ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Pittsburgh, Pennsylvania » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 20.05.2012, 02:47
dejancic's Avatar
dejancic dejancic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 14.05.2008
US lokacija: LA
YU lokacija: BG
Poruke: 529
Nepromenjeno Pittsburgh, Pennsylvania

Pittsburgh, PA

Pittsburgh je drugi grad po velicini u drzavi Pennsylvania. Iako ova recenica moze odati utisak velicine u osnovi Pittsburgh je mali grad sa svega dva i kusur miliona stanovnika. Nadimci su mu grad mostova i celicni grad. Ukupan broj mostova je po popisu iz 2006-te godine bio 446 sto je, ako se ne varam, vise i od Venecije. Drugi nadimak potice od celicne industrije po kojoj je ceo ovaj region poznat. Sto se tice lokacije grada, kada god me ljudi iz Srbije pitaju gde se nalazi grad ja im kazem na pola puta izmedju Chicago-a i New York-a. Za mene, kao nekoga ko je ziveo neko vreme u Chicago-u dve najvece razlike su vremenska razlika u poredjenju sa Srbijom koja je sada 6 sati i drugacija geografija samog grada. Naime, Pittsburgh odaje utisak planinskog grada. Mala je verovatnoca da cete proci izmedju dva dela grada bez da vas na putu zatekne velika uzbrdica ili nizbrdica, a medju lokalcima cete cesto cuti kao opis necije lokacije frazu “preko brda”. Sto se tice strukture stanovnista Pittsburgh ima najvecu hrvatsku zajednicu u Americi. Ja licno kontakt sa nasim ljudima jos uvek nisam ostvario, ali sam na internetu nasao adresu jednog bosnjackog restorana, pa cu pisati kada ih posetim.

Klima je dosta slicna Srbiji, zime sa mnogo sneznih padavina i topla leta sa ne preterano velikom vlaznoscu. Po pitanju klime ono sto istice Pittsburgh je jako malo suncanih dana godisnje. U brojkama to je prosecno oko 150. Meni kada pomislim na broj kao broj to ne deluje tako lose, ali se iskren da budem jos nisam navikao na cinjenicu da kada pogledam u nebo deluje mi kao da ce mi trebati dve kabanice pre nego da izadjem napolje, a prognoza kaze 10% sansi za padavine. I zaista, tmurni oblaci u Pittsburgh-a nikada ne znace da ce biti kisan dan.

Grad kao grad je jako lep. Okruzen planinama i oivicen rekama. Za ne tako veliki grad ima po meni prilican broj komsiluka. Po nekim spiskovima tacan broj je 89. Naravno, neki komsiluci su bukvalno reda velicine dva bloka, ali cak i to daje gradu neku draz. Moje skromno misljenje je da od tih 89 ja u 81,5 ne bih ziveo, ali to sam samo ja . Za nekoga ko ce mozda pomisliti da dodje u Pittsburgh lokacija posla je jako bitna. Veliki broj mostova nikako ne znaci da je gradska uprava resila problem saobracajne guzve. Tako sam i ja birao gde cu ziveti na osnovu lokacije firme, jer nisam ljubitelj visesatnih putovanja svakog jutra i veceri. Onda vam je izbor dela grada relativno suzen, a onda u racunicu ubacite da deo grada treba da bude bezbedan i za roditelje da ima koliko toliko normalne skole. Za mene je bilo bitno da kao i u Chicago-u mogu da parkiram kola ispred stana/kuce i ako hocu da setam po komsiluku mogu to i da uradim, a da isto tako po mogucstvu nisam jedina osoba koja to radi. Ako smo slicnih afiniteta videcete da ce vam izbor pasti na delove grada kao sto su Shadyside, Friendship, Oakland i Squirell Hill. Ovo su komsiluci Pittsburgh-a u neposrednoj blizini nekoliko univerziteta i kao takvi imaju raznolikost mladih ljudi, poprilican broj restorana, kafeterija i ostalih sitnica koje zivot znace. Sto se tice bezbednosti grada, najbolju stvar sam cuo od bivse koleginice koja je odrasla u Pittsburgh-a. Ona mi je rekla da geto u Chicago i ono sto nazivaju getom u Pittsburgh-u nisu iste stvari i bila je u pravu. Delovi grada koje sam do sada video, a vaze za lose delove grada su mozda nekada bili geto, ali sada su samo lose sredjeni delovi grada slabo naseljeni uglavnom afro-americkim stanovnistvom.

