ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 05.02.2012, 20:22
rolovani rolovani je offline
Član
 
Datum prijave: 08.12.2011
Poruke: 16
Nepromenjeno vozachki, revisited

Prochitao sam dosadashnja iskustva u vezi sa vozachkim u USA, i primetio da su uglavnom sva pozitivna. Ipak, interesuje me par specifichnosti koje su vezane za moju konkretnu, useljenichku stvarnost/situaciju :grin: :

1. da li je moguce u drzavi illinois uzeti learners permit bez SSN-a (tj. chim dodjem)
2. da li je neophodno da se, ukoliko se uzima learner's permit, cheka 60 dana do polaganja
3. kako ste reshili deo koji se odnosi na 2 dokumenta koji dokazuju vashu boravishnu adresu?!
4. kako izgleda test vida, sa shto vishe detalja :D
5. takodje, ako biste mi malo pribliznije objasnili polaganje (sama voznja), poshto nemam dozvolu ni u Srbiji :D

Kao shto se vidi, krecem spreman ko zapeta pushka :drool: u novi zhivot :D :D

ps. sve se odnosi na 21+ osobu :)
  #2  
Staro 05.02.2012, 21:07
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

Ovo je c/p sa teme intervjui 2012, malo sam se tamo bila zanijela, pa covjeku objasnjavala oko vozacke dozvole...
1. Ovo za SSN ne znam, mislim da moras imati nesto sto dokazuje da si legalno u IL.
2. Ja ne dobih learner's permit jer sam vec imala vozacku u BiH, samo sam polagala pismeno testove i onda sljedecu sedmicu voznju. ALi mislim da moras cekati 60 dana (kao da vjezbas za test)
odgovor na pitanje br.3:
Ovo ces pokazati kad dodjes tamo da uzmes ID/vozacku:

1. pasos (imas ga vec) : da pokazes da je to tvoj potpis, moze i SSN koji ces dobiti nakon 2-3 sedmice
2. opet pasos (imas ga) da dokazes datum rodjenja: U.S. Visa pokazes u pasosu vizu.
3. Rental/Lease agreement (i ovo ces imati ) ili Utility Bill (electric, water, refuse, telephone land/cell, cable or gas, issued within 90 days of application)

E sad, ja vec imam i ID i vozacku jer sam tamo studirala (mislim da mi je sve validno bar do 2014), a ja sam ponijela pasos, moj SSN, I-20 form (iz skole da dokazem da sam legalno tamo na F vizi), i moj lease agreement. (imala sam uz sebe i moju licnu i vozacku iz Bosne, za svaki slucaj).
Ako sve poneses sto treba nema nikakvih problema da se dobije ili ID ili vozacka (vozacka: polazes pismeni preko kompa, a onda ako to prodjes dobijes papir na kojem ti odobravaju da polazes voznju)

Pitanje br. 4:
Test vida je smijesan ali fer: radi se odmah u DMV, na salteru (doslovno, ne zezam se) kad imas sve potrebne papire ta gospodja/din ti kaze da se nagnes na kao neku kutiju i prvo provjeri periferni vid (da kazes kad se pojavi crveno svjetlo sa lijeve ili desne strane) a onda na tom istom aparatu citas redove koje ti ona kaze, mislim da su bili brojevi kod mene. Svaka linija je udaljenost, ili slabost vida, mislim da je kod mene bila 20/40 (tad sam nosila sociva) i onda ti na VD napise corrective lenses/glasses.

