ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Phoenix, Arizona » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #71  
Staro 27.07.2012, 13:11
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik bora Prikaz poruke
rekordna nezaposlenost koliko znam + uglavnom ljudi (citaj "pravi ameri") napustaju taj grad ...ALI JE KLOPA SUPER (da parafraziram "vuxane ") i grad je "preljep"( "na slikama izgleda super")..ljudi su veoma druzeljubivi ( stalno zapitkuju za novac i cagarete).. i veoma "otvoreni" prema emigrantima
rekordan broj "right wing " politicara dolazi odatle
koliko se secam to je jedini grad gde se kriminal duplirao ili cak utrostrucio u zadnjih 5 godina otkako je pocela kriza (rece mi neki amer da je phoenix nesto kao "detroit of the south" -doduse to su mi rekli i za las vegas nekoliko puta )
ukratko pravo mesto za novopecenog "zelenasa" sa balkana
Hehe, zvuci kao mesto gde cete imati minimalni kulturni shok. Meni je u onom Soutfieldu kod Detorita sve imalo nekav smek kao kod nas za vreme bombardovanja. Onaj predkatalkizmicki. Kad su svi oko tebe nadrndani i sa onim lepim izrazima lica koje mozes sresti na nasim ulicama svakodnevno. Uz koji ide onaj nas izraz: "prodji-me-se".

Evo bas vidim da im se procenat nezaposlenosti popeo u Feniksu na istorijskih 8 %. Bio je izgleda 4, popeo se na 12 % pa pao na 8 % opet. Izvor: google public data. E sad, ako ste iz Srbije gde se pominju cifre od 23.7 % do 36.2 % (sve zavisi kakvim arsinima mere), mozda ce vam taj broj zvucati strasno a mozda i nece. Naravno da takodje zavisi od vrste posla kolika je nezaposlenost ne samo od generalnog broja.

E Srbiji je nezaposlenih u proseku 23,7 % a zaposlenih 35,3 % (ostali su ili previse mladi, ili penzioneri ili neaktivni). Prosecna zarada je 58712 dinara (609 dolara). E sad ko se u celim SAD kvalifikuje da je gori od ovog, grant ima negde, zanimljivo bi bilo naci. (Izvor: zavod za statistiku). Naravno trebalo bi prvo ukapirati kako mere to tamo kako ovde. Da li su ovde nezaposleni samo oni koji apsolutno nikakav posao nemaju ili u njih spadaju svi oni koji imaju neke bilo kakve poslove ali koji se ne kvalifikuju za "full time".
*********************
Rata nezaposlenosti u SAD: klikni za google pretragu po drzavama i mestima po javnim informacijama, mozda vam pomogne pri odlucivanju gde cete se uputiti.

Last edited by vuxanne; 27.07.2012 at 13:21.
Reply With Quote
  #72  
Staro 27.07.2012, 13:27
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Ili zvanican sajt njihovog ministarstva za zaposljavanje klikni

Po zvancinim podacima na osnovu kriterijuma rata nezaposlenosti izgleda da je Severna Dakota raj sa 2.9 % a Kalifornija jadna sa 10.7 %. To bi pilo vodu u nekom drustvenom uredjenju gde se na posao ceka redno, znaci stanes u red i onaj nezaposleni koji je prvi postao nezaposleni ce dobiti prvi posao, a ti kad na tebe dodje red u tom redosledu. Tako naravno u zivotu nije pa ta rata moze da ti nesto znaci ili ne.

