ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 17.10.2011, 23:01
Sacipko's Avatar
Sacipko Sacipko je offline
Drug član
 
Datum prijave: 22.09.2011
US lokacija: Najverovatnije Chicago IL
YU lokacija: Niš
Poruke: 49
Nepromenjeno Posao i zdravstveno osiguranje na poslu

Da li je minimalac koji su uobavezi poslodavci da plate 7,5 usd neto, zaista minimalna zarada, ili poslodavci daju i manje, kao u Srbiji (min je oko 24.000, a u Nisu se na trafikama radi i za 15.000)

Da li je bracni partner koji radi i placeno mu je zdravstveno osiguranje, nosilac osiguranja za celu porodicu kao u Srbiji ili ne?

I citao sam da poslodavaci ne placaju zdravstveno i zubno osiguranje osim ako se prethodno ne dogovori?
Reply With Quote
  #2  
Staro 18.10.2011, 00:51
dejancic's Avatar
dejancic dejancic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 14.05.2008
US lokacija: LA
YU lokacija: BG
Poruke: 529
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Sacipko Prikaz poruke
Da li je minimalac koji su uobavezi poslodavci da plate 7,5 usd neto, zaista minimalna zarada, ili poslodavci daju i manje, kao u Srbiji (min je oko 24.000, a u Nisu se na trafikama radi i za 15.000)
Nema neto, sve je bruto. I ja iskren da budem nisam cuo da u Srbiji postoji zakonski minimum.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Sacipko Prikaz poruke
Da li je bracni partner koji radi i placeno mu je zdravstveno osiguranje, nosilac osiguranja za celu porodicu kao u Srbiji ili ne?
Moze, a ne mora da bude.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Sacipko Prikaz poruke
I citao sam da poslodavaci ne placaju zdravstveno i zubno osiguranje osim ako se prethodno ne dogovori?
Nije stvar prethodnog dogovora vec da li su beneficije nesto sto firma obezbedjuje. Neki poslovi podrazumevaju samo platu i onda naravno od zdravstvenog osiguranja nema nista.
__________________
If you refuse to accept anything but the best, you very often get it.
Reply With Quote
  #3  
Staro 18.10.2011, 16:48
Sacipko's Avatar
Sacipko Sacipko je offline
Drug član
 
Datum prijave: 22.09.2011
US lokacija: Najverovatnije Chicago IL
YU lokacija: Niš
Poruke: 49
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dejancic Prikaz poruke


Moze, a ne mora da bude.


Znaci to opet zavisi od poslodavca i stoji u ugovoru? Da li pre sve podrazumeva medical, da li se odnosi samo na zaposlenog. i da li podrazumeva ostatak porodice, i ako ne, da li se doplacuje za ostale clanove porodice
Reply With Quote
  #4  
Staro 18.10.2011, 17:39
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Zavisi od poslodavca. Ne obezbedjuje svaki poslodavac zdravstveno osiguranje jer za to (jos uvek) ne postoji zakonska obaveza. Sto manji poslodavac to gori (ili nikakvi) benefiti. Isto tako, kad se zaposlis, kod vecine poslodavaca pravo na osiguranje se stice tek posle 3, 6 ili 12 meseci (retki su oni koji benefite nude prvog dana i to su uglavnom velike kompanije).

