ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 13.10.2017, 12:26
Lilya4ever Lilya4ever je offline
Drug član
 
Datum prijave: 31.07.2017
YU lokacija: Zagreb
Poruke: 31
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Macca Prikaz poruke
Ja cu nesto napisati, nadam se da ce biti u sklopu teme.
Dijete sam gastarbajtera, otac mi je u Njemacku stigao davne '69-te, majka godinu poslije.
Ja se radjam '71-e, sa 21 dan mama me morala ostaviti kod bake u Hr, toliko bolovanja je imala.
Sa godinu odlazim k njima.
Za 11 godina tamo moji su ostvarili ono sto su zamislili.
Sagadit dobru kucu, kupiti dobar auto i imati solidnu ustedjevinu.
Majka je digla novac od penzionog kao da je znala da nece docekati redovnu penziju, otac vec dvije godine ima dobru penziju koja je duplo veca od bosanske gdje je radio 30 g.
Znam da su onda bila druga vremena...
Prije mjesec, muz i ja smo se vratili iz turistickog posjeta NY, moje dugogdisnje zelje.
Vidjeli smo se sa dvije nase sugradjanke a i posjetili smo Queens, Astoriu gdje nas je ugostila gdja Haza, slucajno smo naletjeli na njenu radnju.
Slusala sam price nasih ljudi.
Meni su oni ajmo reci neka zlatna sredina.
Nije da kukaju al nisu mi ni odussvljeni zivotom u USA.
Mene je iznenadilo da su me svi, ali bas svi prvo pitali kod koga smo dosli.
Na moj odgovor kod nikoga, slijedilo je a zasto smo dosli.
Pa da vidim grad svojih snova, New York!!!
Slijedilo bi neko tiho aha i prica kako jos nisu bili na Kipu slobode ili Rockfeller centru npr.
Ja sam oduvijek htjela da selimo u Ameriku, prosli smo cijeli rat u BiH i mogli smo birat trece zsmlje zbog "mjesovitog braka".
Muz nije bio za to.
Sad iz ovog ugla...necu se zalit, imamo ovdje sve, radimo za sebe i za bosanske prilike, vise smo nego situirani.
E sad....voljela bih da mi djeca ne ostanu ovdje.
Zbog svega losega, znate i sami...nepotizam, korupcija, politika, brojanje krvnih zrnaca...iako mi zivimo u gradu koji je "crven".
Ova zemlja nema buducnosti, prokockala je sve sanse.
Stariji sin mi je na masteru i radi s ocem u nasoj firmi, mladji nije htio uciti i radi u Hr na moru.
Obojica imaju hr dokumente.
Pricali smo s malim da se prijavi sad na lutriju.
Kad smo sve oduzeli i sabrali, ipak je odustao.
Nemamo nikog tamo, dijete nema VSS, ipak ce u Evropu dalje, jos jednu godinu ce raditi u Hr.
Sa hr putovnicom moze u cijelu Evropu, imam i puno rodbine tamo.
Na kraju, obojica bi radije u Canadu ako bi gdje isli.
Obisla sam jako puno, samo u Juznoj Americi nisam bila, dosta toga sam snimila, kako se i koliko radi i zivi.
Bilo bi mi zao da ga izvuku a ne ode, dzaba zauzima nekome mjesto.
U prici sa nasima tamo, i meni je bolo usi tih 6 sick dana, 6 tjedana porodiljskog i price o zdravstvu.
U Central parku sam vidjela na desetine Afroamerikanki sa bijelim malim bebama.
Bas mi bilo zao, i majki i beba.
Tema je jako opsirna, mnogo je prednosti i mana i za jednu i drugu drzavu, ali ja bih dala prednost Njemackoj.
Oprostite ako sam zaspamala temu, moje americko iskustvo kao turiste je fantasticno i ponovit cu ga abd, o zivotu tamo znam ponesto iz prica.
Zelim svima srecu koji bilo gdje vani zapocinju novi zivot.
Niste zaspamali, svacije iskustvo je dobrodoslo makar i turisticko. Ja na zalost nisam imala ni turisticki prilike vidjeti ameriku.

