ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #31  
Staro 17.02.2018, 20:07
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mikiSA Prikaz poruke
Ovo sa zdravstvenim /dentalnim u USA:
moja firma za mene je platila za godinu dana preko $10.000 za premiju (moj dio je oko $1200 godisnje premije) za health, dental je meni $132, a firmi za mene je oko $300 godisnje.
Popravak zuba u in-network sa osiguranjem (zavisi sta je) ja platim $125, ostalo plati osiguranje (ima godisnji limit od $2500 za sve radove). Krunica/navlaka od $700-1000 ja platim samo $125 i puno bolje uradjena nego u Bosni. Tako da ja kad idem na godisnji u Bosnu /Hrvatsku idem na odmaram, ne da popravljam zube. Svakih 6 mjeseci check up i ciscenje zuba (moj dio $25), svake godine slikanje zuba (na email kad trazim mi posalju sve snimke), ne sjecam se zadnji put kad sam dobila novi karijes.

Andrew W je fino rekao da postoje dental schoools gdje je puno jeftinije ako nemas osiguranje, a neki znaju otici i u Mexico, Costa Rica u "dental tourism".

Damagon, tacno: Ja nakon evo 5 godina ovdje imam 18 radnih dana godisnjeg odmora, i svake godine sve iskoristim u jednom cugu (pocela sa 12 ali se skuplja kumulativno, pa treba godina da se dodje na toliko)

Ja sam zadovoljna, i ne planiram nazad jos dugo.
Hvala na informaciji. Pošto sam od nekih ljudi čuo da se kod (na primer) zubara plaćaju astronomske cifre, ovo mi deluje veoma drugačije. Samo da potvrdim da li sam dobro razumeo: Dental je samo $132 godišlje? (za pokriće računa od $2500, uz participaciju)
Da li imate neki primer za lekara opšte prakse? Na primer, dobio sam grip. Koliko bi me takva usluga lekara koštala? Da li postoje neki sistematski pregledi? Koliko takve stvari koštaju?
Izvinjavam se ako sam vas zatrpao pitanjima, ali ovo je veoma zanimljiva tema.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #32  
Staro 17.02.2018, 20:22
Andrew Wiggins's Avatar
Andrew Wiggins Andrew Wiggins je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.11.2015
US lokacija: Los Angeles
YU lokacija: Beograd
Poruke: 170
Nepromenjeno

@Svenson
Ehhhhhhh........nemoj misliti da svaka firma placa radnicima zdravstveno/dentalno. Cak sta vise......kolko ja znam vecina (pogotovu losiji poslovi) ne uplacuju radnicima to. Nisu zakonski obavezni. Uvek imate opciju da sami uplacujete ali onda je zdravstveno oko 350$ mesecno bilo prosle godine. Dentalno ne znam.
Reply With Quote
  #33  
Staro 17.02.2018, 20:25
tile83 tile83 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: VA
Poruke: 86
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik markoni Prikaz poruke
Pa ni u Americi tesko da mozes imati neto platu vise od 2000$ ako nisi zanatlija, kamiondzija, professional vozac ili Ako nemas njihovu diplomu, cak i sa znanjem jezika... ..
Ja bih dodala da sam davno bila nanny u porodici za $15/sat. Dakle $2400 mesecno sa 40 sati, 2 dana nedeljno vodila aerobik u starackom domu gde sam imala $65/sat-4 sata nedeljno. Dakle, sa ne puno rada malo vise od 3000. Jednostavno tamo ima nekih poslova za koje mi nismo ni culi ovde I moze se dobro zaraditi. Ja samo mislim da mnoge sistem ponese pa postanu neskromni I zapadnu u bulu. Zato je W&T dobra stvar jer imate prilike da vidite prednosti I mane pa kad se dobije ovakva sansa, najbolje stvore uslovi za zivit a ne zarada... opet-to je neki moj utisak.
Sto se Skandinavskih zemalja tice, mana je jezik sigurno (sa eng. Nekako uvek imate osnovu pa samo nadogradjujete) jer krecete ni od cega (ko bi radio domaci sa decom) a I verujte da su communities u Americi Va, MD bar duplo lepse uredjeni nego tu. A velika prednost je besplatno školovanje I blizina home country-ja :-)
__________________
03.05.2017. Selected - 2. prijava
CN: 2018EU00004***
Lekarski - 26.06.2018.
Interview - July 2018
Rejected
Reply With Quote
  #34  
Staro 17.02.2018, 20:42
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

