ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Kupovina auta na kredit i građenje kreditne istorije » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 07.11.2013, 14:47
Green2014 Green2014 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.06.2013
US lokacija: Sacramento, CA
YU lokacija: Beograd
Poruke: 81
Nepromenjeno

Sta mislis, da li moze da se amex prebaci u usa i da se zadrzi ova ovde? Veeovatno ne, jer se onda ne bi zvalo prebacivanje Cisto da pitam....
Reply With Quote
  #12  
Staro 02.12.2013, 21:53
Mica Mica je offline
Član
 
Datum prijave: 10.10.2012
US lokacija: Washington, DC
YU lokacija: Crna Gora
Poruke: 11
Nepromenjeno

[quote=mikiSA;42077]Mica, za SSN moras biti fizicki prisutan da predas zahtjev. Znaci ne moze se aplicirati iz Evrope pa da dodje taman kad vi stignete. Zna se red.[/QUOTE
Ok,hvala na info. Zanima me kolikomtraje proces dobijanja ssn? Mi cemo biti dve sedmice u US,za pocetak,pa me znaima da li za to vreme mzoemo da zavrsimo ssn?
Ako se neko seca...
Reply With Quote
  #13  
Staro 03.12.2013, 09:01
zvercica's Avatar
zvercica zvercica je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.08.2009
US lokacija: Seattle od 04.09
YU lokacija: Beograd
Poruke: 306
Nepromenjeno

Jel može admin da prebaci nekoliko poslednjih postova negde... pošto priča o SSN definitivno nema veze sa kupovinom auta i građenjem kreditne istorije? Sve su to korisne informacije, ali kad su na svom mestu ovako se samo pravi zbrka, tnx.
__________________
DV2011 - Ništa
DV2012 - Ništa
DV2013 - Pogodak 20xxx
04.04. - Intervju
29.04 - Dopuna dokumenata
10.05 - Pozeleneli skroz naskroz
04.09 - Departure day
Reply With Quote
  #14  
Staro 06.07.2014, 08:57
pedjaas's Avatar
pedjaas pedjaas je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.05.2012
US lokacija: San Diego
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 40
Nepromenjeno

Ćao narode! Evo našeg iskustva sa kupovinom automobila i (ne)dobijanjem kredita.

Mislim da sam već negde ranije pričao o tome, ali nije na odmet da ponovim. Ovo je naš način razmišljanja, pa ako vam se teorija učini kao ok - eto ideje i za vas:

Naš izbor u početku je bio da rentiramo auto. Kao novi imigranti, u samom početku, mislili smo da su šanse da dobijemo kredit ili leasing bile ravne nuli. Uz standardnu neizvesnost na početku, nisu mi se davale hiljade (čitaj, više od četiri) za automobil u iole dobrom stanju. Sa druge strane, nisam želeo da kupujem stari auto za 2-3-4 hiljade koji je u stanju "samo da kotrlja" i to iz dva ključna razloga:

1. Apsolutno se ne razumem u karburatore, alnasere i ostale ....re, i ako bi bilo šta crklo na ovakvom autu (za šta su, s obzirom na stanje, realno velike šanse), nisam ni u ludilu želeo da razmišljam o plaćanjima popravki, automehaničarima, itd.

2. Prvi angažman koji je supruga dobila je bio 20 milja auto puta u jednom pravcu. Takođe, zujimo non stop negde i prelazimo dosta milja. Sigurnost i bezbednost su na prvom mestu i nisam hteo da stvari prepuštam slučaju.

Gledao sam na to ovako - ako će mi mesečna rata svakako biti par stotina u narednih x godina, par meseci više-manje mi ništa neće značiti.

Rentirali smo dobar autić, mesečno, sa full osiguranjem $550.

U startu smo, namenski, otvorili račune u najboljoj kreditnoj uniji, koja daje vrhunske uslove za kredite. Mislili da će to nešto značiti, ali cvrc. Posle 6 meseci smo apliciriali za kredit i odbili su nas jer, kao i svi ostali, kažu da nam se score još ne vidi.

