ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #61  
Staro 29.01.2011, 12:38
spectra's Avatar
spectra spectra je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.10.2009
US lokacija: California
YU lokacija: BiH
Poruke: 291
Nepromenjeno

[QUOTE=botexag;20649]mi smo putavali sa malom civavom po evropi sa Lufthansom,a koliko sam cuo Lufthansa cak ima strozija pravila nego americke kompanije...

prvo je bitno iz koje zemje dolazite. posto pretpostvljamo da je to Srbija, to dosta kompikuje stvari jer smo mi na listi zemalja u kojima jos ima besnila.
pa onda morate ljubimcu da izvadite krv, da se utvrdi nivo nekih supstanci...pa mora biti vakcinisana protiv besnila...pa mora na vet.pregled 48 sati pre puta, pa po neki sertfikat u veterinarski institut...:smrc: i sve to kosta oko 100 eur

pa sad treba videti zakon u zemlji u koju zelite da putujete. negde je dovoljan ovaj sertifikat iz veteriarskog, a negde (Svajcarska) morate poslati sve papire njihovoj nadleznoj instituciji da odobri ulaz...i naravno da platite (pri ulazu u zemlju). takodje obratite paznju na datum putovanja, jer na primer mora min. 30 dana da prodje od vakcinacije....zaista puno propisa koje treba uskladiti sa datumom putovanja

ne znam za macke kakva je gore pomenuta procedura i verujem da je vrlo slicna, dok naredni tekst vazi i za pse i za macke.

kucni ljubimci do 8 kg (zajedno sa kavezom, torbom) idu u kabinu zajedno sa vlasnikom, drzite ih kod nogu. Ne mora plasticni kavez, moze i torba sa slike u postu od spectra. Bitno je da obezbedite vodu, to je vasa zakonska obaveza! zivotinja ne sme da se vadi iz torbe/kaveza, ali je mozete nahraniti ili dati vode. takodje ako mislite da treba ici u wc, lepo torbu u ruke i u wc, ponesite pelenu i....

ostali ljubimci tezi od 8kg, moraju u kargo, o tome nemam iskustava..

i jos dve veoma vazne stvari....
prvo, prevoz zivotinja morate najaviti avio kompaniji, jer u toku jednog leta samo jedan pas i jedna macka smeju biti istovremeno u kabini. pa morate uskladiti slobodan termin za putovanje
drugo, jako su razlicite cene prevoza, tako da morate sagledati sve opcije. neki prevoznici ne naplacuju, neki cak 50% od vrednosti vase karte:inluv:[/QUOTE]

Hvala ti za ove info. Ovo za torbu mi je takodjer jako bitno, jer ne znam kako bih jos na kraj i s plasticnim boxom koji nikako nije praktican s presjedanjima u putu..

Inace mi cemo putovati na relaciji BiH - USA. Da li je potrebno da obezbjedimo papire koje nalaze samo USA zakon, ili moramo srediti papire za sve drzave u kojima cemo presjedati (u pitanju je jedan let, ali cemo presjedati u Londonu ili Munchenu)?
Pored ostalog, bice cipiran i naravno vakcinisan.
__________________
*****************************
Case No: 2011EU00021xxx
Koverta poslana iz KCC: 28.04.2010.
Prva koverta stigla: 25.05.2010.
Prva koverta vracena: 31.05.2010.
Stigla koverta u KCC: 02.06.2010.
Završen ljekarski: 21.03.2011.
The Day: 01.04.2011.
*****************************
Green Day 06.04.2011
  #62  
Staro 29.01.2011, 13:34
botexag's Avatar
botexag botexag je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.12.2010
Poruke: 187
Nepromenjeno re..putovanje

@spektra...

za sve informacije zoves avio kompaniju sa kojom hoces da letis.
znaci da li moze korpa ili kavez, koje papire traze za ulaz u avion, cena....
u principu oni od papira traze pasos i eventualno sertifikat od vet.zavoda

cipovanje i pasos sam zaboravio u proslom postu . OBAVEZNE SU OBE STVARI

ti kada letis i presedas negde, ako ne napustas aerodrom, onda spremi samo papire za USA, ako planiras negde da spavate onda moras i za tu zemlju

