ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Prazan ili namešten stan » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 11.07.2008, 14:02
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Odlicni linkovi, mogla bi da ih postavis i u podforum Lokacije u USA gde su one 2 teme za Chicago i Naperville.

Moze li jos neki odgovor na prvo pitanje?
'ajde Srdjevicu skidaj ves sa tog UTP kabla i pusti neki koristan info
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #12  
Staro 11.07.2008, 14:42
wingreen's Avatar
wingreen wingreen je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida
YU lokacija: Srbija
Poruke: 344
Nepromenjeno

Poslusala i postavila i tamo!
Reply With Quote
  #13  
Staro 11.07.2008, 19:38
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno Malo vesti iz LA

Evo i mene posle nekog vremena – cesto proveravam forum nadajuci se da ipak jos uvek postoji sansa za nekog od mojih prijatelja ili rodjaka da dobije prvu kovertu ali izgleda da od toga, bar ove godine, na zalost nema nista
Sto se tice iznajmljivanja stana, ja ne znam kako drugacije da pomognem osim da ispricam licno iskustvo pa mozda nekome i pomogne. Kada smo dobili prvo obavestenje koliko se secam bila su neka pitanja o kolicini novca ili slicno, kao i neki deo koji je spominjao garanciju nekog iz Amerike i secam se da nas je to prilicno zbunilo jer, jel’te nasa logika je bila da ako bih imala nekog u USA ili visak novaca ne verujem ni da bi smo u to vreme konkurisali za zelene karte. S druge strane tada se nije apliciralo preko interneta pa je bilo pravo umece “namestiti” da prijava stigne u USA u odredjenom intervalu. Pored toga desio se i 09/11 pa smo mislili da nismo prosli u drugom krugu jer nam nista nije stiglo u septembru. Obavestenje o zakazanom terminu nam je stiglo 04/12 za 05/10 i uselili smo se 08/04. Dakle ludilo od iskustva ali da ne sirim mnogo (o tome na nekoj drugoj temi ako nekog interesuje...)
Ono sto smo mi uradili je da smo postavili post na srpskim forumima u nekoliko gradova. Niko nam nije odgovorio, ali smo posle par dana videli oglas na srpskom sajtu u Los Angeles-u da se izdaje soba sa kupatilom i kontaktirali smo ljude. Sreli smo se sa njima u Beogradu i dogovorili se da kod njih placamo deo kuce za prvo vreme. Sada iz ove perspektive mislim da drugacije i ne bismo mogli da iznajmimo stan jer stvarno neznam ko bi nam izdao stan a da u to vreme nismo imali zelene karte jos, nit socijalni broj niti bilo kakvu kreditnu istoriju... Lepo je ako bilo ko ko je dobio zelenu kartu ima dovoljno kapitala za neko vreme – mi nismo. Dosli smo sa $2000 a iznajmljivanje sobe sa kupatilom je bilo $650 plus dodatno pola od racuna koji stignu. Ja sam odmah pronasla posao u jednom srpskom restoranu, sto se pokazalo kao ogromna greska jer mi na kraju nije bio iplacen deo zarade ali i o tome u nekoj drugoj temi... Nije da sam nesto previse ogorcena ali je sve to bilo u fazonu “ej ti ces meni da dodjes za zelenom kartom a ja sam morao/la da se mucim ovde godinama, e sad ces ti da vidis” i ostale nebuloze zbog cega od tada business radim sa Amerikancima (i povezano sa mojim ranijim postovima, ne pitam za savet i ne trazim pomoc na osnovu rekla/kazala nego telefon i put pod noge pa pitam na pravom mestu sta treba da radim. Sva sreca da sam to cudo od “bratske pomoci” prosla na samom pocetku i od tada dobo ide, hvala lepo).
Dakle posle te varijante sa iznajmljivanjem sobe, pronasli smo na posao gde je bio obecan i stan i to smo radili nekoliko meseci dok nismo nakupili dovoljno novca. Onda smo iznajmili svoj stan tacno godinu dana nakon dolaska. Stan je jednosoban, na jako lepoj poziciji, na po 10 minuta od Santa Monica, Beverly Hills i West Hollywood. Stan je pod rent control i kirija raste 3% godisnje. Stan kao nas se u nasoj okolini sada iznajmljuje za oko $450 vise nego sto mi placamo. U tom stanu smo vec 5 godina. Nije nista ekskluzivno – nema bazen ili gym ili tako nesto sto nama nije ni potrebno jer je plaza na skok a gym na hod :-) ali je lep deo grada, policija je na tri bloka, skole i autobuske stanice su blizu, landlord lepo odrzava zgradu i stan mi je na 2 milje od posla pa skoknem kuci na rucak... Pretpostavljam da nekog interesuje i cena – placamo jednosoban stan sa garazom $1130, to su kao dve zgrade sa po 9 stanova i u prizamlju su dve prostoije za pranje vesa sa masinom za pranje i susenje. Stanari su ok i svi zive tu godinama. Na 3 minuta hoda je skola sa public bazenom i, igralistima i besplatnim vikend aktivnostima za decu, bus stop je na 3 minuta hoda i jako je dobro povezano sa ostalim delovima grada gde eventualno radite ili idete da kupujete. Na 3 minuta voznje su ulazi na glavne autoputeve – 405 i 10. Tu su odmah i dve radnje gde su jako pristojne cene Ralphs i Vons ako vam nesto treba bas “sad” (za sve ostalo je Costco zakon kao i farmers market) Dakle sve nabrojano mnogo znaci kad trazite stan – dzabe sto nadjete stan za bolji novac ako sve sto ustedite na kiriji a i vise od toga postrosite na gorivo do posla i provedete sate u autu umesto sa porodicom ili prijateljima. U Los Angelesu pristojan jednostobni stan u delu gde ja zivim moze da se nadje za $1350 i mislim da je to za pocetak dovoljno za bracni par sa jednim detetom. U drugim delovima moze da se nadje za manje novce ali i ne moze da se ostavi otvoren prozor i veci je crime rate. West Hollywood, Beverly Hills etc. su jako skupi za pocetak i to ne savetujem – tek posle izvesnog vremena kad se uklopite u zivot, sistem i pronadjete posao koji vam odogovara. nmaravno da moze da se nadje i garsonjera za $2000 za onog ko ima, jel’te :-) Za parove sa decom – stanovnici Santa Monike imaju besplatno obdaniste u javnim institucijama ako prave manje od $3000 mesecno – bar je tako bilo ranije treba da se raspita vise. Posao agencija moze da vam nadje blizu kuce ako vam je to uslov kao sto je meni bio... Bas sam se raspisala, ako je previse siroko moderator neka javi pa cemo za vikend da iseckamo i raspodelimo na vise tema :-) Da zavrsim sa savetom – prvih godinu dana se uklapajte i ucite pravila zivljenja, ucite jezik (mi smo bili “none” kad smo dosli), sacekajte godinu dana da postanete rezidenti i da mozete da upisete neko skolovanje po normalnim cenama (cak i da ne zavrsite verujte mi odmah skace plata bar u mom slucaju) i budite strpljivi jer nista ne dolazi odmah i ne pada sa neba. Sto bi se ovde reklo – you have to pay your dues first Ako neko ima pitanja neka pita slobodno, odgovoricu za vikend – ja Los Angeles obozavam, jeste veliki grad ali je dobra klima i mogucnosti su bezgranicne i za skolovanje, i za poslove i za fun I eto, dosli smo sa DV-2002, diplomirali u medjuvremenu i u martu postali drzavljani. Moze se i desice se ono sto zamislite – samo strpljivo i pametno. Good luck to all of you!!!!
P.S. Jos samo da sklavirim kako da zakacim i neke slike i sve ce da bude ok
Reply With Quote
  #14  
Staro 11.07.2008, 20:25
wingreen's Avatar
wingreen wingreen je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: Florida
YU lokacija: Srbija
Poruke: 344
Nepromenjeno