Inače, mislio sam da ima veze priliv sredstava na račun, pa kao "evo vidite, kod vas mi ležu pare..", ali to ne pije vodu. Devojka u banci je, citiram, rekla: "Čak i da imate million dolara na računu, ako je score mali, ne bismo odobrili kredit." Ja joj kažem: "Da imam milion dolara na računu, ne bih vam ni tražio kredit". No, to je već za drugu temu

Plan B je bio: izdejstvovati finansiranje kod dilera. Sa bankom smo napravili deal da za 6 meseci dođemo i da će nam refinansirati po mnogo boljim uslovima nego što nam diler ponudi.

E onda je krenuo show. Znali smo koji auto ćemo uzeti. Tempirali smo da u salon odemo krajem meseca, jer tada dileri rade "final push" za zatvaranje meseca, i fleksibilniji su nego inače. Neka ovo posluži kao savet.

Meni se auto "nije sviđao" i samo sam "hteo da razgledam". Mojoj ženi se "jako sviđao" i "jako je želela da ga ima" ali ja "nisam popuštao". Otišli smo "da razmislimo", a onda je diler naknadno zvao moju ženu da joj kaže da me ubedi. ( ) Pristao je da snizi cenu, i to značajno. Otišli smo poslednji dan u mesecu, aplicirali kod dilera, i taman kad su krenuli da trljaju ruke - bili smo odbijeni za finansiranje. Pošto je sada dileru izmicala sigurna prodaja, dali su sve od sebe da izdejstvuju finansiranje... tražili načine, i na kraju smo kupili auto u 10 uveče

Cena spuštena, ali kamata 24%. Uzeli dodatni warranty kao i GAP (koji definitivno savetujem) i tako smanjili kamatu na 22%. Ono na šta nisam računao je da i na vrednost toga računaju kamatu, jer je i to deo finansiranja. Uz downpayment od 4k, mesečna rata nas izađe isto kao i renta (uključujući i osiguranje). A za 6 meseci, cenim da će pasti za $150-200 kad budemo radili refinansiranje. Auto - prava bombonica.

Otplata kredita za auto, takođe, značajno utiče na istoriju i score.

S jedne strane, nije sjajan deal. S druge strane, nije ni tako loš - jer za novajlije poput nas, bolje ni ne može. Još plus imamo, naš, super cool auto.

Savet: Ako vam se ovo čini kao scenario koji želite da probate, probajte odmah. Čim nađete posao, i dobijete prvi pay stub - probajte. Kod dilera, ne u banci. Inquiry za auto financing će vam umanjiti kreditni score, tako mora. Ali, samo jednom. Narednih 13 ili 14 inquiry-a u toj godini ga neće dalje umanjivati. Tako da čak i da ne dobijete odmah, probaćete za par meseci ponovo, a scor vam zbog toga neće ići dole. U slučaju da dobijete, pa čak i po lošijim uslovima, ići ćete kasnije na refinansiranje, uštedećete par hiljada za rentu, a scor će od starta krenuti brže da vam raste.

Nek je sa srećom!
Reply With Quote
  #15  
Staro 06.07.2014, 14:26
IgorMAD's Avatar
IgorMAD IgorMAD je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.01.2013
US lokacija: ?
YU lokacija: Srbija
Poruke: 660
Nepromenjeno

Kredit za kola sam dobio posle cetiri meseca boravka ovde. Skor mi je pao posle prvog inquiry-a kao i posle sledecih pet-sest, svaki put za nekoliko poena, tako da nije tacno da samo prvi put utice na skor.
Ja sam svoj skor oborio za 100 poena samo zbog auto dilera.

Po meni je glupost kupovati novi automobil koji kosta 30, 40 hiljada dolara, jedino ako bas ne znate sta cete sa parama. Takav isti mozete da nadjete za 15, 16 hiljada dolara ali da je presao npr 20 000 milja.
Ako bar malo znate oko kola (a i ako ne znate imate youtube gde ima svega), drugi automobil neka bude ne vise od 5 000 dolara. Za te pare moze da se nadje jako dobar auto koji se mozda nece kvariti narednih par godina...