Ima na google mnogo podataka sta traze da kucni ljubimac poseduje da bi mogao da udje u USA...
na pr: [url]http://www.aa.com/i18n/travelInformation/specialAssistance/travelingWithPets.jsp[/url]

ja sam zaboravio gde sam citao, ali cini mi se da nisu rigorozni kao evropljani, ali moze da se desi da ga stavi u karantin. ne znam koji su kirterijumi za to

napominjem jos jednom, proveri posle koliko dana od dobijanja sertifikata, od vakcinacije ljubimac sme da putuje! to je jako vazno
  #63  
Staro 29.01.2011, 20:43
spectra's Avatar
spectra spectra je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.10.2009
US lokacija: California
YU lokacija: BiH
Poruke: 291
Nepromenjeno

@botexag
Tnx za ovaj link, procesljala sam ga posteno...
Valja nam uskladiti sve te termine, zajedno s konekcijom 3 leta i jos ogranicenjem da bude samo jedan ljubimac u avionu...

Srecom, macor je naviknut vec na dosta stvari: na box, putovanje u autu, pa cak ga sad ucim i na povodac (u slucaju da bude htio protegnut noge na aerodromu :inluv:..)
__________________
*****************************
Case No: 2011EU00021xxx
Koverta poslana iz KCC: 28.04.2010.
Prva koverta stigla: 25.05.2010.
Prva koverta vracena: 31.05.2010.
Stigla koverta u KCC: 02.06.2010.
Završen ljekarski: 21.03.2011.
The Day: 01.04.2011.
*****************************
Green Day 06.04.2011
  #64  
Staro 29.01.2011, 21:23
botexag's Avatar
botexag botexag je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.12.2010
Poruke: 187
Nepromenjeno

@ spektra...

na svim evropskim aerodromima mozes prosetati ljubimca na povodcu...
u EU se mnogo vodi racuna o pravima zivotinja.

ne znam samo kako ce reagovati neki pas kad vidi tvoju macku u setnji....:bravo:
  #65  
Staro 29.01.2011, 22:28
spectra's Avatar
spectra spectra je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.10.2009
US lokacija: California
YU lokacija: BiH
Poruke: 291
Nepromenjeno

@botexag
Super, da znam iz prve ruke, a negdje sam citala da je lik tako uradio kad je putovao s mackom, pa da ja krenem da ga ucim na vrijeme.. :)

Hehhe, srecom, i psi su na povodcu :naughty:
__________________
*****************************
Case No: 2011EU00021xxx
Koverta poslana iz KCC: 28.04.2010.
Prva koverta stigla: 25.05.2010.
Prva koverta vracena: 31.05.2010.
Stigla koverta u KCC: 02.06.2010.
Završen ljekarski: 21.03.2011.
The Day: 01.04.2011.
*****************************
Green Day 06.04.2011
  #66  
Staro 31.01.2011, 18:35
Good Spirit's Avatar
Good Spirit Good Spirit je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: Bay Area, CA
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 264
Nepromenjeno

Evo ja da napišem iz prve ruke informacije. Mi smo pre neki dan sleteli u Hjuston letom iz Beograda i sa sobom smo poneli i našeg mačora.

Mi smo se odlučili leteti Lufhansom, let Beograd - Frankfurt - Houston. Naglašavam da je ceo let bio Lufhansin, obično je to malo skuplja varijanta ali jedino je Lufthansa htela da nam potvrdi da možemo mačora uneti gore sa sobom u kabinu. Npr. Continental nije hteo, pa je moglo da nam se desi da do Frankfurta može sa nama a od Frankfurta ne. Nismo hteli reskirati.

Da krenem od papirologije.

Neophodno je da se izvadi krv ljubimcu i pošalje na analizu (titar antitela), u Srbiji postoji samo jedna labaratorija za to i to u Novom Sadu. Mi nismo išli za NS naravno, nego je naš veterinar poslao uzorke. To nas je koštalo oko 7000din. Naravno veterinar uradi pri tome i osnovni pregled.

