ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Odlazak u USA bez igde ikoga » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #101  
Staro 02.05.2012, 18:09
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik NightSky Prikaz poruke
Ovako je bilo do sada, a vjerovatno će i od sada, dakle konkretno primjer za lutriju koja je u toku:

U oktobru 2011 se apliciralo za lutriju koja se zove DV 2013. Rezultati te lutrije su 1.maja 2012 (uz izuzetak ove godine kad će biti drugi krug 1. oktobra).

Oni koji su izvučeni šalju dokumente u Kentaki (dobiju detaljna on-line uputstva šta kako, koji formulari itd, a sve ima i na ovom forumu).

Nakon toga iz Kentakija dobiju obavijest kad im je razgovor u ambasadi (u državi iz koje su aplicirali) i šta trebaju ponijeti od dokumenata. Razgovori traju obično negdje od oktobra (u ovom slučaju 2012) do aprila naredne godine (vidjet ćemo hoće li ove godine biti nekog odstupanja, obzirom na drugo izvlačenje), a kada će neko biti pozvan na razgovor ovisi od Case number-a koji je dobio prilikom izvlačenja na lutriji. Što niži broj - ranije zakazan razgovor.

Na razgovoru u ambasadi se konačno odlučuje hoće li dobitniku lutrije biti dodjeljena useljenička viza. Ako je viza odobrena i unesena u pasoš, može se aktivirati u roku od 6 mjeseci ulaskom u USA. Ako dobitnik za to vrijeme ne uđe u USA, viza propada. Po ulasku u USA, nakon 2-3 sedmice dobiva se Green card i SSN, sa kojim se može dalje sasvim normalno živjeti i raditi.

Dakle, čitava procedura od prijavljivanja na lutriju do odlaska u USA (za sretnike koji budu izvučeni) traje cca 2 godine. Od trenutka kad saznaš da si izvučen/a do odlaska u USA treba oko 1 godinu (+/- koji mjesec, zavisno od termina razgovora u ambasadi i hoćeš li po dobivanju vize otići odmah ili sačekati neko vrijeme).

Ovo ti je ukratko, da ne može kraće ali, opet ponavljam ovaj forum je prava enciklopedija, ima milion konkretnih primjera i iskustava ljudi koji su prošli čitavu proceduru, a i stalno treba biti u toku radi mogućih izmjena "u hodu". Npr. prošle godine je izvlačenje bilo poništeno radi kompjuterske greške i bilo je ponovljeno u julu. Ko to nije upratio, možda je bio izvučen iz drugog puta, a da nije ni znao. Također od prošle godine obavještavanje dobitnika se vrši isključivo elektronski putem provjere na zvaničnom site-u, a do prošle godine dobitnici su se obavještavali slanjem koverti iz Kentakija. To su bile tzv. "prva koverta" i "druga koverta". Sada toga više nema. Ove godine novost su dva izvlačenja, tako da se uvijek mogu očekivati neke izmjene, pa svi učimo usput.
Nightsky, ovo si odlicno objasnila, uz samo jednu greskicu:
intervjui traju do kraja fiskalne 2012 godine, a to je po americkom kraj Septembra 2012, tacnije ponoc (to je najkasnije kad se moze imati intervju). 1. oktobra pocinju intervjui za 2013 godinu...pa do kraja septembra 2013 itd...
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
Reply With Quote
  #102  
Staro 02.05.2012, 18:14
NightSky's Avatar
NightSky NightSky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.01.2012
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 232
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mikiSA Prikaz poruke
Nightsky, ovo si odlicno objasnila, uz samo jednu greskicu:
intervjui traju do kraja fiskalne 2012 godine, a to je po americkom kraj Septembra 2012, tacnije ponoc (to je najkasnije kad se moze imati intervju). 1. oktobra pocinju intervjui za 2013 godinu...pa do kraja septembra 2013 itd...
Hvala na ispravci!
Nisam još dotle došla, a nisam se nešto ni posebno interesirala, još je to daleko! Uglavnom, ideš kad ti zakažu!

Miki, kako teku pripreme? Kad si planirala preko bare?
__________________

DV 2020
Reply With Quote
  #103  
Staro 02.05.2012, 21:17
Ivana Ina Ivana Ina je offline
Član
 
Datum prijave: 30.04.2012
US lokacija: Los Angeles
YU lokacija: Kragujevac
Poruke: 18
Nepromenjeno

Curlika.... Citala sam tvoje postove. Mogu reci samo dve stvari:
1. Skidam kapu!
2. Ehhhhh.... Da je nama vise ljudi kao sto si ti, gde bi nam bio kraj!

Ivana&Petar.... Znam za taj cuveni I94. Valjda ce nam overiti na ulazu. Kao sto rekoh ispostovacemo sve.

