ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » USA Taxes » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #151  
Staro 29.03.2020, 01:37
aleksandarzz aleksandarzz je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.05.2017
US lokacija: Amherst, NY
YU lokacija: Veliko Gradiste, Srbija
Poruke: 255
Nepromenjeno

Citat:
Ono sto me interesuje, s obzirim da smo supruga i ja aktivirali status polovinom 2019 godine ali nismo nista radili i USA, da li treba da prijavljujemo income tax ili bilo sta, prosto ne znam da li treba da prijavljujemo prihod koji smo ostvarili u Srbiji od kada smo postali LPR ili jednostavno nista ne raditi. Molim za one koje imaju saznanja na ovu temu da podele ovde ili private poruku svejedno. Hvala puno svima koji dele korisne informacije i cuvajte se svi sto se kaze. Srdacan pozdrav
Što se tiče IRS-a, nema potrebe da prijavljujete išta jer niste zaradili dovoljno da morate da prijavljujete taxe. A ako vam je zarada $0.00, onda sigurno niste ni platili ništa, pa nećete imati ni povraćaj.
Na vašem mestu, ja bi ipak odradio prijavu samo iz jednog razloga. Vrlo često se traže poreske prijave za par godina unazad, kako bi ostvarili neka prava. Ponekad nije ni bitno šta piše na njima, ali olakšava život da ih imate.
Reply With Quote
  #152  
Staro 29.03.2020, 03:13
Dovlagreeeen Dovlagreeeen je offline
Član
 
Datum prijave: 07.10.2018
Poruke: 14
Nepromenjeno

Hvala puno mveruovic, aleksandarzz...
Tako sam i ja razmisljao, da ce trebati mozda za nesto, ali uvek je lakse kad dobijes jos necije misljenje
Jedino jos tak deo oko prihoda koje sam ostvario u Srbiji od momenta kada sam LPR taj deo ne znam da li cackati iako je ispod te granice 12k, iliti 24k u mom slucaju kada racunam prihode zajedno sa suprugom. Za to cu jos videti sta cu, neki kazu da treba drugi da ne treba, verovatno cu morati da saljem mail IRS.
Pozdrav, jos jednom hvala
Reply With Quote
  #153  
Staro 29.03.2020, 03:33
damagon damagon je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: Maryland
YU lokacija: Nis Serbia
Poruke: 361
Nepromenjeno

Ja cu napisati moje iskustvo...

Ja sam imao activation trip 2018. godine , proveo mesec dana u Americi, nisam nista radio. Nakon toga ulazimm 2019. godine maja i radim oko 6 meseci.

I ja sam imao slicna pitanja vezano za takse, jer nisam znao sta treba da radim.

Kada odes na sajt IRS-a postoji neki odeljak za kviz ili tako nesto, tu prolazis kroz 20ak pitanja (toliko je bilo u mom slucaju) i na kraju dobijes odgovor da li trebas da fajlujes takse ili ne.

Koliko sam ja razumeo cak i ako radis u toku godine, a ukoliko su tvoja primanja ispod poverty line (12 ili 14k ne secam se tacno) nisi u obavezi da fajlujes takse.

Sto se tice rada u Srbiji tu vec nemam iskustva.