Zivot ide ovdje u Njemackoj i dalje i ne opterecujemo se da li cemo dobiti green card, ako dobijemo svakako cemo se uputiti i na tu avanturu pa da vidimo i probamo. Jedno se zivi, ako pak ne dobijemo nista se ne mjenja.
Reply With Quote
  #22  
Staro 13.10.2017, 21:18
poshtica poshtica je offline
Član
 
Datum prijave: 16.09.2011
Poruke: 21
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Lilya4ever Prikaz poruke
Cesto citam da nema bolovanja sta to znaci? Ako se javis bolestan da li to znaci da te ne placaju i mozes odmah dobiti otkaz?
Ja mislim da zavisi od firme. Na primer u mojoj firmi koliko radis, toliko bolovanja dobijes. Ja na primer za 2 nedelje rada, dobijem 2.5 sata bolovanja i isto toliko godisnjeg. Dobijas vise sa godinama radnog staza. Na primer sledece godine cu dobiti mozda 3 sata na dve nedelje. E sad, ako to ne koristis, nagomila se. U mojoj firmi se i godisnji i bolovanje prenosi u narednu godinu.
U nekim, ne svim, start-up kompanijama imas u startu nedelju dana bolovanja i 2-3 nedelje godinjeg.
Tako da zavisi od firme.
Ja bih se menjala s vama za Nemacku istog momenta
Reply With Quote
  #23  
Staro 14.10.2017, 02:23
SEEUSAIC SEEUSAIC je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 22.04.2010
Poruke: 332
Nepromenjeno

Da ne bude zabune: kompanija za koju radite pokriva odredjeni broj dana bolovanja, koji se obicno koriste za kondicije zbog kojih se ne ide kod lekara ili koje ne zahtevaju vise od nekoliko dana oporavka. Neke kompanije ne prave razliku izmedju bolovanja, odsustva i odmora - sve pripada u PTO (paid time off).

Obicno se akumulira od 3-5 sati mesecno, zavisno od satnice koja se radi i od vrste posla. Neke kompanije zahtevaju akumuliranje, neke ne, neke vam daju sve dane na pocetku godine pa odbrojavaju do nule. Neke kompanije dozvoljavaju da se sati iskoriste za Bozicne praznike.

Za kondicije koje zahtevaju duzi oporavak, zahtev za nadoknadu i bolovanje se predaje drzavnoj agenciji za disability insurance and employment - slicno kao sto je bilo u drzavama rodjenja, iz kojih smo dosli. Iz dosadenjeg boravka i rada u USA, ovom Moderatoru nije poznato da je neko ko je bio na opravdanom bolovanju i ispostovao procedure zbog toga kasnije dobio otkaz. Od poznavanja sistema u USA vam zavisi mnogo toga - na vama je odluka da li cete se prilagoditi ili ne.

Sup.Mod.
Reply With Quote
  #24  
Staro 16.10.2017, 19:37
poshtica poshtica je offline
Član
 
Datum prijave: 16.09.2011
Poruke: 21
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik SEEUSAIC Prikaz poruke
Da ne bude zabune: kompanija za koju radite pokriva odredjeni broj dana bolovanja, koji se obicno koriste za kondicije zbog kojih se ne ide kod lekara ili koje ne zahtevaju vise od nekoliko dana oporavka. Neke kompanije ne prave razliku izmedju bolovanja, odsustva i odmora - sve pripada u PTO (paid time off).

Obicno se akumulira od 3-5 sati mesecno, zavisno od satnice koja se radi i od vrste posla. Neke kompanije zahtevaju akumuliranje, neke ne, neke vam daju sve dane na pocetku godine pa odbrojavaju do nule. Neke kompanije dozvoljavaju da se sati iskoriste za Bozicne praznike.

Za kondicije koje zahtevaju duzi oporavak, zahtev za nadoknadu i bolovanje se predaje drzavnoj agenciji za disability insurance and employment - slicno kao sto je bilo u drzavama rodjenja, iz kojih smo dosli. Iz dosadenjeg boravka i rada u USA, ovom Moderatoru nije poznato da je neko ko je bio na opravdanom bolovanju i ispostovao procedure zbog toga kasnije dobio otkaz. Od poznavanja sistema u USA vam zavisi mnogo toga - na vama je odluka da li cete se prilagoditi ili ne.

