ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 06.11.2018, 18:08
Dzoni_MNE Dzoni_MNE je offline
Član
 
Datum prijave: 22.11.2016
Poruke: 15
Nepromenjeno AMERIKA ILI KRUZER- vase misljenje

Pozdrav svima.

Prethodnih nekoliko nedelja sam u velikoj dilemi: vratiti se u Ameriku ili poci na kruzer (rad u restoranu sa minimalnom zagarantovanom platom od 2000 $).

Evo moje situacije:
Dobio sam green card pocetkom 2017. U Americi sam zivio 13 mjeseci u Columbia, MISSOURI.

U pocetku sam radio part time job jedno mjesec dana u brzoj hrani i jedva sam sastavljao da platim kiriju koja je bila 450$.
Zatim sam poceo da radim na benzinskoj pumpi 40 sati plus 18 sati vikendom u SUBWAY. Satnica na oba posla je bila 9$ po satu a porezi su ispadali oko 20%. Zatim sam kupio neki polovni auto, dosta jeftino, oko 300 $. Nakon par mjeseci sam zamijenio rad na pumpi sa radom u banci gdje sam primao 11.5 $ po satu ali je zarada bila ista kao na pumpi jer sam tu uzeo i zdrastveno osiguranje, tako da mi je Neto plata bila na kraju ista. SUBWAY posao sam i dalje drzao vikendom.
Sve u svemu, neto plata sa dva posla mi je ispadala na 2000$ (mjesecno) a troskovi su mi bili sledeci: kirija 500 (kad uzmem u obzir i internet); telefon i teretana 100$; gorivo i osiguranje za auto 120$; hrana maksimalno 200$.

Dakle, ostajalo mi je malo preko 1000$ svakog mjeseca da stedim, ali moram priznati da se to nisu pokazale kao velike pare s obzirom da me svaka popravka auta kostala minimum 500$.


S obzirom da imam master diplomu filozofskog fakulteta, pokusao sam da trazim profesionalne poslove, koji se placaju bolje, ali na zalost u tome nisam uspio. Iz mog ugla mi se cini da je neki maksimum koji sam mogao postici uz rad na dva radna mjesta bio oko 2000$ neto na mjesec (bez slobodnog dana).

Takodje, ne zelim da zvucim negativno, ali na oba posla sam se prijavio za poziciju menadzera, kad su se ista otvorila, ali nisam primljen, uprkos cinjenici sto sam u Subway radio oko godinu dana I nikad nisam imao odsustvo sa nekog od navedenih poslova. Sa druge strane, u banci sam ostvario sve ciljeve prodaje za 10 mjeseci sto sam tamo radio I par puta sam bio ''employee of the month''.

Uz sve navedeno, nekako mi se cini da u Americi ne mozes da dobijes posao sa nasim fakultetom (iz Srbije i Crne Gore u mom slucaju) I da su opcije prilicno vezane za poslove sa minimalnom satnicom.

Sa druge strane, kruzeri, kao sto sam na pocetku rekao, nude minimalnu zagarantovanu platu i baksis, a uz to ne bih morao da placam kiriju, hranu, auto, osiguranje i slicno. Drugim rijecima, moze vise da se ustedi. Takodje, na kruzeru, makar mi je tako receno u agenciji za zaposljavanje koja salje kandidate na kruzer, unapredjenje je zagarantovano.

Sta vi mislite o ovoj dilemi? Ako neko ima koristan savjet, molim da ga napise. Nadam se da sam bio realan i objektivan.
Reply With Quote
  #2  
Staro 06.11.2018, 19:02
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Nesto si ti tu gadno pogresio u Americi kad nisi mogao da nadjes normalan posao, ne mislim cak ni onaj gde traze diplomu fakulteta.

Sto se tice kruzera ako si sam, bolja ti je varijanta od tvoje sadasnje, rmbaci se mnogo bas ali dosta para mozes da zaradis, moja drugarica radi na Karnivalovim brodovima i oko 4000$ je plata, imala je par meseci super kruzeve kad je izlazila i na 5500-6000$ ali se ubijala od posla.
Prednost jer su sve pare tvoje, nema porez, hrana, smestaj.
Reply With Quote
  #3  
Staro 07.11.2018, 12:27
kreta kreta je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 23.06.2014
Poruke: 183
Nepromenjeno

Tema je stara, ali mozda nadjes nesto zanimljivo:
http://www.zelenalutrija.com/forum/s...ead.php?t=1015
Reply With Quote
  #4  
Staro 08.11.2018, 09:25
clover clover je offline
Član
 
Datum prijave: 14.05.2018
YU lokacija: BiH
Poruke: 6
Nepromenjeno

Ako baš želiš da ideš onda uzmi ugovor na 6 mjeseci (znam Princess Cruise tako radi, ali nisam sigurna za tvoju poziciju pa provjeri) i nakon toga se vratiš u USA.
Reply With Quote
  #5  
Staro 08.11.2018, 23:25
SoonInUS SoonInUS je offline
Član
 