Sto se ostalih clanova porodice tice, doplacujes za svakog ponaosob. Uvek treba proveriti kolika je cena osiguranja preko firme (koliko ti mesecno odbiju od plate) jer se cesto dogodi da je jeftinije imati individualno nego grupno osiguranje preko firme.
Reply With Quote
  #5  
Staro 18.10.2011, 20:13
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Sacipko Prikaz poruke
Znaci to opet zavisi od poslodavca i stoji u ugovoru? Da li pre sve podrazumeva medical, da li se odnosi samo na zaposlenog. i da li podrazumeva ostatak porodice, i ako ne, da li se doplacuje za ostale clanove porodice
Kao sto je receno, osiguranje spada u benefite koji mogu da budu deo pogodbe sa poslodavcem, a i ne moraju. Ako ne radis puno radno vreme poslodavac nije obavezan da ti da osiguranje. Ako imas 40 satnu radnu nedelju, barem ovde, u Wisconsin-u, sleduju ti i benefiti koje daje svaka ozbiljnija firma. Predpostavljam da ovo ne vazi za sitne preduzetnike koji zaposljavaju mali broj radnika. Firme sa vecim brojem radnika uglavnom sklapaju ugovore sa osiguravajucim kompanijama i health provajderima za sve radnike. Imaj na umu da ti firma ne placa celokupno osiguranje, vec ti se od plate skida dobar deo mesecne rate. Od firme do firme varira kvalitet osiguranja i kinta koju treba da platis, a pri tome najcesce imas opciju da biras razlicite pakete osiguranja (sta ti sve pokrivaju u potpunosti, a sta u odredjenom procentu, koliko placas kao participaciju, koliko ti je "deductible", tj., lova koju ispovrtis iz dzepa pre nego sto osiguranje pocne da ti pokriva troskove za tu godinu i sl.). Glavno je zdravstveno osiguranje, ali postoji i zubno i ocno, kao odvojene varijante, nisu u sklopu perethodnog. Mozes da osiguras samo sebe, a mozes i celu porodicu, dakle imaju individualne i porodicne pakete. Evo primera: ja sam uzeo osiguranje za celu porodicu preko moje firme, sa sve zubnim i ocnim skidaju mi oko $220 mesecno od bruto plate (pre poreza), a imam sve zivo pokriveno i nemam taj "deductible", tj. nema granice koju najpre treba da platim sam, da bi ostalo placalo zdravstveno. Mojoj supruzi su u njenoj firmi nudili osiguranje koje bi trebalo da placa preko $500 mesecno za porodicno, sa $7500 deductible (tj., prvih 7500 dolara mi placamo, pa tek onda uskace osiguranje) i upola losije od mog. Naravno da je odbila jer je vec osigurana preko mene, tako da uzima celu platu. Mislim da jasno mozes da vidis razliku u ponudjenim opcijama. Wisconsin ima i besplatno zdravstveno osiguranje za decu (vazi za legalne imigrante), pa cak i za odrasle imigrante, ali tek posle 5 godina boravka (do tada ces vec steci pravo i za drzavljanstvo).
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
  #6  
Staro 19.10.2011, 08:50
jovke jovke je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2011
Poruke: 334
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dreadnot Prikaz poruke
Wisconsin ima i besplatno zdravstveno osiguranje za decu (vazi za legalne imigrante), pa cak i za odrasle imigrante, ali tek posle 5 godina boravka (do tada ces vec steci pravo i za drzavljanstvo).
Sta znaci ovo kad kazes (do tada ces vec steci pravo i za drzavljanstvo)? Da li onda sa drzavljanstvom ima razlike kada je u pitanju cena placanja zdravstvenog osiguranja, i neka opcija besplatnog zdravstvenog osiguranja za decu ili odrasle ?
Reply With Quote
  #7  
Staro 19.10.2011, 19:28
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Cena koju platis za zdravstveno osiguranje zavisi od toga ko ti je provajder, kakve usluge pruza i za kakav plan se odlucis (sam, porodica, deo koji sam placas i sl.). Mozes da placas sam ili da ti deo placa firma u vidu benefita, tebi se od plate odbija deo. To ugl. nema veze sa time da li si drzavljanin ili legal immigrant. Moja opaska je bila vise u pravcu da ces za pet godina steci pravo na drzavljanstvo, a ne samo na besplatno zdravstveno osiguranje. Posebna napomena - ova prica vazi za Wisconsin, jer on obezbedjuje besplatno zdravstveno osiguranje za svu decu, za svoje drzavljane, a za odrasle imigrante tek nakon 5 godina. Zbog toga, a i zbog solidne socijalne pomoci (Food Stamps i sl. programi) je veliki broj afroamerikanaca koji bas i ne vole previse da rade presao iz susednog Ilinoisa i drugih drzava koje nemaju ovako napredan vid socijalne zastite i naselio se ovde. Posle mesec dana boravka dobijaju status drzavljana Wisconsina i sticu pravo na svu mogucu pomoc, koja naravno zavisi od tvog materijalnog stanja i zaposlenosti. Naselili su ceo centralni deo Milvokija, pa je to sada opasna zona u koju nije preporucljivo zaci kad padne mrak, a malte ne svako vece izvestavaju o pucnjavi i ubistvima u tom delu grada. No, da se vratim na temu, kada se steknu potrebni uslovi, Wisconsin pruza besplatnu zdravstvenu pomoc (osiguranje) za decu i odrasle. Za sve druge drzave treba proveriti pojedinacno.
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
  #8  
Staro 19.10.2011, 19:39
steficacvek's Avatar
steficacvek steficacvek je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 19.05.2008
US lokacija: Phoenix, Az
YU lokacija: BiH
Poruke: 648
Nepromenjeno

