ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #111  
Staro 26.09.2010, 23:02
Score's Avatar
Score Score je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
US lokacija: San Francisco Bay
YU lokacija: Beograd
Poruke: 448
Nepromenjeno

[QUOTE=Isabelle;18308]Zana hvala na ovako iscrpnom odgovoru, ali je opet drugacije jer tad kad je on isao u srednju stvarno nije bilo 4godine,nego 3 i to se racunalo kao srednja skola i regularno se diploma dobila,a onda je dosao zakon za 4ti razred, i on je odmah to odradio,i bas iz tog razloga mislim da ima sanse...
Kod nas je u to vrijeme samo gimnazija imala 4 razreda srednje, sve ostalo 3...A sto se tice radnog iskustva, kako se moze dokazati ako si radio van maticne zemlje, i to kao ''contractor'' privatnih firmi, nema nase radne knjizice, i te dokumentacije...[/QUOTE]

Draga Isabelle,

To je sve verovatno tacno tako kako kazes, ali zaboravljas jedan vazan detalj. Zana je to isto vise puta ponovila, njih ne zanima kako je to kod nas sada ili kako je to bilo i sta smo mi priznavali imali, nemali, whatever... oni su napravili pravila koja su objavljena i kojih se prilicno drze kao slepci plota, i priznaju samo svoja lokalna americka pravila, bez obzira sta mi mislimo o tome i sta mi kao zemlja priznajemo u srednju skolu.

Sto se tice radnog iskustva, to ne moras dokazivati radnom knjizicom, verujem da bi neka vsta zvanicnog kompanijskog memoranduma trebala da igra ulogu. posebno ako se radi o nekoj poznatijoj firmi koja ce toj potvrdi dati tezinu (dakle ne komsijina trafika & co) i ako se radi o odgovarajucem iskustvu u odgovarajucem vremenu i trajanju, a o tome je vec pisano...kao u ostalom i o svemu ovome, al sad ajde...ukoliko to nije moguce, onda se bojim da ce od tog iskustva imati malo koristi.
__________________
Score
  #112  
Staro 26.09.2010, 23:19
Ninovranje Ninovranje je offline
Drug član
 
Datum prijave: 19.06.2010
US lokacija: Chicago - Niles
YU lokacija: NjeVra Siti
Poruke: 78
Pošalji Skype™ poruku korisniku Ninovranje
Nepromenjeno

[QUOTE=Žana;18306]

Na diplomi trogodisnje skole pise: ime, godina rodjenja, drzavljanstvo koje drzave - i onda kaze "polozio/la zavrsni ispit iz" sa "uspehom" pa ocena., a onda kaze "ucenik je zavrsio/la treci stepen strucne spreme za podrucje rada-struku" pa ime struke - i na kraju "obrazovnog profila-zanimanja" pa onda pise koje je zanimanje. Tu je i datum/delovidni broj pa valjda sluzbenik ambasade zna koliko je osoba imala godina kad je diplomirala i da li je to 11 ili 12 godina.

Na diplomi nakon zavrsenog cetvrtog stepenapise sve ovo isto (podaci ucenika), a onda da je ucenik "u skolskoj toj i toj godini zavrsio/la" cetvrti razred obrazovnog profila" pa naveden profil, "polozio/la maturski ispit u ispitnom roku" pa naveden semestar i skolska godina, onda su navedeni ispiti i ocene, kao i tema maturskog rada, pa na kraju datum.

Ja ove diplome gledam ispred sebe, i tako pise. Jedino ako u medjuvremenu nisu poceli da izdaju diplome samo sa imenom, bez drugih podataka. Mom dragom nisu dali zelenu kartu na osnovu ovih diploma, vec [B]na osnovu radnog iskustva[/B]. [/QUOTE]

Zana i kod mene ovako pise ,a ja sam isao redovno u skolu. Takodje sve to isto pise i na diplomi o vanrednom skolovanju, jer tu moras isto da polazes ispite po semestrima i nekoliko puta u toku godine i ne mozes odjednom da uzmes diplomu, razlika je samo u tome sto kod redovnog ides svaki dan u skolu a ovako ne, ucis kuci i kad ima polaganje izadjes na ispit, kod nas je to bilo na svaka tri meseca. Moja drugarica je zavrsila redovno treci stepen saobracajne struke, a vanredno cetvrti, polagala je samo razliku u predmetima i dobila istu diplomu koju ja imam, i neznam na koji nacin ce oni utvrditi da je zavrsila vanredno?