5. Test voznje: meni je kolegica dan prije pokazala kuda su njoj dali da vozi, pa sam ja tu rutu izvjezbala. Dan polaganja dovela me druga kolegica sa njenim kolima (onaj koji polaze mora dovesti vozila koja su registrovana i osigurana) i onda mi je dosla da me ispituje crnkinja. Pozdravi se, objasni ti pravila i sjednete u kola. Vezivanje pojasa je obavezno :1072:, trazi ti da joj pokazes gdje je zmigavac, rucna kocnica, i onda ti govori da krenes. Na prvom semaforu mi rece da idemo lijevo! ( a ja cijelu rutu vjezbala desno u industrijskoj zoni!!!) kroz rezidencijalno naselje. Moja je pravo sporo govorila i dok je izgovorila da cemo na sljedecoj raskrsnici desno, ja prosla raskrsnicu. TIP: ako vidis STOP znak ima da stanes!!!! u potpunosti, cekas 3 sekunde (broj u sebi), pogledas na sve strane i krenes. Ako pise 35 mpH onda je to 35 ili vise, a ne ispod 35 mpH (pala sam u prvom pokusaju jer sam vozila sporo :grin: kao kod nas). Znaci samo slusaj sta ti govori instruktor i bice sve OK. Zmigavac kad skreces, propustanje pjesaka, ako naletis na skolski bus odmah stati, iako je u suprotnoj traci, pravilo desne strane postujes...Kad smo obisli krug (kojeg ja nisam bila ni svjesna, sve smo isli kroz naselje) dodjosmo do DMV parkinga. Ona rece da se uparkiram izmedju dva auta (samo da se zapicim ravno), ja odahnula (rekli su mi ranije ako ti kazu da parkiras da si polozio!) i onda mi ona cestita i rece da udjem i da se slikam za DV koju sam dobila u ruke 10 min. kasnije.:1081: 3 dana kasnije isla na put kroz 15 drzava, nikad vise nisam vozila (IL-Nevada preko sjevera, povratak jugom, kroz NM, TX i dalje gore prema sjeveru, puni krug :))
Mogu samo jos da dodam da se ne brines, da ce auto biti automatik (Hvala velika onome ko izmisli automatik :1072:) i pozelim ti srecu!
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
  #3  
Staro 05.02.2012, 23:39
rolovani rolovani je offline
Član
 
Datum prijave: 08.12.2011
Poruke: 16
Nepromenjeno

Hvala puno na ovakvom odgovoru :1072: :)
Ovako kako si napisala ispada da SSCard nije nuzan, ali to se koliko znam razlikuje od drzave do drzave. Ako nije indiskretno, da li si polagala u IL?
Nije bash jasno odakle mi taj rental list, ili rachun za gas ako sam trenutno stacioniran kod druga?
Takodje (super) glupo pitanje, da li se vid proverava na svakom oku pojedinachno ili gledash kroz tu mashinu sa oba oka? :D (poshto ja generalno imam problem sa jednim :s).
  #4  
Staro 06.02.2012, 06:31
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

Jesam, polagala sam u IL.
Treba ti nesto sto ce pokazivati tvoju adresu stanovanja.
Da, gledas sa oba oka :)
Google DMV ILLINOIS, pa ce ti izlistati sta ti treba za vozacku od papirologije.
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
  #5  
Staro 06.02.2012, 07:11
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Bez SSN-a u drzavi Illinois (provereno) mozes da dobijes samo i iskljucivo visitors vozacku dozvolu na kojoj je jasno naznaceno "not valid for identification".

Cak ni sam print-out verzijom iz socijalnog (koja se moze dobiti dan nakon prijave u socijalnom jer sistem automatski generise broj nakon ponoci, samo se fizicki na karticu ceka 7-14 dana) na kojoj je jasno napisan socijalni broj u DMV u drzave Illinois to ne prihvataju (mene vratili i rekli mi da dodjem kad mi stigne SSN kartica sto sam i uradio i onda je sve proslo ok).

P.S. Kroz masinu gledas sa oba oka, a ukoliko imas nacare ili sociva, mozes sa njima da gledas kroz "kutiju" samo sto ti posle na dozvoli na polju "restriction" stave "B" (corrective lenses)
  #6  
Staro 06.02.2012, 11:24
rolovani rolovani je offline
Član
 
Datum prijave: 08.12.2011
Poruke: 16
Nepromenjeno

Znachi, za nas koji dolazimo sa DV, driver's licence je josh i najzahtevnija po pitanju administracije. :) Dodushe i dalje mi nije jasno za to prebivalishte kako se dokazuje ako sam ne rentirash, da li uzmesh taj rental na tudje ime i to pokazesh?
  #7  
Staro 06.02.2012, 14:04
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

[QUOTE=rolovani;27103]Znachi, za nas koji dolazimo sa DV, driver's licence je josh i najzahtevnija po pitanju administracije. :) Dodushe i dalje mi nije jasno za to prebivalishte kako se dokazuje ako sam ne rentirash, da li uzmesh taj rental na tudje ime i to pokazesh?[/QUOTE]

Mozes i izvestaj iz banke mesecni gde pise tvoja adresa.
  #8  
Staro 06.02.2012, 16:00
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

[url]http://www.cyberdriveillinois.com/departments/drivers/drivers_license/acceptable_id.html[/url]

Iz nekog razloga link ka strani na kojoj se nalazi tabela sa prihvatljivim dokumentima nece da se otvori.

