ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Banke, kreditne kartice, računi u Americi » Bitni linkovi
Uspešan početak Krediti u USA Kreditna istorija Kreditne kartice Pomoć oko kredita

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #631  
Staro 16.11.2018, 20:55
Jorda Jorda je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.08.2017
US lokacija: San Diego, California
YU lokacija: Pozega
Poruke: 128
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik uran Prikaz poruke
nope.

prvo ako si prijavio karticu debitnu na neko automatsko placanje *recurring debit card payments u opsanosti si da popijes penal bez obzira na ukljucen overdraft i to 2 opciju> Decline All.

kako ?

1) sama cinjenica da nemas dovoljno sredstava a pretplatio si se na neki servis je razlog za penal $35, koji je isti kao iza obican overdraft za slucaj da nemas protekciju i to po itemu. Dva overdrafta $70...

2) ili, da se desi da odobre placanje pretplate jer imas sredstava, a u medjuvremenu uleti jos neka transakcija, dok se ova ne proknjizi i opet si u overdraftu.

Mene je to isto zacudilo ali mi je koleginica u banci objasnila, da, da, moze, moze... Posle sam proucio i da tako je. Nazalos'
Ok, moguce da gresim.
Svejedno poenta je da ako nekome ovde zafali za telefon i struju (obicno to ide na autopay i manje je od $100 ukupno) taj definitivno ne zna sa finansijama i zasluzuje penalty koji sledi.
Reply With Quote
  #632  
Staro 16.11.2018, 21:56
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Tomislav1970 Prikaz poruke
Kako funkcionise kreditna kartica:
koristite kreditnu karticu za kupovinu odredjeno vrijeme (obicno je to mjesec dana ali moze biti i neki dan duze ili krace) i na kraju obracunskog perioda (billing cycle) dobijete izvod (statement). Nakon toga imate 21 dan da platite vase dugovanje. Ukoliko platite pun iznos i u tom periodu, 21 dan, ne placate nikakvu kamatu i nikakvu naknadu.
Ukoliko platite iznos manji od punog, a veci od minimalnog, placate kamatu na preostali iznos.
Ukoliko ne platite ni minimalni iznos pored kamate placate i naknadu (fee).

Postoje kartice koje vam omogucava kupovinu na odredjeni period bez kamate -npr. 12 ili 15 mjeseci nakon sto ste dobili tu karticu. I dalje morate da platite bar minimalni iznos kako biste izbjegli naknadu (fee).

Postoje i kartice koje vam daju da prebacite dug sa druge kartice na nju i opetimate odredjeni period bez kamate -npr. 12 ili 15 mjeseci nakon sto ste dobili tu karticu za jednokratnu naknadu, obicno 3%.

U periodu dok gradite kreditnu istoriju uvijek placajte pun iznos i na vrijeme i nemojte zaduzivati karticu vise od 30% odobrenog limite. Za one koji zele da znaju vise https://www.myfico.com/Downloads/Fil...FS_Booklet.pdf
Hvala puno @Tomislav1970. Ovo je odlično objašnjeno.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #633  
Staro 30.12.2018, 22:46
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

evo bas sad sam pricao sa komsinicom, Amerikankom, i ona se seli jer je kupila kucu pa smo malo pricali o kreditnom rejtingu.

Dakle,

posto u EU generalno ako imas ugovor na neodredjeno ti si uglavnom kreditno sposoban za manje kredite, za auto pa i za stan kucu. Treba naravno proci jos neke provere.

Medjutim,

kako u Americi vecina ljudi radi hire at will, dakle danas jesi sutra nisi onda su oni opsednuti gredjenjem kreditne istorije.

E sad kaze ona, ako ti uzmes kreditnu karticu, naravno ni u ludilu nemoj da kasnis sa obavezama ali ako zaista zelis da gradis kreditni score onda BAS TREBA DA SE ZADUZIS.

Npr puno je bolje ako imas $1,000 odobren kupiti recio laptop za $900 i posle umesto da odmah vratis uzeti to na recimo (lupam) 11 rata od po $100 dolara.

Yeah, na taj nacin placas kamatu, ali to ti je cena gradjenja kreditne istorije...
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #634  
Staro 31.12.2018, 12:51
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Bas ne treba da se zaduzis. Do 50% max od odobrenog limita, jer i to utice na skor. Kao i koliko si kartica otvorio, koliko si zaduzen po njima itd. Npr neko ima dve kartice po 5000$ limita, na jednoj je zaduzen 3000$, na drugoj nista. To je 30% od ukupnog limita od 10 000$, zatvoris jednu karticu, zaduzenost skace na 60% i to utice negativno na skor.

Uopste nije potrebno da se nesto preterano trosi sa karticom da bi se izgradio dobar skor, i dobio dobar limit na kartici. Svako ko dobije prvu karticu na 500$, posle 6 meseci do godinu dana dobija sledeci limit na 2500-5000$ i fico skor od 770-780.
Reply With Quote
  #635  
Staro 01.01.2019, 00:54
iriedread iriedread je offline
Član
 
Datum prijave: 02.08.2016
US lokacija: Orange County, California
YU lokacija: Srbija
Poruke: 28
Nepromenjeno

Aj i ja da dam neki doprinos na tu temu haha .

Dosao prosle godine avgusta i prvi credit score mi je bio 600+, a sada vec imam 740+.

Jedini problem na koji sam naisao kao novi emigrant je to sto nisam imao credit score kako bih dobio prvu kreditnu karticu i samim tim sam bio odbijen od strane Chase, Wells Fargo, Bank of America. Moje resenje je bio CapitalOne gde sam dao $250 depozita i dobio secured karticu sa kreditnim limitom od $400.