E da, ona je cetvrti zavrsila odmah posle treci, i samim tim isto kad i ja, e sad ko je zavrsavao kasnije stvarno postaje sumnjivo, recimo da je zavrsio cetvrti stepen u 25-oj godini :blink:

P.S. Za one sa vanredno zavrsenom skolom:
Ipak se mozete prijaviti, imate sanse da vas izvuku, ali kako cete proci u ambasadi na interviev tek cete razmisljati o tome kad dodje vreme za to, jer nemate sta da izgubite, sem da vas odbiju, a za svaki slucaj do tad spremite dokumenta o radnom iskustvu.

Last edited by Ninovranje; 26.09.2010 at 23:28.
  #113  
Staro 26.09.2010, 23:45
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

[QUOTE=Ninovranje;18312]Zana i kod mene ovako pise ,a ja sam isao redovno u skolu. Takodje sve to isto pise i na diplomi o vanrednom skolovanju, jer tu moras isto da polazes ispite po semestrima i nekoliko puta u toku godine i ne mozes odjednom da uzmes diplomu, razlika je samo u tome sto kod redovnog ides svaki dan u skolu a ovako ne, ucis kuci i kad ima polaganje izadjes na ispit, kod nas je to bilo na svaka tri meseca. Moja drugarica je zavrsila redovno treci stepen saobracajne struke, a vanredno cetvrti, polagala je samo razliku u predmetima i dobila istu diplomu koju ja imam, i neznam na koji nacin ce oni utvrditi da je zavrsila vanredno?

E da, ona je cetvrti zavrsila odmah posle treci, i samim tim isto kad i ja, e sad ko je zavrsavao kasnije stvarno postaje sumnjivo, recimo da je zavrsio cetvrti stepen u 25-oj godini :blink:

P.S. Za one sa vanredno zavrsenom skolom:
Ipak se mozete prijaviti, imate sanse da vas izvuku, ali kako cete proci u ambasadi na interviev tek cete razmisljati o tome kad dodje vreme za to, jer nemate sta da izgubite, sem da vas odbiju, a za svaki slucaj do tad spremite dokumenta o radnom iskustvu.[/QUOTE]

Ne kazem ja da pise bilo gde da je godina zavrsena redovno ili vanredno - ali diploma za cetvrti stepen precizira da je samo za cetvrti stepen a ne za cetvorogodisnje skolovanje. To samo po sebi implicira da je vanredno zavrseno - a kao sto rekoh, sluzbenici koji pripremaju dokumentaciju su "nasi" ljudi i znaju o cemu se radi, kao i koje struke su trogodisnje, a koje cetvorogodisnje. Njih ne mozes da prevaris - oni jednostavno to znaju, to im je posao.

Druga stvar, iskustvo u poslu se dokumentuje pismom poslodavca koji opisuje sta ste radili i koliko dugo, a ne sa radnom knjizicom.
  #114  
Staro 27.09.2010, 00:22
user_90_CRO user_90_CRO je offline
Član
 
Datum prijave: 26.09.2010
YU lokacija: Hrvatska,Zagreb
Poruke: 11
Pošalji MSN poruku korisniku user_90_CRO
Nepromenjeno

Evo hvala vam na odgovorima onda ću jednostavno se prijaviti pa šta bude, nisam danas baš stigao previše čitati postove,tek sam se prijavio a radio sam i nisam imao vremena al se nadam da ću danas uspjeti. Čisto iz onoga što se posljednjih mjeseci raspitujem evo recimo ja bih mogao dobiti dobre preporuke od frendice iz amerike u vezi bilo čega tako reć , dal kod te aplikacije ima onih nekih takvih stvari da se preporuke mogu priložiti? I ono sam dobro skužio da odgovor o primitku il ne dobiješ idućeg oktobra?
  #115  
Staro 27.09.2010, 11:00
Ninovranje Ninovranje je offline
Drug član
 
Datum prijave: 19.06.2010
US lokacija: Chicago - Niles
YU lokacija: NjeVra Siti
Poruke: 78
Pošalji Skype™ poruku korisniku Ninovranje
Nepromenjeno

[QUOTE=Žana;18313]Ne kazem ja da pise bilo gde da je godina zavrsena redovno ili vanredno - ali diploma za cetvrti stepen precizira da je samo za cetvrti stepen a ne za cetvorogodisnje skolovanje. To samo po sebi implicira da je vanredno zavrseno - ...[/QUOTE]

Diploma za cetvrti stepen? Zana od kad to postoji? Ja za to nisam do sad cuo. Da razgranicimo jednom, a za sva vremena:

[B]Redovno obrazovanje[/B] - Po nastavnom planu i programu predmeti se dele u dve grupe: Obavezni odnosno opšte-obrazovni predmeti i stručni predmeti. Ucenik pohadja nastavu po planu i programu skole kao redovan ucenik, bez opravdanih izostanaka i ocenjuje se vladanje ucenika.


