ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 12.09.2010, 09:47
zanesena zanesena je offline
Drug član
 
Datum prijave: 11.09.2010
US lokacija: Los Angeles,Santa Monica
YU lokacija: vojvodina
Poruke: 84
Nepromenjeno Medicinske sestra

Da li se priznajde diploma srednje medicinske skole koju sam zavrsila u Srbiji???
Verovatno moraju neki dodatni ispiti da se polazu????
Da li neko zna tj poznaje nekog ko radi u zdravstvu u Americi???
Reply With Quote
  #2  
Staro 22.09.2010, 13:57
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Ne priznaje se na zalost. Americki sistem skolstva je potpuno drugaciji. Da bi ovde neko postao sestra srednjeg nivoa - LPN (licensed practical nurse sto je kod nas sestra sa srednjom) mora se posle srednje skole ici na kurs koji traje 12-18 meseci i kosta izmedju $15.000-$30.000 u privatnim skolama. Ovde u USA ne postoje srednje strucne skole kao kod nas i princip je kao kad bi u Srbiji prvo svi isli u gimnaziju pa tek onda na dodatne kurseve za sticanje odredjenih zvanja.

Ja radim u zdravstvu, zasad kao CNA (certified nursing assistant) sto mu dodje malo jace od naseg bolnicara, a kurs je trajao samo 4 nedelje i kostao $630 sto je za ovdasnje pojmove smesno. Mozes i ti da to odradis, ali ne verujem da ce ti se posao svideti a i plata je jedva iznad minimalca. Od nove godine planiram da krenem u skolu za LPN pa kad to bude gotovo mnogo ce se lakse disati...

U drzavi Illinois mozes postati LPN za nekih godinu ipo dana uz osrednje znanje engleskog. Uslovi za upis programa su da budes CNA, prodjes kurs medicinske terminologije, anatomije i farmakologije (meni nista od toga nisu hteli da priznaju jer su moji transkripti stariji od 5 godina i onda mora ponovo) i kreces na program. U CHGO je to 10-11 meseci dok je u Indijani npr 18 meseci. Ukupno ulaganje samo za skolarinu za ovakav poduhvat je minimum $18.000 ali se to isplati za manje od 6 meseci kad pocnes da radis.

Poslovi u zdravstvu se dobijaju preko noci. Bukvalno dodjes u dilemu koje mesto da prihvatis Ja sam u prvom danu trazenja posla kao CNA predao aplikacije na 3 mesta (bio je petak), u ponedeljak su me vec zvali da zakazu razgovor za utorak i u utorak sam na licu mesta bio primljen. Tog istog utorka su me zvali i sa druga dva mesta. Ovako je u CHGO, i koliko sam uspeo da propratim u drugim delovima USA nije nista manja potraznja za zdravstvenim radnicima.

Ako nameravas u USA, zavrsi visu medicinsku pa nostrifikuj. To je najbolja opcija jer sa nasom visom medicinskom (opsti smer) ovde dobijas titulu RN (registered nurse) i pocetna satnica je oko $32. LPN (srednja sestra) ima satnicu oko $23, a CNA (sestra prvog nivoa) izmedju $10 i $14.
Reply With Quote
  #3  
Staro 23.09.2010, 00:15
duskica duskica je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.05.2009
Poruke: 43
Nepromenjeno

Magelane,molim te napisi sta ti je sada konkretno posao,kako izgleda tvoj radni dan,posto sam i ja zainteresovana za kurs CNA.
Reply With Quote
  #4  
Staro 23.09.2010, 05:36
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Ja trenutno radim dva posla kao CNA.

Jedan je u jednoj privatnoj agenciji za kucnu negu i tu nemam fiksne pacijente vec kako sta naleti. Radio sam jedno vreme nocne smene, a sada radim "live-in" vikendom - pojavim se tamo u 8h subotom ujutru i izlazim u ponedeljak u 8h ujutru. Tu za dan dobijes $125 mada sa odbicima to bude oko $110. Kada sam radio na satnicu, sat je $10 tj. $11 ukoliko imas CNA sertifikat. Dakle, vise se isplati raditi na satnicu nocnu smenu od 12h jer se vise zaradi nego u "live-in"-u koji ume da bude zesce naporan.

