ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Banke, kreditne kartice, računi u Americi » Bitni linkovi
Uspešan početak Krediti u USA Kreditna istorija Kreditne kartice Pomoć oko kredita

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 04.09.2008, 08:12
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

[offtopic]
Moram da napravim malu digresiju, cinderella_man - ti si DV2008 ili DV2009, prosao, cekas, broj...?
Mozda si negde vec rekao a ja propustio
[/offtopic]
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #22  
Staro 04.09.2008, 08:18
cinderella_man's Avatar
cinderella_man cinderella_man je offline
Drug član
 
Datum prijave: 18.03.2008
YU lokacija: Beograd
Poruke: 42
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik xeg Prikaz poruke
[offtopic]
Moram da napravim malu digresiju, cinderella_man - ti si DV2008 ili DV2009, prosao, cekas, broj...?
Mozda si negde vec rekao a ja propustio
[/offtopic]
Poslednji Mohikanac (DV2008)
Reply With Quote
  #23  
Staro 04.09.2008, 08:21
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Post

Ma nema na čemu ljudi, samo pitajte, i (što reče c_m, pročitajte kompletan forum, ima puno toga zanimljivog i na ovu i na ostale teme.

Samo, velika je šteta da je blog zapušten tako... Ali zato sam ja tu, tako da, ako znam, dižem ja dva prsta odma', samo ako sam prisutan.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik cinderella_man Prikaz poruke
Druga opcija
Da li postoji mogucnost da se prvi racun otvori u nekoj "credit union"? (to bi kod nas bilo nesto kao kreditna zadruga)
Tamo bi moglo mozda da se dobije kreditna kartica bez depozita.
Stvarno ne znam. Nisam ništa čuo na tu temu, a koliko vidim po netu, postoje i restrikcije neke i čudesa... Valjda bi se trebalo raspitati možeš li ti uopšte to...

Citat:
Prvobitno poslao korisnik cinderella_man Prikaz poruke
Treca opcija
Postoji mogucnost da nas neko od nasih prijatelja,rodjaka koji su rezidenti USA
stave "na karticu" kao joint owner" ili authorized user".Zavisi kakvu karticu oni imaju.Ako sam ja dobro razumeo u toj varijanti mi bi u startu preuzeli njihov "FICO"skor i nadalje lakse i brze dobili prvu samostalnu kreditnu karticu.
Jel gresim u vezi ovoga? Da li je ovo pametno da se uradi?
Kada preuzimas neciji skor preuzimas i dobru i losu istoriju koja se pripaja tebi.
Sada ne znam da li to vazi samo dok si na toj zajednickoj kartici ili bukvalno stoji i tebi 7 godina?
Postoji! I ovo je priča za sebe. Dakle, privucite stolice....

Pola toga što si rekao si u pravu, a pola nisi. E sad redom.

Na kredit (bilo koji!) mogu da te stave kao co-owner-a, to je tačno, u vezi toga ne grešiš. Da li je pametno? Jeste.
E sad druga polovina - totalno netačna. Paz' 'vako: Kad se aplicira za kredit (odeš u banku ili /mislim da ima formulara za joint credit form i/ online), onda je prvi kupac taj tvoj, a ti si drugi. Zašto? Zato što se gleda istorija nosioca kredita za određivanje uslova pod kojima ćete dobiti kredit. To znači da ako vam je ta "veza" kreditno sposobna, računate na 4-cifrenu (ili 5?) sumu, unsecured, sve što bi "veza" u tom momentu mogla da dobije da aplicira i sama za kreditnu...

Međutim, ne preuzimate vi "vezin" skor, nego ga koristite za dobijanje određenog kredita. Kad preuzmete kredit, onda plaća ko hoće, je li, a na kreditnoj istoriji i vašoj i "vezinoj" piše isto za taj kredit. To bi značilo, u$erete li taj kredit, nagrabusila ga "veza" na idućih 7 godina (imaće mrlju na tom kreditu). Dakle, vi samo "delite" taj kredit sa "vezom", te se taj kredit pominje u kreditnom izveštaju obojice. Ništa više.

E sad... Zato ćete možda shvatiti kad dođete (kao npr V777 što je imala problema) da se ljudi ne odlučuju tek tako olako na takve ustupke, dakle, ukoliko imate takvu mogućnost (prijateljski savet), cenite to maksimalno i pazite šta radite sa tim kreditom makar.

