ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Vozačka dozvola - Driver's License » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #51  
Staro 04.07.2009, 15:38
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Lucky Prikaz poruke
Ako vec dolazis u USA doci ces kod nekoga za pocetak, jel tako?
E pa taj neko ce najverovatnije imati auto sa automatskim menjacem.
On ce ti pokazati kako da ga postavis u polozaj D (drive) i pritisnes gas svojom desnom nogom i vozis, kad hoces da stanes ubacis menjac u P(parking).

To ti je cela mudrost. Verovali ili ne savlada se za 10ak minuta.
Upravo tako. Toliko je lako. Ko je znao vozit prije automatski svlada u snu. Ceste su fino oznacene, iako neka raskrsca znaju biti ubitacna. svako vece zna imati do 12 smjerova, naravno ima semafora ali toliko im ima da nekad ako raskrsce niej postavljeno ravno nego nekako vijugavo, neznas ni koji je semafor za tebe, koji trebas gledat. Neka takva zeznuta sam morala prvo proucit ili ic nekoliko puta s muzem da ih prokuzim, al jednom kad se nauci to je to.

Ovdje klinci od 15 godina od roditelja uce vozit, tako da stvarno rijetko ko uzima instruktora. Moja frendica koja nikad nije polagala u Hrvatskoj je morala uzet instruktora jer muz nije imao zivaca da ju uci. To je kostalo dosta, a vozila je s instruktorom samo tri puta. To se odma osjetilo na cesti jer nije bas siguran vozac, nema iskustva na cesti i u upravljanju vozilom (mislim da smo mi imali 30 sati voznje sa instruktorom) i malo je nesigurnija za volanom. Mislim da joj instruktor nije previse objasnio u vezi samog auta, sve nesto na brzinu i ona je morala sve to tako na brzinu pohvatati. No nije imala druge, nego da prode takvu obuku.

Testovi su macji kasalj, smjesni naspram onog sto smo mi ucili u Hrvatskoj i sjedili tamo neznam kolko sati priej ispita. U svakom dmv/u se uzme brosura od dvadesetak strana, prociita se onako temeljito za par sati i spreman si za ispit, ukoliko nisi tupav. E onda, brate, sjedi i uci. Voznja je isto lagana. Ja sam znala rutu koju je muz imao dan, dva prije mene pa sam s njim provozala sa svojom student drivers license (koja stize postom par dana nakon polozenog pismenog) tako da kad je doso dan da polazem sa instruktorom, vec sam znala na sto pripaziti na cesti. jako zezaju ako se potpuno ne zaustavljate na stop znaku, sto je nekad smjesno jer ta ulica kojom sam vozila ima sto znakica jer je residential area a nigdje zive duse i onda se zaboravis, stanes al ne dokraja. Nekad je to automatski pad. Bar je meni rekao da ce me pustit ali da inace radi toga ruse. Sve ostalo je bilo ok, iako sam taj auto vozila mozda par puta do tog dana jer smo ga tek kupili.

Isto nije tocno da vozacka koju nosite sa sobom iz svoje zemlje vrijedi sest mjeseci. To se isto mora provjeriti u lokalnom DMV/u. Kod nas vrijedi 30 ili 90 dana, ne sjecam se vise (sigurno sam napisala u nekmo ranije postu kad mi je bilo svjeze), znaci treba provjeriti i probat obavit to cim se dobije SSN jer bez njega nista.

Nas su trazili takoder da imamo dokaz da smo residents Colorada 90 dana ili da smo zaposleni. Mi nismo imali nista od toga i pustili nas. Tako da se treba pitati, mozda puste i bez toga. Ovisi gdje polazete.
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #52  
Staro 05.07.2009, 16:23
wrath:of:the:lich:king's Avatar
wrath:of:the:lich:king wrath:of:the:lich:king je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.11.2008
US lokacija: Ohio
YU lokacija: Vojvodina
Poruke: 279
Nepromenjeno

Nas nista nisu pitali za adresu, samo nam je trebao SSN. Testovi su imali cini mi se 30 pitanja i dozvola se dobija odmah, slikaju te i sacekas 5 min da je izrade, ne salju nista postom. Dakle, razlikuje se sve od drzave do drzave...
Reply With Quote
  #53  
Staro 05.07.2009, 19:05
steficacvek's Avatar
steficacvek steficacvek je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 19.05.2008
US lokacija: Phoenix, Az
YU lokacija: BiH
Poruke: 648
Nepromenjeno

U Arizoni je malo drugacije. "Brosura" ima 70 strana i puno opsirnih podataka od detalja kako se bebe voze, do administrativnih podataka koji isto mogu da budu na testu. Isto tako vise ne dijele u mvd-ju brosure, vec moras da ih skines online. Ne znam jos kako je na voznji, mislim da cu tek ove sedmice na polaganje.
__________________
2009EU17xxx
22.4.2008 Koverta poslana
14.5.2008 Koverta primljena
23.5.2008. Koverta poslana nazad u KCC
28.5.2008. Koverta stigla u KCC
13.3.2008. zavrsen ljekarski pregled
The Day - 20.3.2009.
Visa granted