Zana hvala puno na detaljnom opisu! Meni licno odgovara kad se pise nasiroko i nadugacko! Mi cemo verovatno biti u slicnoj situaciji kao i ti jer smo na zalost i mi isli istom logikom (zbog para i rodjaka) ali dobro de....Posebno mi je zanimljivo ovo oko skola i vrtica s obzirom da imam bebu. Reci mi da znas koliko su ti vrtici bezbedni i kvalitetni? Na jednom forumu sam citala da su bolji drustveni vrtici od privatnih (ne znam iz kojih razloga) i da kod njih ide jedna vaspitacica na troje dece,pa ako te ne mrzi i u mogucnosti si volela bih da mi odgovoris na ova pitanja.
Da li sam dobro shvatila-tamo si zavrsila fakultet? Smem li da znam sta si zavrsila i koliko te je kostalo?
Tvoje informacije su veoma dragocene i kaci slike!
Reply With Quote
  #15  
Staro 11.07.2008, 22:43
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Thumbs up

Hvala Zana na korisnom postu. Dosta stvari nas interesuje, verujem da je najteze prvih 5-6 meseci a onda tek krecu druge stvari, kako trudnoca tamo, kasnije mala beba i sve vezano za to. Ako budes imala vremena i volje pusti jos neki info.