Naravno sve ovo vam ne vredi ako niste redovno vakcinisali ljubimca na besnilo, mada je u Srbiji to obavezno po zakonu, tako da verujem da svi to imaju. Ako kojim slučajem nemate, onda se morate konsultovati sa veterinarom koliko ranije mora da se vakciniše ljubimac pre vađenja krvi (ja mislim da sam negde pročitao da je namanje mesec dana). Takođe ja mislim da smo mi čekali jedno 7 dana na rezultate (Mi smo to radili u julu mesecu, tako da sam zaboravio tačno)

Dobra stvar je da titar antitela ne morate više nikada vaditi ako redovno posle toga vakcinišete ljubimca.

Znači, za sada imate uredan pasoš, vakcine u njemu, mi smo takođe vakcinisali mačora. Mali problem je bio u tome što se mačke ne vakcinišu u Srbiji, stoga ne postoje čipovi za njih. Uz konsultaciju za veterinarom a on je zvao ministartsvo, dali smo mu čip za psa, koji je samo koji milimetar veći.

od papira vam treba još potvrda od veterinara najviše 24h pred let da je ljubimac sposoban i zdrav da podnese let (klasičan pregled). Kod našeg veterinara to zvanično košta 600 din, ali ako ste redovni kod njega verovatbo vam neće naplatiti ništa.

Sa tom potvrdom idete kod veterrinarskog inspektora, u Beogradu se nalazi u zgradi Beomedicine na 3 spratu na Dušanovcu. Tamo će vam dati neke dve takse da uplatite, zbirno su 4200din.

Kada se vratite inspektor će vam dati sertifikat koji je na 3 jezika gde država garantuje da nije bilo besnila u krugu od X kilometara u poslednjih X dana. I da je ljubimac redovno vakcinisan. Ima tu još stvari koje pišu ali to vam je suština.

E sada ste skoro spremni za put: Imate pasoš sa vakcinama, pregledanog mačora, sertifikat i potvrdu od veterinara.

Sada gledate avion. Dilema je da li ići gore sa vama ili u kargo. Da samo razbijem pogrešne informacije odmah. Ljubimci u kargo delu se prevoze u posebnom delu, ne zajedno sa prtljagom. U tom delu su kontrolisani uslovi, tačnije uslovi su identični kao i u kabini gore, znači temperatura i pritisak su identični.

Od dileme gde će da ide ljubimac prvo zavisi koliko je veliki vaš ljubimac. Na letovima Lufhanse u kabinu može da ide ljubimac težak do 8-9kg (proveriti na sajtu, već sam zaboravio) sve zajedno sa transporterom. Naš mačor ima 4kg bez transportera a imao je 5,5kg sve zajedno. Transporter mora da bude vodootporan i sa tvrdim ivicama i u zbiru najviše 115cm. Takođe mora da ima odgovarajući komfor unutra, da ustane, da se okrene i slično.

To su zvanični propisi, u praksi, njega su samo izmerili na BG aerodromu kao prtljag, dali nam ceduljicu da odemo i da platimo 150 evra za njega. 150 evra je cena za let u jednom pravcu za ljubimce koji mogu da stanu u male i srednje transportere. Znači čak i ako vaš ljubimac mora da ide u kargo ali nije mnogo veliki plaćate tu cenu.

Ako ljubimac ide sa vama, tražiće vam uvek da ga vadite pre prolasku na skener, pa puste transporter na skener a vi prođete zajedno sa njime kroz detektor. I to je smaranje jer toga iam dva puta u BG-u i dva puta u Frankfurtu, dok u USA su naljubazniji i niko nije tražio da ga vadimo. Samo smo išli na poseban ulaz zbog njega, gde kada su videli koliko potvrda imamo za njega, rekli su produžite :)

Evo i naših iskustava sa njime. Nismo ga sedatirali uopšte, let je podneo mirno, mjauknuo je dva puta pri poletanju iz Frankfurta jer je bilo mnogo bučno. Nije jeo, pio ni išao u wc ceo put. Mi smo mu stavili dečije pelene na pod transportera za svaki slučaj.