Ja sam, recimo, (srećom došao dok se ova recesija nije osećala toliko, još i pre pada cena nekretnina) imao ludu sreću da imam ovde strica, a kako mi je auto bio prvi na listi, tu mi je (kralj!) pomogao. Na velikom kreditu (skoro pa 5-cifren) sam dobio dobre uslove, i sada mi je taj kredit najduži a velik, tako da sam posle već par meseci dobio karticu na 300 kinti unsecured druge banke (tu dinamiku ne preporučujem nikom - ja sam se lično zaleteo sa apliciranjima pa dobio etiketu "too many...")

Toliko za sada (a vi pitajte dalje). Opet 2 ujutru....
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
  #24  
Staro 04.09.2008, 08:31
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik cinderella_man Prikaz poruke
Poslednji Mohikanac (DV2008)
c_m je stari lisac sa bloga, samo sam ja lenština, pa sam povezao samo korisnike ispod id-ja #25 sa starim postovima, a on čekao do 27. da se prijavi na forum...

Al' evo, sad si me podstak'o, pa rekoh da ga sredim.

Citat:
Prvobitno poslao korisnik cinderella_man Prikaz poruke
Ajde Srdjevicu ili sajber drugari sa onu stranu bare javite mi ovo pa da od sledece nedelje ja o ovome polako razmisljam i delam umesto iz Srbije, iz USA.
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
  #25  
Staro 10.09.2008, 10:14
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Srdjevicu, evo mene s jos pitanja.

1. Malo sam gledala bankrate za najbolje checking/savings racune i kreditne kartice, secured, jel.

I zamisli, tamo gdje mi idemo u Virginii nema Chase banke. Ima bezobrazno nepovoljna BOA i npr. Wachovia. Ta mi se cini ok. Naime gledala sam za Charlottesville, VA.

E sad zanima me zasto si rekao Checking/Saving u Chase a secured u BOA? JEl to tvoj primjer ili zato sto imaju najbolju ponudu?

Gledala sam ponude za tekuci racun u tom gradu (http://www.bankrate.com/brm/rate/ban...4&online_flag=) i BOA zahtijeva 500 $ minimum da izbjegnes fees. Nevjerojatno! To je jos i Non-interest checking. Mislim stvarno!!!

Tako da gledam tu Wachovia banku, jesi kad cuo za nju ili bi mi preporucio neku od drugih, mozda sa najvise ATM/a ili koja je bolja po nekom drugom kriteriju.

Ovo je link za Interest checking za isti grad: http://www.bankrate.com/brm/rate/ban...1&online_flag=

Pogledaj BOA. Vidim da to bas nije nesto povoljno za nas imigrante, ili mozda ako imate vecu sumu novca. Sto mislis o ovim opcijama?

2. Citam da banke za neke debitne kartice naplacuju svaki put kad provuces karticu u nekoj trgovini. Gdje da nadem te podatke o karticama? Kako je to oznaceno u njihovim Terms and Conditions?

3. Kad sam gledala kartice za bad credit (http://www.bankrate.com/brm/rate/cc_...ec_id=&af=&ac=) daje mi BOA karticu sa 29$ godisnji Fee. Jel i tvoja tako? Plus, limit ti je kolko im das. Bar na ovoj prvoj na popisu. Vidim i druge, ali nekako su mi sve jako lose. Neke imaju jako visok godisnji Fee.

4. Dali muz i ja mozemo dobiti dvije debitne za jedan tekuci racun i kako funkcioniraju ti cekovi. Navodno ako napises vise od oddredenog broja cekova, onda placas nesto dodatno. Sta bi placala uopce s tim? Ja sam mislila da se sve placa online.

Eto tolko za sad, pa pomagaj kad stignes.
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #26  
Staro 15.09.2008, 03:36
D$D's Avatar
D$D D$D je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 10.09.2008
US lokacija: Chicago,Wheaton IL
Poruke: 123
Nepromenjeno