Sup.Mod.
Ja sam iskoristila short-term disability zbog porodjaja i nisam dobila otkaz
Reply With Quote
  #25  
Staro 17.10.2017, 16:04
Lilya4ever Lilya4ever je offline
Drug član
 
Datum prijave: 31.07.2017
YU lokacija: Zagreb
Poruke: 31
Nepromenjeno

Znaci ako si normalan, radis posteno i ides na bolovanje kada si stvarno bolestan onda nemas problema

Inace ako netko zeli podjeliti svoje iskustvo, kakav vam je drustveni zivot u Americi? Sto radite vikendom i kada ste slobodni?
Reply With Quote
  #26  
Staro 17.10.2017, 17:49
poshtica poshtica je offline
Član
 
Datum prijave: 16.09.2011
Poruke: 21
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Lilya4ever Prikaz poruke
Znaci ako si normalan, radis posteno i ides na bolovanje kada si stvarno bolestan onda nemas problema

Inace ako netko zeli podjeliti svoje iskustvo, kakav vam je drustveni zivot u Americi? Sto radite vikendom i kada ste slobodni?
Tako nekako
Drustveni zivot? Sta je to? Salim se malo. Mada i nije daleko od istine.
Mi imamo prijatelje, uglavnom su to sve mladi bracni parovi s decom. Vidjamo se otprilike jednom u 2 meseca, sa nekima jednom u mesec dana i tako. Uglavnom se prave planovi za mesec dana unapred. Naravno, ja pricam iz naseg iskustva. Evo na primer, pre dve nedelje smo javili nasim prijateljima da cemo za nedelju dana praviti rostilj i da su pozvani.
To je verovatno iz razloga sto i ovako ne provodimo dovoljno vremena sa supruznicima i decom preko nedelje, pa bi svako voleo da bude sa svojom porodicom vikendom umesto da se planira neko druzenje. I ja to potpuno razumem. Druga stvar je razdaljina. Nije to iza coska pa da mozemo da se vidjamo kad god. Svi nasi prijatelji zive na pola sata-sat voznje od nas.
Znam i dosta nasih koji su sami i koji izlaze redovno svakog vikenda i druze se mnoooogo cesce.
Mislim da mi je najbolji drustveni zivot na poslu
Mi vikendom, to jest subotom jer muz radi nedeljom, uglavnom odemo negde, pobegnemo iz grada. Nedeljom odmaramo/spremamo i uvek odemo do nekog parkica.
Reply With Quote
  #27  
Staro 31.12.2017, 13:56
Lilya4ever Lilya4ever je offline
Drug član
 
Datum prijave: 31.07.2017
YU lokacija: Zagreb
Poruke: 31
Nepromenjeno

Pozdrav clanovi palo mi je na pametno jedno pitanje koliko sigurni se osjecate u US?

Naime citam jucer na jednom forumu zene po svim vecim gradovima ( Frankfurt,Munchen,Berlin) se zale na middle eastern muskarce koji ih pipkaju,povlace za ruku, po sbahn i ubahnu. Jedna zena kaze da je to postalo normalno da je maltretirana iza 22h na vecer u vlaku ili tramwayu kada se vraca doma.

Nedavno sam bila u Stuttgartu sve je puno imigranata hodaju u grupicama po desetak muskaraca. To je normalan prizor danas u gradovima Njemacke.

Kakva je US u tom pogledu? Da li je za zenu sigurno na vecer setati po gradu ili voziti se javnim prijevozom?
Reply With Quote
  #28  
Staro 01.01.2018, 08:00
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Lilya4ever Prikaz poruke

Inace ako netko zeli podjeliti svoje iskustvo, kakav vam je drustveni zivot u Americi? Sto radite vikendom i kada ste slobodni?
Ako si drustvena osoba, gravitiraces tome da nadjes drustvo gde god da te posade. Ako nisi neki "social butterfly" nije tako lako naci duboka prijateljstva npr. van posla jer nemas vremena da sa istim osobama prolazis kroz neka duboka iskustva koja cine ta nasa dugogodisnja prijateljstva.