Prilikom samog nalazenja stana treba uzeti u obzir da Pittsburgh nije urban grad, bar ne kao Chicago. Ne racunajuci centar grada, vecina delova grada stambenu gradjevinu visu od tri sprata videla nije. U tom slucaju nije bas tako lako naci stan. Vecina ponude se nazalost vrti oko agencija. Kazem nazalost, jer na internetu nisam uspeo da nadjem agenciju bez negativnih komentara, a velika vecina je imala horor price kojih ne zelim ni da se setim. Razlog je jednostavan, Pittsburgh ima nekoliko univerziteta. Najzvucniji su Carnegie Mellon University i University of Pittsburgh. Broj studenata je ogroman pa tako stanodavcima nije tesko da i za najgoru rupu od stana nadju stanare. Kada otpisete agencije kao opciju ostaju vam privatne kuce izdeljene u stanove. Craigslist je u ovom slucaju glavni izvor informacija. Izbor varira u zavisnosti od doba godine, a cena od komsiluka. Cene jednosobnih stanova se krecu od 500 pa na vise. Sto ste blize centru grada i univerzitetima cena raste. To su uglavnom cene bez ukljucenih komunilja. Sto se tice komunalija pretpostavljam da je situacija kao i u ostalim gradovima sirom Amerike. Za one koje interesuje samo bezbednost i ne mare mnogo za socijalni zivot, a na primer rade u severnim predgradjima, toplo preporucujem deo grada pod imenom Aspinwall. Ovaj deo grada je na severnoj granici grada. Komsiluk je prelep i toliko bezbedan da ljudi maltene ne zakljucavaju kuce. U blizini je Waterworks trznog centra, nekolicine restorana, bioskopa, prodavnica itd. Ukoliko 24 sata dnevno mislite samo o nocnom provodu onda su juzni delovi grada pravi izbor za vas. Tamo je barska scena Pitsburgh-a.

Sto se tice gradskog prevoza moje skromno misljenje je kao da ga nema. Autobusi idu, ali po striktnom vremenskom rasporedu. Ukoliko vam zapadne neka ne tako popularna linija autobus ce ici na svakih sat vremena. Cena jedne voznje je $2,25, nedeljne karte $22.5, a mesecne markice $90. Cene su za voznju u okviru jedne zone. Sve linije, kao i njihove rasporede i rute mozete naci na sajtu http://www.portauthority.org/paac/. Sto se tice vozova iliti metroa Pittsburgh ima tzv. Light Rail ili popularno nazvani The T. Ova linija ce koristiti samo ljudima koji zive u juznim predgradjima, a rade u centru grada ili tu presedaju na druge autobuske linije posto pokriva samo centar grada i juzna predgradja. Ono sto je po meni veeeeelika mana Pittsburgh-a je jako los taksi prevoz. Za nekoliko meseci boravka ovde taksi sam video bukvalno samo jednom. Jednom mi je trebao, kada sam nazvao rekli su mi da ce imati slobodno vozila za 40 minuta. Jednom recju, katastrofa. Varijante da cete izaci uvece, popiti nesto od alkohola, a onda naci taksi da vas vozi kuci su osudjene na propast. Ovo je apsolutno grad u kome je jako jako tesko funkcionisati bez automobila. Kad smo kod automobila, za sve one koji se doseljavaju u Pittsburgh bilo da vec imaju vozacku dozvolu ili je tek vade moracete da posetite DMV. U ovom momentu DMV centri u Pittsburgh-a NE primaju kes ili bilo koje tipove platnih kartica. Ponesite ili cekove ili “money orders”. Ukoliko se desi da zaboravite i jedno i drugo, pogledajte da li u okolini imate neku prodavnicu gde mozete nabaviti “money order”. Za one koji ne znaju, ovo je varijanta pre-paid ceka. Odete u prodavnicu/banku/apoteku i dajete im tacno odredjeni iznos novca koji treba da platite, a oni vam izdaju papirnu potvrdu koju dajete umesto ceka. Ukoliko odete u prodavnicu pored DMV-a nemojte da vas iznenadi da imaju njihov cenovnik pored kase, pa vam tacno mogu reci koliko vas kosta koja usluga. Ukoliko imate dozvolu druge americke drzave pored standardno potrebnih dokumenata trebacete da uradite test za vid i iz DMV-a cete izaci sa dozvolom koja vazi 2 nedelje. Dozvola je identicna kao i prava, sa TEMPORARY znakom odstampanim crvenim slovima preko cele dozvole. Zvanicna dozvola ce vam stici na kucnu adresu u roku od dve nedelje. I onda, dobili ste dozvolu, a nemate kola. Verujem da je procedura identicna u vecini americkih drzava, a i verovatno je detaljnije opisana negde na forumu. Za svaki slucaj trebate znati, da cete pre kupovine kola morati osugirati kola. Recimo da kupujete kola od privatnog vlasnika. Svidja vam se auto i vlasnik je spreman da ga proda. On ce vam dati VIN - Vehicle Identification Number. Dogovoricete se oko datuma kupoprodaje. Vi onda zovete osiguravajuce kompanije i kupujete osiguranje sa pocetnim datumom koji ste ugovorili sa vlasnikom automobila. On na taj dan odjavljuje svoje osiguranje. Vi od osiguranja uzivo ili putem faksa ili mejla dobijate papirnu verziju svoje kartice i sa time i parama MORATE da idete kod osobe koje vrsi tzv. “notary services”. Kod te osobe cete platiti prenos vlasnistva i sve drzavne takse. Deo taksi se racuna na osnovu kupoprodajne vrednosti automobila, a ostatak je unapred regulisan za svaku drzavu. Odmah posle toga cete kod istog tog pisara dobiti novu tablicu koju kacite na zadnji branik i privremenu markicu koju lepite za zadnje staklo. U roku od dve nedelje ce vam na kucnu adresu stici godisnja markica koja se lepi u gornji levi cosak registarske tablice.