svenson: zubar je preko mog poslodavca tacno $5.50 bi-weekly (platu dobijamo svake dvije sedmice) znaci, $11 placam premiju mjesecno za zubara. Za health insurance (PPO) placam $55.50, znaci $110 mjesecno.
Svaki plan (PPO, HMO koji je jos jeftiniji ali tu moras uvijek prvo ici svom PCP da bi te uputio specijalisti ako ti treba, dok PPO mogu direktno ici specijalisti bez da me uputi PCP) ima in network i out of network doktore/klinike/bolnice.
Dok si god in-network placaces najmanju cijenu(co-pay) a ostalo placa osiguranje. Moj PCP ili ti family doctor je $20 svaka posjeta. Preventativni pregledi (oni annual) su besplatni, kao sto je i skin cancer screening besplatan. Za pregled kod specijaliste (dermatolog pr.) je $30 copay.

Za gripu ja ne bih isla kod PCP (koji je skoro uvijek prebukiran, pa cekas par dana da te primi) nego bih isla u urgent care (sto nije Hitna pomoc) rade i navece i tu je isto $20 copay, i to bih isla kad bih vidjela da mi nije bolje. Primjer iz zivota: dobila gripu prosli mjesec (a primila vakcinu u septembru), trajala 3 dana, bez ovih komplikacija od kojih ljudi umiru. Nisam isla doktoru, isla uzela flu/cold relief u CVS, zatvorila se u kucu 3 dana i predeverala sa puno caja, odmora i spavanja i gomilom maramica. Sudafed-PE bi preporucila.

damagon, ovo jeste union job (manja plata, ali sto kazu cadillac insurance pa se izjednaci) na state public university.

Mislim da sam pisala da je prijatelj koji radi za start-up (i ima tri-cetiri puta vecu platu od mene) morao sam sebi traziti to ACA zdravstveno i za njega koji ima oko 35 godina, zdrav, nepusac, bez hronicnih bolesti nasao ono katastrofalno (bronze plan) za $400 mjesecno. Ne znam da je ikad otisao doktoru (cak ni preventivno) ali eto mora ga imati u slucaju nezgode, ako ga auto udari... Njegov poslodavac mislim da mu placa nekih $100-200 na platu, ali ne nudi mu zdravstveno jer previse kosta, pa se on sam snalazi. A sad jos se mnogi ovi planovi ukidaju, pa cijene tih ACA osiguranja samo idu navise a opcija nemas puno.
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
Reply With Quote
  #35  
Staro 18.02.2018, 17:53
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Andrew Wiggins Prikaz poruke
@Svenson
Ehhhhhhh........nemoj misliti da svaka firma placa radnicima zdravstveno/dentalno. Cak sta vise......kolko ja znam vecina (pogotovu losiji poslovi) ne uplacuju radnicima to. Nisu zakonski obavezni. Uvek imate opciju da sami uplacujete ali onda je zdravstveno oko 350$ mesecno bilo prosle godine. Dentalno ne znam.
Znam da firme nisu u obavezi da plaćaju zdravstveno i penzijsko osiguranje. Iskreno, ne očekujem da po tom pitanju imam bilo kakve povlastice. Sve što dobijem, prijatno će me iznenaditi.

Uostalom, kod nas se 40% bruto plate daje državi. Spreman sam da isto toliko odvajam i tamo za iste (teoretske) povlastice kao ovde. Ako tamo ne budem mogao da živim bolje nego ovde, čak i pod takvim uslovima, onda sam nesposoban. Ako za 2-3 godine ne uspem da se snađem, vratiću se. Kažu da će do tada ovde biti puno bolje.

Hvala @mikiSA na detaljnom odgovoru. Sad mi je puuuno lakše.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #36  
Staro 18.02.2018, 17:54
Aura's Avatar
Aura Aura je offline
Drug član
 
Datum prijave: 23.11.2010
Poruke: 63
Nepromenjeno

Cisto informativno da napisem i drugu stranu, kad nemas zdravstveno (kraci period) ili imas skroz neko bezveze koje pokriva, pa otprilike, nista.

Emergency: dolazak na kucnu adresu, pregled u kuci, voznja do bolnice, boravak u bolnici oko 3 sata pretrage/promatranje i supplies koji su iskoristili za mene:
Cijena: $3,000 - ako imas cash da odmah platis, daju ti discount pa sam platila $2,000.
(nije mi se nista strasno desilo, imala prvi panic attack u zivotu pa sam mislila da umirem, uglavnom sve se zavrsilo uredu).

Urgent Care: i ja ga preporucujem ako vam je hitan slucaj idite ovdje, ne u emergency. Ne znam jel svi urgent care rade 24/7, kod mene ovaj radi sto je super. Imala temperaturu, otekla mi strana lica gdje sam radila tooth filling, bolilo me i sve sto ide uz to, vikend bio i navecer odem u urgent care: pregled+dali mi injekciju penicillin i jos neke prescription tablete za skidanje upale. Cijena: $300 (270 urgent usluga+30tablete).