Za Arizonu, istorijski nagori momenat sto se tice nezaposlenosti je bio izgleda u januaru 1983 11.6 % a najmanji jula 2007 3.5 %. klikni za poredjenja kad su bili najgore kad najbolje stope nezaposlenosti

Na osnovu ovog mog kratkog boravka u SAD i iz razgovorima sa ljudima ovde postoje ciklusi kad sve ide strmoglavo na dole (kao npr. Velika depresija, ovaj sad Housing bubble i sl.) i faze progresa. A ja koliko znam o svojoj domovini progres je bio posle 2. svetskog a od 1989 sve ide strmoglavo na gore ne primecujem neku tendenciju zaustavljanja.
Reply With Quote
  #73  
Staro 27.07.2012, 18:07
steficacvek's Avatar
steficacvek steficacvek je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 19.05.2008
US lokacija: Phoenix, Az
YU lokacija: BiH
Poruke: 648
Nepromenjeno

Bora, ja zivim u Phoenixu od 2009 i nista ne prepoznajem od ovoga sto si napisao. Ja nemam pojma o cemu pricas.

Kriza i poslovi su otisli strmoglavo dole, zato sto su najjaci poslovi bili vezani uz housing and construction. Kako je market pao, tako je sve otislo u sunovrat. Sad je situacija daleko bolja, poslova ima, cijene su pristupacne, mislim da je standard ok, pogotovo za nekog ko dolazi sa Balkana. Nije preskupo kao LA, SF etc.

Sto se tice kriminala, naravno postoje dijelovi grada u kojima ne zelis da se izgubis ali ja nikad nisam osjetila neku nepriliku. Nedavno je bio skandal kad se otkrilo da su izvjestaji o Phoenixu kao gradu sa najvise kidnapovanja u USA totalno netacni.

Ako imas jos kakvo konkretno pitanje, rado cu ti odgovoriti. Sto se tice novih imigranata, ne racunaj na drzavne pomoci, ni za sebe ni za djecu. Nista ne dobijas bez 5 godina zivota ovdje. tako da u se i u svoje kljuse ...
Da je vruce, vruce je. To je nesto na sto se nikad ne naviknes. Mozda zvuci glupo ali meni je pocelo opasno da smeta sto je svaki Boziji dan suncano. Cak i zimi kad je hladnije, opet sunce udara. Par puta kad padne kisa ili je oblacno, nema sretnije osobe od mene
__________________
2009EU17xxx
22.4.2008 Koverta poslana
14.5.2008 Koverta primljena
23.5.2008. Koverta poslana nazad u KCC
28.5.2008. Koverta stigla u KCC
13.3.2008. zavrsen ljekarski pregled
The Day - 20.3.2009.
Visa granted

In US since May 26, 2009!
Reply With Quote
  #74  
Staro 28.07.2012, 19:43
bora bora je offline
Proteran
 
Datum prijave: 14.07.2010
Poruke: 68
Nepromenjeno

[quote=steficacvek;30584]Bora, ja zivim u Phoenixu od 2009 i nista ne prepoznajem od ovoga sto si napisao. Ja nemam pojma o cemu pricas.

Kriza i poslovi su otisli strmoglavo dole, zato sto su najjaci poslovi bili vezani uz housing and construction. Kako je market pao, tako je sve otislo u sunovrat. Sad je situacija daleko bolja, poslova ima, cijene su pristupacne, mislim da je standard ok, pogotovo za nekog ko dolazi sa Balkana. Nije preskupo kao LA, SF etc.

Sto se tice kriminala, naravno postoje dijelovi grada u kojima ne zelis da se izgubis ali ja nikad nisam osjetila neku nepriliku. Nedavno je bio skandal kad se otkrilo da su izvjestaji o Phoenixu kao gradu sa najvise kidnapovanja u USA totalno netacni.

Ako imas jos kakvo konkretno pitanje, rado cu ti odgovoriti. Sto se tice novih imigranata, ne racunaj na drzavne pomoci, ni za sebe ni za djecu. Nista ne dobijas bez 5 godina zivota ovdje. tako da u se i u svoje kljuse ...
Da je vruce, vruce je. To je nesto na sto se nikad ne naviknes. Mozda zvuci glupo ali meni je pocelo opasno da smeta sto je svaki Boziji dan suncano. Cak i zimi kad je hladnije, opet sunce udara. Par puta kad padne kisa ili je oblacno, nema sretnije osobe od mene [/QUOTE