Kupovina namirnica: Kao i mnogi drugi gradovi Pittsburgh ima prodavnice velikih lanaca kao sto su Whole Foods (u narodu poznatiji kao Whole Paycheck), Target i Trader Joe’s. Whole Foods je tu kao lanac prodavnica sa najvecim izborom “organic” proizvoda, a Trader Joe’s kao radnja sa svime i svacim i mnostvom proizvoda koje oni prave i koje mozete naci po poprilicno povoljnim cenama. Toplo preporucujem Spicy Buffalo Chicken Meatballs . Radnja koju isto tako treba spomenuti je Giant Eagle. Po cenama su isto sto i Jewels Osco u Chicago. Nisu jeftini, ali imaju ponekad neke suludo jeftine promocije. Ukoliko se odlucite da kupujete u Giant Eagle marketima obavezno izvaditi njihovu Advantage karticu. Sa njom dobijate popuste na odredjene proizvode, a sto je jos bitnije dobijate popuste na gorivo. Za svakih $50 potrosenih dobijate 10 centi popusta po galonu goriva. Slazem se da to i nije nesto spektakularno, ali ume da se nagomila. Isto tako mozda nije lose spomenuti da ukoliko ste u prolazu kroz Pittsburgh, a nemate vremena da sednete u restoran da jedete Giant Eagle ima veoma dobro opremljenu kuhinju, sa velikim izborom vec pripremljenih jela, sendvica, salata...
__________________
If you refuse to accept anything but the best, you very often get it.

Last edited by dejancic; 20.05.2012 at 03:01.
Reply With Quote
  #2  
Staro 20.05.2012, 04:25
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

E druze, konacno da cujemo nesto od tebe o tom famoznom Pittsburgh-u ovako preko "zvanicnog kanala"
Reply With Quote
  #3  
Staro 20.05.2012, 05:30
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Bila sam u njemu 3 dana na nekoj konferenciji 2007 godine (u julu, leto). Meni se jako svideo jer sam iz planinskog kraja i za mene ravan grad = vidis samo kuce/zgrade ispred sebe... Cim je malo izguzvan teren, meni lepse... A tu lepo mozes da se popnes negde pa da ima sta da se vidi. Plus taj neki industrijski smek, te neke celicane i ta prica, deluje mi nesto sto totalno lici na neke nase krajeve... Nekad bio centar Rust Belta danas neke od tih fabrika su zatvorene jer su prljave tehnologije izmestene na neke druge kontinente.

Bili smo u hotelu na jugu grada, konferencija bila u centru. A vozali smo se naokolo, nema gde nismo. I isli onim vozicem gore na vidikovac. Nemam pojma kako se sta zove jer smo bili sami i isli onako na dza bu bez ikakvog plana, obisli Karnegi Melon univerzitet, Univerzitet u Pitzburgu, po centru setali i vozali se, delovalo je da ima zanimljivih mesta...

Koliko sam ukapirala tu vole da dolaze da zive ljudi iz prostora stare Jugoslavije, pogotovu nakon prvog i drugog svetskog. Ima neki kosarkas Pit Marovic koga svi u SAD znaju kao legendu i dosta nekih drugih ljudi poreklom od roditelja sa nasih prostora.