Na ovaj nacin, mesecna rata vam nece biti veca od 500 dolara za oba automobila a imacete sasvim dobre automobile koji i onako sluze samo da se prevezete od kuce do posla.
__________________

01.05.2013. Izvucen 2014EU00008xxx
21.05.2013. Poslati papiri u Kentucky
28.05.2013. Stigli papiri u Kentucky
13.09.2013. Zakazan intervju
13.11.2013. Obavljen lekarski pregled
21.11.2013. Intervju uspesno zavrsen
Od 12/13/2013 u USA
Reply With Quote
  #16  
Staro 06.07.2014, 14:38
Mitkoni Mitkoni je offline
Drug član
 
Datum prijave: 02.08.2013
US lokacija: Anywhere in USA
YU lokacija: Novi Pazar, Serbia
Poruke: 58
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik pedjaas Prikaz poruke
Inače, mislio sam da ima veze priliv sredstava na račun, pa kao "evo vidite, kod vas mi ležu pare..", ali to ne pije vodu. Devojka u banci je, citiram, rekla: "Čak i da imate million dolara na računu, ako je score mali, ne bismo odobrili kredit." Ja joj kažem: "Da imam milion dolara na računu, ne bih vam ni tražio kredit". No, to je već za drugu temu
Al si joj ga suknuo za milion !

Nego eto jeftinija su kako rekoste npr. ako predje 20.000 milja, ne znam sto bi se izbegao i auto i sa cak predjenih 50.000 milja. Mislim kad se krene poredjivat ovde koja se voze cak i preko 200.000km par puta bio kod majstora i to sto su sedista uronula nema veze, bitno je da ide.
Reply With Quote
  #17  
Staro 06.07.2014, 16:41
pedjaas's Avatar
pedjaas pedjaas je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.05.2012
US lokacija: San Diego
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 40
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik IgorMAD Prikaz poruke
Kredit za kola sam dobio posle cetiri meseca boravka ovde. Skor mi je pao posle prvog inquiry-a kao i posle sledecih pet-sest, svaki put za nekoliko poena, tako da nije tacno da samo prvi put utice na skor.
Ja sam svoj skor oborio za 100 poena samo zbog auto dilera.
Nama je pao score posle prvog inquiry-a za lease, mesec dana pre apliciranja za auto loan. Prilikom kupovine smo imali po 5 dodatnih inquiry-a, i score se nije menjao. Podatak koji sam naveo mi je rekao čovek koji je radio u finansijama dealershipa, i to nakon što smo sve završili... tako da nije imao interes da mi kaže neistinu. Nisam siguran da li je rekao da se do 15 računa kao 1 inquiry, ili se 14 računa kao jedan a od 15. pa nadalje kao drugi. Ali nešto od ta 2 jeste.

Takođe, sajt myfico.com navodi isto:

"...most Credit Scores are not affected by multiple inquiries from auto, mortgage or student loan lenders within a short period of time. Typically, these are treated as a single inquiry and will have little impact on the credit score."

E sad, verovatno je caka u tom "most".

Citat:
Prvobitno poslao korisnik IgorMAD Prikaz poruke
Po meni je glupost kupovati novi automobil koji kosta 30, 40 hiljada dolara, jedino ako bas ne znate sta cete sa parama. Takav isti mozete da nadjete za 15, 16 hiljada dolara ali da je presao npr 20 000 milja.
Slažem se da je ludost kupovati novi auto za 30-40k. Zaboravih da navedem: nismo uzeli nov auto. 2012. je godište i izgleda kao nov