ja rekoh da je grad "preljep" i "klopa" super ...zar to nije istina ??
sto se tice ostalih zapazanja opet dolazimo do problema koji se stalno javlja na ovom forumu i koji bar meni dosta smeta kao nekome ko je bio u US i "tabanao" okolo iste i to dosta
na primer phoenix je grad za koji cujes od ljudi koji su rodjeni u americi( neki ih zovu "amerikaci ") da je taj grad dobar za izbegavanje ..onda citas post ljudi sa foruma koji ti kaze da sve to nema veze ..
e sad nadji gde je istina
dali neko ko je rodjen tamo i generacijama zivi na istom mestu moze objektivno da ti kaze nesto o svom zavicaju /gradu gde zivi zadnjih 30/40/50 godina i kako se on promenio i menja na gore u poredjenju sa onim sto se on ili njegovi roditelji secaju iz veoma bliske proslosti
ili je blize istini opazanje nekog ko je tamo par godina i izolovan jezicki/kulturno/etnicki od tog istog grada i jedino je ukljucen u zivot tog mesta kroz poznatu semu "kuca-pos'o -kuca
sa minialnim socijalnim lokalnim kontaktima i zapazanjima koja se svode na "kroz prozor kola" kad se ide na posao i gledanjem televizije i eventualnim izlscima u lokalni shopping mall

ja sam u jednom od prvih svojih postova opisao jednu veoma interesantni -indikativnu pricu o "nasim" ljudima koji su pratili taj takozvani "americki" san ali su veoma pametno" osluskivali" sta se radi na tom nekom socio-ekonomskom nivou u americkom drustvu

oni su na kraju bas zbog toga koliko su bili neki nacin skepticni prema zemlji u koju su emigrairali i zahvaljujuci kontaktima u tom drustvu koje nisu ogranicili na internet forume nego na "veze" sa "pravim" amerima od nekog uticaja dobro reagovali na te neke ekonomske "devijacije" koje su se ispoljavale u americi u tom trenutku ..kao rezulat toga uspeli su da kad je kriza 2007-2008 dosla da spasu svoju ustedjevinu i rad i cak profitiraju ....dok su mnogi izgubili (pocev od kuca /imovine pa do posla ili brakova )

(potrazite neke od mojih starijih postova da sad ne bih copy paste -prica j o jednom bracnom paru koji je u ameriku otisao sredinom 90-tih kao izbeglice i vratio se 2007 nazad u ex Yu da zapocene gradjevinski biznis

naravno oni nisu jedini ljudi od kojih sam "pokupio " savete u vezi amerike ali je nekako simptomaticno da svi oni koji i danas zive dobro u americi ili su profitirali tokom boravka tamo otprilike imaju iste price i savete za dosljake i njihov taj neki generalni stav prema americi je dijamtralno suprotan od onoga sto citam u postovima kod nekih clanova foruma
Reply With Quote
  #75  
Staro 28.07.2012, 22:41
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Boro, sve zavisi sa kim pričaš. Ja ono što sam doživela ovde je veoma slično svim pričama onima koji su bili u SAD u akademskim varijantama: magistarske studije, doktorati, post doktorati, gostujući profesori, profesori. Nije mi ništa drugačije moje iskustvo od tih iskustava koje sam čula od više ljudi koji su bili ovde pre mene (neki ostali neki se vratili kući, sve zavisno od oblasti koju su studirali i kako su živeli tamo kod nas).

Mislim da nema šanse generalizovati iskustva, čak ni za isti grad. Postoje ljudi koji odmah kupe kuće, a imaš ljude koji do kraja života ne uđu u dug za nekretninu (čula sam jednog Amera dete dva Mađara emigranta iz Čikaga kako je ljut na mamu i tatu jer nisu kupili nikakvu nekretninu jer nisu hteli da se vezuju za neko mesto). Ima raznih ljudi, raznih poslova, raznih nivoa snalažljivosti. Život u najboljem mestu u SAD (ubacite neko glasanje pa dajte kriterijume šta vam čini grad najboljim pa da vidimo koji je bar ovim forumašima najbolji u SAD) ne bi bio isti za osobu A kao za osobu B.