Ja sam cula da pogotovu Zagrepcani vole da zive u Pitzburgu jer ih podseca sa tim rekama na rodni grad.
Reply With Quote
  #4  
Staro 20.05.2012, 05:40
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Pogled sa tog brda:







Prema brdu:



Mostovi



Reply With Quote
  #5  
Staro 22.05.2012, 22:09
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Svaka cast na lepom opisu. Drago mi je da si se lepo snasao :-)
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #6  
Staro 22.05.2012, 23:35
sonofamom sonofamom je offline
Proteran
 
Datum prijave: 11.05.2012
Poruke: 79
Nepromenjeno

sve u svemu, jesi ti tamo zadovoljan ili ne? naveo si tu bas dosta negativnih stvari, tako da nije bas najjasnije.

a ovo: "Po pitanju klime ono sto istice Pittsburgh je jako malo suncanih dana godisnje." je po meni najgore. to bi me stvarno ubilo u pojam.

inace, mala digresija, ne moras unapred da kupujes osiguranje za kola, jer sta ako ti se auto ne svidi kad ga vidis i resis da ga ne kupis? mozes neposredno pre nego sto close the deal da odes online i da kupis osiguranje od mnostva car insurance kompanija i odmah downloadujes temporary insurance cards...to bi bio neki moj savet....
Reply With Quote
  #7  
Staro 23.05.2012, 00:11
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik sonofamom Prikaz poruke
sve u svemu, jesi ti tamo zadovoljan ili ne? naveo si tu bas dosta negativnih stvari, tako da nije bas najjasnije.

a ovo: "Po pitanju klime ono sto istice Pittsburgh je jako malo suncanih dana godisnje." je po meni najgore. to bi me stvarno ubilo u pojam.

inace, mala digresija, ne moras unapred da kupujes osiguranje za kola, jer sta ako ti se auto ne svidi kad ga vidis i resis da ga ne kupis? mozes neposredno pre nego sto close the deal da odes online i da kupis osiguranje od mnostva car insurance kompanija i odmah downloadujes temporary insurance cards...to bi bio neki moj savet....
Cesto ti je ovde trbuhom za kruhom a ne samo gde ti se najvise svidja kao turisti... A od lepog vremena se ne zivi, da je tako pa svi bi otisli na Jadransko more i uzivali u Suncu, zar ne?

Ovde osiguranje mozes bez problema da menjas, logujes se, stavis/dodas drugi auto na isto osiguranje, dodas/oduzmes vozace, menjas adresu... Mnogo je fleksibilnije to nego kao sto je kod nas.
Reply With Quote
  #8  
Staro 23.05.2012, 00:27
sonofamom sonofamom je offline
Proteran
 
Datum prijave: 11.05.2012
Poruke: 79
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Cesto ti je ovde trbuhom za kruhom a ne samo gde ti se najvise svidja kao turisti... A od lepog vremena se ne zivi, da je tako pa svi bi otisli na Jadransko more i uzivali u Suncu, zar ne?

Ovde osiguranje mozes bez problema da menjas, logujes se, stavis/dodas drugi auto na isto osiguranje, dodas/oduzmes vozace, menjas adresu... Mnogo je fleksibilnije to nego kao sto je kod nas.

razumem to za osiguranje, ali sta ce ti polisa za odredjeni auto, sa njegovim VIN numberom, ako na kraju resis da ga ipak ne uzmes? mislim ne razumem zasto bi to radio kad moze da kupi policu za 5 minuta online nakon sto vidi auto? zato komplikovati bez razloga?
Reply With Quote
  #9  
Staro 23.05.2012, 04:28
dejancic's Avatar
dejancic dejancic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 14.05.2008
US lokacija: LA
YU lokacija: BG
Poruke: 529
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik sonofamom Prikaz poruke
razumem to za osiguranje, ali sta ce ti polisa za odredjeni auto, sa njegovim VIN numberom, ako na kraju resis da ga ipak ne uzmes? mislim ne razumem zasto bi to radio kad moze da kupi policu za 5 minuta online nakon sto vidi auto? zato komplikovati bez razloga?
Ne znam kako je u drugim drzavama, ali u Pennsylvania moras da ides kod osobe koja je ovlascena da radi prenos vlasnistva. U tome ti ne moze pomoci ni DMV, ni opstina, ni policija. Uslovi u smislu potrebnih dokumenata pre nego da hoces da preneses vlasnistvo na sebe su jasni. Jedno od njih je da su kola osigurana. Ukoliko ti jos nisi odlucio da li kupujes auto ili ne, ne vidim sta imas da trazis kod "notary" sluzbe. A ako si se uputio kod njih znaci da si u svojoj glavi prelomio da hoces da kupis kola i onda ti osiguranje treba pa treba. Kojim redosledom i tempom ces ti to obaviti je stvar tvog izbora. Meni se potrefilo da sam se ujutru cuo sa vlasnicima, da zive jako blizu mesta gde radim i da smo se dogovorili da se nadjemo kada ja zavrsim sa poslom. Ja sam pogledao, probao auto i kada sam rekao da hocu da ga kupim gledali smo prvi slobodan dan i njima i meni. Ispostavilo se da je to za tri dana tako da sam ja imao vremena da kupim osiguranje i spreman odem da zavrsimo sve. Tebi niko ne brani da pogledas auto i da odmah juris internet da kupis osiguranje i pravac na prenos vlasnistva.