Last edited by pedjaas; 06.07.2014 at 16:47.
Reply With Quote
  #18  
Staro 06.07.2014, 18:50
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Kad smo tek stigli ovde, nama pozajmio kola jedan Makedonac sto zivi ovde blizu do nas.Posle 2-3 nedelje od prve moje plate kupili tojotu sa 230 000 milja za 1000 dolara,osiguranje smo placali samo 80 dolara(lajabiliti). Cele godine smo se mucili sa suprugom sa jednim kolima,pogotovo sto su nam radna mesta bila u sasvim suprotnim pravcima.Odlucimo da kupimo jos jedna - Ford Escape(2003godine) sa 100 000 milja(pa dodadosmo za njega vece osiguranje-ono za sudar,i nepogodu),pa pocesmo da placamo 160 dolara / mesecno za dvoje kola.Sledeci korak je bio da zamenimo moju tojotu,pa sam kupila nissan sa 150 000 milja(sva ova kola smo kupovali po ceni od 1000-3000 dolara)Od prosle godine u avgustu sam pocela aktivno da jurim dokumente za kupovinu kuce, pa smo to zavrsili ovog proleca i posle toga resili da kupimo malo bolja kola za mene.Pa tako sada vozim Suzuki Forenzu od 2007 godine i 70000 milja(trenutno placamo za osiguranje 300 dolara mesecno).Znaci sto bolja kola kupis hoces da stavis bolje pokrice,i cena osiguranja raste. Nikad nisam patila od toga da vozim najnovija kola.Bolje mi je ovako da vozim nekolko godina stara kola,da placam manje osiguranja,i da mi ostane vise para da izadjemo negde sa decom i da ulepsavam nas novi dom...
Reply With Quote
  #19  
Staro 07.07.2014, 05:09
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik noki Prikaz poruke
Kad smo tek stigli ovde, nama pozajmio kola jedan Makedonac sto zivi ovde blizu do nas.Posle 2-3 nedelje od prve moje plate kupili tojotu sa 230 000 milja za 1000 dolara,osiguranje smo placali samo 80 dolara(lajabiliti). Cele godine smo se mucili sa suprugom sa jednim kolima,pogotovo sto su nam radna mesta bila u sasvim suprotnim pravcima.Odlucimo da kupimo jos jedna - Ford Escape(2003godine) sa 100 000 milja(pa dodadosmo za njega vece osiguranje-ono za sudar,i nepogodu),pa pocesmo da placamo 160 dolara / mesecno za dvoje kola.Sledeci korak je bio da zamenimo moju tojotu,pa sam kupila nissan sa 150 000 milja(sva ova kola smo kupovali po ceni od 1000-3000 dolara)Od prosle godine u avgustu sam pocela aktivno da jurim dokumente za kupovinu kuce, pa smo to zavrsili ovog proleca i posle toga resili da kupimo malo bolja kola za mene.Pa tako sada vozim Suzuki Forenzu od 2007 godine i 70000 milja(trenutno placamo za osiguranje 300 dolara mesecno).Znaci sto bolja kola kupis hoces da stavis bolje pokrice,i cena osiguranja raste. Nikad nisam patila od toga da vozim najnovija kola.Bolje mi je ovako da vozim nekolko godina stara kola,da placam manje osiguranja,i da mi ostane vise para da izadjemo negde sa decom i da ulepsavam nas novi dom...
Ja vozim nova (kupljena u decembru 2010) i placam oko 130 dolara mesecno - do sad mislim da smo presli < 25000. Mislim da premija zavisi od lokacije (zipcode-a) - koliko se kradu kola u kraj, koliko ih vozis dnevno, npr i od toga koje opcije izaberes (npr meni je deductible $25 - ako mi neko cukne kola i ne nadjem ko toliko me kosta da mi ga srede npr . - u velikom sam gradu, desilo mi se vec 2 x da mi neko ulubi kola otpozadi malo - jednom na parkingu ispred prodavnice jednom u mojoj ulici - dok se parkiravao) . Placala sam jos manje u prethodnoj drzavi. A u predgradju Detroit metro area je bilo $250 mesecno za stari Bjuik.
Reply With Quote
  #20  
Staro 07.07.2014, 05:30
Loperamid's Avatar
Loperamid Loperamid je offline
Drug član
 
Datum prijave: 30.05.2012
YU lokacija: Čačak/Beograd
Poruke: 70
Pošalji Skype™ poruku korisniku Loperamid
Nepromenjeno

@pedjas Za te pare nadam se bar da je BMW 335i ili Lexus is350.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kupovina kuće-stana u USA olivera77 Vodič za emigrante 216 10.01.2023 13:14
Kredit za lot + house? Angelina Stare teme 1 13.04.2013 20:09
Koju banku izabrati - za kupovinu auta, kreditne kartice, građenje kreditne istorije dreamerns Stare teme 93 02.09.2010 05:11
Ograničenje zapošljavanja stranaca zoran80 Stare teme 26 25.01.2010 14:31
Da li kupiti automobil za gotovinu ili na kredit? emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 09.07.2007 21:35

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 12:47.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.