I nadam se (drzim nam svima palceve) da necemo jos duuugo biti forumasi bez GC Da nam se okrene kolo srece, pa da svi pijemo kafu negde tamo i da prepricavamo dozivljaje iz "obecane"

Moram priznati lakse mi je uz Vas ovde...
Reply With Quote
  #104  
Staro 02.05.2012, 21:50
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik NightSky Prikaz poruke
Hvala na ispravci!
Nisam još dotle došla, a nisam se nešto ni posebno interesirala, još je to daleko! Uglavnom, ideš kad ti zakažu!

Miki, kako teku pripreme? Kad si planirala preko bare?
Idu, idu pripreme, karta je kupljena za 31. maj, posao je obezbjedjen, jos samo da ove sedmice nadjem privremeni smjestaj (hocu da izaberem stan kad tamo odem, da ga uzivo pogledam), jaran dolazi pred mene na aerodrom, pa ni o tome ne moram da brinem...Meni je mozda malo lakse, idem u grad gdje sam studirala, imam prijatelje, SSN, VD, bankovni racun, pa nesto se puno i ne spremam... jedino sto cu morati da uradim je da doplatim jos jednu checked-in bag (dozvoljena samo jedna i carry on) za moju sportsku opremu koju ni pod koju cijenu ne ostavljam u Sarajevu
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
Reply With Quote
  #105  
Staro 03.05.2012, 07:28
NightSky's Avatar
NightSky NightSky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.01.2012
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 232
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mikiSA Prikaz poruke
Idu, idu pripreme, karta je kupljena za 31. maj, posao je obezbjedjen, jos samo da ove sedmice nadjem privremeni smjestaj (hocu da izaberem stan kad tamo odem, da ga uzivo pogledam), jaran dolazi pred mene na aerodrom, pa ni o tome ne moram da brinem...Meni je mozda malo lakse, idem u grad gdje sam studirala, imam prijatelje, SSN, VD, bankovni racun, pa nesto se puno i ne spremam... jedino sto cu morati da uradim je da doplatim jos jednu checked-in bag (dozvoljena samo jedna i carry on) za moju sportsku opremu koju ni pod koju cijenu ne ostavljam u Sarajevu
Zvuči kao da je sve pod kontrolom! Puno sreće i uspjeha ti želim!
I svakako nam se javljaj na forumu!
__________________

DV 2020
Reply With Quote
  #106  
Staro 03.05.2012, 16:36
curlika's Avatar
curlika curlika je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.02.2012
US lokacija: Las Vegas, Houston, Chicago
YU lokacija: Sombor-Novi sad, Srbija
Poruke: 263
Pošalji Skype™ poruku korisniku curlika
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Ivana Ina Prikaz poruke
Curlika.... Citala sam tvoje postove. Mogu reci samo dve stvari:
1. Skidam kapu!
2. Ehhhhh.... Da je nama vise ljudi kao sto si ti, gde bi nam bio kraj!
Eh, Ivana Ina...muka mi je od ljudi iz moje okoline bilo da su iz Srbije ili BiH...izmedju ostalog i to mi je razlog sto zelim otici "napolje". Kod nas svako gleda sebe i ne postoje ljudske vrednosti i osecaji jedno prema drugom. Cast nekim izuzecima. Mislio sam da cu promenom sredine dobiti "nesto" i po tom pitanju ali je raocarenje jos vece. Bas nemam nikakvog razloga za ostanak na ovim nasim prostorima a imam utisak da se nasi bolje slazu u inostranstvu nego sto je ovde slucaj, recimo samo kao komsija sa komsijom. No, to je tema za neko drugo mesto ali sam samo uzdahnuo na tvoj komentar i morao ovo upisati. Hvala.
Reply With Quote
  #107  
Staro 03.05.2012, 16:42
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik NightSky Prikaz poruke
Zvuči kao da je sve pod kontrolom! Puno sreće i uspjeha ti želim!
I svakako nam se javljaj na forumu!
Hvala NightSky,
nadam se da ce vam oktobar biti sretniji! Pa da se mozda i vidimo negdje u US...
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
Reply With Quote
  #108  
Staro 03.05.2012, 18:39
NightSky's Avatar
NightSky NightSky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.01.2012
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 232
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mikiSA Prikaz poruke
Hvala NightSky,
nadam se da ce vam oktobar biti sretniji! Pa da se mozda i vidimo negdje u US...
He he, hvala! I ja se nadam! Vidimo se preko bare, pa bilo za godinu ili deset, nema odustajanja!
__________________

DV 2020
Reply With Quote
  #109  
Staro 04.05.2012, 10:03
Ivana Ina Ivana Ina je offline
Član
 