Bilo bi fino i ako zelis da das par saveta/opisa u LA temi.
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #16  
Staro 15.07.2008, 06:34
ljiljadule ljiljadule je offline
Drug član
 
Datum prijave: 11.05.2008
Poruke: 72
Nepromenjeno

Zana hvala na opsirnom i detaljnom opisu.Inace ja sam neko ko obozava LA i zato mi je drago sto si dala detaljan opis svega,odnosno mogucnosti u LA.Ja pokusavam vec nekoliko godina lutriju,ali nista.Nadam se da cu uspeti bilo kako da predjem i nadam se da ce to biti u LA.Cula sam od prijateljice koja zivi u LA da je klima dobra,a sam grad je divan.Kada budes mogla stavi i neke slicice to bi bilo super.Pozdrav tebi i svima ostalima.
Reply With Quote
  #17  
Staro 16.07.2008, 01:21
Olivera's Avatar
Olivera Olivera je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.07.2008
US lokacija: Scottsdale, AZ
YU lokacija: Skopje, Macedonia
Poruke: 172
Pošalji MSN poruku korisniku Olivera Pošalji Skype™ poruku korisniku Olivera
Nepromenjeno

Posto mi planiramo da odemo na Floridi (ako me prijateljica ne izvisi za smestaj prvih mesec dana), malo sam ceprkala po sajtovima za iznajmljuvanje stanova.
Kako sam postavila serch options na sugeriranih sigurnih kvartova kao sto su Holliwood, Fort Lauderdale, Dania Beach, Pompano Beach, Margete... vidim da renta za 1 bedroom ide izmedzu 700-1200$.

Cesto vidim i opise ovakvog tipa:
Lease Terms: 7 and 12 months. $50 application per person, security deposit is only $ 300 * restrictions may apply For more information, please call toll free at...


Pa me zanima dali ono 7 and 12 month se odnosi na placanje rente za toliko meseci unapred ili na vaznost dogovora koji bi se potpisao izmedzu obe strane?
Reply With Quote
  #18  
Staro 17.07.2008, 04:50
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

lease terms 7-12 months je termin na koliko potpisujes ugovor ,znaci na koliko se obavezujete da cete biti u stanu.Ako se to ne ispostuje obicno se placa penal u visini jedne kirije.Security deposit se ostavlja i na kraju vam ga vracaju u celosti ako je sve u redu u stanu,tj ako nema nekih ostecenja
Reply With Quote
  #19  
Staro 17.07.2008, 13:11
MagicMaster MagicMaster je offline
Član
 
Datum prijave: 17.07.2008
Poruke: 2
Nepromenjeno

*to se tiče dugačkih postova, nema frke, što duže, to bolje .... Ja sam ovde newbie, dosadilo mi više u ovoj srbijici da se grbavim i rintam za nikakve pare, pa sam i ja počeo da razmišljam o odlasku preko... a kad već idem, otišao bih daleko, što dalje .... pa skupljam utiske i savete ...
Reply With Quote
  #20  
Staro 13.09.2008, 20:26
Seekimo Seekimo je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.08.2008
Poruke: 105
Nepromenjeno

Mislim da je ovaj thread o rentiranju stanova posle procedure oko same lutrije najvazniji a potpuno je zapostavljen i nerazradjen.Ovde je najvaznije da se jave ljudi koji su vec u USA,i da onda iz licnog iskustva daju iformacije:sta su iznajmili kako,gde su zackoljice,kako moze gazda ili agencija da vas prevari,koji su skriveni troskovi,koliko kosta voda,struja,gas,air/con,odrzavanje zgrade(maintenance fee)...itd.
Ono sto se moze procitati po agenciskim sajtovima nije zivotno i samim tim nedovoljno.
Dakle Amerikanci ukljucite se u ovu pricu malo konkretnije i ozbiljnije,hvala
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Placanje rezija za stan u Srbiji online iz Amerike snowflake Vaša strana 3 28.04.2015 08:45
Stan i posao pre dolaska Skullnick Stare teme 39 17.03.2013 14:21

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 19:33.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.