Ono zbog cega ja tu varijantu ne bih preporucio je to sto osiguranje u Americi i Srbiji nije isto. Ovde je apsolutno svaka sitnica propisana i potpisivanje dokumenata takvog tipa bez da si ih detaljno procitao, ja nikome ne bih preporucio. Evo ti moj slucaj: Poslali su mi ponudu putem mejla, ja sam procitao i rekao ok. Pozvao ih i sve ostalo smo zavrsili putem telefona. Dobio sam privremenu karticu, kupio auto i sada cekam da mi oni posalju zvanican ugovor putem poste. Dobijem ja od njih kovertu sa dokumentima koje treba da potpisem i vratim. Po zakonu drzave Pennsylvania u sklopu premije osiguranja moras da uzmes zastitu od vozaca koji nisu osigurani ili su podosigurani. Moja polisa naravno to ima ukljuceno. I onda dobijam dokument koji ako potpisem odbijam tu klauzulu ugovora i prihvatam celu odgovornost na sebe. Ja ih pozovem, oni naravno kazu ma sve je to u redu, samo ti potpisi i posalji. Recimo samo da im je trebalo malo vremena da shvate da ja i nisam tako lak za saradnju kada vidim da neko pokusava da me prevesla. Na moje insistiranje oni mi salju putem mejla novi ugovor i pri tome i dalje vrte pricu da sam dobio sta sam trebao da dobijem. Kada su mi poslali nove formulare razlika je bila vise nego ocigledna, a od njih onda dobijes izvinite. Znas koliko mene briga za njihovo izvini? Da sam potpisao prvi ugovor i onda se ne daj Boze nesto desi, jel bi mi mozda rekli onda izvini i evo mi cemo pokriti troskove? Cisto sumnjam Verovatno bi mi mahnuli sa onim sto sam ja potpisao i rekli
Tako da, izvini sto sam ja malo nepoverljiv prema svim tim za 5 minuta gotovo sitnim slovima ispisano online varijantama
__________________
If you refuse to accept anything but the best, you very often get it.
Reply With Quote
  #10  
Staro 23.05.2012, 04:39
dejancic's Avatar
dejancic dejancic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 14.05.2008
US lokacija: LA
YU lokacija: BG
Poruke: 529
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik sonofamom Prikaz poruke
sve u svemu, jesi ti tamo zadovoljan ili ne? naveo si tu bas dosta negativnih stvari, tako da nije bas najjasnije.

a ovo: "Po pitanju klime ono sto istice Pittsburgh je jako malo suncanih dana godisnje." je po meni najgore. to bi me stvarno ubilo u pojam.
Sta je definicija zadovoljstva?

Iskren da budem nisam imao nameru da predstavim grad u negativnom svetlu. Sad sam opet citao svoj post i ne vidim toliko mnogo negativnih stvari. Jel mozes da mi kazes sve stvari koje ti mislis da sam predstavio u negativnom smislu pa cu ja gledati da obrazlozim i pojasnim? Moje misljenje je da sam sve pisao kako sam ja video ili doziveo, a onda svako odlucuje da li mu je to pozitivno ili negativno. Na primer, u poredjenju sa NY i Chicago-om gradski prevoz Pittsburgh-a je dosta losiji. Resenje je prosto, kupis auto i resis sve svoje probleme. Ko ima fobiju od voznje ne dolazi ovamo :-) Sto se tice klime na to naravno ne mozes uticati. Ali, kao sto je Vuxanne napisala ako i kada budes dolazio ovamo to ce ti verovatno biti jedna od manje bitnih stvari.
__________________
If you refuse to accept anything but the best, you very often get it.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Philadelphia, Pennsylvania Khodorkovsky Lokacije u USA 21 30.10.2017 10:58

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 15:47.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.