Lease agreement nije sam po sebi dovoljan. Zvanicno, treba da prikazes bar dva dokumenta. Lease agreement je u istoj koloni koliko se secam sa ostalim utility bills (gde ne spada izvod iz banke) kao sto je racun za struju, internet ili telefon, dok se izvod iz banke nalazi u drugoj koloni potrebnih dokumenata.
  #9  
Staro 06.02.2012, 16:16
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

First Time Illinois Driver’s License/Identification Card Applicant: An applicant applying for a Driver’s
License or Identification Card for the first time in the state of Illinois must present one document from each
of Group A, B, C, and D.

Group A: Proof of
Signature
- Illinois Driver’s License (current)
- Illinois Identification card (current)
- Out-of-state Driver’s License or ID card (current)
- I-94 Card with Valid Passport
- Social Security Card
- EAD Card (I-766)

Group B: Proof of
Date of Birth
- Illinois Driver’s License (current)
- Illinois Identification card (current)
- Out-of-state Driver’s License or ID card (current)
- I-94 Card with Valid Passport
- EAD Card (I-766)
- Passport - Valid with complete date of birth

Group C: Social
Security Number
- Social Security Card
- Illinois Driver's License Record
- Illinois Identification Card Record
- Social Security Award Letter (Primary Beneficiary Only)

Group D: Residency
- Utility bill
- Phone bill
- Tuition Bill
- Postmarked US-mail addressed to applicant
- Lease Agreement

P.S. Ipak se Lease Agreement & Utility bill nalaze u istoj koloni sa ostalom postom, samo sto nekad sluzbenik ume da odbije izvod iz banke (po nekima to ne spada na listu). Sve zavisi bukvalno od "Mice ubice" na koju naletis. Mene su u prvom DMV-u na Elstonu bukvalno oduvali. U Chicago South Side DMV-u mi je samo rekla "piece of mail" sto je moglo da bude i pismo koje sam sam sebi poslao :D

Last edited by Magelan; 06.02.2012 at 16:22.
  #10  
Staro 06.02.2012, 18:20
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Sve zavisi od drzave do drzave.

Ja sam u Indijani. Za nju ti treba dva od sledecih dokumenata da dokazes da zivis u njoj, moj muz (koji nema SSN) je imao izvod iz banke sa njegovim imenom na mom racunu i svoje ime na polisi osiguranja auta. Mada je i ovaj "change of address" papir lako naruciti. ([URL="http://www.in.gov/bmv/2766.htm"]klikni[/URL]):

[I]Proving Indiana Residency[/I]

You need two computer-generated documents to prove your Indiana residency when you apply for a new driver’s license, permit, or identification card.
The most common documents proving your Indiana residency include:

- Computer-generated bill from a utility company, credit card company, doctor, or hospital, issued within 60 days of the date you visit a license branch and containing your name and address of residence.
[B]- Bank statement.[/B]
- Pre-printed pay stub.
- Medicaid or Medicare benefit statement.

The full list of documents proving your Indiana residency includes:
- Computer-generated bill issued by a utility company, credit card company, doctor, or hospital showing your name and address of residence. Bill must be dated within 60 days of the date of application.
- Bank statement or bank transaction receipt showing your name and address of residence, and the bank’s name and mailing address. Statement or receipt must be dated within 60 days of the date of application.
- Pre-printed pay stub showing your name and address of residence, and your employer’s name and address. Pay stub must be dated within 60 days of the application date.
- W-2 form, property or excise tax bill, or Social Security Administration or other pension or retirement annual benefits summary statement showing your name and address of residence. The form, bill, or statement must be dated within the current or immediately prior year.
- Medicaid or Medicare benefit statement showing your name and address of residence. Statement must be dated within 60 days of the application date.
- Current valid homeowner’s, renter’s, or [B]motor vehicle insurance policy[/B] showing your name and address of residence. Policy must be dated within one year of the application date.
- Current motor vehicle loan payment book for a motor vehicle registered in your name, and showing your name and address of residence.
- Residential mortgage or similar loan contract, lease, or rental contract showing your name, address of residence, and signatures from all parties needed to execute the agreement. The agreement must be dated within 12 months of the date of application.
- Child support check stub issued by the Indiana Department of Child Services showing your name and address of residence. Check stub must be dated within 60 days of the application date.
- First-class mail from federal or state court or agency showing your name and address of residence. Mail must be dated within 60 days of the application date.
- Indiana voter registration card.
- [B]Change-of-address confirmation[/B] from the United States Postal Service showing your prior and current address (Form CNL107).
- Survey of your Indiana property issued by a licensed surveyor and showing your name and address of residence.
- Valid Indiana handgun permit showing your name, signature, address of residence, and date of birth.
 


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 06:03.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.