Primer: živim ja u Novom Sadu u svom stanu, vozim svoja kola a moj najbolji drug nema ni kola ni stan a ni posao dovoljno dobar da bilo šta od toga nabavi, treći drug uzima kredit za stan, kola je polovna nekako nabavio. Znači naša lokacija je ista, Novi Sad. Jel naš život onda skroz isti samo na osnovu lokacije? A pretpostavka da smo svo troje dođoši (blaža vrsta imigranta ali možda se nekad i to bude računalo u imigraciju kako nam delidbe idu na Balkanu).
Reply With Quote
  #76  
Staro 29.07.2012, 15:36
dejancic's Avatar
dejancic dejancic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 14.05.2008
US lokacija: LA
YU lokacija: BG
Poruke: 529
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik bora Prikaz poruke
na primer phoenix je grad za koji cujes od ljudi koji su rodjeni u americi( neki ih zovu "amerikaci ") da je taj grad dobar za izbegavanje ..onda citas post ljudi sa foruma koji ti kaze da sve to nema veze ..
e sad nadji gde je istina
dali neko ko je rodjen tamo i generacijama zivi na istom mestu moze objektivno da ti kaze nesto o svom zavicaju /gradu gde zivi zadnjih 30/40/50 godina i kako se on promenio i menja na gore u poredjenju sa onim sto se on ili njegovi roditelji secaju iz veoma bliske proslosti
ili je blize istini opazanje nekog ko je tamo par godina i izolovan jezicki/kulturno/etnicki od tog istog grada i jedino je ukljucen u zivot tog mesta kroz poznatu semu "kuca-pos'o -kuca
sa minialnim socijalnim lokalnim kontaktima i zapazanjima koja se svode na "kroz prozor kola" kad se ide na posao i gledanjem televizije i eventualnim izlscima u lokalni shopping mall
Kome verovati? Nekome ko 30, 40 ili 50 godina zivi u istom gradu i izvan njega nije provirio ili nekome ko je posle provedenih X godina u Evropi ili nekom drugom kontinentu dosao u Ameriku i na racun zivotnog iskustva zna da izvuce najbolje iz svakog grada gde ga zivot odnese. Nazalost ceo svet se menja na gore. Velika vecina gradova po pitanju standarda zivota ide silaznom putanjom. Po meni uporedjivanje kako je bilo pre par decenija nije dovoljno jak argument da me natera da odem iz grada gde se nalazim. Ali to sam samo ja...
__________________
If you refuse to accept anything but the best, you very often get it.
Reply With Quote
  #77  
Staro 29.07.2012, 15:55
mijan mijan je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.09.2010
YU lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 412
Nepromenjeno

I naravno sad dolazimo do vise puta vidjene situacije na forumu da tamo gde bora provokator upadne na temu ta tema je gotova, nema vise vrednost jer ce se svesti na obicno prepucavanje i ubedjivanje sa njim. Zbogom info o Arizoni i Phoenix-u...
Reply With Quote
  #78  
Staro 30.07.2012, 21:47
steficacvek's Avatar
steficacvek steficacvek je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 19.05.2008
US lokacija: Phoenix, Az
YU lokacija: BiH
Poruke: 648
Nepromenjeno

Da ne bi bilo kao sto Mijan rece, ja cu kratko. Bora to tvoje "meni su pricali ljudi..." vrijedi otprilike isto koliko i da ja sad kazem meni su se javili iz druge galaksije da kazu kako je super zivot na Saturnu. Hajmo malo konkretnije u pricu.