S tom kreditnom karticom, gledao sam da svakog meseca kupim bar nesto i da ne predjem 30% od ukupnog limita. Namestio auto-pay, sve otplacivao na vreme i credit score je poceo da raste vrlo brzo.

Vec nakon 5 meseci, aplicirao sam za novu karticu kod Chase Bank gde sam vec imao checking account od kako sam se doselio, i odobrili su mi karticu bez problema. Nakon toga, zbog lakse kupovine sa 0% APR i mogucnosti placanja na rate, otprilike nakon god dana u USA, aplicirao sam za BestBuy kreditnu karticu i dobio i to bez problema.


Tako da, ako vam nista ne uspe, uzmite CapitalOne secured card za pocetak, ako hocete veci limit od pocetnog, stavite neke pare kao depozit i obratite paznju da ne trosite preko 30% (u najboljem slucaju). Dovoljno je i samo Netflix, Spotify i SIM pretplatu da stavite na auto-pay, ili sta vec resite da koristite, i vremenom cete izgraditi credit score na brzinu
Reply With Quote
  #636  
Staro 01.01.2019, 06:20
SRBghost SRBghost je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 03.10.2013
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 583
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik iriedread Prikaz poruke
Aj i ja da dam neki doprinos na tu temu haha .

Dosao prosle godine avgusta i prvi credit score mi je bio 600+, a sada vec imam 740+.

Jedini problem na koji sam naisao kao novi emigrant je to sto nisam imao credit score kako bih dobio prvu kreditnu karticu i samim tim sam bio odbijen od strane Chase, Wells Fargo, Bank of America. Moje resenje je bio CapitalOne gde sam dao $250 depozita i dobio secured karticu sa kreditnim limitom od $400.

S tom kreditnom karticom, gledao sam da svakog meseca kupim bar nesto i da ne predjem 30% od ukupnog limita. Namestio auto-pay, sve otplacivao na vreme i credit score je poceo da raste vrlo brzo.

Vec nakon 5 meseci, aplicirao sam za novu karticu kod Chase Bank gde sam vec imao checking account od kako sam se doselio, i odobrili su mi karticu bez problema. Nakon toga, zbog lakse kupovine sa 0% APR i mogucnosti placanja na rate, otprilike nakon god dana u USA, aplicirao sam za BestBuy kreditnu karticu i dobio i to bez problema.


Tako da, ako vam nista ne uspe, uzmite CapitalOne secured card za pocetak, ako hocete veci limit od pocetnog, stavite neke pare kao depozit i obratite paznju da ne trosite preko 30% (u najboljem slucaju). Dovoljno je i samo Netflix, Spotify i SIM pretplatu da stavite na auto-pay, ili sta vec resite da koristite, i vremenom cete izgraditi credit score na brzinu
Apsolutno sve i jedna rec tacna. Istim putem, posle kupovine automobila (lease) moj skor je 780, a zenin preko 800. Samo ne prelaziti 30% od ukupnog limita i raste vrtoglavo.
__________________
DV-2015 - prvi put, 2 prijave - IZVUCENI
22.05.2014. - popunjeni formulari
19.02.2015. - lekarski
24.02.2015. - intervju/odobrene vize/Administrative processing
26.03.2015. - konacno stigli pasosi (sa vizama)
28.03.2015. - kupljene karte
24.06.2015. - NYC resident
01.04.2016. - Garden State
Reply With Quote
  #637  
Staro 01.01.2019, 12:43
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Početak je uvek težak. Treba se naoružati strpljenjem i izdržati prvih godinu dana. Mislim da je to najteži period u životu svakog "gastarbajtera" (što bi rekli naši ljudi koji rade u Nemačkoj).

Sreća je da imamo ovaj forum i iskusne članove (da ne kažem "gastarbajtere" ) koji početnicima u Americi daju zlata vredne savete.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #638  
Staro 01.01.2019, 22:03
aleksandarzz aleksandarzz je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.05.2017
US lokacija: Amherst, NY
YU lokacija: Veliko Gradiste, Srbija
Poruke: 255
Nepromenjeno

Nazalost, ja mogu da potvrdim ovaj deo "najvise do 30% limita". Nagurao sam dug po kartici na "cak" 150$ (limit mi je 200) i nisam ga platio par dana. Skor mi je opao za 20+ poena. Nisam prekoracio tok za uplatu, vec mi je kartica bila 75% opterecana nekih 7-10 dana.
Reply With Quote
  #639  
Staro 02.01.2019, 01:01
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

kad kazete 30% mislite da ne kupuje karticom vise od 30% u toku meseca ili da ne uzme vise od 30% na rate, nisam bas razumeo ?
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #640  
Staro 02.01.2019, 01:29
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Uopste od dozvoljenog limita. Ako imas limit na kartici 1000 dolara, ne vise od 300 dolara da trosis uopste, tj da bude opterecena kartica. Rate, iz cela, isto je. Da l ces uzeti nesto na 10 rata po 30$ ili iz cuga 300$, isto ti je opterecena kartica. Tako da ona sto ti je to rekla nema veze sa zivotom, da imas limit 1000$ i da 90% opteretis karticu.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kupovina auta na kredit i građenje kreditne istorije zvercica Vodič za emigrante 97 31.08.2021 23:46
Prevara - Ponuda za kreditne kartice Citi banke (CITIGLOBAL) bora Stare teme 36 14.12.2012 23:39
Koju banku izabrati - za kupovinu auta, kreditne kartice, građenje kreditne istorije dreamerns Stare teme 93 02.09.2010 05:11
Top 5 razloga zasto volim kreditne kartice emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 18.12.2008 08:55
Ukradeni broj kreditne kartice emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 05.11.2007 16:59

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 11:03.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.