In US since May 26, 2009!
Reply With Quote
  #54  
Staro 06.07.2009, 08:34
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Hvala na ovim postovima, skinuo sam brosuru i oprobao se na on-line testu, bez pripreme sam uboo 18 od 20... nije lose, ha?
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
  #55  
Staro 06.07.2009, 09:57
Tarzan's Avatar
Tarzan Tarzan je offline
Drug član
 
Datum prijave: 05.09.2008
US lokacija: Short Hills, New Jersey
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 56
Nepromenjeno Vozacka dozvola

Moj slucaj je bio upravo takav da sam dobio vizu na godinu dana i otisao kod rodjaka. Oni su mi odmah stavili na raspolaganje jedan od njihovih auta i predlozili da polazem za dozvolu, jer ja sam totalno neplanski dosao kod njih i nisam imao medjunarodnu sa sobom. Po njihovom secanju i oni su prvi put (pre xx godina) dosli u USA na turisticku vizu i polagali su. Doduse, tada su bili u drugoj saveznoj drzavi.
Kad sam nastrebao teoriju iz brosure i otisao da polazem, baba za salterom mi je trazila moj ID tj. pasos. Posle konsultacije sa kolegama, rekla mi je da sa B1 i B2 vizom po zakonu ne mogu da polazem.
Postojala je mogucnost da probam u nekoj drugoj drzavi (jer se zakoni razlikuju), ali me je mrzelo... i tako sam ost`o na nasoj. Nije me njihova milicija zaustavljala, tako da sam se nekako provukao.
Mada bi mi, generalno gledano, dobro dosla, jer sam cuo da ti je to glavni ID, i na osnovu nje kasnije dobijas npr. clansku kartu u biblioteci i tako redom...
Ipak, sve ce da saceka GC i SSN.
__________________
Aplicirao jesen/2009 (drugi put)
He who dares, wins!
Reply With Quote
  #56  
Staro 06.07.2009, 16:52
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Vidim ja da sam ovde jedinstveni slucaj. Imam dozvolu u srbiji, ali nikada nisam vozio. Moja zena cak ni nema dozvolu....tako da nam je svejedno koji menjac i sta. Nemam roditelje ovde da mi daju malo da vozikam i sl, tako da cemo i zena i ja na casove morati ici. Sada kada sam bio u srbiji sam trebao malo da vozam, ali sam sjebao clanak na nozi jedan dan pre toga....bas mi se ne da da vozim, pa to ti je. Cela ova prica oko polaganja se malo oduzila, a ja imam neki strah sto nijedan od nas dvoje ne ume da vozi. Daleko je lakse kada bar jedan ume da vozi, pa moze da ispravlja onog drugog. Tako da je moj savet svakome ko dolazi vamo...cim dobije prvu kovertu, ako nema....odmah da kupi kola i da voza (pa nek ih proda pre dolaska vamo).
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #57  
Staro 06.07.2009, 17:26
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Inace, ako imate vozacku i svoja kola, mozete drzati casove voznje za 30$ po satu. Eto jednog zanimanja za nekog ko je stigao, a ne moze da nadje nesto bolje.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #58  
Staro 07.07.2009, 07:40
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Da li mi treba neka licenca ili dozvola ili bilo sta zvanicno da bih drzao casove, ili je dovoljno da dam oglas i cekam musterije?
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
  #59  
Staro 07.07.2009, 14:28
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Pazi ovako, kada osoba polozi test, onda dobije sertifikat da moze da se vozi sa nekim ko ima preko 5 godina vozackog iskustva (i 25 godina zivota ako se ne varam). Da li ce to biti od osobe tata (u vecini slucajeva), ili neko koga je ovaj nasao preko craiglist i platio mu 30$ totalno je nebitno. Znaci, samo das oglas i picis....jedino treba videti da li zakonski je to sve ok (da ti ne treba neka firma ili sl).
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #60  
Staro 07.07.2009, 15:52
wrath:of:the:lich:king's Avatar
wrath:of:the:lich:king wrath:of:the:lich:king je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.11.2008
US lokacija: Ohio
YU lokacija: Vojvodina
Poruke: 279
Nepromenjeno

Nesto mi je to cudno, da je tako jednostavno onda bi svi to radili...A to 5 godina vozackog iskustva i 25 godina zivota, je l to vazi samo ako neko uci mladje od 21 il koliko vec?

@Stizeljeto, je l se kod vas polaze poligon? Ili samo u saobracaju? Meni su problem oni cunjevi i rikverc parkiranje izmedju njih, paralelno sa branikom (kao i svakoj zeni, je l)
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Međunarodna vozačka dozvola Srbije u SAD Tomislav1970 Vodič za emigrante 19 14.03.2015 16:32
Profesionalni vozači aZZo Stare teme 11 11.03.2012 11:09
Razvod i Imigracija - da li je potrebna dozvola drugog roditelja? milenaa Stare teme 19 27.11.2009 10:08
Ja, vozač srdjevic Lutrija (zelena, ne Srbije) 0 27.06.2005 21:12

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 01:57.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.