Datum prijave: 30.04.2012
US lokacija: Los Angeles
YU lokacija: Kragujevac
Poruke: 18
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik curlika Prikaz poruke
Eh, Ivana Ina...muka mi je od ljudi iz moje okoline bilo da su iz Srbije ili BiH...izmedju ostalog i to mi je razlog sto zelim otici "napolje". Kod nas svako gleda sebe i ne postoje ljudske vrednosti i osecaji jedno prema drugom. Cast nekim izuzecima. Mislio sam da cu promenom sredine dobiti "nesto" i po tom pitanju ali je raocarenje jos vece. Bas nemam nikakvog razloga za ostanak na ovim nasim prostorima a imam utisak da se nasi bolje slazu u inostranstvu nego sto je ovde slucaj, recimo samo kao komsija sa komsijom. No, to je tema za neko drugo mesto ali sam samo uzdahnuo na tvoj komentar i morao ovo upisati. Hvala.
Eeehhhh.... Evo i mogu uzdaha Potpuno te razumem. No, osecam se neosamljeno kad vdim da postoje i drugi sa slicnim misljenjem.
Reply With Quote
  #110  
Staro 04.05.2012, 12:38
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik curlika Prikaz poruke
Eh, Ivana Ina...muka mi je od ljudi iz moje okoline bilo da su iz Srbije ili BiH...izmedju ostalog i to mi je razlog sto zelim otici "napolje". Kod nas svako gleda sebe i ne postoje ljudske vrednosti i osecaji jedno prema drugom. Cast nekim izuzecima. Mislio sam da cu promenom sredine dobiti "nesto" i po tom pitanju ali je raocarenje jos vece. Bas nemam nikakvog razloga za ostanak na ovim nasim prostorima a imam utisak da se nasi bolje slazu u inostranstvu nego sto je ovde slucaj, recimo samo kao komsija sa komsijom. No, to je tema za neko drugo mesto ali sam samo uzdahnuo na tvoj komentar i morao ovo upisati. Hvala.
Ovde najcesce svako naravno gleda samo sebe i najcesce neces poznavati nijednog komsiju osim ako radis sa njim, budes u nekom savetu zajedno, ako vam deca idu zajedno u skolu ili ides u isti verski objekat. A i to nije zagarantovano.

To slaganje komsija mislim da je samo u filmovima...

Nemoj da ocekujes ovde neki kolektiv, neko zajednistvo, neke veze medju ljudima. To ces ovde naci samo sa strancima. Ovo je individualisticko drustvo gde svako gleda prevashodno sebe i bori se za svoj opstanak. Ovi ovde su preci imigranata, onih koji su napustili sve bez razmisljanja i krenuli od nule. Drugaciji im je mentalitet, nema tu kafenisanja, nenajavljenih poseta. Cak sta vise ima kontrast od toga, imaces svoj prostor, niko ti nece banuti nenajavljen, posete su jako formalne, unapred zakazivane, a prava prijateljstva sa Amerima se sporo i polako razvijaju. Na to se bolje pripremi jer ove stvari sto su nabrojene u tvom postu, bas suprotno od toga je ovde. I hoces pobeci od ljudi, bices vise prepusten sebi, pogotovu na pocetku...

A meni je najvise prijalo kad sam dosla ovde sto sam bila totalno ravnodusna na likove na TV-u. Briga me bilo sta politice, koje su im "zvezde" i u kakve su probleme upale. Kod nas nisam mogla da upalim TV bez nekih metuzalema politicara, bez Si Si Velickovic i takvih nasih nacionalnih projekata. Sad me nervira Bred Pit, Andjelina Dzoli, Kardasijani i slicna ekipa. Ali oni se pojavljuju na par kanala, preskocim ih kad se debatuje o njihovoj odeci i raznim glupostima i briga me. A tu ne da mi je uticalo na zivot svaki korak politicara, nego na apsolutno celu mladost. Sad mi je drago kad im pobedi kandidat struje koju gotivim ali nista mi u zivotu ne zavisi toliko od pobede osobe A ili B. Mada ipak jedna stvar me je direktno pogodila sto je trenutni predsednik promenio, hvala mu za to (da mozes lepo preci od jednog poslodavca kod drugog poslodavca dok si na H1B - kad se prijavis na novu, ne javljaju vise onom prvom, pa to mozes da radis u tajnosti - smanjuje se epitet "robovska" viza u neku ruku).

I ovde imas samo osobu A i B obicno i brdo njih koji se pre izbora kandiduju da postanu jedna od te dve... Kad im bude glasanje ne raspuste ceo parlament pa jovo nanovo sklapaj koalicije (cirkus kod nas) nego se promeni samo odredjeni broj politicara. Sistem je mnogo stabilniji.

Last edited by vuxanne; 04.05.2012 at 12:46.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Razlozi (naši), za odlazak u USA curlika Vaša strana 309 04.02.2023 22:27
Odlazak sa 50 godina derise Vaša strana 21 05.05.2015 04:57
H1B viza IvanDash Ne-imigrantske vize 20 06.07.2014 23:31
Odlazak u USA sa porodicom dejan.balazevic Stare teme 21 08.11.2013 22:23
Sletili! Bez igdje ikoga, bez da nas iko dočeka - Prepušteni sami sebi macodlak Vaša strana 13 20.08.2013 13:10

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 12:42.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.