[B]Oblici vanrednog obrazovanja su:[/B]

[B]STICANJE[/B]
Nakon završene osnovne škole. Za upis je potrebno svedočanstvo o završenoj osnovnoj školi i izvod iz matične knjige rođenih. Prilikom sticanja polažu se svi predmeti za 3 ili 4 godine školovanja predviđeni nastavnim planom i programom Ministarstva prosvete Srbije.

[B]PREKVALIFIKACIJA[/B]
Promena zanimanja (obrazovnog profila) posle završene bilo koje stručne škole u četvorogodišnjem trajanju. Za upis su potrebna svedočanstva sva 4 razreda i diploma o položenom maturskom ispitu, kao i izvod iz matične knjige rođenih. Prilikom prekvalifikacije se polažu stručni predmeti kao razlika za sve četiri godine i stručni deo maturskog ispita. Vanredni učenik dobija svedočanstva za sva četiri razreda i diplomu.

[B]DOKVALIFIKACIJA[/B]
[I]Promena zanimanja (obrazovnog profila) posle završene bilo koje stručne škole u trogodišnjem trajanju (bravar, trgovac, kuvar, mesar...). Za upis su potrebna svedočanstva sva tri razreda i diploma o položenom završenom ispitu, kao i izvod iz matične knjige rođenih. [U]Prilikom dokvalifikacije se polaže razlika stručnih predmeta za završena tri razreda i ceo četvrti razred kao i maturski ispit.[/U][/I]

[B]SPECIJALIZACIJA[/B]
Nakon završene bilo koje četvorogodišnje srednje škole - kandidat polaže razliku ispita a zatim i ispite previđene za odgovarajući obrazovni profil.


Tako da Zana ti si pomesala [B]Specijalizaciju[/B] sa [B]Dokvalifikacijom[/B],

III stepen (trogodišnje školovanje)
IV stepen (četvorogodišnje školovanje)
V stepen - specijalizacija (jednogodišnje školovanje)

Kod Specijalizacije se dobija samo Uverenje o zavrsenom specijalistickom ispitu koje se odnosi samo na to jednogodisnje skolovanje, dok kod Dokvalifikacije se dobijaju sva cetri svedocanstva i diploma o polozenom Maturskom ispitu, i nema sanse da neko provali da je zavrsena vanredno, sem ako ne pozove skolu i raspita se jer se vanredni ucenici vode u posebnu evidenciju.

Redovan učenik koji iz nekih razloga želi da pređe na vanredno školovanje može to uraditi u toku školske godine uz saglasnost roditelja i odobrenje direktora - nastavnickog veca škole.

Takođe, redovan učenik koji zbog lošeg uspeha (dva puta ponovljen razred) izgubi pravo na redovno školovanje, može nastaviti školovanje kao vanredan učenik.

[B]Ukoliko je učenik završio trogodišnju školu a želi četvorogodišnju školu, mora da polaže razliku ispita za prvu,drugu i treću godinu. Posle položenih ispita polažu se svi ispiti četvrte godine. [/B] I kako po tebi ovde dobija samo diplomu o zavrsenom cetvrtom stepenu, a ne diplomu o cetvorogodisnjem skolovanju?

Koga interesuju detalji polaganja:
Матурски
Поправни
Разредни
Допунски
Испит за проверу знања ( у жалбеном поступку )
Ванредни испити

evo link pa pogledajte sami:
[url]http://skolazadizajnkoze.edu.rs/pdf/pravilnik_o_ispitima.pdf[/url]
  #116  
Staro 27.09.2010, 11:38
Isabelle Isabelle je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.09.2010
US lokacija: Houston,TX
YU lokacija: BiH
Poruke: 191
Nepromenjeno

Ja samo mogu reci da na diplomi mog decka pise isto sto ina diplomi mog brata koji je zavrsio istu skolu ali redovno....Nidgej ne pise vanredno, pise diploma o zavrsenom srednjem obrazovanju, i svjedozbe izsva cetiri razreda...Ali kao sto rece, o tom po tom, to je jos daleko, a ima bitnijih stvari kao na primjer da imas srecu da te izvuku....Na to cemo kasnije misliti..