Da sada opet putujem, dali bi mu sedativ, jer je bio toliko prestrašen kada smo došli da se tresao sat vremena u našem naručju, počeo je da jede tek sutradan. Evo sada se već navikao na novi stan.

Evo ovako malo nabacane informacije, nismo se još smestili, sutra će tek internet da nam uvedu, sada kradem od komšinice koja je stavili debilnu šifru. Tako da ću narednih dana još objasniti ako treba detaljnije šta i kako. A vi pitajte konkretno šta treba.

PS. U USA nema karantina, osim pretpostavljam ako ne bude nešto sumnjivo pri dolasku.
  #67  
Staro 31.01.2011, 19:35
botexag's Avatar
botexag botexag je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.12.2010
Poruke: 187
Nepromenjeno

@Good Spirit..

..bas si sve lepo ovo objasnio...
  #68  
Staro 31.01.2011, 22:47
spectra's Avatar
spectra spectra je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.10.2009
US lokacija: California
YU lokacija: BiH
Poruke: 291
Nepromenjeno

@Good Spirit
..mnogo ti hvala na ovako lijepom i detaljnom objasnjenju.
Mislim da nemam pitanja, a javim ti se ako mi padne nesto na pamet, posto cemo prvi put avionom s njim putovati.

Evo, sjetih se necega - jeste li nakon polijetanja smjeli box da stavite u krilo? Ili je morao cijeli put da bude na podu? I je li hladno na podu?

PS. Smijem li jos pitati otkuda ti vec tamo, ako ti je broj 28xxx? Pripremas teren ili..?! :obrva: U svakom slucaju, puno srece i sve najbolje!
__________________
*****************************
Case No: 2011EU00021xxx
Koverta poslana iz KCC: 28.04.2010.
Prva koverta stigla: 25.05.2010.
Prva koverta vracena: 31.05.2010.
Stigla koverta u KCC: 02.06.2010.
Završen ljekarski: 21.03.2011.
The Day: 01.04.2011.
*****************************
Green Day 06.04.2011
  #69  
Staro 31.01.2011, 23:13
Good Spirit's Avatar
Good Spirit Good Spirit je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: Bay Area, CA
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 264
Nepromenjeno

Pa naš transporter iako je bio propisanih dimenzija nije mogao stati dole kod nogu. U principu smeš da ga staviš u krilo kada nije na snazi znak za vezivanje pojasa (poletanje, sletanje, turbolencije).

Nije hladno kod nogu, bar da sam ja primetio. A i životinje imaju krzno tako da ako je za jedan stepen niža temperetura regulisaće oni to sami. Vazduh u avionu je mnogo suv i to smeta meni a verujem i njima, pogotovo što oni od stresa ne piju vodu, bar naš mačor nije :(

Mi smo u USA drugim poslom, i tačnije ovo nam je već 3x u 3 godine, pokušavamo da dođemo ovde mimo GC jer to nikako nije sigurno, a ako se desi samo će nam olakšati sve.

Naravno, pratimo visa bulletin i ako vidimo da se nas broj približava, vraćamo se da završimo sve ;)
  #70  
Staro 31.01.2011, 23:30
spectra's Avatar
spectra spectra je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.10.2009
US lokacija: California
YU lokacija: BiH
Poruke: 291
Nepromenjeno

Hvla za informaciju.

I samo tako, hrabro naprijed - samo smjeli uspjevaju! :;D: Sretno!
__________________
*****************************
Case No: 2011EU00021xxx
Koverta poslana iz KCC: 28.04.2010.
Prva koverta stigla: 25.05.2010.
Prva koverta vracena: 31.05.2010.
Stigla koverta u KCC: 02.06.2010.
Završen ljekarski: 21.03.2011.
The Day: 01.04.2011.
*****************************
Green Day 06.04.2011
 

Tags
kanarinci, kucni ljubimci, kućni ljubimci, macka, macke, mačka, mačke, papagaji, pas, psi, ribice, zivotinje, životinje

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 14:14.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.