Fizioterapeut: suprug ima problem sa ledjima, uhvatio ga misic nije se mogao pomaknuti. Isao na terapije, ne sjecam se sad tacno koliko, ali oko 15 posjeta cini mi se, mogu provjeriti u papirima ako treba, cijena: 2,000 ako imas da platis odmah sve onda je $1,800.

Note: mislim da slabo koje osiguranje pokriva fizioterapeuta. Isto vazi i za ortodonta i druge kozmeticke usluge.

Ortodont: klasicni tradicionalni aparatic 2,5 godine nosenja. Cijena: $8,000 Tada sam imala dobro osiguranje, pokrili mi $2,000 ja otplacivala bez kamata preostalih $6,000.

Sad opet imam dobro osiguranje (BlueCross Blue Shield )
Trebam uraditi 2 implantata: osiguranje ne pokriva, i trenutno istrazujem cijene i specijaliste kojem bih se pustila u ruke lol. Po ovom sto sam do sad vidjela cijene, izgleda da ce me kostati oko $4-5,000 za 2 implantata.

Eto malo informacija na papiru da se predoci neka realna slika iskustva i kad si u razdoblju zivota gdje nemas dobrog posla pa ni osiguranja i spopadnu te zivotne nedace.
Savjet for free dok sve ide kako treba, zastekajte koju hiljadu za nedaj boze situacije. I kad se gleda posao, bolje imati dobre beneficije a malo manju platu nego obrnuto.


OT: Sad sam totalno zaboravila sta mi se ne svidja u Americi sto je i tema haha. Pisat cu poslije...

Last edited by Aura; 18.02.2018 at 18:06.
Reply With Quote
  #37  
Staro 19.02.2018, 06:13
SEEUSAIC SEEUSAIC je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 22.04.2010
Poruke: 332
Nepromenjeno

Napomena: PPO i HMO su samo vrste osiguranja. Planovi i mesecno odvajanje se razlikuju od firme do firme i zavise od mnogo faktora.

Sup. Mod.
Reply With Quote
  #38  
Staro 19.02.2018, 19:05
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Aura Prikaz poruke
Cisto informativno da napisem i drugu stranu, kad nemas zdravstveno (kraci period) ili imas skroz neko bezveze koje pokriva, pa otprilike, nista.
...
Hvala na veoma detaljnom odgovoru, podeljenom iskustvu i savetima.

Mislim da će svima koji prate forum veoma koristiti informacija o zdravstvenom osiguranju u USA.

Puno hvala svima koji su odgovorili na moja pitanja.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #39  
Staro 20.02.2018, 06:30
NYCB NYCB je offline
Drug član
 
Datum prijave: 07.03.2017
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: NS
Poruke: 53
Nepromenjeno

Ja sam imao vise srece nego pameti. Prvi posao nasao posle mesec dana i to union. Za 65$ mesecno ni zena, ni klinja, a ni ja ne brinemo o nicemu. Sve pokriveno. Za pocetak 10 dana godisnjeg (posle 25 godina bice 30 dana ), 10 sick dana, 2 personal, 2 clinic... Plata oko 4.000 mesecno...
Reply With Quote
  #40  
Staro 20.02.2018, 08:44
misternice's Avatar
misternice misternice je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 18.05.2017
US lokacija: New York, NY
YU lokacija: Beograd
Poruke: 136
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik NYCB Prikaz poruke
Ja sam imao vise srece nego pameti. Prvi posao nasao posle mesec dana i to union. Za 65$ mesecno ni zena, ni klinja, a ni ja ne brinemo o nicemu. Sve pokriveno. Za pocetak 10 dana godisnjeg (posle 25 godina bice 30 dana ), 10 sick dana, 2 personal, 2 clinic... Plata oko 4.000 mesecno...
Super
Ako nije tajna, da li je posao u struci ili po principu trazio si bilo sta (za pocetak)?
Pozdrav!!!
Reply With Quote
Odgovori

Tags
povratak

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Da li je neko otisao skroz sam? subman Vodič za emigrante 1 26.06.2017 09:15
Neko da mi posalje robu iz usa? lukadj Vaša strana 9 30.10.2015 14:37
Ako neko zna detox Vaša strana 13 26.10.2012 10:18
Drugi utisak - sta vam se ne dopada u USA? dreamerns Stare teme 115 25.01.2012 23:22
Ako neko zna veselina77 Stare teme 21 11.11.2009 17:30

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 15:31.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.