ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Bankovni racuni van Amerike » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 29.01.2018, 19:55
markoni markoni je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 12.10.2014
Poruke: 148
Nepromenjeno Bankovni racuni van Amerike

Drzavljani Amerike i nosioci GC ukoliko imaju na jednom ili na vise racuna u zbiru 10.000$ ili vise od te cifre, a da se pritom ti racuni nalaze van Amerike (npr. u Srbiji), treba da prijave to.

Npr. ako sam ja tokom 2016. kalendarske godine u jednom kratkom periodu od par dana, imao 10.000$ kada saberem sve racune koje sam u tom trenutku posedovao van Amerike i preracunam ih po u tom trenutku vazecem srednjem kursu NBS u Americke dolare (iz evra i dinara u dolare).

Do kog datuma sam ja trebao da prijavim to da sam u zbiru svih non US racuna nekih par dana ili par nedelja tokom 2016. izasao na cifru 10.000$?

A do kog datuma treba da prijavim, ako sam u toku 2017. godine u nekom trenutku imao isti slucaj? (jedva prebacenih 10.000$ na neki kratak vremenski period tokom 2017.)
Reply With Quote
  #2  
Staro 04.02.2018, 16:59
subman subman je offline
Drug član
 
Datum prijave: 03.05.2017
Poruke: 68
Nepromenjeno

To mene zanima kome se kako i zasto mora da se prijavi nas stedni racun???
Reply With Quote
  #3  
Staro 04.02.2018, 19:05
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Poreskoj upravi ili ti IRSu, takvo im je pravilo. Ukoliko neko se napravi "pametan" i ne prijavi a ovi provale...
Reply With Quote
  #4  
Staro 04.02.2018, 23:10
subman subman je offline
Drug član
 
Datum prijave: 03.05.2017
Poruke: 68
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mveruovic Prikaz poruke
Poreskoj upravi ili ti IRSu, takvo im je pravilo. Ukoliko neko se napravi "pametan" i ne prijavi a ovi provale...
a gde to pise? Nigfe nisam video...
Sta mogu s tim? Da ne moramo porez da im placamo???
Reply With Quote
  #5  
Staro 04.02.2018, 23:41
kuki kuki je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.06.2015
Poruke: 95
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik subman Prikaz poruke
a gde to pise? Nigfe nisam video...
Sta mogu s tim? Da ne moramo porez da im placamo???
Amerika postavlja svja pravila svojim stanovnicima, po mom misljenju nazvao bih ta pravila strahovladom... sta god prekrsis, provuku ti kroz kontekst ili ogromnu novcanu kaznu ili zatvor, ako nemas novca da platis tu kaznu... mislim da takav tretman nemaju stanovnici ni jedne druge drzave osim SAD-a.

http://money.cnn.com/2015/04/01/pf/t...ies/index.html

A evo zvanicnog linka

https://www.irs.gov/businesses/small...-accounts-fbar

Ukratko, ako npr. u jednom trenutku tokom jedne godine izadjes na 10.000$ u zbiru racuna van USA, a to nisi prijavio, oni imaju pravo da ti traze 100.000$ kaznu, ako te izvuku da te pretresu... a ako nemas novca onda u zatvor...

Moraju se striktno postovati njihova pravila, ko se pravi pametaniji od sistema, tamo ne traje dugo...
Reply With Quote
  #6  
Staro 05.02.2018, 11:50
Ggaga Ggaga je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.05.2017
US lokacija: Washington DC
YU lokacija: Beograd
Poruke: 171
Nepromenjeno

Ta pravila, kako god ih nazvali, su usmerena u svrhu borbe protiv utaje poreza, a ponajvise zbog milionera koji su do skoro drzali novac inkognito u Svajcarskim bankama i ostalim poreskim rajevima. Naime kao drzalac GC ili USA drzavljanim duzni ste da prijavljujete zaradu iz bilo kod osnova i bilo kog dela sveta dokle god ispunjavate jedan od dva gore navedena uslova. Znaci prijavljujte porez ili vracajte GC. Generalno porez se ne placa na novac koji imate ( pre nego sto ste postali GC holder) vec na dobit koju ste ostvarili u godini za koju prijavljujete porez. Zato u formularu prijavljujete maksimalan iznos novca koji ste imali na nekom racunu u stranoj banci u toku godine (mislim cak da je to potrebno i za racune po kojima ste ovlasceno lice). Ukoliko se taj iznos poveca pitace vas iz kog izvora i moracete da platite porez po tom osnovu.Npr. ako ste prodali nekretninu u Srbiji trazice vam da platite porez na razliku u ceni koju ste postigli kupovinom (kao i kod nas sto placate porez na kapitalnu dobit) s tim sto ce vam oduzeti iznos koji ste vec platili po tom osnovu npr u Srbiji pa mozda nista i necete platiti ako je poreksa stopa u US manja od srpske, tako da su prilicno fer sto se toga tice. Sa druge strane ako dokazete da ste razliku u ceni postigli ulaganjem u tu nekretninu i taj iznos ce vam oduzeti od poreske osnovice za razliku od Srbije gde gledaju samo apsolutni iznos. Ako izdajete nekretninu u Srbiji to opet treba da prijavite kao income osim ako ne zelite utajite pa da vam neko to placa u kesu, ali ako ikada taj novac budete zeleli opet da uplatite na racun opet ce vas pitati odakle vam. Prema medjunarodnom sporazumu FATCA (koji je naravno nametnula Amerika (jer joj se moze) sve banke u Srbiji (i Evropi) su duzne da prijavljuju US poreskim vlastima klijente sa GC ili USA pasosem koji imaju racune kod njih. Tako da nemojte da se igrate. Teoretski mozete od banke u Srbiji da sakrijete da imate GC ali banke prijavljuju i granicne slucajete po US broju telefona, US mail/postanskoj adresi klijenta bez obzira da li ste se javno deklarisali ili ne. Moj savet je da se dobro raspitate na sajtu IRS i ostalim u tu svrhu vezano za licnu situaciju koju imate i ne igrate sa tim stvarima.
PS. Kako mi se cini prema novom Trumpovom poreskom zakonu limitiran je iznos kazne za neprijavljivanje poreza na iznos koji je utajen tako da ne moze vise biti da ste utajili 10k USD a oni vam propisu kaznu 100k USD
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Promena datuma povratka iz Amerike - problem? ejpril88 Ne-imigrantske vize 6 11.01.2024 14:37
Brodom do Amerike bibi Vodič za emigrante 15 04.06.2015 14:35
aplikacija iz amerike ivavaso215 Prijava na Lutriju 5 07.09.2014 00:08
Kako doći do Amerike na druge načine kaneolopa Vaša strana 155 02.12.2013 20:24

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 11:27.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.