Meni je bilo cimanje za tu 2018. godinu jer nisam znao sta i kako, ali niko me nikad nista nije pitao posle 2019. pri ulasku u USA, takodje nikakva posta mi nije stizala relevantno za takse i IRS, tako da nadam se da je to ok
__________________
DV lottery
2018 Class
First time applicant
Reply With Quote
  #154  
Staro 29.03.2020, 07:48
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Ako zaradis manje od 10-12 hiljada nisi u obavezi da podneses prijavu ali je u tvom interesu da to uradis da bi dobio pare nazad koje su odvajali za porez dok si radio.
Reply With Quote
  #155  
Staro 29.03.2020, 16:00
aleksandarzz aleksandarzz je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.05.2017
US lokacija: Amherst, NY
YU lokacija: Veliko Gradiste, Srbija
Poruke: 255
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik damagon Prikaz poruke
Koliko sam ja razumeo cak i ako radis u toku godine, a ukoliko su tvoja primanja ispod poverty line (12 ili 14k ne secam se tacno) nisi u obavezi da fajlujes takse.
Nema taj iznos nikakve veze sa poverty line. Cifra je jednaka iznosu standardne dedukcije. Za 2019.g. je $12.200 za single tj. $24.400 za bračne parove. Kad se obračunava koliko se duguje državi za celu godinu, prvo se od ukupne zarade oduzme standardna dedukcija, a ono što ostane je osnovica po kojoj se odredjuje koliko si dužan. Svako ko zaradi manje će nakon oduzimanja dobiti negativan broj pa će i procenat biti negativan, tj. dugovaće tačno $0.00. Iz tog razloga ne postoji obaveza da se prijavljuju taxe. Sa druge strane, ako je prilikom isplate zarade oduziman neki iznos, onda treba prijaviti taxe jer će se taj iznos vratiti.
Reply With Quote
  #156  
Staro 18.11.2020, 14:35
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik aleksandarzz Prikaz poruke
Nema taj iznos nikakve veze sa poverty line. Cifra je jednaka iznosu standardne dedukcije. Za 2019.g. je $12.200 za single tj. $24.400 za bračne parove. Kad se obračunava koliko se duguje državi za celu godinu, prvo se od ukupne zarade oduzme standardna dedukcija, a ono što ostane je osnovica po kojoj se odredjuje koliko si dužan. Svako ko zaradi manje će nakon oduzimanja dobiti negativan broj pa će i procenat biti negativan, tj. dugovaće tačno $0.00. Iz tog razloga ne postoji obaveza da se prijavljuju taxe. Sa druge strane, ako je prilikom isplate zarade oduziman neki iznos, onda treba prijaviti taxe jer će se taj iznos vratiti.
Mene interesuje ovo oko ove standardne dedukcije, sta u nju ulazi?
Ako je 24,400$ da li se u ovo racuna i kamata na kucu koja je deductible, razne donacije itd
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #157  
Staro 18.11.2020, 23:42
aleksandarzz aleksandarzz je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.05.2017
US lokacija: Amherst, NY
YU lokacija: Veliko Gradiste, Srbija
Poruke: 255
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik kdragan77 Prikaz poruke
Mene interesuje ovo oko ove standardne dedukcije, sta u nju ulazi?
Ako je 24,400$ da li se u ovo racuna i kamata na kucu koja je deductible, razne donacije itd
Mozes da biras - standard ili itemized deduction.
Ako odaberes standard onda je $24.800 (za 2020) i ne racuna ti se nista drugo. Ako odaberes itemized, onda kreces od nule pa u igru ulaze kamate na mortgage, PMI kamata, property tax, donacije, medicinski troskovi... Najcesce je standard bolji jer se sa itemized tesko stize do veceg iznosa.
Reply With Quote
  #158  
Staro 19.11.2020, 01:29
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik aleksandarzz Prikaz poruke
Mozes da biras - standard ili itemized deduction.
Ako odaberes standard onda je $24.800 (za 2020) i ne racuna ti se nista drugo. Ako odaberes itemized, onda kreces od nule pa u igru ulaze kamate na mortgage, PMI kamata, property tax, donacije, medicinski troskovi... Najcesce je standard bolji jer se sa itemized tesko stize do veceg iznosa.
Ja sam za proslu godinu odabrao "standard deduction". Kad sam se sabrao, video sam da mi je tako bolje.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #159  
Staro 19.11.2020, 02:45
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Ko zaradjuje do 100-120 000$ 99% ce imati standard, nema sanse da neko moze da nabije preko 25 000$ kamate na kucu, donacije i ostalih stvari u normalnim okolnostima, ne racunajuci neku ludacku operaciju. Dobra stvar za bolnicke troskove ili uopste zdravstvene uzeti FSA pred pocetak nove godine ako poslodavac nudi, jer su neoporezovane pare koje se trose, i ustedi se sigurno 15% kad se sve sracuna fica, federal i state.
Reply With Quote
  #160  
Staro 19.11.2020, 14:13
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mveruovic Prikaz poruke
Ko zaradjuje do 100-120 000$ 99% ce imati standard, nema sanse da neko moze da nabije preko 25 000$ kamate na kucu, donacije i ostalih stvari u normalnim okolnostima, ne racunajuci neku ludacku operaciju. Dobra stvar za bolnicke troskove ili uopste zdravstvene uzeti FSA pred pocetak nove godine ako poslodavac nudi, jer su neoporezovane pare koje se trose, i ustedi se sigurno 15% kad se sve sracuna fica, federal i state.
Sigurno cu imati oko 20k samo kamate na mortgage i to je sve deductible. Najvise pitam da ne idem u taj visi prag oporezivanja .
Taxable Income (Married Filing Jointly)

10%=Up to $19,750
12% =$19,751 to $80,250
22% =$80,251 to $171,050
24% =$171,051 to $326,600

10%=1975$
12%=7200$
Ukupno = 9175$
Meni je neki cilj da platimo samo u ova dva tax bracket a da odemo ispod toga sa mortgage deduction a ovim 401k.
Laik sam za ove stvari ali ako npr zaradimo 120 251$ -20k mortgage znaci da bi morao odvajati za 401k oko 20251$ ( s tim da je max 19500$ godisnje) da bi pali u taj tax bracket. Ne znam da li taj 401k ulazi u taj standard deduction od 24,400$
U ovom gore primjeru na 22% na 40251$ je oko 8800$ ( bruto) uštede.
Neka me neko ima ispravi ako griješim ali definitivno ću morati otići kod ovog lika sto mi obračunava taj porez da vidimo sve to.
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 18:34.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.