Drugi posao je u jednom rehabilitacionom centru. Tu je smena od 8h, mada ne placaju pauzu od 30 min pa je satnica 7.5. Dobijes 9-11 pacijenta i radis negu... Nega, nega i samo nega. Uzimas ponekad vitalne znake, nikako ne dajes terapiju i u principu imas veliku slobodu u smislu kojim ces redosledom sve da obavljas. Glavne sestre nimalo nisu kao kod nas (srecom) i medjuljudski odnosi su poprilicno ok. Ekipa je uglavnom imigrantska - 70% filipinci, 20% Afrika, 5% Istocna Evropa i samo 5% Amerikanci. Smene su 6-14h; 14-22h i 22-6h. Ja radim samo radnim danima smenu od 14-22h jer sam prepodne u skoli tako da sam kuci jako retko (postao sam k'o Ekrem).

CNA kurs ume da traje izmedju 4 i 16 nedelja u zavisnosti od skole. Neophodno je da se ima 80 sati teorijske nastave i 40 sati prakse. U drzavi Illinois se posle toga izlazi na drzvani ispit koji je test od 85 pitanja i za prolaz je potrebno 70.

Kurs na koji sam ja isao je kostao $630, isao sam ponedeljkom, sredom i petkom na casove od 15:30-22:45 (mada su nas uvek pustali oko21h), a praksa je bila subotom i sve je bilo gotovo za 4 nedelje
Reply With Quote
  #5  
Staro 23.09.2010, 15:36
duskica duskica je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.05.2009
Poruke: 43
Nepromenjeno

Hvala puno na odgovoru! Veliki pozz!
Reply With Quote
  #6  
Staro 23.09.2010, 15:45
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Duskice, sta si ti po zanimanju inace?
Reply With Quote
  #7  
Staro 18.03.2013, 23:23
Minnie_Mouse Minnie_Mouse je offline
Član
 
Datum prijave: 18.03.2013
Poruke: 8
Nepromenjeno

Pozdrav svima, vec neko vreme vas pratim.. Posebno Magelan-a( posto smo kolege, pa mi je vise interesantna tvoja situacija
Jedno pitanje, znas li kako stoji situacija sa oralnim higijenicarima, posto se to kod nas vodi kao visa skola, kako je tamo za zaposljavanje, sa tim zvanjem?
Reply With Quote
  #8  
Staro 19.03.2013, 20:30
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Minnie_Mouse Prikaz poruke
Pozdrav svima, vec neko vreme vas pratim.. Posebno Magelan-a( posto smo kolege, pa mi je vise interesantna tvoja situacija
Jedno pitanje, znas li kako stoji situacija sa oralnim higijenicarima, posto se to kod nas vodi kao visa skola, kako je tamo za zaposljavanje, sa tim zvanjem?
Ima posla za dentalne higijenicare, satnice su koliko sam ja gledao preko $30...

Jedino sto moze da uzme vremena je nostrifikacija tj. dobijanje ekvivalenta. Oni imaju dosta opstih predmeta (matematika, engleski, par biologija...) koje mi na faksu nismo imali, pa mogu da traze da se odrade ti predmeti na Community College-u (u proseku oko godinu dana) i onda da se prilozi dokumentacija. Tada ti board dentalnih higijenicara izdaje dozvolu za izlazak na drzavni ispit - NBDHE i nakon polozenog ispita postajes licencirani dentalni higijenicar.

Koliko sam ja uspeo da izguglujem, Florida automatski daje dozvolu za izlazak na drzavni stranim doktorima stomatologije kada se prilozi neophodna dokumentacija, ali se nisam nesto preterano udubljivao jer prvo, nisam dole pa mi to nista ni ne znaci, a drugo, sam taj njihov posao (drljaj do prekosutra, pa onda jos toliko - meni je to jako monotono) me nikako nije privlacio pa sam se prestrojio na nursing
Reply With Quote
  #9  
Staro 19.03.2013, 20:54
Minnie_Mouse Minnie_Mouse je offline
Član
 
Datum prijave: 18.03.2013
Poruke: 8
Nepromenjeno

Citajuci tvoje postove, to mi je palo na pamet, jer kod nas na faxu postoji taj smer poslednje 2-3 godine, a kako sam obavestena,sa zavrsenim faxom mozemo da trazimo da nam izdaju i diplomu oralnog higijenicara.. Pa ako bi tamo vec znacila i ta diploma.. Hvala na info u svakom slucaju.
Reply With Quote
  #10  
Staro 19.03.2013, 21:20
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

To je super ako hoce da izdaju... Taj smer je uveden 3 meseca pre nego sto sam diplomirao, a kako sam ubrzo otisao za USA, nisam se nesto ni raspitivao...
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Pitanje vezano za useljeničku vizu F4 preko brata/sestra Feda022 Porodične imigrantske vize 10 03.06.2011 13:24

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 22:12.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.