Malo o nasem iskustvu sa bankama.
Mi smo novi ovde i dalje imamo problem sa kredit karticama.Podigli smo depozitnu kredit kard .
Sistem das svoje pare pa onda trosis.To je jedinio nacin da pocnes da dobijas kredit kard od banke.
Ne treba da se opterecujete sa bankama i racunima u njima jer ovde skoro sve banke na manje vise slican nacin rade.
Drugo, debit karticu mozete da dobijete,i ti i suprug na jedan racun to je sigurno.
Kada dodjete ovde necete moci da dobijete ama ba snista od kredit karda,osim one gore navedene depozitne kartice.
Uzaludno je da i pokusavate da aplicirate za kartice kreditne u bankama a takodje ne treba ni da aplicirate ni za kartice od radnji tipa target ,wolmart ....
Dobicete odbijenice sigurno svuda( moj slucaj).
Jedino sta jos mozete da uradite jeste da nadjete ziranta ko ce za vas da garantuje,mada ne znam koliko je to ovde izvodljivo.
Postoji samo jedan trik sa bankama ovde u Usa a to proverite , slucaj sa Bank of America,naime ako ne primate direkt depozit preko banke onda vam banka blokira uvek jedan cek vas. tj ne mozete da trosite svoj novac,ako ga trosite onda vas banka kaznjava za to.
Ova situacija traje sve dok ne prodje godina dana boravka ovde tj dok se ne uradi taxa.
Oni jednostavno prekontrolisu tvoj SSN i vide da si se tek upalio i niko ti ne da kredit nikakav.
Posle to ide mnogo lakse i ima jako puno dobrih uslova za kupovinu svega i svacega
Reply With Quote
  #27  
Staro 15.09.2008, 08:30
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

D$D, hvala na iskustvima i inputu.

Dali pod debitnu karticu mislis secured credit card?

Mozes li malo objasniti taj direkt depozit? O cem se tocno radi i objasni malo taj cek koji nam banka blokira ako nema direkt depozita?
Thanx!
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #28  
Staro 15.09.2008, 08:44
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno Banke

Direct deposit je kad ti firma direktno uplacuje platu u banci i daje ti samo kopiju ceka koji je bezvredan u principu (za tvoj record za takse i da vidis sta ti se sve skida). Ja sam sa Wells Fargo, sve fees su waived ako imas direct deposit i nemam minimum balance ako automatski transfer minimum $25 sa checking na saving. Dobijas jos neke pogodnosti. Paket je $5 dolara i za to imam koje kakve bodove i mogu besplatno da kupujem money order i cashier check i manje cene na international transfer. Ja sam happy sa njima. Ja sam pocela sa WaMu jer mi je drugarica koju sam upoznala tamo radila pa je sredila odmah i za credit kartu (minimum doduse na $500 ali je mnogo pomoglo). BoA zaobici i sve sto je City National, pojesce te za dorucak ako kasnis sa payment. Chase je ok. Ja imam loan sa Wachovia za auto i nisam nezadovoljna - najprofesionalniji su od svih banaka sa kojima sam radila. Naravno kad kupujes prvi put auto ne ocekuj ispod 15% interes kroz to smo svi prosli. Drugi mozes da dobijes povoljno (2% do 8%). Ako imas nekog da aplicira zajedno sa tobom sa stabilnim kreditom bice ti lakse. Eto...nije lako na pocetku ali sta da se radi - od neceg mora da se pocne
Reply With Quote
  #29  
Staro 15.09.2008, 08:47
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno Check

O da zaboravih - kad odneses check da uplatis, banka ti da $100 da koristis odmah a ostalo kad se clear check sto moze da uzme nekoliko dana dok sa direct deposit odmah legnu sve pare. Ako ga nemas, mozes prvo da cash check u banci sa dva id i da ga regularno uplatis na racun i sve ce ti biti dostupno odmah. Tako ja radim kad dobijem expenses nisam ni znala za to nego mi je cura sto radi na salteru to savetovala jer je bio neki praznik pa bi uzelo dosta vremena i od tad uvek radimo tako... mala caka ali radi posao
Reply With Quote
  #30  
Staro 15.09.2008, 09:02
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Kakav check Zana? Meni je to sve jos uvijek spansko selo! Meni moras sve nacrtati. (znam da cu se jednog dana, kad budem ovo citala ponovo, sama smijati svojim pitanjima, ali za sada. ...ko pita ne skita)
Dal mislis na taj check koji ti posalje poslodavac sa platom? Mislila sam da ako je direct depozit da ti nemoras nista nositi u banku, nego to odma sjedne na checking account. Ili sam nesto opet pomjesala?
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kupovina auta na kredit i građenje kreditne istorije zvercica Vodič za emigrante 97 31.08.2021 23:46
Prevara - Ponuda za kreditne kartice Citi banke (CITIGLOBAL) bora Stare teme 36 14.12.2012 23:39
Koju banku izabrati - za kupovinu auta, kreditne kartice, građenje kreditne istorije dreamerns Stare teme 93 02.09.2010 05:11
Top 5 razloga zasto volim kreditne kartice emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 18.12.2008 08:55
Ukradeni broj kreditne kartice emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 05.11.2007 16:59

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 10:06.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.