Ja licno imam prijatelje na poslu (ne one sa kojima direktno radim ali radimo na istom mestu) i imam prijatelje koji su poreklom sa nasih prostora. Sa njima se nekako covek najlakse identifikuje i nadje zajednicke teme. Osecam se kao da vidim rodbinu kad neke od njih sretnem i kad se druzimo.

Mi smo vikendom vecinom van kuce. Bukvalno se probudimo, jedemo, malo gnjavimo po stanu i zatim napolje pa do mraka. Najcesce. Ostajemo kuci ako ima nekog posla da se dovrsi ili ako smo bolesni. Doduse zivimo u turistickom regionu pa imas gde da odes i sta da radis. Isto kao i u Srbiji, ako imas novca, ima i tu sta da se vidi i dozivi itekako. Sve ti zavisi od posla, para, licne energije.
Reply With Quote
  #29  
Staro 01.01.2018, 08:06
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Lilya4ever Prikaz poruke
Pozdrav clanovi palo mi je na pametno jedno pitanje koliko sigurni se osjecate u US?

Naime citam jucer na jednom forumu zene po svim vecim gradovima ( Frankfurt,Munchen,Berlin) se zale na middle eastern muskarce koji ih pipkaju,povlace za ruku, po sbahn i ubahnu. Jedna zena kaze da je to postalo normalno da je maltretirana iza 22h na vecer u vlaku ili tramwayu kada se vraca doma.

Nedavno sam bila u Stuttgartu sve je puno imigranata hodaju u grupicama po desetak muskaraca. To je normalan prizor danas u gradovima Njemacke.

Kakva je US u tom pogledu? Da li je za zenu sigurno na vecer setati po gradu ili voziti se javnim prijevozom?
Ovde se vecinom zene prevoze kolima (kao i svi ostali). Gradski prevoz je dobar i siguran samo u odredjenim gradovima i odredjenim krajevima.

Ima delova grada kroz koje ne verovatno ni muskarac ni zena ne bi prosla peske u bilo koje dana. Cesto budes laka meta da te neko opljacka jer je siroko koriscenje oruzja i automobila, pa lako mogu da te spaze i stignu. Vidim ovde kod mene tacno znaju gde zive ljudi bez kola, kad se izlazi, kad idu kuci, i svako malo cujes neko nekog zaskocio i opljackao.

Ja svoje naseobine bukvalno biram nakon istrazivanja ova dva sajta ili slicnih

https://www.crimemapping.com/

https://www.familywatchdog.us/Default.asp

Spremna sam da platim vise i da zivim u manjem i starijem samo da bi bio siguran kraj u kome mogu da se setam bez da strahujem sta ce da bude oko mene. Ovde i vidim gde bi isli i setali se. Cak i kad putujem, u kojim hotelima bi odsedala i gde bi se da se parkiram.
Reply With Quote
  #30  
Staro 01.01.2018, 15:15
Lilya4ever Lilya4ever je offline
Drug član
 
Datum prijave: 31.07.2017
YU lokacija: Zagreb
Poruke: 31
Nepromenjeno

Ja se u domovini u Zagrebu nikad nisam osjecala nesigurno sada ovdje u Njemackoj to vise nije tako.

Doduse ja nisam osobno imala losih iskustava ali citam po forumima da problema po gradovima ima. Prosle godine zivjeli smo u manjem gradu i po ulicicama su se cesto skupljali imigranti hrpa muskaraca i bilo mi je nelagodno iako sam bila sa suprugom.

Kada bi pao mrak bilo ih je sve vise hodali bi u grupicama. Sama nikad ne bih prosetala uz njih.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Jedina zelja-Amerika lah11 Vaša strana 3 17.06.2014 07:52
Amerika-cavrljanje o zivotu, ekonomiji, raznim poredjenjima i jos po nesto flops Vaša strana 8 07.04.2013 12:13

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 09:24.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.