrijeme imaju snack oko 10am i lunch oko 12pm. Kindergarten je pola dana i može se birati da li će to biti od 9-12 ili od 12-3. Moguće je da dijete ide i cijeli dan, ali za tu mogućnost se mora doplatiti, nisam sigurna koliko.

Što se tiče obaveza, naš klinac je išao 2 mj i najveći fokus je bio na ELL časovima, tako da mu je i zadaća najvećim dijelom bila tako orjentisana. U suštini imaju zadaću svaki dan, osim petka, da ih ne opterećuju za vikend Ono što je meni lično zanimljivo je da on provede u školi punih š 6 sati i uopšte se ne žali da mu je dosadno. U B-Luci je u školi provodio 2.5 sati, to je velika promjena, a njemu je super. U toku dana se stignu i igrati i ići vani i učiti i sve to upakovano tako da im zadrži pažnju. Dva puta u toku dana ga izdvajaju sa nastave i ima ELL časove, jednom sam sa nastavnicom (pošto je jedini u školi na početnom nivou) i drugi put u grupi sa djecom koja su došla ranije ili su ovdje rođena ali im eng nije maternji jezik.

Možda sam sve malo nabacala, ali prošla je ponoć, nemojte mi zamjeriti
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
Reply With Quote
  #16  
Staro 08.07.2014, 09:03
familly familly je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.05.2013
US lokacija: Boston
Poruke: 88
Pošalji Skype™ poruku korisniku familly
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik via Prikaz poruke
Nama je za upis bio potreban rodni list djeteta, ispunjeni formulari koje dobijete u skoli i dva dokaza da živimo u tom school district. School nurse je kopirala njegov karton vakcina (onaj iz ambasade) i ostavila nam da uradimo medical kad dobijemo all kids. Imali smo sreću po tom pitanju, ispali su dosta fleksibilni. Dental sam dostavila prije 20 ak dana, a medial smo uradili prije nekoliko dana.

Kao što reče holms, obrazovanje je besplatno, kupuju se school supplies (olovke, bojice, flomasteri, sveske itd). Naravno tu je PTA, kod nas se plaća na početku svake godine $8 po djetetu i iz tih sredstava se finansiraju neke od aktivnosti u školi kao i field trip. Također, u toku školske godine svatko može volontirati na određenim "dešavanjima". Naša škola ima before and after care. Before care je dostupan od 6:45 i placa se $11, a after je od 3 - 6pm i placa se $16. Što se tiče hrane, mi smo odlučili da se ne hrani u školi. School menu je otprilike hamburger, pizza itd. Našeg klinca kupi school bus, u školi je od 9am do 3pm. Za to vrijeme imaju snack oko 10am i lunch oko 12pm. Kindergarten je pola dana i može se birati da li će to biti od 9-12 ili od 12-3. Moguće je da dijete ide i cijeli dan, ali za tu mogućnost se mora doplatiti, nisam sigurna koliko.

Što se tiče obaveza, naš klinac je išao 2 mj i najveći fokus je bio na ELL časovima, tako da mu je i zadaća najvećim dijelom bila tako orjentisana. U suštini imaju zadaću svaki dan, osim petka, da ih ne opterećuju za vikend Ono što je meni lično zanimljivo je da on provede u školi punih š 6 sati i uopšte se ne žali da mu je dosadno. U B-Luci je u školi provodio 2.5 sati, to je velika promjena, a njemu je super. U toku dana se stignu i igrati i ići vani i učiti i sve to upakovano tako da im zadrži pažnju. Dva puta u toku dana ga izdvajaju sa nastave i ima ELL časove, jednom sam sa nastavnicom (pošto je jedini u školi na početnom nivou) i drugi put u grupi sa djecom koja su došla ranije ili su ovdje rođena ali im eng nije maternji jezik.