Ja sam prije desetak dana uzela zdravstveno osiguranje. Nasla sam insurance broker-a koji mi je pomogao da uporedim najbolje planove za mene i mog stepson (mrzim ubacivati engleski, ali mi bilo koji prijevod za stepson zvuci grozno). Uglavnom nasli smo ok plan koji pokriva uglavnom sve, sa 6000$ deductible za hospitalizaciju u slucaju neke operacije koja nije bas hitna (krajnici, slijepo crijevo etc., hospitalizacija u slucaju neke nesrece ili hitnog slucaja je pokrivena). Mjesecno placamo 233$, i to je daleko bolja opcija od one koju sam dobila preko posla. Tako da opcija ima, malo je komplikovano i totalno drugacije nego kod nas, ne vrijedi ni porediti, ali ima opcija. Najbolja stvar je sto sad imam brokera koji moze da objasni i rjesi sve potencijalne probleme.
__________________
2009EU17xxx
22.4.2008 Koverta poslana
14.5.2008 Koverta primljena
23.5.2008. Koverta poslana nazad u KCC
28.5.2008. Koverta stigla u KCC
13.3.2008. zavrsen ljekarski pregled
The Day - 20.3.2009.
Visa granted

In US since May 26, 2009!
Reply With Quote
  #9  
Staro 20.10.2011, 07:03
Bockyman's Avatar
Bockyman Bockyman je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.10.2009
US lokacija: Палатајн, Илиноис (Palatine, IL)
YU lokacija: Лесковац
Poruke: 289
Pošalji Skype™ poruku korisniku Bockyman
Nepromenjeno

молим упућеније за помоћ и објашњење. радим 53 сати недељно. на чеку пише шта ми се колико одбија,али у скраћеницама.
шта значе следеће скраћенице: Mcwh, sswh, fitw.
унапред захвалан!
__________________
Од 23.септембра 2011. у граду Чикагу!
Reply With Quote
  #10  
Staro 20.10.2011, 07:18
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Medicare
Social Security
Federal Income Tax

(tu bi trebao da se nadje i Sate Income Tax)
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Zdravstveno osiguranje Veronika Vodič za emigrante 372 22.05.2018 06:08
Zdravstveno osiguranje u USA orozinho Vaša strana 13 07.03.2013 21:14
Veterinari i zdravstveno osiguranje kućnih ljubimaca u SAD Good Spirit Stare teme 11 29.04.2011 07:50
Resume za posao Veronika Vaša strana 21 23.04.2009 10:47
Sveukupna kompenzacija na poslu emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 14.09.2007 19:45

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 17:55.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.