Ja nisam forumas koji tek ceka da ode i gleda sve kroz ruzicaste naocale. Naravno da ljudi imaju razlicite preference i to je posebna prica. Istina je da Arizonu mnogi smatraju divljim zapadom i malo zaglupljenom drzavom, sto i nije toliko netacno u mnogo slucajeva. Ali opet govorim, to su licna zapazanja na osnovu onoga sto neko voli ili ne voli. Ja naprimjer ne mislim da je grad nesto posebno lijep, ima ljepsih i ruznijih krajeva, ali ako gledas ocima evropljanina koji zna sta je arhitektonska vrijednost i ljepota urbane sredine onda je smjesno. Sto se tice klope, ni bolja ni losija nego bilo gdje drugo.

Uglavnom sto se tice Phoenixa ja cu da odgovorim na sva konkretna pitanja bez problema. Sto se tice besmislenih diskusija, over&out!
__________________
2009EU17xxx
22.4.2008 Koverta poslana
14.5.2008 Koverta primljena
23.5.2008. Koverta poslana nazad u KCC
28.5.2008. Koverta stigla u KCC
13.3.2008. zavrsen ljekarski pregled
The Day - 20.3.2009.
Visa granted

In US since May 26, 2009!
Reply With Quote
  #79  
Staro 11.08.2012, 11:30
pcelica pcelica je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.08.2010
US lokacija: San Dijego, here we come
YU lokacija: Beograd
Poruke: 57
Nepromenjeno

Naravno da su iskustva razlicita od coveka do coveka, i umeca pojedinca da se snadje u nekoj okolini ili ne snadje. Mene zanima da li sa minimalnom platom moze da se pregura mesec bez gladovanja? Jer kontam da sigurno necemo naci neki wauuu posao za pocetak.
I kakav je koji deo grada? Konkretno me zanima koji je najbolji deo za jednogodisnju bebu i koliko je skup taj kraj? Kakvo je stanje sa vrticima i kolko kostaju?
Reply With Quote
  #80  
Staro 11.08.2012, 15:06
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik pcelica Prikaz poruke
Naravno da su iskustva razlicita od coveka do coveka, i umeca pojedinca da se snadje u nekoj okolini ili ne snadje. Mene zanima da li sa minimalnom platom moze da se pregura mesec bez gladovanja? Jer kontam da sigurno necemo naci neki wauuu posao za pocetak.
I kakav je koji deo grada? Konkretno me zanima koji je najbolji deo za jednogodisnju bebu i koliko je skup taj kraj? Kakvo je stanje sa vrticima i kolko kostaju?
Pcelice ja imam dobru platu za kraj u kom zivim (nisam u Feniksu) ali jos uvek ne mogu da priustim da stavim dete u obdaniste koje je 825 dolara mesecno. Muz je cuva. Mada naravno to nije fiksna cena, u mestu gde sam zivela prethodnoje bilo 450 dolara ali da nosis pelene i hranu. Ovde u ovih 825 ne nosis nista. Obicno u toj varijanti dok je dete pre 5 godina neko sedi kuci sa detetom. Posle pet moze u javnu skolu pa se ne placa. A sto je starije jeftinije je.

Evo ja gledam neke sam nasla na netu ali ne vidim cenu (Feniks)klikni

klikni za jos u Fenisku pa idi na sajtove i probaj da nadjes cene.

Ako radis za minimalac 7.5 dolara (ne znam tacno) nedeljno, zaradjivaces oko 1200 dolara bruto plate (pre poreza i zdravstva). Zdravstveno za porodicu od troje je obicno oko 300-400 dolara ako radi jedna osoba. Porez mozda uzmu oko 200-250 dolara. Ne ostane mnogo. Ako dve osobe rade za minimalac eto vidi pa racunaj. Ali naravno ti koji rade za minimalac cesto rade i po 16 h dnevno i vise poslova (ako su srecni da nadju nesto sto se uklapa).

Evo kazu da je cena za obdansite od 100 do 400 dolara po nedelji (znaci mesecno od 400 do 1600 dolara sve u zavisnosti od lokacije). klikni

Napomena: ovo su sve moje pretpostavke, nek neko ispravi ako zna tacnije jer nisam nikad radila za minimalac pa ne znam bas
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 17:55.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.