Možda sam sve malo nabacala, ali prošla je ponoć, nemojte mi zamjeriti
Posto ste od marta u Cikagu, da li je bilo nekih problema u vezi upisa u skolu jer je u sred skolske godine? Mi dolazimo u januaru ili februaru, a imamo dva decaka.
__________________
Izvuceni 01.5.2013.
2014EU38xxx
Intervju 5. avgust 2014.
ODOBRENE VIZE
Reply With Quote
  #17  
Staro 09.07.2014, 05:59
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik familly Prikaz poruke
Posto ste od marta u Cikagu, da li je bilo nekih problema u vezi upisa u skolu jer je u sred skolske godine? Mi dolazimo u januaru ili februaru, a imamo dva decaka.
Ma jok. Mi smo došli u martu, ali nismo krenuli sa školom do pred kraj aprila, dok smo našli stan, smjestili se itd. Nije bio nikakav problem.
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
Reply With Quote
  #18  
Staro 09.07.2014, 11:53
familly familly je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.05.2013
US lokacija: Boston
Poruke: 88
Pošalji Skype™ poruku korisniku familly
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik via Prikaz poruke
Ma jok. Mi smo došli u martu, ali nismo krenuli sa školom do pred kraj aprila, dok smo našli stan, smjestili se itd. Nije bio nikakav problem.
Hvala ti puno via. Zanima me da li ste mogli da birate skolu u vasem distriktu ili postoji vec neka podela po ulicama i mestu boravka, da li vam je skola u koju dete ide najbliza ?
__________________
Izvuceni 01.5.2013.
2014EU38xxx
Intervju 5. avgust 2014.
ODOBRENE VIZE
Reply With Quote
  #19  
Staro 10.07.2014, 04:26
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik familly Prikaz poruke
Hvala ti puno via. Zanima me da li ste mogli da birate skolu u vasem distriktu ili postoji vec neka podela po ulicama i mestu boravka, da li vam je skola u koju dete ide najbliza ?
Kod nas konkretno postoji podjela tj. boundaries za svaki school district i prema mjestu stanovanja svako dijete ide u školu kojoj pripada. Npr. doslovno sa jedne strane ulice pripadate jednom school districtu, sa druge drugom. Naš school district ima samo jednu elementary i jednu i middle school i nama su tražili dva dokaza o residency kako bi utvrdili da dijete živi unutar boundaries. U globalu stvari ne funkcionišu uvijek tako, znam kad sam ja istraživala da npr. neke škole prilikom upisa prvo popune mjesta sa djecom koja su unutar granica, a onda otvaraju upis i za ostale koji žele u tu školu i sl.
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
Reply With Quote
  #20  
Staro 10.07.2014, 21:15
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik via Prikaz poruke
Hvala ti dinna, upravo to sam htjela "provjeriti", jer u reviews se također mogu naći oprečna mišljanja, od roditelja koji su prezadovoljni i hvale određenu školu do onih koji kažu da su razočarani. Koliko sam shvatila na ovom sajtu ocjena se bazira na test scores,a dešava se da primjerice škola koja ima low ratings u stvari ima veliki broj ESL učenika pa zbog toga ima lošije rezultate testa i sl. U svakom slučaju voljela bih da još članova foruma podijele iskustva po ovom pitanju. Lični utisak vs. "stručni rejting".
Ja bi pre gledala matematiku kakva je (opet - profesionalna defromacija). Ovde kod mene su elementary i middle schools (osnovne) kao sto bilo kod nas - gde zivis - tu ides u skolu. Srednje skole u susednom gradu koji se granici sa ovim imaju nesto sto zovu "magnet schools". A to vise lici na nas sistem upisivanja samo sto nemaju klasicni prijemni ispit vec se salju prijave, pisu neki sastavi i slicno. Npr. ima tehnicka skola. evo vise o njima ko zeli da zita - izvor je www.magnet.edu

*****
Copy/paste ako se promeni link:

Magnet schools are free public elementary and secondary schools of choice that are operated by school districts or a consortium of districts. Magnet schools have a focused theme and aligned curricula in Science, Technology, Engineering, and Mathematics (STEM), Fine and Performing Arts, International Baccalaureate, International Studies, MicroSociety, Career and Technology, World Languages (immersion and non-immersion) and many others. Magnet schools are typically more “hands on – minds on” and use an approach to learning that is inquiry or performance/project based. They use state, district, or Common Core standards in all subject areas, however, they are taught within the overall theme of the school.

Most magnet schools do not have entrance criteria, but rather, embody the belief that all students have interests and talents that families and educators believe are better cultivated in a magnet school. They often use a random computer-based lottery system for admission. There are also “Talented & Gifted” magnet schools that may utilize student assessment data and teacher or parent recommendations for selection.

Diversity is an important element of a magnet school. Since student interest in a theme is the only eligiblity criteria to attend a magnet school, students from a wide array of backgrounds attend magnet schools. As a result, promote higher level cognitive and social learning. Magnet schools make the extra effort to create a sense of classroom and school community and cultivate school spirit. Curriculum is also clear and transparent for families so they can more fully engage in the learning of their students.

Magnet schools serve all students including English learners as well as students receiving Special Education services. Transportation is typically also provided for no cost to families.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Upis u jaslice/vrtic/predskolsko Tomislav1970 Vodič za emigrante 3 13.06.2014 17:38
Iskustva u vezi obrazovanja dece (vrtić, škola), curlika Vaša strana 40 28.11.2012 16:52
U danasnjim B92 vestima:oprezno sa slikanjem dece u kadi!!(?) Score Vaša strana 54 18.01.2011 16:03

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 06:13.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.