Jel problem da se sad u splikaciji stavi na osnovu skole, pa kasnije ako u ambasadi utvrde da ne priznaju ovu diplomu ici na radno iskustvo kojeg ima i vise nego dovoljno....Cak vecina njih za americke firme je radio...

A samo momenat, ja ovo govorim u slucaju da njega izvuku, za mene nije problem, ali ako mene izvuku i ja sam nosilac, da li i u tom slucaju mora da ima sve ove stavke...
  #117  
Staro 27.09.2010, 11:42
Isabelle Isabelle je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.09.2010
US lokacija: Houston,TX
YU lokacija: BiH
Poruke: 191
Nepromenjeno

[QUOTE=Score;18310]Draga Isabelle,

... verujem da bi neka vsta zvanicnog kompanijskog memoranduma trebala da igra ulogu. posebno ako se radi o nekoj poznatijoj firmi koja ce toj potvrdi dati tezinu (dakle ne komsijina trafika & co) i ako se radi o odgovarajucem iskustvu u odgovarajucem vremenu i trajanju, a o tome je vec pisano...kao u ostalom i o svemu ovome, al sad ajde...ukoliko to nije moguce, onda se bojim da ce od tog iskustva imati malo koristi.[/QUOTE]

Dragi Score...

Moze li pomoci ako si radio u jednoj jakoj americkoj firmi za sigurnost? :obrva::obrva::obrva: A sad dijelis vlasnistvo americke firme sa prijateljem amerikancem? Mozes li sam sebi dati potvrdu hihihih :D :D :D
  #118  
Staro 27.09.2010, 13:02
Score's Avatar
Score Score je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
US lokacija: San Francisco Bay
YU lokacija: Beograd
Poruke: 448
Nepromenjeno

[QUOTE=Isabelle;18319]Dragi Score...

Moze li pomoci ako si radio u jednoj jakoj americkoj firmi za sigurnost? :obrva::obrva::obrva: A sad dijelis vlasnistvo americke firme sa prijateljem amerikancem? Mozes li sam sebi dati potvrdu hihihih :D :D :D[/QUOTE]

Jaka americka firma za sigurnost? I jos suvlasnik? Odlicno zvuci, obecavajuce! Pa ne mora sam sebi potpisati potvrdu, neka je napise kolega amer, ali budite sigurni da potvrda o iskustvu glasi na radno mesto i za posao koji je odgovarajuce "tezine" po onoj O'net listi zanimanja i da je proveo bar dve godine radeci to u poslednjih pet i - mozda uspe?! Ajd sa srecom...
__________________
Score
  #119  
Staro 27.09.2010, 14:13
AntaresNS's Avatar
AntaresNS AntaresNS je offline
Drug član
 
Datum prijave: 23.07.2010
US lokacija: Somewhere in CA
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 67
Nepromenjeno

Pozdrav svima na forumu! :)
Jedno pitanje...sto se tice nas koji treba da diplomiramo posle oktobra (i prijave za GC), da li da navedemo nivo obrazovanja kao high school degree ili some university courses? Koliko kontam, ovo drugo se odnosi na ono tipa "dao sam neke ispite ali nemam diplomu"...Ispravite me ako gresim
  #120  
Staro 27.09.2010, 19:33
Isabelle Isabelle je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.09.2010
US lokacija: Houston,TX
YU lokacija: BiH
Poruke: 191
Nepromenjeno

[QUOTE=Score;18320]Jaka americka firma za sigurnost? I jos suvlasnik? Odlicno zvuci, obecavajuce! Pa ne mora sam sebi potpisati potvrdu, neka je napise kolega amer, ali budite sigurni da potvrda o iskustvu glasi na radno mesto i za posao koji je odgovarajuce "tezine" po onoj O'net listi zanimanja i da je proveo bar dve godine radeci to u poslednjih pet i - mozda uspe?! Ajd sa srecom...[/QUOTE]

RAZUUMEM!!! :D:D
Hvala Score,vidjecemo jos je to daleko, samo da oni nas uizvuku, lako cemo mi nesto iskemijati.....

Zana, jesi li ti bila izvucena ili tvoj dragi? I iz kojeg ste puta uspjeli, koliko ste se trudili ( ovo zvuci kao da pitam za bebu):bigkiss:
 

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Neophodni uslovi za dobijanje H1B vize jasmanac Ne-imigrantske vize 5 27.12.2011 17:43

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 10:43.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.