Datum prijave: 22.09.2018
YU lokacija: Oslo, Norveska inace iz Zemuna
Poruke: 27
Nepromenjeno

Izbor je vrlo jednostavan ako znas cime bi zeleo da se bavis, a da pri tome znas da ce to moci da ti donese dovoljnu zaradu. Ocigledno, na zalost, filozofski fakultet nije dobar za to, osim ako nisi bas izuzetan u tome sto radis.
S obzirom da mozes da prezivis sa obe plate, a verovatno manje radis dok si u Americi (to su utisci svih koji su bili na kruzeru a da ih ja znam) ostao bih u Americi i usresredio bih se u slobodno vreme da idem ka zadatom cilju, iako bi posao na kruzeru potencijalno donosio vise para (kratkorocno i bez osiguranja i penzionog...).
Naravno ovo je sve pod uslovom da tebi posao na kruzeru nije san, jer imaju ta putovanja i na pr upoznavanje novih ljudi svojih prednosti.
To sto u par navrata nisi dobio unapredjenje ne znaci da neces neki sledeci put, samo budi uporan i to ce doci na svoje mesto sve dok se dovoljno trudis i napredujes u tome sto radis. Postoje na internetu rezimei (CV) ljudi koji su vrlo uspesni (na pr najbolji profesor na svetu u nekoj oblasti) gde su oni napisali sve svoje neuspehe i kada nisu bili unapredjeni ili u cemu nisu uspeli i ko ih je odbijao za poslove. Takav CV je, naravno, puno duzi nego bez toga, pa se nadam da shvatas sta hocu da kazem.
Btw ja ne mislim da si 'gadno pogresio' ako nisi nasao bolji posao, ako neko ne moze da razume kako tako nesto moze da se desi onda to vec nije tvoj problem. Srecno u izboru.
Reply With Quote
  #6  
Staro 09.11.2018, 09:16
Dzoni_MNE Dzoni_MNE je offline
Član
 
Datum prijave: 22.11.2016
Poruke: 15
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik SoonInUS Prikaz poruke
Izbor je vrlo jednostavan ako znas cime bi zeleo da se bavis, a da pri tome znas da ce to moci da ti donese dovoljnu zaradu. Ocigledno, na zalost, filozofski fakultet nije dobar za to, osim ako nisi bas izuzetan u tome sto radis.
S obzirom da mozes da prezivis sa obe plate, a verovatno manje radis dok si u Americi (to su utisci svih koji su bili na kruzeru a da ih ja znam) ostao bih u Americi i usresredio bih se u slobodno vreme da idem ka zadatom cilju, iako bi posao na kruzeru potencijalno donosio vise para (kratkorocno i bez osiguranja i penzionog...).
Naravno ovo je sve pod uslovom da tebi posao na kruzeru nije san, jer imaju ta putovanja i na pr upoznavanje novih ljudi svojih prednosti.
To sto u par navrata nisi dobio unapredjenje ne znaci da neces neki sledeci put, samo budi uporan i to ce doci na svoje mesto sve dok se dovoljno trudis i napredujes u tome sto radis. Postoje na internetu rezimei (CV) ljudi koji su vrlo uspesni (na pr najbolji profesor na svetu u nekoj oblasti) gde su oni napisali sve svoje neuspehe i kada nisu bili unapredjeni ili u cemu nisu uspeli i ko ih je odbijao za poslove. Takav CV je, naravno, puno duzi nego bez toga, pa se nadam da shvatas sta hocu da kazem.
Btw ja ne mislim da si 'gadno pogresio' ako nisi nasao bolji posao, ako neko ne moze da razume kako tako nesto moze da se desi onda to vec nije tvoj problem. Srecno u izboru.
Hvala na ohrabrujućem postu. Ovih dana sam dosta razmišljao o pomenutoj temi, i mislim da ću ipak ići nazad za Ameriku. Iskreno, dobio sam dosta pohvala od svojih pretpostavljenih (na poslovomima koje sam obavljao), jedino mi nekeko bude žao što oni nisu bili ti koji su odlučivali o unapređenjima. Što se tiče kruzera, moram priznati da mi to nije posao iz snova već sam tu opciju imao u glavi čisto zato što mi je djelovalo da sam u Americi ušao u ''slijepu ulicu''.
Reply With Quote
  #7  
Staro 09.11.2018, 19:36
HalfBlue91 HalfBlue91 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 26.09.2018
Poruke: 42
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Dzoni_MNE Prikaz poruke
Pozdrav svima.

S obzirom da imam master diplomu filozofskog fakulteta, pokusao sam da trazim profesionalne poslove, koji se placaju bolje, ali na zalost u tome nisam uspio.
Koji departman konkretno? Da li znas zasto su te odbijali?
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Njemacka vs. Amerika Lilya4ever Vaša strana 48 02.11.2018 17:54
Jedina zelja-Amerika lah11 Vaša strana 3 17.06.2014 07:52
Nepisana pravila koja ce poboljšati vase finansijsko stanje emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 10.07.2007 16:12

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 00:48.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.